Ozdoby na rury, czyli sposoby na maskowanie rur

Jakie ozdoby na rury zastosować, by nie psuły nam całego wystroju w mieszkaniu lub w domu? A może lepiej je wyeksponować? Jeśli zastanawiasz się, jak zamaskować rury gazowe, wentylacyjne lub kanalizacyjne, to świetnie się składa. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, o czym warto wiedzieć na ten temat. Przekonaj się!

Maskowanie rur

Zabudowy rur. Stelaże podtynkowe i podwieszane sufity

Rury najczęściej nie stanowią ozdoby łazienki, kuchni czy pokoju, więc w większości przypadków chcemy je ukryć. Do tego celu doskonale nadają się na przykład stelaże podtynkowe, dzięki którym można ukryć rury kanalizacyjne doprowadzające wodę do sedesu. Będziemy tu mieć do wyboru dwa sposoby na montaż całego systemu. Stelaże do lekkiej zabudowy wykonane są z płyt gipsowych. Z kolei zabudowa ciężka oznacza schowanie instalacji sanitarnej pod cegłami. Wyjątkową zaletą stelaży podtynkowych jest możliwość oszczędności miejsca i możliwość uzyskania dzięki nim dodatkowej półki.

Jak zamaskować rury poziome? Dobrym pomysłem jest zastosowanie podwieszanego sufitu, który ma co najmniej dwie zalety. Po pierwsze, pozwala w estetyczny sposób zasłonić rury. Po drugie, daje nam dodatkową powierzchnię, na której można na przykład zamontować oświetlenie punktowe. Niestety, podwieszany sufit sprawdzi się tylko w wysokim pomieszczeniu, ponieważ zabiera sporo miejsca. Planując zamaskowanie rur, należy brać pod uwagę nie tylko aspekt estetyczny, ale także bezpieczeństwo mieszkańców. Rury nie mogą być całkowicie zasłonięte, ponieważ w razie awarii musimy mieć do nich łatwy dostęp.

Jak ukryć rury? Maskownice z płyt kartonowo-gipsowych, poliwęglanu i maty bambusowej

Do zasłonięcia rur doskonale nadają się również płyty kartonowo-gipsowe (płyty g-k). Warto przy tym pamiętać, że do użytku w łazience i w kuchni należy używać impregnowanych płyt gipsowo-kartonowych. Są to płyty wodoodporne, które łatwo można odróżnić, ponieważ mają one zielony kolor. Są one wyposażone w rdzeń z substancjami hydrofobowymi, odpychającymi cząsteczki wody (stanowią je zwykle parafina albo silikon). Wśród dostępnych w sklepach płyt kartonowo-gipsowych znaleźć można zarówno modele gładkie, jak i o nieregularnych fakturach i wzorach. Jeśli zdecydujemy się na montowanie zielonych płyt g-k, zapewnimy sobie przy okazji dużą oszczędność miejsca. Można w nich zainstalować punktowe oświetlenie lub też wykonać z nich półkę do przechowywania kosmetyków i akcesoriów, których zwykle mamy sporo w łazience.

Zabudowa rury w pomieszczeniach może być również wykonana w inny sposób.

  • Osłony z poliwęglanu wykonamy z łatwością we własnym zakresie, a przy tym w razie potrzeby mamy do rur wygodny dostęp, ponieważ bez trudu da się je usunąć. Jak zamocować taką osłonę? Przycinamy wybraną płytę na odpowiedni wymiar i składamy ją na trzy części w taki sposób, by była dopasowana do obejmy rury. Następnie wykonujemy na płycie zgięcia w kształcie litery C, mocujemy po obu stronach rury listewki (przy użyciu kołków rozporowych) i przykręcamy do nich osłonę.
  • Osłony z maty bambusowej, które są jeszcze łatwiejsze w montażu, ponieważ można je dowolnie zwijać, dzięki czemu idealnie dopasowują się do kształtu rury.
  • Gotowe maskownice do rur w kształcie litery U, które przycina się na długość według potrzeby.

Ozdoby na rury - kartongips

Zabudowy rur z płyty fornirowanej, rurek bambusowych i tektury

Obudowa rur przy użyciu płyt fornirowanych może się prezentować wyjątkowo estetycznie, zwłaszcza jeśli faktura i kolor materiału będą współgrać z całą aranżacją wnętrza. Warto zwrócić szczególną uwagę na osłony z płyt ażurowych, które można wykonać również samodzielnie. Jak zamaskować rury płytą fornirowaną?

  • Z zakupionego materiału wycinamy trzy elementy. Pierwszy z nich powinien być szerszy, ponieważ zamontujemy go z przodu. Dwa pozostałe będą mniejsze i będą miały jednakową długość, ponieważ zasłonią boki rury.
  • Ścianki boczne łączymy na wcisk.
  • Do rury przymocowujemy drewniane kątowniki przy pomocy kołków rozporowych i rozmieszczamy je co 15-20 cm. Przytwierdzamy do nich osłonę przy użyciu wkrętów lub na klej.
  • Powstała w ten sposób obudowa powinna być pomalowana bezbarwnym lakierem.

Osłony z bambusa doskonale wpiszą się w każde pomieszczenie, w którym będą znajdować się inne elementy wykonane z naturalnych materiałów (na przykład w stylu boho czy eko). Mogą to być na przykład drewniane komody czy szafy, wiklinowe kosze czy też lniane lub wełniane tkaniny. Do wykonania obudowy będziemy potrzebować rury bambusowej o średnicy, która pozwoli nam zasłonić rurę, oraz cienkiej rurki o średnicy 3 cm.

  • Szerszą rurę przecinamy wzdłuż i wybijamy młotkiem znajdujące się wewnątrz kolanka.
  • W ściankę cienkiej rurki wklejamy kołki bambusowe o długości 4,5 cm, rozmieszczając je na rurce co 7 cm.
  • Mocujemy do rury instalacyjnej listewki, a do nich z kolei połówki rury bambusowej. Pomiędzy połówki mocujemy tyczkę z kołkami.

Osłona na rury wykonana z tektury sprawdzi się w pomieszczeniach o małej wilgotności powietrza (a więc nie nadaje się ani do łazienki, ani do kuchni). Co więcej, jest to mało trwałe rozwiązanie, jednak ma dwie znaczące zalety. Przede wszystkim jest ono tanie, a ponadto w razie potrzeby tekturową osłonę można szybko i bezproblemowo zdjąć. Nie będzie się ona już nadawała do ponownego założenia, jednak ze względu na jej niską cenę, fakt ten nie ma większego znaczenia. Do wykonania takiej maskownicy będziemy potrzebować tekturową rurę, drewniane listewki, klej lub wkręty oraz – do wykończenia całości – lakier.

  • Tekturową rurę przecinamy wzdłuż na pół, przytwierdzając wcześniej do obu jej końców długą, metalową linijkę i rysując wzdłuż niej linię cięcia.
  • Osłonę malujemy bezbarwnym, metalowym lakierem.
  • Mocujemy do rury listewki, a do nich (przy użyciu wkrętów lub kleju) tekturową maskownicę.

Inne sposoby na ukrycie rur

Obudowa rury to nie jedyny sposób, w jaki można ukryć rury we wnętrzu. Jeśli znajdują się one przy oknie, być może najprostszą metodą będzie powieszenie zasłon. Zasłony stanowią doskonały rodzaj dekoracji, jednak oczywiście takie rozwiązanie nie jest możliwe w każdym pomieszczeniu. Na przykład w łazience i w kuchni sprawdzą się inne sposoby na zamaskowanie rur:

  • Parawany,
  • Ścianki ażurowe,
  • Ścianki z lustrem,
  • Dekoracyjne filary.

Rury pionowe, na przykład biegnące od umywalki, można w łatwy sposób zasłonić, obudowując je meblami, przy czym najlepiej będzie zdecydować się na meble na wymiar. Dzięki takiemu rozwiązaniu zasłaniamy w sposób estetyczny rury, a jednocześnie zyskujemy dodatkowe miejsce na ręczniki, kosmetyki czy detergenty. Jeśli chcemy ukryć rury, możemy również wybrać maskownice z drewnopochodnych płyt MDF. Dają one wiele możliwości. Mają jednorodny skład, dzięki czemu można je dowolnie kształtować, ciąć, lakierować, fornirować i lakierować, co pozwala na uzyskanie powierzchni podobnej jak w pozostałych meblach w pomieszczeniu. Płyty MDF nie odkształcają się też pod wpływem wysokiej temperatury.

Jak zamaskować rury

Rury gazowe, wentylacyjne i kanalizacyjne w funkcji dekoracji łazienki lub kuchni

Jak ukryć rury, jeśli nie chcemy stosować żadnych maskownic ani osłon? Doskonałym sposobem (a często jedynym rozwiązaniem) jest pomalowanie rur. Do metody tej możemy podejść na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada pomalowanie rur tak, aby jak najbardziej wtapiały się w tło, czyli zwykle będzie to kolor, jaki mamy na ścianach. W przypadku tapety dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po jeden z kolorów, jakie na niej się znajdują. Drugi sposób zakłada wyeksponowanie widocznych rur tak, by stanowiły one rodzaj dekoracji w mieszkaniu. Dlatego też malujemy wówczas rury na kolor kontrastujący z kolorem ścian.

Malowanie rur wentylacyjnych, kanalizacyjnych czy gazowych świetnie sprawdza się zwłaszcza we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym, który często eksponuje elementy konstrukcji czy instalacji, podnosząc je do rangi dekoracji. Na tle surowo wykończonych, często ceglanych lub betonowych ścian fragmenty rur będą się prezentować efektownie i intrygująco. Co ciekawe, takie rozwiązanie stosuje się również z powodzeniem we wnętrzach rustykalnych i skandynawskich. Rury stalowe, miedziane, złote lub czarne doskonale wpiszą się w wybraną stylizację, jeśli dobierzemy je odpowiednio do koloru ścian. Pomalowane, wyeksponowane rury mają jeszcze dwie dodatkowe zalety. Mamy do nich swobodny dostęp w razie awarii, a przy tym nie zabierają więcej miejsca niż jest to konieczne (jak w przypadku, gdy obudowujemy je płytami kartonowo-gipsowymi czy też maskownicami wykonanymi z innych materiałów).

Oryginalne sposoby na ukrycie rur

Niepożądany element konstrukcyjny, jaki stanowią zwykle rury kanalizacyjne, gazowe i wentylacyjne, można również zamaskować na inne sposoby, które dodatkowo nadadzą niepowtarzalnego uroku całemu wnętrzu.

  • Ciekawy efekt gwarantuje na przykład otoczenie rur siecią rybacką i uzupełnienie jej dodatkami takimi jak muszle czy tematyczna tapeta. To rozwiązanie idealne, jeśli planujemy pomieszczenie w stylu marynistycznym.
  • Jeśli postanowimy, że rury mają być wyeksponowane, warto pokusić się o zastosowanie dodatkowych elementów we wnętrzu, które będą do nich nawiązywać. Co pasuje do nieosłoniętych rur? Cegły, beton na ścianie i na podłodze, metalowe lampy na suficie, a także wykonane z rur wieszaki, regały i łóżka.
  • Zamiast obudowy na rury na ścianach lub na suficie możemy zastosować taśmy LED pokryte żelem, który będzie przeciwdziałał ich odpadnięciu (panująca w łazience wilgoć przyspiesza taki proces).
  • Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie rur w funkcji podpory dla pnących roślin, żywych lub sztucznych. Taka zielona maskownica dobrze będzie się komponować z tematyczną tapetą na ścianie.