Pachnące kwiaty do ogrodu – rośliny o silnej woni

Rośliny ogrodowe wybieramy według różnych kryteriów. Chcemy przede wszystkim, aby nie sprawiały dużo problemów podczas uprawy i cieszyły oko podczas wypoczynku na świeżym powietrzu. Warto dobierać rośliny, kierując się też ich zapachem, bo przy umiejętnej aranżacji przestrzeni piękną wonią kwiatów możemy się cieszyć nawet przez cały sezon. Oto 15 najpopularniejszych pachnących roślin wraz ze wskazówkami na temat ich uprawy!

Wysokie kwiaty ogrodowe

Pachnące kwiaty do ogrodu

Pachnący ogród – 15 roślin charakteryzujących się pięknym zapachem

Wśród cudnie pachnących roślin znajdziemy zarówno gatunki jednoroczne, jak i wieloletnie. Mogą to być rośliny cebulowe, krzewy, a nawet pachnące drzewa. Do najpopularniejszych należą:

  1. Hiacynt

Hiacynt reprezentuje pachnące rośliny cebulowe, ale przyjemny zapach jest tylko jednym z aspektów, którym zawdzięcza swoją niezwykłą popularność w ogrodzie. Kwiat ten kwitnie obficie, na całe mnóstwo kolorów, ozdabiając nasze rabaty między kwietniem a majem.

Bardzo dobrze czuje się w pełnym słońcu, jednak wymaga okrywania przed zimą, gdyż mróz może mu zaszkodzić. Najlepiej postawić na podłoże próchnicze o odczynie obojętnym.

Hiacynty na parapecie

Hiacynty na parapecie

  1. Róże parkowe

Róże to wybór bardzo klasyczny i elegancki. Kwiaty te nie tylko pięknie pachną, ale też wspaniale prezentują się wizualnie. Dzięki ogromnej różnorodności odmian każdy jest w stanie znaleźć takie, które będzie chciał mieć w swoim ogrodzie.

Do wyboru mamy odmiany pnące lub nie, wyższe i niższe, o różnym rozmiarze kwiatów oraz odmiennej intensywności zapachu. Róże parkowe sadźmy w jasnych miejscach, na piaszczysto-gliniastym podłożu.

Róże pnące

Róże pnące na pergoli

  1. Azalia pontyjska (różanecznik żółty)

Ta roślina, ze względu na piękną woń i żółty kolor kwiatów, nazywana bywa też pachnącym słońcem. W maju jej obfite, lejkowate kwiatostany dekorują ogród, podczas gdy na jesieni największą ozdobą są liście przybierające barwę żółto-pomarańczowo-czerwoną.

Pachnące krzewy różanecznika mogą mierzyć nawet 3 m. Okres kwitnienia trwa ok. 3 tygodnie. Sadzimy je na stanowiskach umiarkowanie słonecznych, podłoże powinno być kwaśne, o średniej wilgotności. Azalia pontyjska jest dość odporna na mrozy.

Azalia doniczkowa pielęgnacja

Azalia pontyjska

  1. Rezeda wonna

Wiele osób może wziąć ją za chwast, choć dawniej gościła w niejednym ogrodzie. Te niepozorne, ale cudownie, słodko pachnące rośliny rosną na ogół w większych skupiskach. Są niezbyt duże, kwiaty są drobne i nie mają żywej barwy, ale przez całe lato ich woń może wypełniać ogród, umilając nam wypoczynek.

Rezeda wonna świetnie sprawdza się w małych ogrodach, bo jej uprawa nie zajmuje dużo miejsca. Może być też sadzona w pojemnikach. Donice warto ustawić na parapetach, w altanach i na tarasach, w pobliżu miejsc, gdzie chętnie odpoczywamy. Jeśli jednak chcemy, żeby zapach kwiatów towarzyszył nam przez cały sezon, musimy spełnić, wcale nie tak małe, wymagania rezedy.

Stanowisko, na którym rosną te kwiaty, powinno być nasłonecznione, gleba żyzna, o dobrej przepuszczalności i wysokiej zawartości wapnia. Podłoże nie może być kwaśne, rośliny wymagają też regularnego podlewania, gdyż nie najlepiej znoszą suszę.

  1. Jaśminowiec wonny

W maju i czerwcu pachnące krzewy jaśminowca porywają białe kwiaty o intensywnym zapachu, który zna chyba każdy – choćby z różnych kosmetyków i kompozycji perfum, do których wykorzystuje się olejki eteryczne pozyskane z jaśminowca. Krzew ten potocznie zwiemy jaśminem, jednak nie jest to prawidłowa nazwa.

Jaśminowiec wonny osiąga wysokość nawet 3 m i jest bardzo rozłożysty, dlatego może nie być najlepszym wyborem do bardzo małego ogrodu. Nie jest trudny w uprawie. Wystarczy dobrze nasłonecznione stanowisko (wówczas wyda obfitsze kwiaty) oraz średnio wilgotne podłoże i już możemy się cieszyć jego pięknym zapachem podczas wypoczynku na dworze.

  1. Heliotrop peruwiański

Jeśli chodzi o pachnące rośliny jednoroczne, heliotrop peruwiański należy do najczęściej polecanych gatunków. Między lipcem a wrześniem wydaje on mnóstwo niewielkich, najczęściej fioletowo-niebieskich kwiatów. Ich zapach przywodzi na myśl wanilię. Rośliny te mają eliptyczne, dość duże liście pokryte włoskami.

Heliotrop peruwiański potrzebuje dość znacznych ilości światła, jednak nie będzie czuł się dobrze w części ogrodu, gdzie stale padają na niego bardzo intensywne promienie słoneczne. Gleba musi być żyzna, o dobrej przepuszczalności. Konieczne jest systematyczne podlewanie i nawożenie. Popularna jest uprawa tej rośliny w pojemnikach, ale należy pamiętać, że jest bardzo wrażliwa na przymrozki.

Heliotrop peruwiański

Heliotrop peruwiański

  1. Wawrzynek wilczełyko

Pachnące rośliny do ogrodu to również rodzime gatunki, rosnące dziko na łąkach czy cienistych polanach. Wawrzynek wilczełyko jest rozłożystym krzewem o wysokości ok. 1 m, który kwitnie bardzo wcześnie, najczęściej w marcu albo w kwietniu, ale czasem także zimą, o ile nie ma dużych mrozów. W naturze objęty jest jednak ścisłą ochroną.

Kwiaty wawrzynka przybierają barwę różową i pojawiają się na pędach w dość dużych skupiskach. Mogą ozdabiać ogród przez ponad miesiąc, aczkolwiek niektórzy uważają ich zapach za nieco zbyt intensywny i niekoniecznie przyjemny. Należy też pamiętać, że wszystkie części rośliny są trujące.

Jeśli chcemy uprawiać w ogrodzie wawrzynek, znajdźmy mu stanowisko w półcieniu. Ziemia powinna być próchniczna, najlepiej wzbogacona kompostem i odkwaszonym torfem. Odczyn gleby nie może być mocno kwaśny, nie powinno się też dopuścić do całkowitego jej wysychania. Mróz może zniszczyć rozwinięte już kwiaty, ale pozostałe części rośliny są na niego odporne.

  1. Floks (płomyk) wiechowaty

Floksy to bardzo popularne rośliny ogrodowe, ze względu na efektowne, pachnące kwiaty, które pojawiają się między lipcem a październikiem. Tworzą w górnej części byliny wiechę, która może występować w bardzo licznych wariantach barwnych. Ich słodki zapach przyciągnie do ogrodu pszczoły. Płomyk wiechowaty ma ok. metra wysokości, jednak niektóre rośliny osiągają nawet 1,5 m.

Kwiaty te potrzebują dobrze nasłonecznionego stanowiska i bogatego w składniki mineralne podłoża o dobrej przepuszczalności. Podlewanie powinno być regularne, a nierzadko pachnące pnącza wymagają zainstalowania podpory, aby się nie łamały. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów sprawia, że płomyk wiechowaty dłużej kwitnie, a jesienią przycinamy rośliny tuż przy gruncie.

Floksy wiechowate

Floks wiechowaty

  1. Tytoń ozdobny

Pod tą nazwą kryć się mogą różne dekoracyjne gatunki, najczęściej tytoń oskrzydlony oraz tytoń Sandera, jednak tylko ta pierwsza odmiana wydziela przyjemny, intensywny zapach. Pędy tytoniu oskrzydlonego to pachnące rośliny jednoroczne, które mają duże kwiaty w różnych kolorach. Mają rurkowatą koronę i pięć płasko ułożonych płatków, które zamykają się przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Wysokość rośliny to od 0,8 do nawet 1,5 m, dlatego często wymaga ona podpory lub podwiązania. Tytoń ozdobny sadźmy w słonecznym, dość wilgotnym miejscu. Gleba musi być żyzna, najlepiej wspomagana dodatkowo nawozami.

  1. Lilie białe

Lilie w ogrodzie dodają mu nieco romantycznego uroku i roztaczają wokół uwodzicielski, intensywny zapach. Kwiaty są duże i lejkowate, liście zielone nawet zimą, a cała roślina może osiągnąć ponad metr wysokości. Jest odporna na mróz.

Powinna rosnąć w miejscu, gdzie nie dosięgną jej silne porywy wiatru, dość nasłonecznionym. Świetnie sprawdzi się podłoże o odczynie alkalicznym, próchnicze, średnio wilgotne. Kilka razy na cały sezon zaleca się użycie nawozu o dużej zawartości fosforu.

Podobnie jak inne pachnące rośliny cebulowe, lilie bywają często sadzone w pojemnikach. Sadzimy je w połowie lata, kilka centymetrów w głąb ziemi, najlepiej od razu używając zaprawy przeciwgrzybowej, gdyż lilie białe są bardzo wrażliwe na rozwój pleśni.

Lilie białe

Lilie białe

  1. Fiołek wonny

Ta osiągająca kilka centymetrów wysokości bylina należy do najpiękniej pachnących roślin uprawianych w ogrodzie. Można ją spotkać także w naturalnych ekosystemach, zwłaszcza na słonecznych polanach.

Liście mają kształt serca bądź elipsy i ząbkowaną krawędź, a osadzone na cienkich łodyżkach kwiaty trudno pomylić z czymkolwiek innym. Dwa spośród płatków są charakterystycznie wzniesione, a trzy skierowane do dołu, środkowy płatek na dole ma ostrogę.

Fiołek wonny najczęściej kwitnie na niebiesko, fioletowo, ewentualnie na biało. Odmiany uprawiane w ogrodzie charakteryzują się szerszą paletą barw – znajdziemy pośród nich także egzemplarze różowe, kremowe czy bordowe. Kwiaty zdobią roślinę od marca do maja, czasem kwitnienie powtarza się późnym latem lub wczesną jesienią, ale już mniej bujnie.

Te pachnące kwiaty najlepiej będą rosły w częściowo zacienionym zakątku ogrodu, na żyznym podłożu o umiarkowanej wilgotności. Rozmnażają się przez rozłogi, dzięki czemu tworzą bardzo atrakcyjnie wyglądające, spore kępy. Możemy stworzyć rabatę wyłącznie fiołkową lub dobierać rośliny do kompozycji, pamiętając, by nie były to kwiaty pachnące – woń fiołka z łatwością mogłaby je przyćmić lub niezbyt dobrze się z nimi łączyć.

fiolek

Fiołek wonny

  1. Winorośl pachnąca

Pachnące pnącza tej odmiany winorośli może nie wydają najsmaczniejszych owoców, ale warto mieć je w ogrodzie dla samego tego zapachu. Jest on upojny i mocny, mimo że wydzielają go jedynie kwiaty męskie, na dodatek o naprawdę niepozornym wyglądzie. Liście winorośli również mogą stać się ozdobą naszego ogrodu – przez całe lato wspaniale się zielenią, a w okresie późnej jesieni przybierają wiele odcieni żółci, pomarańczu, czerwieni i brązu.

Winorośl pachnąca ma niewielkie wymagania stanowiskowe. Może rosnąć zarówno w bardziej słonecznych, jak i mocniej zacienionych częściach ogrodu. Jest odporna na wahania temperatur, okresowy niedobór wody czy wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza. Wymaga jednak przycinania pod koniec zimy lub w okresie wczesnej wiosny.

  1. Groszek pachnący

To reprezentant pachnących roślin jednorocznych. Delikatne pędy mają długość 1-2 m, a dzięki wąsom czepnym mogą się bardzo efektownie piąć po podporach, pergolach, altanach czy ścianach budynków. Kwiaty zebrane w większych gronach mogą mieć różnorodne kolory i od czerwca do sierpnia wydzielają wyjątkowo przyjemny zapach. Jesienią możemy zebrać strączki do wysiewu nasion późną wiosną.

Groszek pachnący powinien dobrze rosnąć na słońcu, na podłożu wapiennym, żyznym. W okresach niedoborów wody należy go systematycznie podlewać, a co 2-3 tygodnie użyć nawozu (ale takiego bez dużej ilości azotu).

Uprawa groszku pachnącego

Groszek pachnący

  1. Konwalia majowa

Pachnące kwiaty konwalii w kształcie dzwoneczka na łodyżce zna chyba każdy. Rośliny te warto uprawiać w ogrodzie, gdyż mają niewielkie wymagania, niesamowity zapach i wysoką odporność na różnego rodzaju choroby i szkodniki. Pamiętajmy jednak, że są trujące, więc mogą być nieodpowiednie do miejsc, w których bawią się dzieci czy zwierzęta domowe. Konwalia majowa potrzebuje dość zacienionego stanowiska oraz przepuszczalnego podłoża.

Konwalia majowa

Konwalia majowa

  1. Narcyz biały

Tylko niektóre odmiany narcyzów mają mocno pachnące kwiaty – możemy je spotkać najczęściej pod nazwami narcyz biały, narcyz Recurvus lub Narcissus poeticus. Są one najbliższe tradycyjnemu wyobrażeniu o tym kwiecie, którego nazwa pochodzi przecież od greckiego słowa narkein, oznaczającego „oszołomić” i nawiązującego do oszałamiającego, niezwykle intensywnego zapachu. Uprawa narcyzów nie jest trudna – podstawy to żyzna gleba i sporo słońca.

Podsumowanie

Na jednej rabacie warto posadzić rośliny o różnych porach kwitnienia, tak aby wydzielały do ogrodu intensywną woń od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Aromat ogrodu będzie się jedynie nieco zmieniał w zależności od pory roku.

Nie sadźmy jednak blisko siebie różnych gatunków o intensywnym zapachu, jeśli okresy ich kwitnienia pokrywają się ze sobą. Mieszające się ze sobą wonie, zwłaszcza te niezbyt harmonijnie dopasowane, mogą dać efekt odmienny od zamierzonego.