Palikowanie drzew, czyli jak wiązać drzewka do palików

Chyba każdy z nas widział kiedyś w przestrzeni miejskiej drzewka przywiązane do palików w celu ich stabilizacji. Jest to prosta i skuteczna metoda, którą możesz zastosować także w swoim ogrodzie. Przeczytaj ten artykuł, jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego palikowanie roślin jest tak ważne i jak wykonać ten zabieg prawidłowo. Przedstawimy także alternatywne metody stabilizacji drzew.

Po co palikuje się drzewa?

Palikowanie drzew ma na celu ustabilizowanie rośliny, tak aby mogła się ona łatwiej ukorzenić oraz zyskała pożądaną formę i kierunek wzrostu. Nowo zasadzone drzewa przywiązuje się do tyczek, które będą wspomagać ich wzrost przez kilka pierwszych miesięcy bądź lat.

Paliki chronią drzewo przed pochyleniem czy nawet wyrwaniem w czasie silnego wiatru, co jest szczególnie przydatne w przypadku mało stabilnego gruntu. Najbardziej narażone na negatywne skutki trudnych warunków atmosferycznych są młode drzewka o delikatnych, miękkich pniach, np. różne odmiany drzew owocowych.

Stabilizacji wymagają głównie drzewa liściaste, w przypadku iglaków w razie potrzeby stosuje się tylko metody stabilizujące bryłę korzeniową. Obecność palika w pobliżu pnia sprawia ponadto, że drzewo rośnie pionowo do góry, nie krzywiąc się. Paliki czasami wykorzystuje się także w przypadku większych, bardziej rozłożystych krzewów.

Palikowanie drzew – zasady

Standardowe paliki jako podpora rośliny

Wiązanie drzew czy krzewów do palików nie jest specjalnie trudne. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach. Po pierwsze – dobór odpowiednich tyczek. Paliki służące do mocowania pnia drzewa muszą być grubsze niż konar tego drzewa, proste i stabilne. Jednocześnie nie mogą być zbyt masywne, aby nie było problemu z umieszczeniem ich w podłożu.

Można użyć drewnianych kantówek, a nawet ściętych gałęzi (pod warunkiem, że nie są one pokrzywione). Dla większości drzew odpowiednie będzie wykorzystanie palików o średnicy ok. 8 cm. Z jednej strony tyczki należy naostrzyć, aby dało się je łatwo wbić w ziemię. Do wbijania palika do gruntu najlepiej użyć dużego młotka.

Po drugie, ważne jest odpowiednie miejsce i technika palikowania. Nie mocujmy tyczki za blisko bryły korzeniowej drzewa, aby nie doszło do przypadkowego uszkodzenia systemu korzeniowego (bezpieczną odległością będzie ok. 0,5 m, wyjątkiem są krzewy o rozłożystych gałęziach, które można podpierać bliżej głównego odrostu). Zwykle na jedno drzewo potrzeba dwóch lub trzech podpórek. Jeśli chcemy zastosować pojedynczy palik, to wbijmy go od strony, z której przeważnie wieje wiatr.

Pień drzewa przywiązuje się do palików za pomocą specjalnych opasek, gum, elastycznych taśm czy ewentualnie mocnego sznurka. Wiążemy tuż poniżej korony drzewa, a w przypadku wysokich okazów najlepiej sprawdzą się dwa wiązania – jedno w połowie wysokości pnia, drugie najwyżej jak to możliwe. Dodatkowo można tyczki ustabilizować, przybijając w poprzek kilka listewek – w górnej lub w dolnej części palików. Pamiętajmy, żeby nie wiązać pnia zbyt mocno, korona drzewa powinna być w stanie delikatnie poruszać się na boki pod wpływem wiatru.

Malowanie drzew owocowych przy palikach

Bielenie drzew owocowych przy palikach

Stabilizowanie drzew przy pomocy odciągów

Specyficzną metodą stabilizacji drzew i krzewów są odciągi, które wspierają równocześnie pień rośliny i jej system korzeniowy. Można je wykorzystać w sytuacji, gdy przy roślinie jest dużo wolnego miejsca. Przeważnie stosuje się trzy odciągi, które mają postać stalowych linek z jednej strony opasujących pień drzewa, a z drugiej mocowanych w podłożu za pomocą śledzi namiotowych.

Linki powinny być rozmieszczone równomiernie, tak aby miejsca wbicia śledzi w ziemię dało się w wyobraźni połączyć w kształt trójkąta równobocznego. Pień rośliny w miejscu, gdzie będzie obwiązany, powinno się zabezpieczyć parcianą taśmą albo specjalnie do tego przeznaczoną podkładką. Duża roślina może wymagać wykonania fundamentu, żeby śledzie nie zostały wyrwane z gruntu.

Kotwienie bryły korzeniowej do podłoża

Aby drzewo zyskało odpowiednią stabilność po posadzeniu w gruncie, możemy zastosować podziemne mocowanie bryły korzeniowej (metoda ta nie zabezpiecza jednak samego pnia przed silnymi podmuchami wiatru).

Potrzebna nam będzie specjalna kratownica, do której przyczepimy bryłę korzeniową rośliny za pomocą kotew oraz pasów napinających. Ten sposób stabilizacji jest bardziej wymagający niż standardowe paliki i z tego powodu wykorzystuje się go zwykle tam, gdzie inne metody nie mogą zostać zastosowane.

Zobacz: Formowanie krzewów i drzew — jak to robić? Praktyczny poradnik

Palikowanie drzew – podsumowanie

Zastosowanie palików znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia młodego drzewka na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych i wspomaga jego prawidłowy rozwój. Palikowanie nie jest trudne, jednak trzeba wiedzieć, jak je wykonać poprawnie. Szczególnie istotny jest dobór właściwych tyczek i umieszczenie ich w odpowiedniej odległości od pnia drzewa. Zamiast palików można zastosować odciągi ze stalowych linek lub wykonać kotwienie bryły korzeniowej do podłoża.