Palma areka – jak dbać? Pielęgnacja, podlewanie, ziemia

Chyba żadna roślina domowa nie kojarzy się z egzotyką tak bardzo jak palma doniczkowa! Jej rozłożyste liście nawet w najbardziej pochmurny dzień są w stanie przenieść nas w wyobraźni do ciepłych krajów. Nic zatem dziwnego, że jest tak chętnie uprawiana w warunkach domowych i w miejscach publicznych. Palmę areca pielęgnuje się stosunkowo łatwo, oto krótki poradnik dotyczący jej wymagań

Palma areka - jak dbać?

Palma areka – co to za roślina?

Pod nazwą ,,palma areca” kryje się w rzeczywistości ponad 50 gatunków z rodziny arekowatych, które naturalnie występują w klimacie tropikalnym (najczęściej w południowo-wschodniej Azji). W uprawie domowej najczęściej spotkamy tylko dwa gatunki areki, cenione przede wszystkim za okazałe, przypominające pióropusze liście osadzone na strzeliście wzniesionych łodygach.

W naturalnym środowisku palmy dypsis lutescens (jak brzmi ich łacińska nazwa) kwitną pod koniec marca lub na początku kwietnia, wytwarzając długie, zółtawo-zielone kwiatostany.

Palma areka w warunkach domowych – uprawiane gatunki

Gatunki palmy areki spotykane w uprawie doniczkowej:

  • Palma areka złocista/żółtawa, inaczej złotowiec (Areca lutescens/Chrysalidocarpus lutescens)Ten gatunek uprawiany jest w naszych warunkach zdecydowanie częściej. Areka żółtawa charakteryzuje się niższą wysokością niż palma areca catechu (w uprawie domowej osiąga maksymalnie 1,5 metra, jednak na Madagaskarze, z którego się wywodzi, spotkać można nawet kilkumetrowe okazy).
  • Palma areka katechu, inaczej palma arekowa, palma betelowa, palma bambusowa czy areka żuwna (Areca catechu/Chrysalidocarpus catechu)W warunkach domowych uprawiana rzadziej niż areka żółtawa, osiąga nawet 2 m wysokości. Pochodzi z obszaru Filipin i Malezji. Charakterystyczne dla tej palmy są zielone łodygi z paskami przypominającymi pierścienie (w rzeczywistości to blizny po opadłych liściach areki, które stają się widoczne mniej więcej po upływie 3 lat) i długie liście o intensywnym kolorze. Młode okazy wyglądają jak miniaturowe palmy kokosowe.

Palma areka – pielęgnacja

Pielęgnacja areki nie jest bardzo trudna, a jeśli rośliny doniczkowe mają odpowiednie warunki, mogą zdobić nasze pomieszczenia przez wiele lat. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę, aby Twoja palma była bujna i okazała.

Stanowisko dla palmy areka

Palmy areki najlepiej będą się czuły na stanowisku z dużą ilością rozproszonego światła. Półcień lub całkowity cień mogą stać się nawet przyczyną obumarcia roślin, więc zdecydowanie należy ich unikać. Z drugiej strony nie mogą być one wystawione na działanie bezpośredniego światła słonecznego mogącego skutkować poparzeniami liści.

Unikajmy niskiej wilgotności powietrza, z powodu której palma choruje (sprzyja to m.in. inwazji tarczników, zwłaszcza w połączeniu z wysoką temperaturą powietrza, o co nietrudno zimą przy włączonym ogrzewaniu).

Warto regularnie korzystać z atomizera z wodą albo nawilżacza powietrza. Zasychanie końcówek liści to kolejny częsty problem w uprawie areki, a jest on najczęściej spowodowany właśnie sytuacją, w której wilgotność powietrza jest zbyt niska.

Palma areka – podłoże

Palmy areka powinny mieć zasobną w składniki odżywcze i przepuszczalną glebę. Sprawdzi się tutaj mieszanka ziemi kompostowej, torfu, ziemi liściowej oraz piasku w równych proporcjach lub gotowe podłoże przeznaczone do palmy. Warstwę keramzytu należy umieścić na dnie doniczki, aby zapewnić roślinie dobry drenaż.

Palma areka w doniczce

Palma areka w doniczce

Palma areka – podlewanie

W pielęgnacji areki bardzo istotne jest stale wilgotne podłoże. Właściwie trudno o jej przelanie, dlatego nawadniajmy często, zwłaszcza latem (wówczas palmy mogą mieć nawet tzw. mokre stopy, czyli sytuację, w której woda zalega na dnie doniczki).

Uprawa areki możliwa jest nawet w systemie hydroponicznym. Pamiętajmy jednak, by zarówno podlewanie, jak i nawilżanie powietrza, odbywało się z użyciem wody miękkiej (najlepiej ją przegotować albo pozostawić do odstania).

Palma areca – nawożenie

Ziemia rośliny powinna być zasobna w substancje odżywcze, ich niedobór da się rozpoznać po blednięciu lub żółknięciu liści. Jeśli nie zareagujemy na czas, mogą zacząć obumierać. Palmy areki nawozi się od początku wiosny do końca lata, co dwa lub trzy tygodnie. Możemy zaopatrzyć się w nawóz przeznaczony specjalnie dla nich, ale wystarczy także zwykły preparat do roślin zielonych.

Przesadzanie areki

Palmy areki nie trzeba przesadzać każdego roku. Odpowiednia pora nadchodzi wtedy, gdy korzeń przebije dno osłonki albo gdy roślina choruje. Można sadzić po kilka palm w jednej doniczce, co daje świetny efekt wizualny. Trzeba mieć również na uwadze, że korzenie rośliny nie są zbyt rozgałęzione, w zasadzie mają one pojedynczy, długi podziemny pień. Z tego powodu dla palmy najlepsze będą wysokie, wąskie doniczki.

Rozmnażanie palmy areki

Rozmnażanie palmy nie powinno sprawiać większych trudności. Optymalnie, kiedy zrobimy to podczas przesadzania rośliny. Po prostu odłączamy od dorosłego egzemplarza pędy odroślowe, które mają co najmniej 30 cm. Pobieramy je razem z korzeniami i sadzimy w osobnych doniczkach.

Palma areka – najczęstsze problemy w uprawie

Częstym problemem w uprawie palmy są jej liście. Należy się im dokładnie przyjrzeć, aby móc zidentyfikować problem. Żółtawe lub brązowe końcówki liści oznaczają na ogół zbyt suche powietrze albo podłoże, z kolei szare lub czarne wskazują najczęściej na nadmiar wody.

Palma areka często choruje też na plamistość liści objawiającą się brązowymi lub czerwonymi plamami na ich powierzchni. Bezpośrednią przyczyną są pasożyty z rodzaju Gliocladium vermoeseni lub Exosporium palmivorium, ale można zminimalizować ryzyko ich pojawienia się poprzez zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Palma areka rosnąca pośród innych roślin zielonych powinna być ustawiona z zachowaniem pewnego odstępu. Należy ponadto unikać sytuacji, gdzie w jednej doniczce rośnie zbyt dużo okazów.

Liście palmy areki mogą też zostać zaatakowane przez szkodniki – zwykle tarczniki należące do rzędu pluskwiaków. Jak już wspomniano, ich inwazji sprzyja niewłaściwa pielęgnacja palmy. Gdy już się pojawią, można je usuwać metodami mechanicznymi, czyli delikatną szczoteczką lub wacikiem zmoczonym w denaturacie.

Inny szkodnik, przędziorek chmielowiec, sprawia, że liście palmy pokrywają się żółtymi plamkami. Bez szybkiej reakcji inwazja tego roztocza może doprowadzić nawet do obumarcia rośliny. Mechaniczna metoda walki polega na umyciu liści wodą z mydłem, a następnie opłukaniu ich pod prysznicem lub z wykorzystaniem węża ogrodowego. Na rynku dostępne są również preparaty, dzięki którym palma areka będzie chroniona przed przędziorkiem chmielowcem.

Różne rodzaje palm w doniczkach

Różne rodzaje palm w doniczkach

Palma areka – pielęgnacja. Podsumowanie

Dzięki wyjątkowo efektownemu wyglądowi palma areka sprawdzi się idealnie jako ozdoba w biurze czy w salonie. Gatunek zwany areka katechu uprawiany jest rzadziej od areki żółtawej, ale osiąga większe rozmiary, a pasiasta łodyga zapewnia roślinie bardzo ciekawy wygląd.

Pielęgnacja palmy nie powinna sprawiać wielu problemów, szczególnie istotne jest zapewnienie jej stanowiska z rozproszonym światłem słonecznym oraz sporej ilości wody. Areka wymaga dużej wilgotności powietrza, dlatego zalecane jest również systematyczne zraszanie. Najbardziej narażoną na choroby i inwazje szkodników częścią rośliny są jej liście, dlatego wszelkie niepokojące zmiany w ich wyglądzie wymagają natychmiastowego działania.