Pędzel czy wałek do malowania — co i jak dobrać do ściany?

Jeśli podjąłeś już decyzję o odświeżeniu wnętrza swojego domu poprzez przeprowadzenie prac remontowych, to bardzo dobrze! Jednym z ważnych elementów, którego absolutnie nie powinno się wówczas pomijać, jest malowanie ścian.  Musisz jednak wiedzieć, że to jeszcze nie wszystko; teraz, gdy wszystko jest już prawie gotowe, nadchodzi moment malowania. Musimy na tym etapie dokonać wyboru w bardzo ważnej kwestii, a mianowicie tego, czy używać pędzla lub wałka. Odpowiedni wybór narzędzi w tym zakresie może nam zdecydowanie ułatwić i usprawnić naszą pracę. A zatem, jakie rozwiązanie wybrać?

Przeczytaj nasz tekst, ponieważ podpowiadamy w nim, jakie narzędzie jest najlepsze do malowania ścian, jeśli zależy Ci na tym, by osiągnąć możliwie optymalny efekt… a przy okazji, uniknąć zbędnego stresu związanego z remontem.

Pędzel czy wałek do malowania

Jakie narzędzie wybrać? Dobór wałka lub pędzla do malowanej powierzchni

Już na wstępie mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: większość spośród dostępnych na rynku farb do wnętrz może być z łatwością nakładana na ściany zarówno z wykorzystaniem pędzla, jak i wałka.

To wbrew pozorom bardzo ważna wiadomość, ponieważ — chociaż powszechnie korzysta się z obu tych narzędzi do malowania ścian — wybór między pędzlem a wałkiem powinien zależeć od różnych czynników. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się takie kwestie jak między innymi:

  • faktura ściany,
  • nasze umiejętności malarskie,
  • oczekiwany efekt końcowy.

O tym wszystkim za chwilę Ci opowiemy.

Pędzel lub wałek to podstawa podczas malowania

Jak już wiesz, malowanie ścian jest procesem, który może być przeprowadzony z wykorzystaniem różnorodnych narzędzi malarskich. Dwa podstawowe rozwiązania to oczywiście wspomniane już przez nas malowanie:

  • pędzlem,
  • wałkiem.

Nie chcemy pisać, że którekolwiek z tych narzędzi góruje nad innym. Oba rozwiązania mają swoje zalety… a przy okazji żadne z nich nie jest wolne od wad.

Malowanie metalowej futryny

Pędzel jest konieczny przy malowaniu trudno dostępnych miejsc

Pędzel do malowania, czyli wypróbowane rozwiązanie

Malowanie pędzlem to najstarsza i najbardziej wypróbowana technika malowania ścian. Przede wszystkim, pędzel jest narzędziem precyzyjnym, co czyni go idealnym wprost rozwiązaniem wykorzystywanym w celu malowania:

  • detali,
  • krawędzi,
  • innych miejsc wymagających większej uwagi.

Rzecz jasna, dostępna na rynku oferta w zakresie pędzli jest różnorodna i możesz wybierać spośród wielu rodzajów pędzli. Odpowiedni dobór pędzla m.in. w zakresie rozmiaru pozwoli nam dotrzeć z farbą do każdego, nawet trudno dostępnego miejsca np. na styku ścian i okien czy ścian i framugi drzwi.

Wąskie pędzle są świetne szczególnie w przypadku malowania szczelin i wnęk, z kolei odpowiedniki o większej szerokości sprawdzają się w przypadku większych powierzchni.

Pędzle malarskie — różnorodność przede wszystkim

Pędzle malarskie to rozwiązanie dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Ponadto, różnią się one także rodzajem stosowanego włosia, co czyni z nich wszechstronne narzędzie malarskie. W zależności od tego, przed jaką powierzchnią do malowania stoimy, warto zwrócić uwagę m.in. na kilka kluczowych parametrów:

  • szerokość i rozmiar wałka. Wydaje się oczywiste, że jeśli sprawa dotyczy większych obszarów do pokrycia, zalecamy korzystanie z większych pędzli. W prosty sposób zwiększa to efektywność malowania. Natomiast w przypadku drobniejszych, bardziej precyzyjnych prac detalicznych (chodzi nam tu np. o malowanie rogów w oknach) lepiej sprawdzają się pędzle o mniejszej szerokości i drobniejszym włosiu;
  • kształt. Na rynku dostępne są pędzle o różnych kształtach. Wśród nich możemy wymienić między innymi: pędzel kątowy, pędzel okrągły czy pędzel płaski, mają różne zastosowania. Generalnie, pędzel kątowy bardzo dobrze sprawdza się podczas malowania krawędzi, podczas gdy p. płaski jest dobry w przypadku większych powierzchni. Więcej na ten temat powiemy ci jednak za chwilę;
  • rodzaj włosia. Pędzle z włosia syntetycznego są szczególnie często używane podczas nakładania farb powstałych na bazie wody, podczas gdy pędzle wykonane z wykorzystaniem włosia naturalnego uchodzą za lepsze w przypadku osób pracujących z farbami na bazie rozpuszczalników.

A skoro już jesteśmy przy tym, jakie są rodzaje włosia w pędzlu malarskim, warto, byśmy omówili tę kwestię nieco szerzej.

malowanie płotu

Koniecznie dobierz pędzel odpowiednio do zadania – malowanie płotu

Pędzle do malowania ścian — jakie są rodzaje pędzli?

Jeśli chodzi o włosie w pędzlach do malowania ścian, warto, byśmy opisali Ci kilka ważnych kwestii:

  • włosie naturalne jest trwałe i zalecane do farb rozpuszczalnych. Z drugiej strony jednak nie zaleca się używania pędzli z włosiem zwierzęcym do farb akrylowych lub winylowych, ponieważ absorbuje ono wodę zawartą w tych farbach, co może spowodować pęcznienie;
  • pędzle z włosiem poliestrowym lub nylonowym są odpowiednie do farb wodorozcieńczalnych;
  • jeśli przygotowujesz się do malowania ścian, zadbaj o posiadanie dwóch rodzajów pędzli: większego, którym można pokrywać duże powierzchnie ścian lub sufitów, oraz mniejszego, który jest idealny do precyzyjnego malowania krawędzi. Podczas prac malarskich włosie pędzla powinno być zanurzane w farbie do 1/3 ich długości, a przed każdym użyciem warto poczekać co najmniej kilka sekund, aby nadmiar farby mógł swobodnie spłynąć (odciec);
  • ławkowce, które są grubsze od płaskich pędzli, wykorzystuje się m.in. do gruntowania ścian lub nakładania kleju do tapet. Podczas pracy z ławkowcem nie zaleca się długotrwałego zanurzania go w preparacie, ponieważ podczas pracy moglibyśmy doprowadzić do zachlapania. Włosie ławkowca jest długie i bardzo chłonne, co pozwala na dłuższą pracę bez konieczności częstego odcinania farby;
  • okragłe i owalne pędzle są zwykle używane podczas malowania mniejszych powierzchni o różnych kształtach, takich jak np. dekoracyjne listwy czy drzwi. Nadają się one również do malowania detali drewnianych struktur, w tym na przykład futryn;
  • kątowe pędzle są stworzone specjalnie do malowania narożników, wąskich krawędzi i zakamarków. Wyglądają jak płaskie pędzle, ale ich włosie jest wygięte na końcu. To idealne narzędzia do malowania kaloryferów i ścian, które są za nimi;
  • pędzle stożkowe, o wąskim, miękkim włosiu, które stopniowo zwęża się ku końcowi, są doskonałe dla tych, którzy cenią precyzję. Są idealne do malowania szczegółów i precyzyjnych konturów.
pędzel z włosiem poliestrowym

pędzel z włosiem poliestrowym

A może do malowania… wałek malarski?

Jak widzisz, korzystanie z walka malarskiego to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Z drugiej jednak strony nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie. Wręcz przeciwnie, wałki malarskie są kolejnym popularnym, a jednocześnie skutecznym narzędziem wykorzystywanym w celu pokrywania ścian.

Dają one wprawdzie dość cienką, ale zarazem jednolitą i równomierną powłokę malarską. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku pędzla, również parametry wałka (w tym przypadku kluczowy parametr to długość włosia wałka) jest dostosowywana do struktury ściany – im gładsza powierzchnia, tym krótsze powinno być runo.

Nie od dziś wałki uchodzą za rozwiązanie wygodne w użyciu, które pozwala na szybkie malowanie dużych powierzchni.

Malowanie wałkiem, czyli czym malować ściany?

Jaki wałek do malowania ścian wybrać? W praktyce stosuje się m.in. następujące rodzaje wałków:

  • wałek z gąbki. Zazwyczaj używany na gładkich powierzchniach, wałek gąbkowy jest często pokryty włóknem, a przy tym lekki i oszczędny. Małe otwory w wałku to pozornie nieistotna funkcjonalność, która zmniejsza jednak ryzyko w postaci powstawania bąbelków powietrza. Tego typu wałki nadają się w do różnych rodzajów farb, w tym w szczególności do farb:
    • wodnych,
    • rozpuszczalnikowych,
    • olejnych.
  • wałek z naturalnego włosia. Te wałki wykonuje się z weluru, skóry lub wełny owczej, co sprawia, że są wyjątkowo dobrej jakości. Długość i gęstość włókien pozwala na malowanie ścian bez smug, zarówno na chropowatych, jak i gładkich powierzchniach. Takie rozwiązanie stosuje się m.in. wtedy, gdy zachodzi potrzeba naniesienia lakierów, farb oraz żywic poliestrowych i epoksydowych. Musisz jednak mieć na uwadze, że wysoka jakość często wiąże się z wyższą ceną;
  • wałek poliakrylowy. Wałki poliakrylowe są dostępne w formie sznurkowej i dzianej. Są one używane do różnych rodzajów farb i powierzchni. Niestety, tego typu wałki mogą powodować drobne nierówności, zwane “skórką pomarańczy”, szczególnie na chropowatych powierzchniach;
  • plastikowy wałek malarski wykonany z włókien syntetycznych. Tego typu wałki składają się z włókien syntetycznych o różnej długości, co sprawia, że są wręcz doskonałe do malowania powierzchni o chropowatej strukturze (chodzi tu o różnego rodzaju elewacje i tynki strukturalne). Jakość włókien może się różnić, ale ogólnie są one bardziej przystępne cenowo niż np. wysokiej jakości wałki z dodatkiem włosia naturalnego. Narzędzia te wykorzystuje się m.in. podczas rozprowadzania:
    • farb rozpuszczalnikowych,
    • żywic poliestrowych,
    • żywic epoksydowych.
  • wałek ze specjalnej mikrofibry. Wałki te odznaczają się m.in. dobrą wytrzymałością i są doskonałe, jeśli zależy nam na nakładaniu farby na gęste powierzchnie (w tym np. na powierzchnie epoksydowe). Mogą być one stosowane w przypadku farb na bazie wody i zapewniają imponujący, równomierny wygląd.
Malowanie farbą ceramiczną przy użyciu wałka

Malowanie farbą ceramiczną przy użyciu wałka

Wałek i pędzel malarski — czy da się to połączyć?

Użycie pędzla nie wyklucza wałka i w drugą stronę — korzystanie z walka nie oznacza jeszcze, że musimy sięgać po pędzel. W praktyce zwykle nie stoi nic na przeszkodzie, by skorzystać z techniki mieszanej, przez co rozumie się korzystanie zarówno z pędzla, jak i wałka.

To mieszane podejście pozwoli nam na precyzyjne pokrycie trudno dostępnych miejsc farbą z użyciem pędzla, a następnie szybkie malowanie większych obszarów poprzez wykorzystanie wałka.

Takie rozwiązanie jest nie tylko efektowne, ale także pozwala zaoszczędzić i czas i farbę. Jednocześnie, trzeba mieć na uwadze, że takie rozwiązanie, tzn. naprzemienne korzystanie z walka oraz pędzla, wymaga posiadania pewnego doświadczenia w pracach renowacyjnych.

Malowanie ścian krok po kroku. O czym powinniśmy pamiętać podczas doboru pędzla lub wałka?

Wiesz już, czym malować ściany. To jednak jeszcze nie wszystko. Oprócz tego warto mieć na uwadze, że ważne jest również przygotowanie ścian do prac renowacyjnych — chodzi tu o ścianę zarówno w małym pomieszczeniu, jak i dużych powierzchni strukturalnych.

Pierwszym etapem jest dokładna ocena stanu ścian. W przypadku obecności takich uszkodzeń jak np.:

  • pęknięcia,
  • ubytki,
  • nierówności,

konieczne jest ich naprawienie. Aby usunąć ubytki, należy zastosować szpachlę, a po wyschnięciu wygładzić ją. Pęknięcia można usunąć elastycznym spoiwem szpachlowym, które skutecznie zapobiegnie ich powrotowi. Jeśli ściany są intensywnie zabrudzone, zalecamy użycie odtłuszczacza, który pomoże usunąć tłuste plamy oraz osad.

W dalszej kolejności, jeżeli to konieczne, trzeba zmatowić lub usunąć istniejące warstwy farby. W przypadku ścian pokrytych lateksem lub innymi trudnymi do malowania powłokami niezbędne może się okazać skorzystanie ze specjalnych środków chemicznych lub szlifierki.

Po usunięciu starej warstwy farby należy zagruntować ściany. Gruntowanie jest pomocne, jeśli zależy nam na zapewnieniu lepszego przylegania farby, a jednocześnie przedłuża trwałość malowania i równomiernie wchłania kolor. Wybierz odpowiednią farbę gruntującą do rodzaju ściany – przykładowo, jeśli ściana jest bardzo chłonna, potrzebujesz mocnej farby gruntującej.

Po wyschnięciu gruntu nadszedł czas na nałożenie pierwszej warstwy farby. Wybierz farbę odpowiednią do rodzaju pomieszczenia i oczekiwanego efektu. Pamiętaj, że warto nałożyć dwie warstwy farby, aby uzyskać pełne krycie i długotrwały kolor.

Kiedy malujesz, pamiętaj o ostrożności. Przede wszystkim, powinno Ci zależeć na tym, aby przypadkowo nie pobrudzić innych elementów pomieszczenia. Po zakończeniu malowania pozostaw ściany do pełnego wyschnięcia, zanim zaczniesz ponownie ustawiać:

  • meble,
  • inne elementy wyposażenia wnętrz, w tym np. drobne ozdoby.

Przygotowanie ścian do malowania może być czasochłonne, ale jest niezbędne, aby osiągnąć trwały i estetyczny efekt. Ostrożność podczas przygotowywania ma bezpośredni wpływ na końcowy rezultat, dlatego warto poświęcić czas na dokładne wykonanie tego procesu.

Na wałku i pędzlu świat się nie kończy. Jakie jeszcze są dostępne rozwiązania?

W kontekście malowania najczęściej mówi się o wałku i pędzlu. Musisz jednak wiedzieć, że nie są to jedyne dostępne rozwiązania. Wręcz przeciwnie: obecnie możemy sięgnąć również po takie alternatywne rozwiązania jak na przykład malowanie gąbką.

Bez wątpienia jest to ciekawa technika pozwalająca na uzyskanie zaskakującego efektu dekoracyjnego. Z drugiej jednak strony należy zachować ostrożność podczas pracy z gąbką malarską. Przede wszystkim, trzeba sprawdzić, czy producent danej farby w ogóle zaleca jej użycie (niestety, nie zawsze jest to możliwe).

Pędzel czy wałek do malowania ścian? Podsumowanie

Wybór pomiędzy pędzlem oraz wałkiem, a następnie odpowiednie dopasowanie narzędzi do konkretnego zadania to kluczowe decyzje, jeśli zależy Ci na osiągnięciu celu w postaci efektywnego i estetycznego pomalowania ścian. To, co przedstawiliśmy w naszym tekście, czyli podstawowa wiedza na temat:

  • różnych rodzajów pędzli i wałków,
  • technik malarskich,
  • roli, jaką odgrywa odpowiednie przygotowanie  malowanej powierzchni,

zwiększy szanse na osiągnięcie profesjonalnego rezultatu. Rzecz jasna, ostateczny wybór narzędzi i techniki zależy od indywidualnych preferencji oraz doświadczenia. W praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać pędzel do malowania większych powierzchni… choć naszym zdaniem po prostu nie będzie to rozwiązanie optymalne.