Pielęgnacja trawnika – poradnik i kalendarium czynności

Prawidłowa pielęgnacja trawnika sprawi, że ten odwdzięczy Ci się bujną zieloną i mocną murawą. Od regularności koszenia, podlewania i nawożenia zależy nie tylko wygląd, ale też odporność trawnika na uszkodzenia. Wyjaśniamy najważniejsze aspekty w pielęgnacji trawnika – krok po kroku.

Pielęgnacja trawnika - poradnik

Pielęgnacja trawnika – ogólne zasady

Jest kilka podstawowych czynności, które trzeba wykonywać regularnie i sumienne, aby móc cieszyć się soczyście zieloną i gęstą trawą na powierzchni trawnika. Wymieniamy listę najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Sianie trawnika

Już przed wysiewem nasion zadbaj o to, aby miały one odpowiednie warunki do rozwoju i wzrastania. Korzenie traw szybciej zaadaptują się do gleby, która została świeżo przekopana, spulchniona, wzbogacona nawozem (o ile jest taka potrzeba, czyli trzeba uzyskać pH na poziomie od 5,5 do 7 pH). Teren warto wyrównać , utrzymując minimalny spadek ułatwiający odprowadzanie wody opadowej. Jeżeli wybierasz trawnik z siewu, to musisz znaleźć odpowiednie nasiona do miejsc zacienionych lub nasłonecznionych i zasadzić je, stosując zasadę od 2,5 do 3,5 kg mieszanki na 100 metrów kwadratowych trawnika.

Ręczne sianie trawy

Koszenie trawnika

Pierwsze koszenie po zimie wykonuje się wczesną wiosną. Zalecana jest regularność w przypadku tej czynności, czyli koszenie nie rzadziej niż raz na tydzień. Pozwoli to utrzymać trawnik na pożądanej wysokości, tj. standardowo 4 cm. Wtedy też jest ona mocniejsza i bardziej gęsta, z kolei chwasty mają utrudnione warunki do pojawiania się i rozrastania. Sporo na temat koszenia trawy dowiesz się z naszego poradnika: “Koszenie trawy”.

Koszenie trawnika - poradnik

Nawożenie trawnika

Nie wszyscy uważają, że trawnik trzeba nawozić, jednak warto robić to, aby utrzymać soczyście zielony kolor oraz gęstość darni. Zaleca się nawożenie trawnika nawet cztery razy w ciągu roku, każdorazowo stosując odpowiedni nawóz. To ważne bo nawozy jesienne mają inny skład od wiosennych, które ułatwiają trawie regenerację po zimie. Te pierwsze z kolei zabezpieczają ją przed nadejściem mrozów, zawierają więcej potasu niż azotu. Dobrze jest rozsiewać nawóz na krzyż, dbając o to, aby żaden fragment trawy nie został pominięty.

Nawożenie trawnika po zimie

Podlewanie trawnika

Przy podlewaniu trawnika trzeba uważnie dawkować ilość wody, którą aplikujesz swoim roślinom. Problemem będzie zarówno nadmierne podlewanie prowadzące do gnicia korzeni, jak również wysuszenie gleby.

Podlewanie – jego ilość i częstotliwość trzeba też dopasować do pory roku oraz warunków pogodowych. W okresie suszy zwiększ podaż wody, zawsze dbając o to, aby woda docierała na głębokość około 15 cm. Podlewaj rano lub późnym popołudniem, nigdy w czasie największych upałów, bo prowadzi to do zaparzania gleby i niszczenia trawy.

Najlepszą metodą jest stosowanie oprysku rozproszonego, czyli korzystanie ze zraszaczy lub konewek, a nie węży emitujących mocny, skoncentrowany strumień wody.

Podlewanie trawnika

Odchwaszaczanie trawnika

Jeżeli wszystkie wcześniejsze zabiegi będziesz wykonywać prawidłowo i sumiennie, to problem chwastów prawdopodobnie w ogóle Cię nie dotknie. Warto jednak wiedzieć, że nasiona chwastów są mocne i szybko się rozsiewają, więc mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Jak sobie z nimi radzić? Zwalczanie chwastów opisaliśmy w naszym artykule: “Jak pozbyć się chwastów z trawnika”. Możesz to zrobić ręcznie lub zastosować oprysk chemiczny. Popularne są domowe sposoby na chwasty dwuliściowe, w tym ocet rozcieńczony w wodzie.

Dodatkowe czynności

Czasem oprócz regularnego nawożenia, koszenia i podlewania, do utrzymania trawników trzeba jeszcze włączyć dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. Najpierw wertykulacja, potem aeracja pomagają szczególnie zniszczonej darni zregenerować się i wzmocnić.

Wertykulacja

To pionowe cięcie darni mające na celu pozbycie się mchu oraz filcu, czyli zbitych warstw obumarłej trawy, która sprzyja rozwojowi chorób roślin. Pozostawia glebę spulchnioną, gotową do nawożenia.

Aeracja

To delikatny zabieg, podczas którego murawę nakłuwa się, aby korzenie traw miały nieskrępowany dostęp do wody i składników pokarmowych. Przenikają one wówczas do głębszych warstw gleby.

Mulczowanie

To kolejny zabieg pielęgnacyjny – prawidłowo wykonany sprawia, że trawnik jest odżywiony w maksymalnie naturalny sposób. Mulczowanie polega na pozostawieniu niskiego pokosu na trawniku, który rozkładając się tworzy warstwę cennej materii organicznej.

Zabiegi do pielęgnacji trawnika

Kalendarium pielęgnacji trawnika

Każdy ogrodnik, który nawet amatorsko zajmuje się przydomowym trawnikiem, zdaje sobie sprawę, że są takie czynności, które wykonuje się w określonych momentach i odstępach czasu. Ogólnie pielęgnacja trawnika zaczyna się wczesną wiosną (marzec) i kończy się późnią jesienią (koniec października). Trwa zatem przez cały okres wegetacyjny, w którym trawa rośnie i cieszy oko swoim soczystym zielonym kolorem.

WIOSNA

Trawa po zimie może być uszkodzona i trawiona pleśnią śniegową. Wykonaj stosowny oprysk, aby się jej pozbyć. Już w marcu można przeprowadzić wałowanie trawy, a potem skosić ją do poziomu 3-4 cm. Gleba wtedy jest zazwyczaj mocno nasiąknięta wodą, więc z podlewaniem wstrzymaj się do końca kwietnia. Pamiętaj natomiast o wiosennym rozsianiu wieloskładnikowego nawozu oraz lekkim wyczesaniu trawy w okolicach czerwca. Jeśli darń została przerwana, dosiej trawę mieszanką samo zagęszczającą.

LATO

Pamiętaj o regularnym koszeniu trawy – raz w tygodniu do poziomu 3-4 cm. Podlewaj nawet codziennie, jeśli dni są bardzo suche, ale rób to w godzinach porannych lub popołudniowych. Latem aplikuj nawozy przewidziane na tę porę roku i wykonuj aerację oraz wertykulację – szczególnie w okolicach sierpnia i września. Przy rozroście chwastów zastosuj herbicydy.

JESIEŃ

Jesienią koś trawę do poziomu 4-6 cm. Podlewaj tylko wtedy, gdy murawa jest naprawdę sucha. To doskonała pora na nawożenie nawozem jesiennym, które nie zawierają azotu. W okolicy października pozbądź się resztek organicznych. Grab liście, aby nie rozkładały się na trawniku ograniczając darni dostęp do wody i słońca. Możesz wysypać dodatkową warstwę ziemi.

ZIMA

To czas, w którym w ogrodzie niezbyt wiele się dzieje. Wykorzystaj go na konserwację i naprawę narzędzi oraz odpoczynek przed nowym sezonem.

Oczywiście, jako uważny obserwator wiesz, że podane wyżej terminy są orientacyjne. Odchylenia pojawiają się choćby wtedy, gdy wiosna zacznie się bardzo wcześnie, a złota jesień przedłuży się do listopada. Zachowaj elastyczność w pielęgnacji trawnika i zaufaj swojej intuicji.

Kalendarium pielęgnacji trawnika

Pielęgnacja trawnika o szczególnych potrzebach

Nie ma jednej skutecznej instrukcji na temat tego, jak powinna wyglądać pielęgnacja trawnika. Dlatego poniżej przedstawiamy

Pielęgnacja trawnika po założeniu

Trawnik po założeniu wymaga intensywnego nawadniania. Stosuj podlewanie ręczne. Unikaj deptania delikatnej trawy! Pierwsze koszenie przeprowadź wtedy, gdy trawa urośnie do poziomu 10 cm. Zetnij ją wtedy o połowę, a kolejny razem do poziomu docelowych 3-4 cm.

Pielęgnacja trawnika po zimie

Zima to zazwyczaj trudny czas dla każdego trawnika. Wiosną, gdy spod śnieżnej pokrywy zacznie wyłaniać się darń, czeka Cię szereg prac przygotowujących murawę na nową porę roku. Jeżeli darń pokrywa pleśń śniegowa to usuń ją przy pomocy oprysku. O dobrej kondycji trawnika zadecyduje wałowanie, wertykulacja i aeracja. Pozostałe zabiegi 0 podlewanie i koszenie wykonuj tak, jak zawsze.

Pielęgnacja trawnika zniszczonego

Trawnik może ulec degradacji z wielu różnych powodów. Uszkodzenia mechaniczne, gradobicie, odciśnięte ślady opon, działalność kretów – działaj miejscowo. Usuń zniszczone fragmenty darni, uzupełnij luki w podłożu i wysiej nowe nasiona.