Piwniczka na wino w ogrodzie lub domu – jak ją urządzić?
Wyśmienite wino zawsze w zasięgu ręki to marzenie każdego konesera tego szlachetnego trunku. Aby szlachetne gatunki zachowały wszystkie swoje walory smakowe i zapachowe, potrzebujemy specjalnej piwniczki na wino, w której panują idealne warunki do jego przechowywania. W tym artykule podpowiadamy, jak urządzić ją w ogrodzie i wyposażyć oraz wyjaśniamy, czy zwykła piwnica może być równie użyteczna, co profesjonalna piwniczka. Przedstawimy też alternatywne sposoby na przechowywanie wina (np. w bloku) oraz wytłumaczymy, jak najlepiej układać butelki.
Spis treści
Jakie warunki zapewnić wewnątrz piwniczki z winem?
Wino do szybkiego spożycia przeważnie przechowujemy w lodówce lub szafce w kuchni, jednak gdy zależy nam na całej kolekcji wyśmienitych trunków, powinniśmy już pomyśleć o zaaranżowaniu w tym celu całego pomieszczenia.
Każdy koneser powie, że do przechowywania wina potrzebne są odpowiednie warunki. W przeciwnym razie zaburzeniu ulegnie naturalny proces dojrzewania tego szlachetnego trunku, a to może skutkować pogorszeniem smaku i aromatu. Do przechowywania butelek konieczne są zatem:
- Właściwa temperatura – najlepiej przechowywać wino w 10–14 stopniach.
- Odpowiednia wilgotność powietrza – optymalnie 70%, gdyż za duża wilgotność czasem powoduje pojawienie się pleśni na korkach czy etykietach. Z kolei zbyt suche powietrze może prowadzić do wysychania i kurczenia się korka, a tym samym wnikania powietrza do wnętrza butelki z winem.
- Brak światła słonecznego – promienie słoneczne sprawiają, że trunki starzeją się szybciej, zmieniając swój smak i aromat, dlatego piwniczka na wino powinna być chroniona przed ich dostępem.
- Wentylacja – stały przepływ powietrza w pomieszczeniu do przechowywania wina pomoże w zachowaniu naturalnego aromatu trunku.
Jak urządzić piwniczkę na wino w ogrodzie?
Najlepsze warunki do przechowywania wina zapewni budowa podziemnej piwniczki, czyli tradycyjnej ziemianki, w ogrodzie. Powinna znajdować się co najmniej 1 lub 2 metry pod ziemią, aby zapewnić odpowiednio niską temperaturę i wilgotność powietrza.
Należy wybudować grube ściany z dobrą izolacją termiczną, najlepiej z pełnej cegły albo betonu komórkowego. Funkcję jednej ze ścianek może też pełnić ściana domu, jeśli zdecydujemy się wybudować piwniczkę tuż obok niego. Jeżeli teren jest podmokły, koniecznie trzeba dodatkowo zadbać o specjalną izolację przeciwwodną.
Wykop pod piwniczkę powinien mieć na dnie płytę fundamentową na podsypce piaskowej o grubości ok. 25 cm. Zaleca się dodatkowe uzbrojenie jej prętami stalowymi (dodatkowe pręty warto też zatopić na obrzeżach płyty, żeby wzmocnić ściany piwnicy). Dół pomieszczenia można wysypać żwirem, aby pozostawał suchy.
Piwniczkę dobrze jest zbudować bez okien, nie zapominając jednak o efektywnej wentylacji pomieszczenia. Optymalna szerokość piwniczki, umożliwiająca wygodne umiejscowienie regałów na wino, to 2-3 m.
Strop musi być zbrojony. Aby wnętrze nabrało pewnej elegancji, warto wysklepić go w kształt łuku. Wzniesiona piwnica powinna zostać obsypana ziemią. Wskazana jest warstwa o grubości 3-4 m. Dla lepszego związania gleby można obsadzić ją roślinnością zadarniającą.

Mała piwnica z mnóstwem butelek wina
Piwniczka na wino w domu
Czy można przechowywać wino w zwykłej piwnicy?
Jeśli piwniczka ogrodowa pozostaje poza naszym zasięgiem, możemy przeznaczyć do przechowywania wina zwykłą piwnicę, w której trzymamy np. przetwory. O ile uzyskanie zaciemnienia raczej nie jest sprawą trudną, o tyle utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i temperatury czy stworzenie dobrej wentylacji może być bardziej skomplikowane.
Wiele jednak zależy od specyfiki naszej piwnicy. W zależności od potrzeb można np. nawilżać powietrze lub stosować pochłaniacze wilgoci, ale niektóre podziemne pomieszczenia w ogóle nie nadają się do tego, żeby przechowywać w nich wino.
Przykładowo, piwnica w bloku przeważnie umieszczona jest na jednakowym poziomie, co instalacje cieplne, więc nie nada się do trzymania w niej win przez dłuższy czas. Pod tym względem lepiej wypadają piwnice starych kamienic, w których z reguły jest chłodniej.
Wspomnieliśmy, że wino źle toleruje oddziaływanie promieni słonecznych, jednak to samo może dotyczyć światła sztucznego. Najlepszym wyborem byłby zupełny brak oświetlenia w piwnicy na trunki, ale ze względów praktycznych można pozwolić sobie na montaż słabej żarówki. Pomieszczenie nie powinno mieć okien. Jeśli kiedyś je wybudowano, to trzeba je szczelnie zasłonić.
Niektórzy mają w piwnicy swojego domu na tyle dobre warunki, że wystarczy zamontować regały i półki i już mamy miejsce, w którym wino może być z powodzeniem przechowywane przez długie lata. Nierzadko powstaje też cała przydomowa winiarnia – samodzielne wyprodukowanie wyśmienitych trunków daje niesamowitą satysfakcję i pozwala sporo zaoszczędzić.

Zakurzone wina w piwnicy
Domowa piwniczka na wino
Inną możliwością jest domowa piwniczka spiralna w postaci schowka umieszczonego pod podłogą dowolnego pomieszczenia, np. kuchni czy salonu. Nazwa pochodzi od spiralnych schodków, po których schodzi się w dół, aby przynieść butelki.
W takiej piwniczce będą panowały idealne warunki do leżakowania wina, a my będziemy mieli do niego łatwy i szybki dostęp. Urokliwa piwniczka na wino w domu może dodać naszym wnętrzom pewnego prestiżu i z pewnością zrobi wrażenie na gościach.
Domowa winiarka zamiast piwniczki na wino
Co jednak w sytuacji, gdy nie mamy w ogóle dostępu do żadnych piwnic? Rozwiązaniem może okazać się domowa winiarka. Jej wnętrze jest specjalnie dostosowane do przechowywania wina – ma zaciemnione szyby oraz system amortyzacji ewentualnych drgań, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość trunków. Temperatura może być ustawiona oddzielnie dla każdego gatunku win, a niektóre modele wyposażone są dodatkowo w systemy zapobiegające włamaniom.
To sprytne urządzenie nie zajmuje zbyt dużo miejsca i można je ustawić właściwie w każdym pomieszczeniu. Nie jest też specjalnie drogie (na ogół wychodzi taniej niż budowa piwniczki na wino w ogrodzie). W zależności od rozmiarów i funkcjonalności, ceny winiarek wahają się w przedziale od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy.

Piwnica na wino z prostymi półkami
Przechowywanie wina w piwniczce – co warto wiedzieć?
Jak układać wina w piwniczce?
Wino należy przechowywać nie tylko w odpowiednich warunkach, ale też we właściwy sposób. Jeśli mamy butelki korkowane, to powinny one być ułożone w pozycji horyzontalnej – gdy korek nie jest częściowo zamoczony, to nie zachowuje szczelności, a skutkiem może być utlenianie wina.
Warto zainwestować specjalne regały w formie stojaków na wino i rozmieścić je wzdłuż ścian piwniczki. Praktyczne będzie umiejscowienie butelek w taki sposób, że bliżej wejścia znajdą się gatunki przeznaczone do szybkiego spożycia, a w głębi te wymagające długiego leżakowania.
W przypadku butelek z metalowymi zakrętkami zasada jest inna. Najlepiej ustawiać je pionowo, żeby wino nie wchodziło w kontakt z metalem. Projektując wnętrz piwniczki, uwzględnijmy więc odpowiednie półki. Temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinny być na bieżąco kontrolowane za pomocą termometru oraz higrometru.
Co nie powinno być przechowywane w pobliżu wina?
Piwnica na wino nie jest odpowiednim miejscem do przechowywania innych produktów. Unikajmy zwłaszcza umieszczania w pobliżu różnych chemikaliów czy wyrobów o intensywnym zapachu, który mógłby wnikać do wnętrza butelek, zmieniając smak i aromat wina.
Piwniczka na wino w ogrodzie lub domu – podsumowanie
Piwniczka na wino pozwala uzyskać optymalne warunki do przechowywania tego trunku. Najkorzystniej zbudować ją w ogrodzie, w postaci klasycznej ziemianki, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, to da się również zrobić to wewnątrz budynku. Można wyposażyć dowolne pomieszczenie w praktyczną piwniczkę na wino w postaci schowka lub w domową winiarkę.
Zwykłe piwnice nadaje się do przechowywania wina pod warunkiem, że panują w nich odpowiednie warunki. Trzeba utrzymać stałą temperaturę, oscylującą w granicach 10–14 stopni oraz zapewnić odpowiednią wentylację. Zwróć uwagę, by do pomieszczenia wpadało jak najmniej światła. Pamiętaj też, że zarówno zbyt wilgotne powietrze, jak i to nadmiernie suche nie sprzyja butelkom z winem.
W wyposażeniu piwniczki na wino najważniejsze są odpowiednio dobrane regały. Muszą umożliwiać przechowywanie wina na ,,stojąco” lub na ,,leżąco”, w zależności od tego, jak zamykane są butelki. Przy winie lepiej nie stawiać żadnych intensywnie pachnących produktów, aby nie zepsuć jego aromatu.