Pnącza wieloletnie na pergole – najlepsze rośliny
Drewniane czy metalowe pergole w ogrodzie przydają się do uprawiania roślin pnących. Wtedy pokrywają się kolorami i wyglądają niczym zielona ściana. Wspólnie tworzą niezwykle dekoracyjny duet, który pozwoli na wygodny wypoczynek w estetycznym otoczeniu. Pozostaje tylko pytanie, jakie odmiany wybrać, aby miały piękne kwiaty i jak najdłużej je utrzymały. Potrzebne Ci obficie kwitnące pnącze. Zobacz najlepsze odmiany do obsadzania ogrodzeń i innych ogrodowych konstrukcji.
Spis treści
Atrakcyjne pnącze – czym powinno się charakteryzować?
Jeżeli chcesz, aby Twoja pergola czy ogrodzenie były pokryte roślinnością przez cały rok, do ich obsadzenia wybieraj pnącza zimozielone. Doskonale sprawdzą się one nawet w trudniejszych warunkach, kiedy będzie wietrznie i mroźnie.
W przeciwnym razie wybierz odmianę, która zrzuca liście. Będzie cieszyła oko przez okres letni, a gdy straci liście i przekwitnie i tak gęsto będzie pokrywała panele ogrodzeniowe.
Warunki uprawy
Ważny jest nie tylko wygląd samej rośliny. Chodzi też o to, aby nadawała się ona do uprawiania w konkretnych warunkach. Uważaj na odmiany, które rosną tylko na żyznej glebie albo są pracochłonne w utrzymaniu – dadzą Ci sporo radości, ale będziesz musiał poświęcić im więcej uwagi.
Tempo wzrostu
Liczy się też to, w jakim tempie rosną i jak bardzo rozrastają się pnącza ozdobne. Czy mają grube konary czy wiotkie gałęzie? A może wytwarzają owoce, które tworzą ciężkie grona? W takim razie musisz dopasować rodzaj i masywność podpory do masy i rozpiętości rośliny. Chodzi o to, aby utrzymała ona nawet kwiaty o silnym wzroście i nie złamała się pod ich ciężarem.
Zacienienie
Jest jeszcze jeden ważny aspekt, o którym warto wspomnieć w kontekście obsadzania pergoli. Gdy pokryją się one roślinami i te stworzą zwartą ścianę lub porosną także daszek konstrukcji, to wówczas będą dawały cień. Przyjemny, gdy zamierzasz schronić się przed mocnym słońcem, lecz problematyczny, gdy pogrąży w półmroku wnętrze domu.
Jakie konstrukcje obsadzać roślinami?
Pergola to popularny element małej architektury ogrodowej, który najlepiej wygląda porośnięty roślinami. Aby gęsto przykryły one konstrukcję, warto wybrać odmiany szybko rosnące i zapewnić im stanowisko w miejscu słonecznym (chyba, że preferują inaczej).
Do najczęściej stosowanych podpór należy:
- pergola wolnostojąca drewniana lub metalowa,
- zadaszenie nad tarasem,
- wiata samochodowa,
- ogrodzenie,
- schody zewnętrzne.
Ważne jest jednak to, aby rośliny na podporach były do nich odpowiednio dopasowane pod względem masy i rozmiaru. Jeżeli wybierzesz gatunek, który jest zbyt ciężki, bo ma mocne gałęzie czy dorodne owoce, wówczas konstrukcja może nie wytrzymać pod ich naporem.
Znaczenie pergoli porośniętej roślinami
Pergola pokryta roślinami prezentuje się niezwykle efektownie w każdym ogrodzie. Może służyć do oddzielania posiadłości od ulicy czy od sąsiada, jak również dawać przyjemny cień pod miejsce wypoczynku. Niezwykle gustownie wygląda umieszczona pod nią ławka czy stolik z krzesłami.
Obecność pergoli i pnączy urozmaica wygląd każdego ogrodu. Szczególnie taka kompozycja wpisuje się w wystrój ogrodu w stylu angielskim, francuskim, rustykalnym oraz wiejskim. Zapewnia ciekawy akcent i staje się efektowną dekoracją. Z jej pomocą można oddzielić od siebie taras i warzywniak, czy wydzielić altanę.
Rośliny pnące – najlepsze odmiany na konstrukcje ogrodowe
Szukasz roślin pnących, które zasadzisz obok lub pod pergolą z nadzieją na to, że za jakiś czas zakwitną i zaczną oplatać drewniane czy aluminiowe panele? Musisz zastanowić się, czy popularne pnącze okaże się dobrym wyborem – dużo zależy od rodzaju gleby i ekspozycji na słońce. Przedstawiamy odmiany, które najlepiej sprawdzą się w ogrodzie z pergolą.
Wiciokrzew pomorski
To roślina o oszałamiająco pachnących kwiatach. Odpowiednia do uprawiania nawet w pełnym słońcu. Jej kwiaty w kształcie trąbek najczęściej przybierają odcień biały, pomarańczowy lub żółty. Roślina rośnie wokół podpór, mocno je oplata i tym samym zapewnia niezwykle ciekawe doznania estetyczne.
Rdest auberta
Rdest auberta to mocna roślina, która w naszym klimacie rośnie najsilniej i osiąga nawet 15 m wysokości! Ma małe liście w kształcie oszczepów. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale szybciej rośnie na glebach żyznych. Kwitnienie przypada na okres od marca do października i wtedy roślina cieszy oczy drobnymi białymi kwiatkami.
Milin amerykański
To szybko rosnące pnącze, które każdego roku rośnie od 2 do 4 metrów. Ma charakterystyczne kwiaty w kształcie trąbek tworzące bogate kwiatostany. Kwiaty o karminowej lub fioletowej barwie kwitną od lipca do września. Roślina preferuje dostęp do słońca oraz żyzną glebę.
Hortensja pnąca
Pochodzi ze wschodniej Azji i charakteryzuje się tym, że ma owalne blaszki liściowe w kolorze ciemnozielonym. Kwiaty są drobne i białe lub seledynowe, a owoce przyjmują ciepłą barwę jesienią.
Silnie rosnąca roślina szybko oplata się wokół podpór. Najlepszym środowiskiem dla hortensji pnącej są miejsca zacienione, wilgotne i żyzna gleba.
Róże pnące
Róża pnąca to popularna odmiana – jej sadzonki możesz kupić na targu, w centrum ogrodniczym, a nawet w supermarkecie. Kwiaty nie mają typowych pnączy, lecz są roślinami czepnymi. Za sprawą swoich kolców pnie się nie tylko po kratkach, ale też bezpośrednio po ścianach. Róża pnąca przybiera różne odcienie, głównie czerwone, ale też różowe, białe czy pomarańczowe.
Winobluszcz
Winobluszcz nazywany inaczej dzikim winem przepięknie prezentuje się w ogrodzie. Z uwagi na szybkie tempo wzrostu i dobrą przyczepność nawet do płaskich powierzchni, winobluszcz trójklapowy cieszy się u nas dużą popularnością. To pnącza, które wspaniale wyglądają przez cały rok – późną jesienią przybierają odcienie żółte, pomarańczowe, czerwone.
Winnik zmienny Elegans
Winnik zmienny Elegans przypomina winorośl. Poznasz go po małych okrągłych dekoracyjnych owocach oraz trójkolorowych liściach. Młode pędy mają odcień czerwony, a kwiatki są małe, drobne i słabo widoczne. Roślina rośnie na każdej glebie, a gdy rośnie nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Można nią obsadzać np. ażurowe kratki.
Bluszcz pospolity
Te zimozielone pnącza pięknie prezentują się przez cały rok. Ma pędy płożące, samochwytne, które osiągają wysokość nawet 20 metrów. Pną się nie tylko po przygotowanych pergolach, ale też balustradach, klatkach schodowych, a nawet drzewach. Mają błyszczące liście i drobne zielono-żółte kwiaty. Są mało wymagające w uprawie – łatwo adaptują się do różnych warunków.
Powojnik
Krzewy lub byliny o wspaniałych białych, fioletowych lub różowych kwiatach. Ta odmiana lubi słońce, ale nie u podstawy, dlatego niżej warto posadzić niskie rośliny okrywowe. Pnącza bujnie się rozrastają i obficie kwitną pod warunkiem, że są przycinane wiosną. Wspaniale pokrywają pergole i inne elementy ogrodowej architektury.
Do sadzenia przy pergoli najlepiej sprawdzają się pnącza zimozielone. Ich termin kwitnienie przypada zazwyczaj na okres lata i jesieni, jednak w pozostałych porach roku pnącza wieloletnie nie zrzuca liści, więc zawsze pięknie się prezentuje. Większość odmian jest raczej odporna na choroby grzybowe. Starannie pielęgnowane – przycinane, podlewane, nawożone odmiany takie jak wiciokrzew, bluszcz czy pozostałe szybko pną się po pergoli, tworząc efektowne zielone ściany oraz baldachimy z kolorowych kwiatów.