Podlewanie kwiatów – wszystko, co trzeba wiedzieć
Podlewanie kwiatów to obowiązkowa i podstawowa czynność pielęgnacji roślin doniczkowych pozwalająca utrzymać je w dobrej kondycji. Aby zapewnić im optymalne warunki do wzrostu i rozwoju, musisz zatroszczyć się o indywidualne potrzeby roślin doniczkowych. Podpowiadamy kiedy, jak i jak często należy podlewać swoją zieloną hodowlę, aby cieszyć się jej walorami przez długi czas!
Spis treści
Kiedy i jak często podlewać rośliny doniczkowe?
Jeżeli chodzi o to, kiedy najlepiej podlewać kwiaty doniczkowe, to zdecydowanie nie należy tego robić rutynowo. Tak naprawdę nie da się zaplanować i sztywno trzymać harmonogramu podlewania kwiatów. Obserwuj rośliny doniczkowe – uschnięte łodygi, wiotkie liście oraz blade kwiaty to sygnał, że wody może brakować.
Ocenisz to także dotykając ziemi w doniczce – palcem lub patykiem. Jeśli na głębokości 2-3 cm gleba będzie wilgotna, zaczekaj z podlewaniem. Sucha warstwa wierzchnia i lekka doniczka zazwyczaj świadczą o niedoborze wody – szybko go uzupełnij. W ocenie wilgotności gleby pomoże Ci także higrometr, czyli czujnik wilgoci.
Częstotliwość podlewania kwiatów
Częstotliwość podlewania kwiatów doniczkowych zależy od wielu czynników, przede wszystkim od:
- pory roku,
- wilgotności powietrza,
- panujących temperatur,
- rodzaju doniczki,
- ilości liści i wielkości rośliny,
- podłoża, w którym znajduje się roślina.
Każdy gatunek ma swoje specyficzne wymagania względem wilgotności podłoża i należy zawsze o nich pamiętać! Te potrzeby są czasem skrajnie różne – weźmy na przykład odpornego na wodę sukulenta i porównajmy go z sitniczkiem czy ciborem, które to preferują duże porcje wody, bo ich naturalnym środowiskiem są wilgotne tereny bagienne.
Ciekawy w uprawie jest też storczyk, którego na okres od 7 do 10 dni umieszcza się w wodzie. W tym czasie podłoże nasiąka, a nadmiar wody usuwa się.
Jak widzisz, choć większość roślin doniczkowych ma podobne preferencje względem wilgotności podłoża, to jednak są specyficzne gatunki oraz zmieniające się okoliczności, które wpływają na to, jak uprawia się kwiaty doniczkowe w domach.
Podlewanie kwiatów a pory roku i temperatury
Na pewno mniejsze zapotrzebowanie na wodę jest zimą, kiedy większość roślin domowych przechodzi w stan spoczynku. W upalne letnie dni, czy w okresie wiosennego wzmożonego wzrostu również ważne jest zapewnienie wody kwiatom doniczkowym. Jej niedobór może powodować opóźnione lub słabe pączkowanie, a nawet usychanie pędów. Pora roku ma więc wpływ nie tylko na podlewanie rośliny ogrodowych.
Dawkowanie wody kwiatom doniczkowym
Zastanawiasz się, czy lepiej podlewać rośliny raz, a większą ilością wody, czy częściej, a mniejszymi dawkami. Okazuje się, że ma to ogromne znaczenie! Niektóre rośliny magazynują wodę i wystarczy podlać je raz na tydzień albo jeszcze rzadziej. Inne potrzebują stale wilgotnego podłoża. Zawsze lepiej jest dawkować mniejsze ilości wody, ale częściej.
Nadmiar wody równie szkodliwy, jak jej niedobór
Niesłychanie ważne jest to, aby dopasować odpowiednią ilość wody do potrzeb danej rośliny. Przelanie sprawia, że jest ona narażona na gnicie, a w stale wilgotnej ziemi szybciej rozwijają się choroby i pasożyty.
Utrzymywanie optymalnej wilgotności podłoża
Każda roślina ma inne preferencje, co do poziomu wilgotności podłoża. Żadna nie lubi jednak stać w błocie, a takie wytwarza się, kiedy wody jest zbyt dużo i stoi ona w doniczce.
Rośliny doniczkowe, które lubią dużo wilgoci
Jeżeli hodujesz roślinę, która lubi stałą wilgoć to potrzebuje też intensywnego podlewania – ziemia, również jej wierzchnia warstwa powinna być stale wilgotna.
Rośliny doniczkowe, które lubią wilgoć
W przypadku wielu gatunków roślin, ważne jest utrzymywanie stałej wilgoci. Odstępy między podlewaniami powinny być takie, aby zewnętrzna warstwa ziemi w doniczce zdążyła przeschną na głębokości do 2 cm.
Rośliny doniczkowe, które nie przepadają za wilgocią
Podłoże takich roślin powinno mieć okazję, aby przeschnąć między podlewaniami. Kolejne podlewanie wykonaj wtedy, gdy ziemia wyschnie przynajmniej do połowy wysokości doniczki.
W utrzymaniu optymalnej wilgotności podłoża pomaga hydrożel, który zatrzymuje wodę, a potem jej nadmiar oddaje roślinom. Nie zawsze jest jednak wystarczająco skuteczny, dlatego warto zawsze samemu pilnować wilgotności gleby.
Jak podlewać kwiaty – prawidłowa technika
Nie wystarczy po prostu napełnić konewkę czy wiadro i wlać jego zawartość do doniczki. To błąd, który może Cię kosztować uszkodzenie pędów roślin doniczkowych oraz ich przelanie, a w perspektywie także gnicie. Oto najważniejsze wskazówki dotyczące techniki podlewania kwiatów.
Podlewanie od góry
Wodę aplikujemy nie bezpośrednio na roślinę, lecz na ziemię. Czekamy aż przesiąknie ona przez korzenie i jej nadmiar zbierze się na podstawce na dnie doniczki. Wtedy go usuwamy.
Podlewanie od dołu
W podstawce lub naczyniu umieszczamy wodę i w takim miejscu kładziemy doniczkę z rośliną. Gleba przyjmie tyle cieczy ile potrzebuje, co minimalizuje straty wody. Zanurzenie nie powinno trwać dłużej jak 5 minut. Po tym czasie roślina trafia na suchą podstawę.
Czym podlewać kwiaty?
Oczywiście kwiaty podlewa się wodą, jednak nie zawsze ta z kranu będzie najlepszym wyborem. Jeżeli już po nią sięgasz, miej na uwadze, że zazwyczaj jest ona bogata w wapń, niekoniecznie tolerowany przez kwiaty. Przegotuj i odstaw wodę na dobę – w tym czasie wytrąci się osad, a ciecz nada się do podlewania.
Woda nie powinna być zimna – optymalna temperatura wynosi tyle, ile aktualna temperatura otoczenia. W składzie nie może mieć chloru ani soli mineralnych, które są zabójcze dla roślin.
Problemem jest też twarda woda, zostawiająca nalot szczególnie na liściach. Rekomendowana wartość to 8 dh. Sprawdzaj zatem wodę z kranu czy ze studni. Śmiało pobieraj wodę z deszczówki, zazwyczaj jest całkowicie bezpieczna, a w dodatku bogata w fosfor.
Czasem, szczególnie gdy woda jest uboga w składniki odżywcze, a roślina ma duże zapotrzebowania, można dodać do cieczy specjalną mieszankę wzmacniającą. Zazwyczaj jest ona dostępna w formie koncentratu, który należy rozpuścić przed aplikacją.
Podlewanie kwiatów – ręczne czy mechaniczne?
Dzisiaj jest wiele interesujących sposobów podlewania kwiatów doniczkowych – niekoniecznie ręcznie. Chociaż ten sposób nadal cieszy się największą popularnością, bo jest łatwy, wygodny i szybki, to jednak sporo ogrodników amatorów decyduje się na automatyzację procesu. Pomaga w tym np. automatyczna konewka czy system nawadniający. Zazwyczaj nie są one bardzo skomplikowane w budowie ani drogie, więc warto rozważyć korzystanie z nich – szczególnie gdy planujesz dłuższy pobyt poza domem.
Jak zapewnić kwiatom wodę na urlopie?
Podlewanie kwiatów, kiedy przebywasz poza domem przez dłuższy czas to temat, który warto mieć na uwadze, decydując się na uprawę roślin. Oczywiście masz kilka opcji – poprosić o pomoc sąsiada lub członka rodziny, aby na czas Twojej nieobecności zadbał o kwiaty. Możesz też stać się całkowicie samowystarczalny, wdrażając wspomniany wyżej system automatycznego nawadniania lub… konstruując go samodzielnie!
Podlewanie kwiatów przy pomocy butelki – proste i genialne!
Mało kto o tym pamięta, tymczasem podlewanie sznurkiem jest starym i skutecznym sposobem na zapewnienie roślinom wody na czas Twojej nieobecności.
- Przygotuj plastikową butelkę 1- lub 2-litrową (1 litr wystarcza do podlewania kwiatów przez tydzień).
- Usuń etykietę, odetnij denko butelki i zrób kilka dziurek.
- Szyjkę butelki wkop w ziemię, aby nie uszkodzić korzeni roślin.
- Wypełnij butelkę wodą.
Metoda, która wykorzystuje sznurek to metoda kapilarna. Butelkę z wodą kładziemy koło donicy, a sznurek przeciągamy od wnętrza butelki do podłoża. Drugi koniec zagłębiamy w ziemi, a on nasiąkając wodą, doprowadza ją do korzeni roślin.