Podświetlenie roślin w ogrodzie – jakie wybrać?
Jakie wybrać podświetlenie roślin w ogrodzie, by je odpowiednio wyeksponować? Jakie lampy ogrodowe mamy do wyboru i czym się różnią? Które lampy najlepiej nadają się do podświetlenia drzew, a które do mniejszych roślin? Sprawdź!
Spis treści
Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu pełni przede wszystkim dwie podstawowe funkcje: dekoracyjną i zapewniającą bezpieczeństwo. Wybór lamp ogrodowych uzależniony będzie oczywiście od indywidualnych upodobań, jednak zanim zaczniemy przeglądać dostępne produkty, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, decydując się na konkretne oprawy. Oświetlenie roślin w ogrodzie to niezwykła dekoracja, która pozwala cieszyć się odpoczynkiem na świeżym powietrzu nawet po zapadnięciu zmroku. Dzięki odpowiednim oprawom możemy podkreślić wybrane elementy elewacji, a także małej architektury ogrodowej (wyjątkowo pięknie wygląda na przykład oświetlenie oczka wodnego lub altanki). Podświetlenie roślin w ogrodzie daje niesamowity efekt i umożliwia stworzenie bajkowego klimatu.
Odpowiednie oświetlenie roślin i ogrodu zwiększa także bezpieczeństwo poruszania się po posesji. Dobrze oświetlony przydomowy ogród pozwala uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, jak potknięcia czy też zadrapania przez wystające gałęzie drzew i krzewów. Mowa tu głównie o oświetleniu stosowanym przy drzwiach, na schodach, przy podjazdach i ścieżkach, a także w pobliżu tarasu. Stosuje się tu na przykład pojedyncze lampy solarne umieszczane w ziemi lub w donicach, a także zasilane elektrycznie słupki świetlne ustawione w równych odległościach tuż przy alejkach. Na podjeździe do garażu warto zamontować z kolei oprawy najazdowe, które rzucają snop światła ku górze, zapewniając dobre oświetlenie w czasie manewrów samochodem.
Bezpieczeństwo poruszania się po przydomowej przestrzeni zwiększa również oświetlenie roślin i innych elementów ogrodu, które uaktywnia się automatycznie w momencie wykrycia ruchu przez czujniki. W takim przypadku światło padające nagle na ciemny ogród może pełnić funkcję odstraszającą ewentualnych intruzów. Co jeszcze warto wiedzieć na temat oświetlenia z czujnikiem ruchu?
- Wykorzystuje się tu naświetlacze LED, emitujące mocny strumień świetlny.
- Najczęściej montuje się je na elewacji, przy bramie garażowej, jak również przy ogrodzeniu.
- Czujnik ruchu może być umieszczony w innym miejscu niż sama lampa. Na przykład lampę możemy ustawić pomiędzy drzewami, a czujnik w miejscu nieosłoniętym.
Oświetlenie ogrodu – lampy najazdowe i na elewację domu
Zatrzymajmy się na chwilę przy oświetleniu elewacji domu. Najczęściej stosuje się tu kinkiety elewacyjne oraz niewielkie reflektory ogrodowe montowane na ścianach. Co więcej, mogą być one również wykorzystane do oświetlenia wejścia domu, na balkonie i na tarasie. Dobrym pomysłem na mocne oświetlenie przydomowej przestrzeni jest umieszczenie reflektorów na całej długości ściany. W takim przypadku stanowią one dodatkową dekorację, a jeśli w pobliżu znajdują się ozdobne krzewy czy drzewa, snop światła z reflektora można ustawić właśnie na te rośliny, zyskując wyjątkowy efekt podświetlenia. Otoczenie domu można także oświetlić poprzez zastosowanie opraw wpustowych, które montuje się w podbitce. Warto tu zaznaczyć, że dopasowując oprawy do stylu otoczenia domu, bierzemy pod uwagę nie tylko ich wygląd; ważna jest również barwa światła. Na przykład do architektury retro i klasycznej lepiej będzie pasować ciepłe, delikatne światło, a do nowoczesnej aranżacji ogrodu wybierzemy chłodną barwę światła.
Co warto wiedzieć o lampach najazdowych? Wbudowuje się je w drogi dojazdowe prowadzące do garażów, a także w chodnikach. Najczęściej wyposażone są w żarówki LED, a więc zużywają niewiele energii. A oto garść dodatkowych informacji na temat opraw najazdowych:
- Najlepsze materiały na lampy najazdowe to stal nierdzewna i inne metale.
- Zaleca się stosowanie lamp o stopniu ochrony IP67, które są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz chronią przed wnikaniem ciał obcych (na przykład pyłu), a także przed wodą (aż do 1 m głębokości).
- Oprawy najazdowe wykazują dużą odporność na nacisk (nawet do 2ooo kg).

Oświetlenie na ogrodzeniu
Oświetlenie roślin w ogrodzie – punktowe czy rozproszone?
We wnętrzach wykorzystujemy różny stopień rozproszenia światła, w zależności od tego, jaki efekt wizualny chcemy uzyskać. Główne oświetlenie, usytuowane pośrodku sufitu, ma rozjaśnić całe pomieszczenie, a pojedyncze, mniejsze oprawy, ze skupionym światłem, oświetlają poszczególne strefy i elementy: kącik z telewizorem, miejsce do pracy czy też fotel do czytania książek albo wyjątkowy obraz lub zdjęcie na ścianie. W taki sam sposób możemy zaplanować podświetlenie roślin w ogrodzie. Światło rozproszone w ogrodzie ma szczególne znaczenie w miejscach, gdzie przebiegają trakty: przy alejkach, przy ścieżkach, przy schodach. Jeśli wzdłuż ścieżek ogrodowych mamy żywopłot lub inną roślinność, zastosujemy lampy stojące wyposażone w klosze rozpraszające wokół światło. Dzięki takiemu oświetleniu w ogrodzie będziemy widzieć z daleka zarys traktów komunikacyjnych łączących poszczególne punkty naszego ogrodu, a także charakterystyczne elementy małej architektury ogrodowej, zarys drzew i krzewów.
Oprawy dające snop skupionej wiązki świetlnej pełnią zupełnie inną rolę. Odpowiednio dobrane oświetlenie pozwala dekoracyjnie podświetlić rośliny, co daje doskonały efekt, zwłaszcza jeśli są to okazy o nietypowo uformowanych łodygach czy też wyjątkowo pięknych liściach. Lampy ogrodowe ze światłem punktowym warto wykorzystać nie tylko do podświetlenia roślin, ale też poszczególnych obiektów małej architektury ogrodowej. Niebanalny efekt uzyskamy na przykład, montując je z myślą o podświetleniu murku, fontanny ogrodowej czy też rzeźby. Taki rodzaj oświetlenia roślin w ogrodzie, punktowy, pozwalający regulować kąt padania światła, umożliwia stworzenie niepowtarzalnego klimatu. Najczęściej wykorzystuje się tu lampy zewnętrzne LED zasilane małymi panelami słonecznymi.
Oświetlenie roślin w ogrodzie
Jednym ze sposobów na uzyskanie baśniowej scenerii w ogrodzie jest podświetlenie drzew. Takie rozwiązanie przynosi szczególnie zaskakujące rezultaty, jeśli w naszym ogrodzie mamy wysokie drzewa. Światło lampy można skierować wprost na drzewo, co pozwoli wydobyć je z tła i zaznaczyć ciekawą formę (mogą to być na przykład ozdobne liście, ale też efektowny kształt czy nietypowy rysunek kory). Dobrym pomysłem jest również skierowanie światła lamp w taki sposób, by tworzyły za drzewem na ścianie grę cieni. Świetnie też prezentują się lampki (girlandy) zawieszone na gałązkach roślin. Bez względu na to, jaki rodzaj oświetlenia drzew, krzewów i innych roślin w ogrodzie wybierzemy, możemy mieć pewność, że przed naszym domem będzie dzięki temu panował wyjątkowy klimat sprzyjający wieczornemu odpoczynkowi. Jakiego typu lampy wybrać do oświetlenia ścieżek i roślin w ogrodzie?
- Lampy wpuszczane w grunt (oczka wpustowe),
- Lampy na słupku (w tym reflektory punktowe),
- Oprawy przenośne,
- Girlandy z lampkami LED.
Wybierając oświetlenie do podświetlania drzew, krzewów i elementów małej architektury ogrodowej, będziemy brać pod uwagę kilka czynników, spośród których najważniejsze to: zaplanowany efekt, styl, w jakim zaaranżowany jest ogród, wielkość naszego ogrodu, a także dostępność do instalacji elektrycznej. Wiele osób decyduje się na podświetlenie roślin w ogrodzie przy użyciu reflektorów, dlatego wymagają one nieco dłuższego omówienia. Zastosowanie reflektorów do podświetlenia pojedynczych roślin i dekoracji w ogrodzie to sprawdzone i praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza ze względu na łatwość montażu. Większość lamp ogrodowych wymaga specjalnego przygotowania podłoża (słupki ogrodowe i latarnie potrzebują odpowiedniego wzmocnienia zapewniającego stabilność, a oczka kopania otworów). A reflektory ogrodowe?
- Reflektory ogrodowe ze szpikulcem (reflektory wbijane) wystarczy wbić w ziemię, a w razie potrzeby można je łatwo przekręcić i przestawić.
- Dzięki reflektorom mamy oświetlenie punktowe, dzięki któremu możemy wyeksponować drzewa, krzewy, elementy małej architektury, a także hamak, huśtawkę, otoczenie oczka wodnego, rzeźby i fontanny.
- Reflektory ogrodowe stanowią źródło światła, które może pełnić też funkcję praktyczną: przy odpowiednim ustawieniu doświetlą alejkę ogrodową, ścieżki ogrodowe i podjazd przed domem.

Oświetlenie led ukryte między roślinami
Podświetlenie drzew w ogrodzie. Rodzaje zasilania
Planując oświetlenie roślin na swojej posesji, musimy wziąć pod uwagę zasilanie wybranych lamp, ponieważ niektóre z nich wymagają instalacji elektrycznej. Jeśli jednak stanowi to utrudnienie, to nic straconego. Obecnie w sklepach znaleźć można ogromny wybór lamp ogrodowych, którymi można podświetlić rośliny, a które nie wymagają położenia specjalnej instalacji w ogrodzie.
Jakie lampy wybrać, planując podświetlenie ogrodu?
- Lampy, które można podłączyć do domowego zasilania. To rozwiązanie wyjątkowo wygodne i dające pełną swobodę w projektowaniu podświetlenia ogrodu. Oczywiście nie sprawdzi się, jeśli nie mamy dostępu do instalacji na zewnątrz domu.
- Oświetlenie ogrodowe mobilne (zasilane z akumulatorów). Takie źródła światła ładowane są za pośrednictwem kabla USB i pozwalają na łatwą i szybką zmianę miejsca ustawienia.
- Oświetlenie solarne. Lampy solarne wyposażone są w specjalne ogniwa magazynujące promienie słoneczne i przetwarzające je w energię elektryczną. Nie dają tyle światła, co lampy zasilane z sieci, a ich działanie jest w dużym stopniu uzależnione od pogody (w pochmurne dni dają mniej światła). Nie mogą też się znajdować w cieniu. Nie ulega jednak wątpliwości, że stanowią wyjątkowo ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie.
Lampy ogrodowe LED
Nowoczesne oprawy lamp (zarówno zasilanych z sieci, jak i solarnych) proponowane przez producentów dają coraz więcej możliwości dekoracyjnego oświetlenia drzew, roślin i małych budowli znajdujących się w ogrodzie. W dużej mierze jest to zasługa energooszczędnych i wydajnych lamp LED, które świetnie sprawdzają się nie tylko wewnątrz budynków, ale także poza nimi. Solarne lampy LED stanowią doskonałe oświetlenie ogrodu, a przy tym (o czym już wspominaliśmy) są bardzo łatwe w montażu, wystarczy wbić je w podłoże. Dzięki temu można je wykorzystać nie tylko w ogrodzie, wbijając je bezpośrednio do ziemi, ale też do oświetlenia tarasu i balkonu, wbijając szpikulec w doniczkę z rośliną.
Co jeszcze warto wiedzieć o lampach do ogrodu LED? Oprawy stosowane na zewnątrz i podłączone do specjalnej instalacji niskonapięciowej lub oświetleniowej zasilanej energią elektryczną dają więcej możliwości aranżacyjnych, pozwalając na oświetlenie roślin w kolorze. W oprawach możemy umieścić żarówki dające światło w jednym z sześciu wybranych kolorów (kolor światła można przy tym dowolnie zmieniać). Sterowanie oświetleniem LED odbywa się tu za pomocą pilota, a odpowiednie ustawienie pozwala na automatyczną zmianę kolorów, które przechodzą płynnie jeden w drugi. Lampy ogrodowe LED są bezpieczne i energooszczędne i zużywają dużo mniej energii od tradycyjnych żarówek.