Pompa abisynka w ogrodzie – zasada działania, czy warto?

Spośród wielu systemów pompowania wody, pompy abisynki cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich działanie jest nieskomplikowane, a cena przystępna. Oprócz tego to ładne pompy ręczne, które mogą stać się prawdziwą ozdobą ogrodu. Zobacz, jak pracują, z czego się składają i czy pompowanie wody w ten sposób jest wydajne.

Pompa abisynka w ogrodzie

Gdzie sprawdzi się pompa abisynka?

Nie każde miejsce jest odpowiednie do przymocowania pompy abisynki. Ze względu na to, że jest ona wiercona lub wbijana na stosunkowo niewielką głębokość (zdolność zasysania od 6 do 8 metrów), najlepsze są dla niej działki piaszczyste, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych.

Ze względu na to, że pompa abisynka nie wytwarza wody pod ciśnieniem, służy do napełniania podstawionego pod nią wiaderka czy konewki. Świetnie zatem sprawdzi się na ogródku działkowym i tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania pompy potrzebującej zasilania elektrycznego.

Jak zbudowana jest pompa abisynka?

Konstrukcja pompy abisynki nie jest zbyt skomplikowana. Składa się na nią solidny żeliwny korpus pompy z pokrywą, rączka do pompowania wody tłok z zaworem oraz cięgła tłoka. W części podziemnej jest to świder lub stożkowate ostrze, rura ssawna i filtr siatkowy. Te dwa ostatnie elementy łączy mufa – wkręcenie mufy bezpośrednio do nich i osadzenie głęboko w warstwie wodonośnej filtru chroni przed zasysaniem powietrza, gdy zmniejsza się poziom wód gruntowych.

Do gruntu pompa abisynka jest mocowana od spodu, śrubami do betonowej wylewki. Podstawa pompy przykręcana jest do głównego korpusu pompy dwoma śrubami. To zapewnia wysoki poziom stabilizacji.

Gdy pompa abisynka zostanie zamontowana poprawnie, w dobrze dobranym miejscu będzie Ci służyła latami. Trudno o awarię. Jedynie należy pamiętać o regularnej wymianie uszczelki znajdującej się w tłoku, a podatnej na zabrudzenia w wyniku gromadzenia się wilgoci.

Jak zbudowana jest pompa abisynka?

Jak działa pompa abisynka?

Pompa abisynka jest wprawiana w ruch siłą rąk ludzkich. Pod wpływem nacisku tłok przesuwa się w górę i w dół, a wtedy powstaje ciśnienie, a właściwie różnica ciśnień. Tłok zasysa wodę do rury przez zawór zwrotny, a następnie wypycha ją do góry.

Im mocniej i szybciej naciskamy, tym słup wody w rurze ssawnej podnosi się, aż wydobywa się z kranu wprost do podstawionego wiaderka.

Abisynki występują w wielu wariantach, jeśli chodzi o rozmiar. Od małych po duże, mogą mieć wydajność nawet 50 l/min.

Do czego służy abisynka? Czy można pić z niej wodę?

Woda, którą pozwala czerpać pompa abisynka świetnie sprawdza się do podlewania trawników, roślin, ogródków warzywnych. Można z powodzeniem wykorzystywać ją do wszelkich prac gospodarskich, mycia podjazdu, tarasu, mebli balkonowych, a nawet samochodu. Czy można ją spożywać? Woda bezpośrednio z pompy – o ile jest przebadana i czysta może znaleźć zastosowanie w kuchni do gotowania. Najlepiej jest dodatkowo ją filtrować i gotować.

Najważniejsze zalety pompy abisynki

Zastanawiasz się, czy montaż pompy abisynki to dobry pomysł? Doskonale uzupełni ona działanie lub całkowicie zastąpi działanie sieci wodociągowej. Pobór wody w ten sposób odbywa się bez udziału energii elektrycznej, co daje Ci duże możliwości montażu tam, gdzie woda gruntowa występuje na małej głębokości. Oto najważniejsze zalety tej pompy do wody:

  • oszczędność, która wynika z mniejszego zużycia wody wodociągowej, co przekłada się na oszczędności na comiesięcznych rachunkach,
  • prosta pompa ręczna o nieskomplikowanym działaniu, łatwa w montażu i obsłudze,
  • trwałość, jaką daje prosta konstrukcja, bez wielu elementów, które mogłyby ulegać uszkodzeniom i awarii
  • brak potrzeby zasilania elektrycznego – pompy ręczne działają nawet z dala od źródła prądu, co pozwala montować je w miejscach, gdzie dostęp do niego jest ograniczony, a nawet niemożliwy,
  • troska o środowisko – wykorzystanie abisynki do pobierania wody gruntowej pozwala ograniczyć zużycie wody z sieci wodociągowej i zredukować ilość ścieków,
  • niski koszt zakupu, brak kosztów utrzymania.

Jednak są takie sytuacje, w który zalety pompy ręcznej stają się wadami. Abisynka nie da Ci tyle wody, ile umożliwia pobór z sieci wodociągowej. Wystarczy do podlewania ogrodu, ale nie do zaopatrzenia gospodarstwa domowego. Poza tym, trzeba wybrać odpowiednie miejsce do przykręcenia pompy. Ręczna obsługa też może niekiedy sprawiać kłopot, bo wymaga użycia siły.

Czy warto zamontować pompę ręczną u siebie?

Posiadanie pompy abisynki przynosi wiele korzyści. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie dostęp do prądu jest ograniczony, a potrzebujesz dostępu do źródła wody, pompa abisyńska może być świetnym rozwiązaniem. sprawdzi się także jako dodatkowe źródło, więc można wykonać ją nie tylko na ogródku działkowym, ale też przy domu.

Pompa abisyńska to fascynujące urządzenie, które oferuje wiele korzyści dla ogrodników. Jej prosta konstrukcja, ekologiczność i niezawodność sprawiają, że może być wartościowym dodatkiem do wielu ogrodów. Jednak, jak w przypadku każdego narzędzia, ważne jest, aby dokładnie zastanowić się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami przed podjęciem decyzji o jej zakupie.