Pomysł na kran w ogrodzie – Jaki wybrać? Gdzie umieścić?

Aby cieszyć się pięknem kwitnących ogrodów, potrzebna jest woda. W czasie upałów – w bardzo dużych ilościach. Trudno sobie wyobrazić chodzenie kilkanaście razy z kuchni czy łazienki do ogrodu i z powrotem, aby napełnić konewkę czy wiadro. Do wygodnego podlewania rabatek wystarczy nam funkcjonalny kran ogrodowy, w razie potrzeby połączony z wężem czy zraszaczem. W tym artykule wyjaśniamy, czym się kierować, wybierając krany i w jakim miejscu ogrodu najlepiej je umieścić.

Jaki kran ogrodowy wybrać?

Z czego powinien być wykonany kran ogrodowy?

Kran z wodą w ogrodzie musi być przede wszystkim praktyczny. Ważną kwestią jest wybór materiału, z którego będzie wykonany. Trzy podstawowe to stal nierdzewna, mosiądz oraz żeliwo. Krany stalowe i mosiężne są doskonale wytrzymują zmienne ciśnienie wody. Są odporne na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz – nie korodują nawet przy narażeniu na długotrwałe opady deszczu, natomiast żeliwo jest na takie procesy nieco bardziej podatne. Jeśli chodzi o sposób wykończenia, to dostępne są krany chromowane i cynkowane, co zwiększa ich odporność na niekorzystne czynniki.

Kran ogrodowy ozdobny

Gdy zależy nam na estetyce, warto wybrać dekoracyjny kran ogrodowy. Popularne są modele z różnego rodzaju figurkami. Punkt poboru wody może mieć kształt rybki, rozgwiazdy, żabki, ptaszka czy motylka. Możemy wybrać wyróżniający się kolor, np. połyskujący złoty. Przy wyborze dekoracyjnego kranu ogrodowego nie można jednak zapominać, że kluczowymi aspektami powinny być trwałość i funkcjonalność.

Bardziej oryginalną formą punktu poboru wody jest kran ogrodowy wolnostojący w postaci słupka, który można na stałe przykręcić do podłoża lub postawić na ziemi, na równej powierzchni. Istnieje możliwość podpięcia węża ogrodowego do kranu. Słupek występuje w wielu bardzo estetycznych formach, często imitując granit bądź marmur. Taki dekoracyjny kran ogrodowy można umieścić np. na rabacie, aby móc w łatwy sposób podlewać kwiaty, nie szpecąc przy tym posesji.

Funkcjonalność kranu w ogrodzie to podstawa!

Kran służy przede wszystkim do podlewania roślin w naszym ogrodzie. Aby to sobie ułatwić i nie musieć nosić konewki do bardziej oddalonych grządek, warto podłączyć do zaworu wąż ogrodowy. Potrzebna będzie do tego odpowiednia złączka. Jeśli kupimy rozdzielacz do węża ogrodowego, to do jednego punktu poboru wody będzie można przyłączyć dwa szlauchy, każdy z oddzielną regulacją przepływu wody. Do podlewania trawników idealne będą zraszacze, a uprawy owoców i warzyw w ogrodzie warto nawadniać kropelkowo, wykorzystując specjalny wąż ogrodowy z dziurkami. Kran można podłączyć nie tylko do sieci wodociągowej, ale też do zbiornika na wodę deszczową.

Na to, czy podlewanie roślin w ogrodzie będzie wygodne, wpływ ma również sposób odkręcania i zakręcania kranu. Najpopularniejsze są zawory grzybkowe oraz kulowe. Te pierwsze mają postać pokrętła, które pozwala na bardziej płynną regulację strumienia wody w kranie. Zawór kulowy najczęściej ma postać doskonale znanego motylka lub – rzadziej – dźwigienki. Za pomocą takiego uchwytu można szybko odkręcić lub zakręcić wodę.

Zobacz: Jak urządzić kino ogrodowe?

Gdzie powinien być zamontowany kran ogrodowy?

Krany ogrodowe najczęściej instaluje się na elewacji domu. Ważny jest odpowiedni dobór wysokości, dzięki czemu łatwo nalejemy wodę do konewki czy wiadra. Najlepiej kiedy będzie to 50-75 cm nad powierzchnią gruntu. Zbyt nisko umieszczony kran w ogrodzie będzie wymuszał schylanie się w celu zaczerpnięcia wody, z kolei gdy jest zbyt wysoko, to może być trudniej opróżnić go z wody (co jest konieczne przed nadejściem sezonu zimowego, aby zamarzająca woda nie uszkodziła instalacji oraz elewacji domu). Podczas montażu kranu należy pamiętać, aby zawór znalazł się powyżej miejsca podłączenia rury.

Inną możliwością są krany wolnostojące, które można można umieścić właściwie w dowolnym miejscu w ogrodzie. Źródłem zasilania kranu ogrodowego najczęściej jest sieć wodociągowa, jednak woda może też być czerpana ze studni czy zbiornika służącego do magazynowania deszczówki.

Jeżeli kran w ogrodzie ma służyć nie tyle do podlewania ogrodu, ile raczej do mycia rąk czy naczyń na zewnątrz (np. podczas grillowania), to najlepiej będzie umieścić go jak najbliżej miejsca, w którym biesiadujemy. Punkt poboru wody będzie też przydatny do napełniania basenów. Jeśli takie ma być jego główne przeznaczenie, to warto zainstalować kran w takim zakątku ogrodu, aby dało się wygodnie napełnić zbiornik bez konieczności rozciągania długiego węża.

Istnieją pewne metody, aby mało estetyczne krany ogrodowe nie rzucały się zbytnio w oczy na elewacji. Można ukryć zawór w specjalnej obudowie natynkowej lub dobrać kran w takim kolorze, aby optycznie zlewał się z barwą, na jaką pomalowany jest dom. Innym sposobem jest ukrycie kranu ogrodowego za roślinnością, np. krzewami czy pnączami. Jeśli – wprost przeciwnie – zależy nam, żeby wyeksponować ujęcie wody w przestrzeni ogrodu, postawmy na dekoracyjny kran ogrodowy.

Kran ogrodowy ozdobny

Kran ogrodowy ozdobny

Krany ogrodowe – podsumowanie

Kran na zewnątrz pozwoli nam w wygodny sposób podlać ogród, napełnić basen czy umyć ręce lub naczynia w czasie grillowania. Należy wybrać model odporny na trudne warunki pogodowe (najlepiej wykonany z mosiądzu lub stali nierdzewnej) i w pełni funkcjonalny. W ofercie sklepów dostępne są różnorodne produkty, więc bez problemu znajdziemy coś, co spełnia nasze oczekiwania.

Z kranem ogrodowym może być połączony wąż do podlewania albo zraszacz. Woda może być czerpana z sieci wodociągowej, studni czy zbiornika służącego do gromadzenia wody deszczowej. Jeśli zależy nam, by dodatkowo ozdobić ogród, warto wybrać dekoracyjny kran ogrodowy.