Pomysły na kwietnik w ogrodzie
Kwiaty są największą i najciekawszą ozdobą każdego ogrodu. Powinny zatem zostać odpowiednio wyeksponowane, aby nie zginęły wśród krzewów i drzewek. Zastanawiasz się, jak stworzyć kwietnik ogrodowy? Oto kilka doskonałych pomysłów, które sprawdzą się na każdej powierzchni – bez względu na metraż i styl ogrodu.
Spis treści
Piękny ogród – dlaczego potrzebny jest kwietnik?
O ile sadzisz kwiaty w sposób tradycyjny, np. na rabatach wzdłuż wejścia do domu czy ogrodzenia, będą one dobrze widoczne. Ale jeśli marzy Ci się nietuzinkowa kompozycja, coś artystycznego i nietuzinkowego, samo sadzenie roślin w gruncie to za mało. Dla stworzenia ciekawego, trójwymiarowego efektu wykorzystaj kwietniki. Są to konstrukcje pionowe – stojące lub wiszące, które wybijają się ponad trawnik. Pięknie wyglądają w każdym ogrodzie, dodając mu wyjątkowego akcentu kolorystycznego.
Kwietniki – kupować gotowe czy robić samemu?
Dostępne w powszechnej sprzedaży kwietniki to zazwyczaj kaskadowe, kilkupoziomowe konstrukcje z drewna lub metalu. Mają one podkładki, tacki, wgłębienia lub korytka, w których wygodnie można umieścić doniczki z kwiatami albo usypać ziemię i wsadzić rośliny bezpośrednio do niej.
Do samodzielnego wykonania kwietników możemy wykorzystać stare skrzynki, drewniane beczki, ceramiczne garnki, palety, regały, krzesła, drewniane taczki, a nawet… zardzewiały rower. Niektóre z nich są już gotowe do osadzenia w nich kwiatów, a inne wymagają podreperowania czy połączenia z użyciem gwoździ. Na szczęście jest to bardzo proste, a do stworzenia kwietnika DIY wystarczą tylko podstawowe umiejętności oraz narzędzia.

Kwietnik ze skrzynek po owocach
Dopasowanie kwietnika do stylu ogrodu
Kwietniki stanowią dopełnienie ogrodowych aranżacji, więc powinny współgrać z ich stylem oraz estetyką. Oto wskazówki, jakie materiały i konstrukcje najlepiej sprawdzą się w poszczególnych typach ogrodów.
Ogród wiejski
Jeżeli urządzasz ogród w stylu wiejskim, rustykalnym lub podobnym, potrzebujesz akcesoriów wykonanych z naturalnych materiałów. Świetny będzie rattan i drewno, ale też metal. Ocynkowana balia czy konewka to absolutny must have w tego typu aranżacji! Doda jej uroku, charakteru i ciekawego wykończenia, a to wszystko niemal za darmo i ekologicznie – z wykorzystaniem produktów, które w przeciwnym razie trafiłyby na śmietnik.

Kwietnik ze starego łóżka
Ogród nowoczesny
W takiej przestrzeni nie może zabraknąć kwietników wykonanych z drewna i stali. Świetnie będzie wyglądała też ceramika, a nawet tworzywo sztuczne, w tym technorattan czy polipropylen. Ich zaletą jest to, że są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych i zawsze ładnie się prezentują. Takie kwietniki pasują do eleganckich mebli ogrodowych. Można je postawić na stole.

Kwiaty w mini wiaderku
Ogród klasyczny i skandynawski
Drewno zdecydowanie rządzi w ogrodach o designie klasycznym i skandynawskim. Przestrzeń w takich miejscach musi być uporządkowana, piękna, a zarazem funkcjonalna. Ważne jest też zbliżenie z naturą, a udaje się to za sprawą wyselekcjonowanych, naturalnych materiałów. Właśnie z nich powinny być wykonane kwietniki oraz meble ogrodowe. Razem stworzą spójną całość, która pozwoli się wspaniale zrelaksować.

Kwietnik ze starej walizki
Kwietnik w ogrodzie dużym i małym
Kwiaty na rabatach? A może kwiaty w kwietnikach wiszących, stojących? Jest tak wiele opcji zaaranżowania przestrzeni zewnętrznej, że warto zebrać najlepsze pomysły dla ogrodu małego i większego.
Kwietnik do małego ogrodu
Mały ogród ma pewne ograniczenia, ale daje też sporo możliwości. Przede wszystkim, jeśli częściowo jest zadaszony, pamiętajmy o kwietnikach wiszących. Nie zabiorą one cennego miejsca na posadzce, gdzie zapewne chcesz rozłożyć meble ogrodowe, lecz udekorują przestrzeń pod dachem. Umocowane do belek będą niezwykle dekoracyjne, tak samo można nałożyć je na barierki tarasu.
Kwietnik do dużego ogrodu
W dużych ogrodach kwietniki można rozstawić niemal w każdym zakątku. Warto szczególnie skupić się na strefie wejściowej, gdzie skrzynki z kwiatami czy stojaki będą dekorowały ścieżkę prowadzącą od furtki do drzwi oraz samo wejście do domu. Nie należy zapominać o tyłach domu – taras skąpany w kwiatach, a może aranżacje kwietne skryte w dalszym zakątku ogrodu? Każda opcja okaże się trafiona za sprawą kwiatów w rabatach oraz kwietników do powieszenia lub postawienia.

Kwietnik z beczek
Jakie kwiaty umieścić w kwietniku?
Kwiaty do kwietnika dobieraj z uwzględnieniem stanowiska (jego nasłonecznienia, tego, czy znajduje się w miejscu narażonym na podmuchy wiatru) oraz rozmiaru kwietnika i miejsca jego ulokowania. Do doniczek podwieszanych świetnie pasują rośliny wiszące, z kolei to stojących takie, które rosną w pionie. Jeżeli przy kwietniku jest kratka, to warto zastanowić się nad pnączami. Na pewno dobrze jest jest łączyć i mieszać, bo wtedy stworzą trójwymiarową kwietną mozaikę.
Od nowoczesnych sukulentów śródziemnomorskich, przez tradycyjne róże, lilie, hiacynty i bratki – ogromny wybór kwiatów sprawia, że kwietniki można obsiewać na wiele sposobów, wybierając w tym celu zarówno gatunki jednoroczne, jak i wieloletnie.
Wreszcie – kolorystyka. Wybieraj rośliny w podobnych kolorach lub kontrastujących ze sobą albo postaw na całkowitą dowolność i artystyczny misz-masz. Miksuj kolory i formy kwiatów, tworząc, z wykorzystaniem kwietników, fenomenalne dekoracje na tarasie i w ogrodzie.