Przędziorek – jak wygląda i jak go zwalczyć?

Przędziorek to bardzo niepozorny szkodnik. Te niewielkich rozmiarów pajęczaki z rodziny roztoczy niekiedy są nawet niewidoczne gołym okiem. Jednak ich wpływ na rośliny domowe na których żerują jest ogromny, a zwalczanie przędziorków może być dużym wyzwaniem. Jak rozpoznać przędziorka i co zrobić gdy zaatakuje nasz ogród czy kwiaty domowe?

Przędziorek

Jak rozpoznać, że przędziorek zaatakował Twoje rośliny?

Przędziorki to bardzo małe pajęczaki, więc ich obecność trudno dostrzec od razu. Najpewniejszą oznaką ich obecności jest niewielka pajęczyna, zwykle znajdująca się na spodniej stronie liści.

Z czasem na roślinach pojawiają się także oznaki ich żerowania na liściach. Pojawiają się na nich najpierw niewielkie jasne plamki, które z czasem się powiększają. W konsekwencji liście żółkną, usychają i opadają. Jaja i larwy zwykle znajdują się na pajęczynce. Dorosłe osobniki najczęściej żerują wzdłuż nerwów liści, gdzie zwykle najszybciej ukazują się pierwsze uszkodzenia spowodowane wysysaniem soków przez te pajęczaki.

Populacja przędziorków potrafi szybko rosnąć, a szkodniki przenosić się na kolejne rośliny. Dlatego jeżeli zauważysz opisane objawy szybko przystąp do jego zwalczania.

Jak wygląda przędziorek?

Jak każdy pajęczak, przędziorek posiada osiem odnóży. Zwykle ma barwę zielonkawą, żółtą lub brązową, co jeszcze utrudnia dostrzeżenie go na liściach. W okresie zimowym samice przybierają czerwony kolor. Wówczas najłatwiej je zauważyć, stąd niekiedy można spotkać się z potocznym nazywaniem ich “czerwonymi pajączkami”. Ciało przędziorka jest owalne, gładkie, z przodu widoczne są niewielkie ssawki do wgryzania się w roślinę.

Przędziorki są niemal niewidoczne gołym okiem, dlatego by go zidentyfikować będziesz potrzebować lupy. Dokładne oględziny spodu liści powinny dać odpowiedź czy zaatakował Cię ten szkodnik.

Gdzie można spotkać przędziorka?

Przędziorki to dość liczna grupa z rodziny roztoczy, najczęściej występują takie gatunki jak:

  • przędziorek chmielowiec;
  • przędziorek głogowiec;
  • przędziorek owocowiec;
  • przędziorek szklarniowiec.

Najpopularniejszy jest przędziorek chmielowiec, którego spotyka się na wszystkich roślinach z liśćmi.

Dla Ciebie jednak nie stanowi istotnej różnicy z jakim gatunkiem masz do czynienia. Przędziorki nie są zwierzętami wybrednymi, wysysają soki z niemal każdej możliwej rośliny. Nazwy gatunkowe biorą się wyłącznie od preferencji każdego z nich.

Latem przędziorki częściej będą żerować na roślinach ogrodowych i balkonowych. Preferują one niezbyt wysoką wilgotność powietrza i ciepło. Rośliny pochłaniają wodę, co obniża lokalnie wilgotność.

Na roślinach doniczkowych w domach przeważnie pojawiają się zimą. Dzięki ogrzewaniu naszych mieszkań mogą żerować także w tej porze roku.

Jak przędziorek może trafić do domu?

Przed pojawieniem się przędziorka tak naprawdę trudno jest się obronić. Pajęczaki mogą być przyniesione przez wiatr, przewędrować z roślin sąsiadów, zostać przyniesione przez nas na odzieży czy przez psa na sierści. Ich małe rozmiary powodują, że nie ma możliwości by je zauważyć zanim zaatakują rośliny.

Dlatego ważne jest by regularnie obserwować swoje rośliny, sprawdzać z użyciem lupy czy nie pojawiły się na nich szkodniki, w tym właśnie przędziorki.

Zwalczanie przędziorków – metody naturalne

Pozbycie się przędziorków można powierzyć naturalnemu schematowi łańcucha pokarmowego. Tymi szkodnikami żywią się drapieżne owady i pajęczaki. Dobrze radzą sobie z nimi biedronki i złotooki.

Za największego naturalnego wroga przędziorka uważa się jednak drapieżne roztocza z gatunku dobroczynków. Dobroczynek szklarniowy lub kalifornijski to sposób niezwykle skuteczny. Pajęczaki te są dostępne w sklepach ogrodniczych w różnych formach. Do dużych upraw ogrodowych i w szklarniach stosuje się preparaty rozsypywane, zawierające kilka tysięcy roztoczy.

W warunkach domowych lepszym rozwiązaniem są saszetki z dobroczynkiem kalifornijskim. Wystarczy otworzyć saszetkę i zawiesić ją na zaatakowanej roślinie. Jedna saszetka zawiera około 100 drapieżników, które są w stanie zjeść po kilkadziesiąt przędziorków każdy. Opakowanie kosztuje kilka złotych i wystarcza na opanowanie jednej rośliny. W dobrych warunkach dobroczynki mogą się rozmnożyć, dzięki czemu kłopoty z przędziorkiem nie wrócą.

Domowe sposoby na zwalczanie przędziorków

Istnieje sporo domowych sposobów które mają być skuteczne przeciwko przędziorkowi. Większość z nich pomaga niestety jedynie na krótko, ponieważ pozwoli się pozbyć wyłącznie dorosłych osobników. Naturalne domowe sposoby, sprawdzają się doraźnie, by zmniejszyć straty. Jednak w dalszej kolejności należy sięgnąć po środki chemiczne lub dobroczynki.

Do usunięcia przędziorków z liści dobrze sprawdza się roztwór szarego mydła. Nie wszystkie rośliny będą jednak go dobrze znosić. Często poleca się też spray pieprzowy, który składa się z wody, pieprzu i płynu do mycia naczyń. Taką mieszankę odstawia się na kilka godzin, przecedza i spryskuje spody liści.

Skutecznym odstraszaczem przędziorków jest czosnek i cebula. Spray z infuzją z tego warzywa albo napar z łusek cebuli jest skutecznym sposobem. Jednak zapach czosnku w mieszkaniu będzie dość trudny do zniesienia. Dlatego takie domowe sposoby lepiej sprawdzą się na balkonie czy w ogrodzie.

Niezłą skuteczność wykazują też napary ziołowe. Sprawdza się tutaj piołun, skrzyp polny i wrotycz pospolity. Wykonuje się go z około 300 g zalanych gorącą wodą (około 10 l). Gdy napar ostygnie można spryskać nim zaatakowane rośliny.

Sposobem który należy stosować z ostrożnością jest narażenie przędziorków na warunki, które nie będą im odpowiadać. Przędziorek chmielowiec lubi niezbyt wysoką wilgotność powietrza. Można więc roślinę spryskać wodą i przykryć foliowym workiem. Wilgotność powietrza wewnątrz wzrośnie do takiego stopnia, że pajęczaki zginą. Podobny efekt dla przędziorków może dać wystawienie rośliny na mróz. Obie metody mogą nie tylko zabić same szkodniki, ale także całą roślinę.

Środki przędziorkobójcze – czy warto stosować środki chemiczne?

Przędziorki ze względu na to, że żywią się sokami roślin, a nie ich zewnętrzną powłoką są dość odporne na chemiczne środki biobójcze. Oznacza to, że jeżeli nasze rośliny zaatakował przędziorek chmielowiec lub dowolny inny jego gatunek, a skala ataku jest tak duża, że wcześniejsze sposoby się nie sprawdzą, konieczne będzie użycie mocnych insektycydów.

Zwalczanie przędziorka z użyciem środków chemicznych powinno prowadzić się na otwartym powietrzu z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Na te zwierzęta najlepiej działają środki z grupy akarycydów.

Jeżeli jednak przędziorek nie opanował całej Twojej domowej dżungli, lepiej sięgnąć po domowe sposoby wspomagane przez dobroczynki.