Przepierzenie – co to jest? Jak zrobić przepierzenie w pokoju?

W dobie wysokich cen nieruchomości nie każdy może sobie pozwolić na to, by mieć oddzielne pomieszczenia do przygotowywania posiłków, snu czy wypoczynku. W takim przypadku dobrym pomysłem może się okazać podział mieszkania na strefy za pomocą przepierzenia. Z czego może ono być zrobione i czy da się je wykonać samemu?

Przepierzenie – co to jest?

Jak podzielić na strefy przestrzeń w mieszkaniu?

W celu podzielenia wnętrza na strefy wykorzystać można przepierzenie, czyli cienką ściankę działową. Bywa ona ruchoma lub mocowana na stałe, w zależności od naszych potrzeb i oczekiwań. Z reguły wykonuje się ją z lekkich materiałów – drewna, szkła, tworzywa sztucznego, metalu czy karton-gipsu.

Wybór gotowych ścianek działowych jest na tyle szeroki, że z łatwością stworzysz nawet aranżacje, w których przepierzenie wizualnie odgrywa pierwszoplanową rolę. Wiele rodzajów przegród możesz też wykonać samodzielnie w dość prosty sposób.

Jeżeli ścianki działowe z różnych materiałów nie do końca Cię przekonują, a koniecznie chcesz podzielić pomieszczenie na strefy, innym rozwiązaniem jest wykorzystanie mebli. Szafy, wysokie regały czy meblościanki, odpowiednio ustawione, mogą pełnić funkcję przepierzenia i pomagają dobrze zorganizować przestrzeń.

Różne rodzaje przepierzenia

Poniżej wyjaśniamy, z czego może być wykonane przepierzenie i w jaki sposób można wykonać ścianki działowe z różnych materiałów.

Przepierzenie z tworzywa sztucznego

Ten rodzaj przepierzenia będzie pasował do wnętrza w stylu retro, zwłaszcza nawiązującego do lat 60. W nowoczesnych aranżacjach pomoże natomiast przełamać monotonię. Elementy z tworzywa sztucznego występują w tak wielu formach i wzorach, że świetnie nadają się do wszelkiego rodzaju eksperymentów. Artystyczna dusza z pewnością znajdzie wśród nich coś, co pozwoli zupełnie odmienić przestrzeń w mieszkaniu.

Przepierzenie z tworzywa

Przepierzenie z tworzywa

Przepierzenie z drewna

Przepierzenie drewniane to bardzo praktyczny i estetyczny element pomieszczenia. Przegroda pomoże nadać mu przytulny charakter. Najczęściej wykonuje się ją z cienkich listewek z drewna krajowego lub egzotycznego, układanych pionowo lub poziomo. Można wybrać coś z szerokiej gamy naturalnych zabarwień desek albo postawić na drewniane przepierzenie barwione na dowolny kolor.

Taką ściankę działową z łatwością można też wykonać samodzielnie. Nie musi to być konstrukcja z litego drewna, można postawić na coś w rodzaju drewnianego rusztowania z dekoracyjną tkaniną lub nawet bez niej. Pamiętajmy też, że drewniane przepierzenie wymaga odpowiedniej impregnacji.

Przepierzenie ze szkła

Przepierzenie ze szkła

Metalowe przepierzenie w pokoju

Jeśli nasze pomieszczenie charakteryzuje się dość surowym, industrialnym wystrojem, doskonałym wyborem może okazać się przepierzenie z metalu. Doskonale komponuje się z innymi elementami wystroju wnętrza, zwłaszcza wykonanymi z drewna, cegły czy betonu.

Pięknie prezentuje się ażurowa ścianka działowa z metalu w kolorze czarnym z wykończeniem matowym, ale warto też wziąć pod uwagę przepierzenia w odcieniach złotym, srebrnym czy miedzianym, o naturalnym połysku. Można również postawić na interesujący wizualnie akcent w postaci wypełnienia szklanego.

Przepierzenie z hartowanego szkła

Szkło to bardzo elegancki, a zarazem ponadczasowy wybór. Świetnie sprawdzi się w przypadku pomieszczenia w stylu glamour, a także takiego, które chcielibyśmy optycznie powiększyć. Wykorzystanie hartowanego szkła sprawia, że nawet cienka ścianka działowa jest bardzo odporna na różnego rodzaju uszkodzenia.

Ścianka działowa z karton gipsu

Ścianka działowa z karton gipsu

Przepierzenie z płyty kartonowo-gipsowej

Przepierzenia z karton-gipsu nie są najpopularniejsze ze względu na to, że same w sobie mają mało estetyczny wygląd. Pamiętaj jednak, że zawsze można je ozdobić, np. wieszając na nich plakaty, obrazy czy kolaże ze zdjęć. Innym rozwiązaniem jest zasłonięcie przepierzenia za pomocą mebli.

Jeżeli chcemy samodzielnie zbudować taką ściankę, najlepiej zacząć od skonstruowania aluminiowego rusztowania. Obudowuje się je płytami kartonowo-gipsowymi, a wewnątrz wypełnia tworzywem izolującym, takim jak wełna mineralna. Nie warto z niej rezygnować, ponieważ dzięki temu przepierzenie jest trwalsze.

Parawan jako przepierzenie

Przenośna, cienka ścianka działowa świetnie sprawdzi się, kiedy lubimy częste zmiany w wystroju i układzie poszczególnych elementów wyposażenia w mieszkaniu. Możemy po prostu zakupić jeden lub więcej gotowych parawanów, dokładnie takich, jakie nam się akurat podobają i jakie pasują do naszego wnętrza.

A wybór mamy ogromny – w sprzedaży dostępne są lekkie parawany o wielu kolorach i wzorach, wykonane z różnorodnych materiałów, od tkanin, poprzez tworzywa sztuczne, aż po drewno. W dowolnym momencie będziemy mogli przesunąć takie przepierzenie lub całkowicie je usunąć, a często nawet zmienić jego wysokość.

Podsumowanie

Przepierzenie w pokoju często da się wykonać samemu. Najłatwiej jednak wykorzystać gotowe ścianki działowe, które w sprzedaży dostępne są w wielu wariantach, dających się wpasować właściwie we wszystkie aranżacje. Niezależnie, czy postawisz na klasyczne drewniane przepierzenie czy na nowoczesną ściankę z metalu, będzie to bardzo praktyczne rozwiązanie, kiedy potrzebujesz w mieszkaniu więcej prywatności.