Przesadzanie kwiatów – jak i kiedy to robić?
Nie wystarczy tylko podlewać i nawozić kwiaty doniczkowe, aby zachować je w dobrej kondycji na lata. Trzeba jeszcze zadbać o to, żeby miały odpowiednie podłoże. A to wiąże się z wymianą ziemi i przy okazji wymianą doniczki na większą. Zobacz, na czym polega przesadzanie kwiatów doniczkowych, jak i dlaczego warto to robić.
Spis treści
Dlaczego warto przesadzać rośliny doniczkowe?
Nie tylko warto, ale też trzeba przesadzać rośliny doniczkowe, aby zapewnić im więcej miejsca dla rozrastających się korzeni. Ziemia, z której pobierają składniki mineralne, też wyjaławia się po pewnym czasie, więc uzasadnione jest przesadzanie roślin w kilkumiesięcznych odstępach czasu. Należy przy tym sugerować się:
- kalendarzem przesadzania roślin doniczkowych,
- indywidualnym tempem wzrastania i rozwijania się roślin doniczkowych.
Niepokojące symptomy takie jak szybkie przeciekanie wody przez doniczkę, wystające korzenie poza osłonkę, żółknące i usychające liście, bardzo wolne tempo wzrostu lub całkowite jego zatrzymanie zazwyczaj świadczą o konieczności przesadzenia roślin w większą doniczkę lub zastosowanie świeżego podłoża.
Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?
Przesadzanie kwiatów powinno odbywać się zgodnie z kalendarzem, jednak wiadomo, że nie należy trzymać się sztywnych terminów, a raczej obserwować wygląd roślin doniczkowych. Szczególnie ważne jest pierwsze przesadzanie kwiatów nabytych w sklepie ogrodniczym czy supermarkecie. Później przesadzamy kwiaty doniczkowe cyklicznie.
Pierwsze przesadzanie kwiatów doniczkowych
Rośliny doniczkowe przesadzamy od razu po zakupie i przywiezieniu do domu. Wystarczą im zaledwie 2-3 dni na zaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Potem osłonka, w której się znajdują będzie dla nich nieodpowiednia. Jest to produkt jednorazowy, podobnie jak ziemia, która również nie jest najlepszej jakości. Przesadzanie roślin nowych to świetny moment na ocenienie kondycji ich korzeni, usunięcie suchych pędów oraz rozpoznanie ewentualnych chorób wywołanych przez pleśń i szkodniki.
Cykliczne przesadzanie kwiatów
Większość roślin doniczkowych ma przybliżone tempo wzrostu, co oznacza, że należy przesadzać kwiaty do większych doniczek raz na 2-3 lata. Niekoniecznie musisz wymieniać doniczkę, czasem wystarczy tylko ściągnąć zewnętrzną warstwę ziemi i uzupełnić ją glebą urodzajną, bogatą w składniki odżywcze.
Czasem rośliny należy przesadzać częściej – szczególnie gatunki, które szybko rosną i intensywnie rozwijają system korzeniowy. Gdy te są mocne, rozrośnięte, splątane, grube wystają poza doniczkę, to znak, że potrzebują większej doniczki.
Przesadzanie roślin na wiosnę
Najlepszą porą na przesadzanie jest wiosna. To moment, w którym warto przenieść do większego pojemnika:
- rośliny, które znacznie urosły,
- rośliny, które dawno nie były przesadzane,
- okazy wieloletnie, które przestały rosnąć,
- kwiaty z licznymi odrostami i mocno rozbudowanym systemem korzeniowym,
- kwiaty, które żółkną, tracą liście,
- wysokie drzewka, tracące stabilność w małych doniczkach.
Gdzie przesadzać rośliny doniczkowe?
Ważny jest nie tylko odpowiedni moment przesadzania roślin doniczkowych, ale też wybór właściwej nowej osłonki wraz z ziemią oraz drenażem na dnie doniczki.
Przygotowanie do przesadzania kwiatów doniczkowych
Zanim przystąpisz do przesadzania roślin musisz się do tego odpowiednio przygotować. Zacznij od zakupienia nowej doniczki, ziemi, materiałów na drenaż, nawozu, zaopatrz się w przydatne akcesoria i wreszcie przystąp do prac ogrodniczych.
Przygotowanie narzędzi i akcesoriów
Do przesadzenia roślin nie potrzebujesz zaawansowanych sprzętów, jednak przydadzą Ci się podstawowe akcesoria ogrodnicze. Zaopatrz się w:
- osłonkę z otworami odpływowymi,
- doniczkę docelową,
- papier ochronny lub ceratę na stół,
- łopatkę,
- nożyk,
- nożyce,
- rękawice ochronne.
Wybór doniczek
Rozmiar doniczki
Rośliny przesadzamy do większych doniczek (o 1-2 cm od poprzednich), w których zmieścimy całą bryłę korzeniową. Jednak rozmiar musi być adekwatny do kwiatów, ponieważ zbyt obszerna donica powoduje szybkie zbijanie i zakwaszanie gleby, czego nie toleruje wiele odmian domowych. Standardowo średnica doniczki powinna być o 2-3 cm większa od jej wysokości.
Kształt doniczki
Sam kształt donicy powinien być zbliżony do poprzedniego, jednak nowa doniczka powinna być nieco większa, wyższa czy bardziej pękata. Tu wybór zależy od tego, jakie korzenie ma dana roślina – czy rozrastają się one na boki czy w głąb. Przykładowo dla palm optymalne będą pojemniki wysokie i wąskie, a dla sukulentów (kaktusy) płytkie i płaskie.
Materiał doniczki
Nie bez znaczenia jest też materiał, z jakiego powstaje doniczka. Trzeba mieć na uwadze, że z naczyń glinianych woda paruje szybciej, z kolei plastik i ceramika sprawiają, że po podlaniu woda dłużej zostaje w ziemi. Nadmiar wody najlepiej odprowadzi doniczka z otworami na dnie.
Wybór ziemi ogrodowej i drenaż
Na dno doniczki wsypuje się drobne kamyczki – najczęściej uniwersalny keramzyt, dobry dla korzeni perlit lub chłonący wodę pumeks ogrodniczy. Na warstwie drenażu usypuje się nowe podłoże z ziemi ogrodowej. Ta nie powinna być przypadkowa. Nie powinna pochodzić z przydomowego ogródka, bo zazwyczaj taka gleba jest patogenna, pełna szkodników czy nasion chwastów. Trudno też dobrać odpowiednie pH.
Znacznie lepiej jest kupić ziemię ogrodową, sugerując się tym, dla jakiego typu roślin jest ona przeznaczona i jaki ma skład. Liczy się kwasowość oraz stężenie składników nawozowych. Zazwyczaj rośliny doniczkowe preferują gleby o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, żywiczne, próchnicze, z domieszką torfu.
Przesadzanie roślin doniczkowych krok po kroku
Gdy wiesz już, kiedy przesadzać kwiaty i z jakich narzędzi, doniczek oraz ziemi korzystać, czas zacząć pracę. Przedstawiamy, jak w kilku krokach powinien przebiec ten proces.
- Wyciągnij roślinę wraz z ziemią z doniczki, uważając, aby nie urwać pędów i nie uszkodzić korzeni. Zazwyczaj wystarczy obrócić doniczkę do góry dnem, a w przypadku, gdy to nie wystarcza to jeszcze pomóc sobie nożem, obwodząc nim ziemię wewnątrz doniczki.
- Jeżeli bryła korzeniowa ma zbity kożuch na powierzchni, trzeba rozluźnić ją lub naciąć nożem. Wierzchołki bryły korzeniowej o brunatnym zabarwieniu trzeba obciąć, bo prawdopodobnie są chore.
- Przesadzamy rośliny do nowej doniczki wysypanej na dnie warstwą żwiru lub keramzytu i wysypaną ziemią.
- Roślinę obsypujemy ziemią i lekko dociskamy. Dbamy o jej odpowiednie umiejscowienie – na środku doniczki oraz zagłębienie takie, jak w poprzedniej osłonce. Zasypujemy górną warstwę podłoża.
- Podlewamy roślinę.
- Przycinamy pędy do tej samej wysokości (jeżeli przy przenoszeniu przycięliśmy też korzenie).
- Po kilku tygodniach nawozimy roślinę nawozem odpowiednim dla jej potrzeb.
- Uważamy, aby nie przelać nowo przesadzonej rośliny. Nadmiar wody może jej zaszkodzić, więc lepiej delikatnie ją opryskiwać niż intensywnie podlać.
Roślina, która rozwija się, ma większe zapotrzebowanie na składniki mineralne. Jej korzenie potrzebują miejsca, aby się rozrastać. To wszystko zapewnisz jej poprzez przesadzenie do nowej doniczki. Zadbaj o odpowiednią jakość podłoża z drenażem i rodzaj osłonki – kwiat odwdzięczy Ci dynamicznym wzrostem oraz zdrowym, pięknym wyglądem.