Przycinanie świerków — kiedy i jak to robić?

Świerk to zachwycające, wiecznie zielone drzewo, które stało się prawdziwym symbolem Bożego Narodzenia. Jednak, drzewko to doskonale prezentuje się nie tylko w okresie świątecznym, przystrojone bombkami i światełkami, ale również uprawiane w przydomowych ogrodach. Szereg gatunków i odmian sprawia, że każdy bez trudu znajdzie tę, najlepiej odpowiadającą jego preferencjom.

Jednak, aby świerki mogły zachwycać swoją okazałością, powinny być odpowiednio pielęgnowane. Jednym z najważniejszych zabiegów, zapewniających intensywne rozkrzewianie i odpowiednią kondycję, jest regularne przycinanie świerków. Dowiedz się, kiedy i jak przycinać świerki, żeby cieszyć się zachwycającym, zielonym drzewkiem przez cały rok.

Przycinanie świerków

Formowanie świerka — dlaczego warto?

Cięcie świerków jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które najlepiej przeprowadzać każdego roku. Regularne skracanie pędów sprawia, że roślina przez długie lata zachwycać będzie idealnym kształtem. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto przeprowadzać regularne przycinanie iglaków. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety, jakie niesie ze sobą przycinanie świerków:

  • regularnie przycinane świerki mogą z powodzeniem tworzyć estetyczny żywopłot,
  • dzięki cięciu świerki stają się bardziej gęste,
  • niewielkie cięcie kosmetyczne pozwala poprawić kształt drzewka, na bardziej pożądany,
  • cięcie świerka pozwala przez lata utrzymać drzewo w doskonałej kondycji, wpływając na intensywne wybarwienie,
  • zimą pionowe pędy mogą doprowadzić do połamania drzewa na skutek ciężaru śniegu.

Kiedy przycinać świerki?

Przycinanie krzewów i drzew, w tym formowanie świerka najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną, jeszcze zanim drzewko rozpocznie okres wegetacji. Zdaniem ogrodników najlepszym okresem będzie przełom marca i kwietnia. Podczas wiosennego przycinania należy usunąć wszystkie złamane i chore pędy, a także przyrosty konkurujące z przewodnikiem.

W przypadku dużych okazów wczesną wiosną zaleca się również wyregulowanie wzrostu.

Świerki sadzone na żywopłot należy przycinać nawet do 3 razy w roku, pamiętając o tym, by nie przeprowadzać ostatniego cięcia zbyt późno. Przycinanie świerków bezpośrednio przed nadejściem zimy sprawi, że miejsce po cięciu nie będzie w stanie w pełni się zabliźnić. W tym celu świerków nie należy przycinać później niż po zakończeniu sierpnia.

Przycinanie nożycami automatycznymi

Przycinanie nożycami automatycznymi

Przycinanie świerków — wskazówki

Świerki najlepiej sadzić jesienią, jeszcze zanim rozpoczną się pierwsze przymrozki. Taki termin sadzenia sprawia, że drzewko będzie w stanie w pełni się zaaklimatyzować, jeszcze przed nadejściem pierwszych przymrozków. Z kolei pierwsze cięcie można przeprowadzić wczesną wiosną.

Świerki, niezależnie od odmiany wyróżniają się intensywnym tempem wzrostu, a ich regularne skracanie pozwala na utrzymanie idealnej kondycji. Jednak, aby to było możliwe, trzeba wiedzieć, jak przeprowadzić przycinanie świerków, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki, które pozwolą Ci uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Jak ciąć świerk na żywopłot?

Coraz więcej osób decyduje się sadzić świerki na żywopłot. To dobre rozwiązanie, ponieważ świerki wyróżniają się wysokim tempem wzrostu, a przy tym, dzięki odpowiednim metodom przycinania, mogą uzyskać niestandardowe kształty. Przycinanie żywopłotu ze świerku należy przeprowadzać trzy razy do roku, trzymając się odpowiedniego schematu:

  • wczesna wiosna — należy przyciąć suche i połamane gałęzie, a także młode przyrosty,
  • późna wiosna — należy przyciąć skrócone przyrosty, a także gałązki rosnące nisko, nadając tym samym drzewku estetyczny kształt trapezu,
  • lato — to najlepszy czas na cięcie kosmetyczne, w tym czasie warto usunąć zbędne przyrosty i przyciąć czubki.

Planując formowanie drzew iglastych na żywopłoty, należy pamiętać, by ostatniego cięcia świerku dokonać nie później niż wczesną jesienią. W ten sposób drzewko będzie miało czas na to, by pędy w pełni się zabliźniły. W przeciwnym wypadku świerk będzie podatny na choroby grzybowe, które mogą znacząco osłabić jego kondycję.

Aby stworzyć zachwycające, iglaste żywopłoty, warto wybierać świerk biały, świerk kłujący oraz świerk pospolity. Jednak zdecydowanie najlepszym wyborem będzie świerk serbski, który nie traci dolnych gałęzi. Takie żywopłoty będą zachwycały intensywną, stale zieloną barwą.

Grab - żywopłot

Jak przycinać czubek świerka?

Niekiedy dochodzi do sytuacji, w której świerk wypuszcza więcej niż jeden wierzchołek. Choć to cecha szczególnie częsta w przypadku młodych drzewek, to równie często może dotykać również starsze drzewa. Należy jednak pamiętać, by nie dopuszczać do rozwinięcia się co najmniej dwóch czubków. Pionowe pędy są mniej odporne na uszkodzenia, przez co zimą mogą nie przetrwać pod ciężarem śniegu. Przycinanie czubka świerka pozwala na zwiększenie odporności drzewa, a ponadto zapewnia jego piękny wygląd.

Choć świerki należą do roślin zimozielonych, są podatne na przemarzanie. Dotyczy to również wierzchołka pędu głównego. Wówczas może dojść do uschnięcia. Jednak w takim wypadku nie należy go przycinać. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybranie jednej z pozostałych gałęzi, a następnie przewiązanie jej w taki sposób, by rosła pionowo. Warto przy tym pamiętać, że taki zabieg należy wykonać wyłącznie wówczas, gdy nie ma żadnego innego przewodnika.

Jak skrócić stary świerk kłujący?

Duże świerki można skracać, przez zastosowanie odpowiedniego cięcia. W tym celu należy przyciąć tegoroczny pęd wierzchołkowy. Aby zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty, najlepiej przeprowadzić cięcie w maju. W ten sposób możliwe będzie zahamowanie wzrostu.

Aby przyciąć duży świerk, najsilniejsze cięcia należy wykonać wczesną wiosną. W tym czasie cięcie hamujące wzrost można połączyć z formowaniem, nadając drzewu estetyczny kształt trapezu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ dolne gałęzie zyskają dodatkowe oświetlenie, niezbędne, dla utrzymania prawidłowego tempa wzrostu.

Czym przycinać świerki?

Usuwanie zbędnych pędów to ważny zabieg pielęgnacyjny, który wymaga stosowania odpowiednich narzędzi. W przypadku niewielkich, młodych drzew, z pewnością poradzisz sobie, używając sekatora zwykłego lub nożyc do strzyżenia. W przypadku większych drzew, z silnymi pędami, warto sięgnąć po sekator oburęczny.

Ostrzenie sekatora

Jak często przycinać świerki?

Świerki to drzewa wyróżniające się szybkim tempem wzrostu. Z tego powodu zaleca się, by przycinać je nawet do trzech razy w ciągu roku. Wczesna wiosna to doskonały czas na przeprowadzenie pierwszego cięcia. Kolejne można przeprowadzić pod koniec wiosny, a następnie w połowie lata.

Należy przy tym pamiętać, by nie przesadzać z nadmierną częstotliwością. Intensywnie przycinany świerk staje się bardziej podatny na atak grzybów, przez co znacznie częściej chorują.

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, należy przycinać świerk wyłącznie wtedy, kiedy jest to konieczne, m.in. wówczas, gdy drzewo zaatakuje mszyca. W takiej sytuacji należy usunąć wszystkie zaatakowane gałęzie, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby.

O czym warto pamiętać, przycinając świerk?

Przycinanie świerka to istotny zabieg pielęgnacyjny, który pozwala na utrzymanie odpowiedniej kondycji drzewa. Jednak, aby zabieg mógł przynieść oczekiwane rezultaty, należy pamiętać o odpowiednim postępowaniu:

  • młody świerk należy przycinać gładko przy pniu,
  • świerk nie powinien posiadać więcej niż jednego czubka,
  • należy uważać, by nie przycinać wierzchołka pędu głównego,
  • świerki lubią przestrzeń, dlatego należy regularnie przycinać pędy rosnące pionowo, które mogą stanowić konkurencję dla przewodnika,
  • chcąc podcinać świerki, należy stosować wyłącznie czyste narzędzia, które nie przyczynią się do zainfekowania rośliny.

Najpopularniejsze gatunki świerków

Choć świerki często kojarzą się głównie ze świętami Bożego Narodzenia, to w rzeczywistości, w naturze spotkać można szereg gatunków, spośród których wiele wyróżnia się prawdziwie dekoracyjnym charakterem.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze gatunki świerków, które warto wziąć pod uwagę, podczas planowania ogrodu.

Świerk pospolity

To gatunek pochodzący z Polski. W naturalnym środowisku może osiągać wysokość nawet do 50 metrów i osiągać średnicę nawet do 2 metrów. Świerk pospolity ma niewielkie wymagania uprawowe i z powodzeniem poradzi sobie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i w cieniu. Niestety, źle znosi warunki miejskie. Sadząc świerk pospolity na żywopłot, warto wybrać jedną z poniższych odmian:

  • Picea abies “Echiniformis” – odmiana wyróżniająca się powolnym tempem wzrostu, o poduszkowym i zaokrąglonym pokroju. Może być uprawiana zarówno w niewielkich ogrodach, jak i pojemnikach.
  • Piece abies “Acrocona” – odmiana wyróżniająca się powolnym tempem wzrostu, która osiąga maksymalnie do 5 metrów wysokości (po upływie 30 lat). Niewielkie szyszki, które wyrastają na końcówkach pędów, zachwycają czerwonym kolorem.
  • Piece abies “Rothenhaus” – szczególną uwagę zwraca jego malownicza sylwetka. Gałęzie tego świerku swobodnie zwisają wzdłuż smukłego, prostego pnia, który osiąga nawet do 10 metrów wysokości.
  • Piece abies “Inversa” – to ciekawa odmiana, która wyróżnia się płożącą budową. Po szczepieniu ten świerk przyjmuje zwisającą formę.

Świerk kłujący

Inaczej świerk srebrny, dorasta nawet do 30 metrów wysokości i zachwyca swoimi niebieskozielonymi igłami, które, jak wskazuje nazwa, są kłujące i sztywne. Korona drzewa przybiera formę stożkową. Z uwagi na wygodę formowania, świerki kłujące warto sadzić na żywopłoty.

Świerk serbski

Gatunek dorastający nawet do 35 metrów wysokości. Zachwyca swoją smukłą, stożkowatą koroną. To odmiana, która preferuje suche podłoże i źle znosi zastój wody. Doskonale nadaje się do uprawy w miejskim klimacie i jest mało wymagające. Świerk serbski może być uprawiany zarówno jako soliter, jak i w grupie. Szczególną uwagę zwracają szyszki, które w początkowej fazie są fioletowe, by wraz z okresem dojrzewania zmienić kolor na brązowy.

Świerk biały

To odmiana dorastająca nawet do 20 metrów wysokości. Najlepiej wyrasta na stanowisku słonecznym, w glebie wilgotnej. Szczególną uwagę zwracają igły, o niebieskawym kolorze, a także ozdobne szyszki, które dorastają nawet do 5 cm długości.