15 najpopularniejszych pytań o biokominki

Jeśli rozważacie zakup biokominka, z pewnością macie wiele pytań. Pytań o same biokominki, sposób ich eksploatacji i działania, możliwości montażu. Nie chcemy, żebyście musieli szukać odpowiedzi na własną rękę czy też o każdą kwestię dopytywać – dlatego postanowiliśmy stworzyć dla Was zestawienie 15 najpopularniejszych pytań o biokominki. Mamy nadzieję, że znajdziecie tu wszystkie odpowiedzi na swoje pytania. A jeśli jakieś kwestie wciąż pozostaną niejasne, możecie o nie dopytać w komentarzach – chętnie Wam pomożemy!

Biokominek marki Globmetal

Widoczny na zdjęciu biokominek w białym połysku oferowany jest przez markę Globmetal

15 najpopularniejszych pytań o biokominki:
1. Co to jest biokominek?
2. Czy biokominki są bezpieczne?
3. Czy biokominki są zdrowe? Czy biokominkiem można się zaczadzić?
4. Czy biokominki się nagrzewają?
5. Gdzie można stawiać biokominek? Czy można go ustawiać na meblach/podłodze?
6. Czy można montować biokominki na ścianie? Czy można je zabudować?
7. Czy biokominki brudzą znajdujące się w pobliżu przedmioty lub meble?
8. Co z zapachem?
9. Jak zgasić biokominek?
10. Czym zasilany jest biokominek? Czym można w nim palić?
11. Czy można dolewać paliwo do palącego się biokominka?
12. Biokominek w bloku?
13. Czy montaż biokominka wymaga zezwoleń?
14. Czy biokominek potrzebuje przewodu kominowego?
15. Czy biokominek daje ciepło? Czy biokominek ogrzeje mieszkanie?

1. Co to jest biokominek?

Biokominek jest to rodzaj kominka opalanego biopaliwem – płynnym lub żelowym paliwem na bazie alkoholu. Proces spalania przebiega bez wydzielania dymu czy zapachu, a produktem spalania są jedynie para wodna i dwutlenek węgla. Biokominek jest więc przenośnym ogniskiem domowym, które można stosować w każdym pomieszczeniu, dekoracyjnym i efektownym źródłem ciepła.

2. Czy biokominki są bezpieczne?

Tak – wystarczy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Postępowanie jest podobne jak w przypadku korzystania z kuchenki gazowej. Nie należy trzymać w pobliżu biokominka łatwopalnych przedmiotów i materiałów, nie wolno przykrywać niczym płonącego urządzenia ani ustawiać go zbyt blisko mebli. Nie należy również zostawiać płonącego biokominka bez nadzoru. Biokominek powinien stać w miejscu niedostępnym dla zwierząt i dzieci. Szczególną ostrożność należy też zachować przy posługiwaniu się biopaliwem. Zbiornik powinniśmy trzymać z dala od źródeł ciepła, w szczelnym opakowaniu. Wkład kominka napełniamy biopaliwem tylko jeśli urządzenie jest zimne. Pod żadnym pozorem nie wolno dolewać biopaliwa do płonącego biokominka.

3. Czy biokominki są zdrowe? Czy biokominkiem można się zaczadzić?

Produktem spalania bioetanolu jest para wodna i dwutlenek węgla – czyli taka sama mieszanina gazów, jaką produkujemy oddychając. Nieszkodliwa i niegroźna. Pięć godzin palenia się biokominka odpowiada ilości dwutlenku węgla wyprodukowanej przez trzy dorosłe osoby siedzące w pomieszczeniu. Do korzystania z biokominka wystarczy więc zwykła wentylacja mieszkania i regularne wietrzenie pomieszczenia.

4. Czy biokominki się nagrzewają?

Tak, biokominek lekko się nagrzewa. Są to temperatury w okolicy 40-50°C, także tworzywa (meble, podłoga) powinny bez problemu to wytrzymać.

Biokominek Stromboli marki Kami

Biokominki wolnostojące można swobodnie stawiać na meblach i podłodze. Na zdjęciu model Stromboli marki Kami

5. Gdzie można stawiać biokominek? Czy można go ustawiać na meblach/podłodze?

Jeśli ustawimy biokominek na szafce, obok TV (nie za blisko), nie powinno być problemu. Jeśli biokominek stanie pod lub nad telewizorem – może być to niebezpieczne. Generalnie trzeba zachować zdrowy rozsądek, nie stawiać biokominka pod/nad delikatnymi i łatwopalnymi rzeczami (jak obrusy, zasłony, sprzęty elektroniczne) oraz w odpowiednim odstępie od nich.

6. Czy można montować biokominki na ścianie? Czy można je zabudować?

Tak. Oczywiście zależy to od wybranego modelu, jednak producenci oferują zarówno modele do zawieszania (biokominki wiszące, biokominki naścienne), zabudowania (biokominki do zabudowy), jak i postawienia w dowolnym miejscu (biokominki wolnostojące).

7. Czy biokominki brudzą znajdujące się w pobliżu przedmioty lub meble?

Nie. Biokominki nie brudzą, ponieważ nie produkują dymu, sadzy, spalin ani popiołu.

8. Co z zapachem?

Biokominek nie wydziela zapachu, nie emituje też żadnej sadzy ani dymu. Można zastosować w nim biopaliwo zapachowe bądź olejki eteryczne na specjalnym aromatyzerze.

9. Jak zgasić biokominek?

To zależy od rozwiązań zastosowanych przez producenta. Większość modeli posiada wygaszarkę – specjalny grzebień/grabki, którymi można regulować płomień, a także wygaszać biokominek przez ich zasunięcie. Czasem do biokominka dołączona jest osobna zagaszarka, która odcina płomień od dostępu tlenu. Jeśli producent nie dostarczy takich elementów, należy do końca wypalić znajdujące się w zbiorniku biopaliwo.

Sposób obsługiwania biokominka - montaż, nalewanie, zapalanie, gaszenie.

Obsługa biokominka na przykładzie biopaleniska Garden marki Globmetal

10. Czym zasilany jest biokominek? Czym można w nim palić?

W biokominkach spalane jest wydajne biopaliwo, które daje jasny i żywy płomień. Nie musimy się więc martwić o drewno ani usuwanie popiołu. Czy w biokominkach można palić czymś innym niż biopaliwo? Nie, w kominkach tego typu można palić wyłącznie paliwem bioetanolowym.

11. Czy można dolewać paliwo do palącego się biokominka?

Absolutnie nie. Dolewanie paliwa do palącego się biokominka może spowodować rozprzestrzenienie się ognia na pojemnik z biopaliwem. Wkład biokominka można napełniać tylko wtedy, kiedy jest zimny. Jeśli dopiero co się w nim paliło lub kominek stał na słońcu i się nagrzał, należy poczekać aż zbiornik ostygnie.

12. Biokominek w bloku?

Biokominek traktowany jako ozdoba i/bądź uzupełniające źródło ciepła sprawdza się nawet w mieszkaniu w bloku.

13. Czy montaż biokominka wymaga zezwoleń?

Nie, do zamontowania biokominka nie są wymagane zezwolenia. Największą zaletą biokominków jest możliwość ich instalacji w pomieszczeniach nie nadających się do instalacji tradycyjnych kominków.

14. Czy biokominek potrzebuje przewodu kominowego?

Nie. Biopaliwo, którym pali się w tego typu kominkach, generuje jedynie ciepło, parę wodną i dwutlenek węgla w ilości podobnej do tej, którą wydycha dorosły człowiek. Instalowanie systemów kominowych czy podłączanie biokominków do istniejących przewodów jest zbędne. Jeśli korzystamy z biopaliwa posiadającego atest PZH, mamy pewność, że jest ono całkowicie bezpieczne i nie generuje szkodliwych dla zdrowia substancji.

15. Czy biokominek daje ciepło? Czy biokominek ogrzeje mieszkanie?

Tak, biokominek wytwarza ciepło, jednak nie można traktować go jako samodzielne źródło ogrzewania. Oczywiście to, ile ciepła daje biokominek, zależy od konkretnego modelu, mocy grzewczej biokominka. Jednak generalnie biokominek grzeje na poziomie podobnym jak w przypadku pokojowego grzejnika czy farelki. Czyli musielibyśmy mieć biokominek w każdym pokoju w mieszkaniu, żeby łączna moc grzewcza pozwoliła nam utrzymać odpowiednio wysoką temperaturę. Na pewno nie można porównać jego mocy do tradycyjnego kominka zamkniętego opalanego drewnem, który pozwala na ogrzewanie całego domu. Jest to bardziej dekoracja i może jedynie służyć jako dodatkowe źródło ciepła, którym dogrzewamy pomieszczenie.

***

Czy znaleźliście odpowiedzi na swoje pytania? A może wciąż jeszcze macie jakieś wątpliwości, chcecie zapytać o jakieś konkretne zalety i wady biokominków? Jeśli tak, zostawicie swoje pytania w komentarzach! Na koniec przygotowaliśmy dla Was niespodziankę: filmik od współpracującego z nami producenta – marki Kami – pokazujący w jaki sposób należy korzystać z biokominka.