Rabaty kamienne i żwirowe – jak wykonać?
Zastanawiasz się, jakie aranżacje wykonać w mocno nasłonecznionych miejscach ogrodu? Tam, gdzie nie poradzą sobie trawy ozdobne ani kwiaty warto pomyśleć o rabacie żwirowej. W innych kompozycjach rabata żwirowa stanie się tłem uwydatniającym urodę roślin oraz ich bogactwo.
Spis treści
Drobny kamień to niezwykle modny element wykończenia przydomowych przestrzeni, który oprócz walorów dekoracyjnych pełni też kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim ogranicza wzrost chwastów i służy do wytyczania stref oraz oddzielania od siebie poszczególnych miejsc w ogrodzie.
Poznaj zalety, zastosowanie i dowiedz się, jak założyć rabatę żwirową.
Gdzie sprawdzi się rabata żwirowa?
Nowoczesna rabata żwirowa doskonale sprawdzi się w najbardziej nasłonecznionych miejscach ogrodu. Może być jedynie dekoracją, ale też obszarem, na którym rozłożysz meble wypoczynkowe czy grilla. W każdej odsłonie prezentuje się niezwykle gustownie.
Rozważ stworzenie rabaty żwirowej w:
- miejscach nasłonecznionych,
- miejscach zacienionych – biały żwir je rozjaśni.
- ogrodach nowoczesnych,
- ogrodach japońskich,
- ogrodach śródziemnomorskich.
Dzięki rabacie żwirowej ogród wygląda schludnie i właściwie nie wymaga od Ciebie zbyt dużo pracy. Dlatego to dobra opcja dla osób, które nie lubią prac ogrodniczych i nie mają na nie czasu.
Tyczenie miejsca pod rabaty żwirowe
Zastanów się, w którym miejscu w ogrodzie rabata żwirowa zaprezentuje się najlepiej. Wytycz jej obszar na trawniku – może on mieć kształt geometryczny lub nieregularny. Czasem tego typu skalniak powstaje w centralnej części działki, innym razem przylega do ogrodzenia lub bezpośrednio do tarasu. Może też stanowić dekorację przy podjeździe, gdzie nie ma miejsca na bujne rabaty kwiatowe czy krzewy. Sugeruj się po prostu swoimi preferencjami. Dla rabaty żwirowej nie ma znaczenia ani dostęp do wody, ani do słońca.
Wykonanie rabaty żwirowej
Rabatę żwirową możesz wykonać zarówno przy istniejących nasadzeniach, jak również w nowo zakładanym ogrodzie. Pierwsza opcja jest szybka, jednak druga łatwiejsza w pielęgnacji i urokliwa na długi czas.
Rabata żwirowa – w istniejącym ogródku
Wśród rosnących już roślin możesz też utworzyć aranżację z kamieni. Wystarczy, że najpierw wypielisz grządki, a po usunięciu chwastów wyrównasz powierzchnię. Na koniec rozsyp grubszą warstwę żwiru (przynajmniej 3 cm), co skutecznie ograniczy wzrost chwastów i zasłoni ziemię. Takie podłoże jest odpowiednie dla roślin, które są wrażliwe na mrozy (żwir jako materiał izolujący) oraz odmian takich jak azalie czy różaneczniki (korzenie roślin są dość płytko).
Rabata żwirowa – w nowym ogródku
Dopiero planujesz swój ogród? Rabaty żwirowe możesz zaprojektować na wiele sposobów, a wykonać je za pomocą kilku prostych zabiegów.
- Wydziel obszar, na którym założysz rabaty żwirowe – wytycz go przy pomocy liny/słupków/kredy.
- Przekop ziemię – usuń z niej korzenie roślin, chwasty, pozbądź się większych kamieni i pozostałości roślinnych tworzących rozłogi.
- Rozprowadź instalację nawadniającą i elektryczną.
- Gdy ziemia osiądzie przykryj obszar przyszłej rabaty geowłókniną. Folię ponakłuwaj, aby woda mogła przenikać do gleby.
- Na tym etapie rozplanuj rozmieszczenie roślin – rozłóż donice i w wyznaczonych miejscach wykonaj nacięcia i otwory.
- Wykop w wyznaczonych miejscach dołki i umieść w nich żyzną glebę wzbogaconą kompostem, obornikiem lub mineralnym nawozem wieloskładnikowym.
- Zasadź rośliny, usuń włókninę i podlej rabatę. Na koniec obsyp ją żwirem.
Bez względu na to, którą rabatę żwirową zakładasz, najlepszym momentem na przeprowadzenie prac będzie jesień lub wiosna. Jeżeli ziemia jest zbyt sucha, dobrze jest wcześniej obficie ją podlać.
Rośliny na rabatę żwirową
Sama rabata żwirowa jest tak efektowna, że do jej dopełnienia wystarczy tylko prosta forma roślinnej kompozycji. Możesz stworzyć ją z wykorzystaniem popularnych gatunków roślin ogrodowych, które:
- lubią słońce,
- nie potrzebują dużo wody,
- preferują gleby piaszczyste.
Jest całkiem sporo odmian, które mogą stworzyć kolorową kompozycję. Dobrze, jeśli są to rośliny wyraziste, kolorowe, bo wtedy ładnie prezentuje się w ich tle jasny żwir. Na rabatach żwirowych sprawdzą się:
- rośliny zimozielone – jodła balsamiczna, sosna górska, cedr himalajski, bukszpan, berberys, cyprys groszkowy,
- byliny – rozchodniki, goździki skalne, krwawnik pospolity, kocimiętka, macierzanka, szałwia, tymianek, rdest, lawenda,
- kwiaty – barwinki, bodziszki, przylaszczki, fiołki, konwalie, hedery, epidemium, serduszka,
- trawy – miskanty, rozplenice, kostrzewa, trawy pampasowe, bambus.
Umiejętne połączenie poszczególnych odmian to dobre rozwiązanie, które doda ogrodowi elegancji. Możesz dowolnie kształtować i obsadzać rabaty żwirowe czy oczka wodnego, aby cieszyć stosunkowo prostą i tanią aranżacją z wybranym kamieniem.
Utrzymanie rabaty żwirowej
Pielęgnacja rabaty żwirowej ogranicza się do sporadycznego usuwania chwastów, które zdołają przebić się przez warstwę kamyczków, podlewania oraz okresowego dosiewania roślin. W niektórych warunkach może być wskazane nawożenie roślin. Wystarczy zastosować wówczas nawóz rozpuszczony w wodzie.
Rabatę żwirową co jakiś czas trzeba oczyścić – opadłe liście pozbieraj lub wymieć dmuchawą. Jeżeli zaś kamyczki rozsypią się, przerzedzą warto jest je uzupełnić i usunąć z trawnika.

Rabata z drobnych kamieni z krzewem
Czy warto zrobić rabatę żwirową?
Rabata żwirowa ma liczne zalety, które przekonają Cię do wykonania tego typu aranżacji w swoim ogrodzie. Do jej najważniejszych funkcji zalicza się:
- ogranicza wzrost chwastów,
- ograniczenie parowania wody, lepsze nawodnienie gleby – żwir sprawdza się do ściółkowania,
- pomoc w regulacji temperatury – żwir ogranicza wahania temperatury gleby,
- dekoracja – żwir na rabatach prezentuje się efektownie, ogród wygląda schludnie i elegancko,
- zimą zabezpiecza przed przemarzaniem gleby i korzeni roślin,
- wizualnie wydziela przestrzeń – taras, podjazd, chodnik od trawnika.
Żwir w ogrodzie można spotkać w różnych aranżacjach – warstwa kamieni ma wiele zastosowań. Posłuży do wyłożenia brzegów oczka wodnego, sprawdzi się do wypełnienia ścieżki, szczelin kostki granitowej, jako opaska wokół domu chroniąca elewację przed zachlapaniem błotem czy wodą. Rabaty żwirowe to wspaniałe tło dla niektórych roślin i sposób na to, aby utrzymać bujną roślinność, jednocześnie zapobiegając nadmiernemu rozwojowi chwastów.