Recykling przy remoncie – jak ponownie wykorzystać stare materiały?

Robisz remont domu lub mieszkania i automatycznie zakładasz, że to, co zdzierasz ze ścian lub podłóg, usuwasz z pomieszczeń i demontujesz nadaje się do wyrzucenia? Stop! Odpady poremontowe wcale nie muszą trafiać na śmietnik – wiele z nich z powodzeniem wykorzystasz ponownie. Czy odzyskiwanie odpadów poremontowych to jest warte zachodu? Oczywiście, bo recykling przy remoncie to nie tylko sposób na ochronę środowiska, ale także na oszczędność pieniędzy. Przekonaj się o tym, jeśli planujesz remont domu i zastanawiasz się, ile odpadów remontowych wygeneruje to przedsięwzięcie. Być może mniej niż się spodziewasz.

Recykling przy remoncie

Planowanie remontu

Kiedy planujesz remont domu, oprócz wyboru nowych mebli czy koloru ścian, zastanów się, co zrobisz z odpadami. Czysty gruz zmieszane odpady poremontowe zdecydowanie nie nadają się do wyrzucenia na osiedlowy śmietnik. To nielegalne, a poza tym trudne do ogarnięcia pod kątem logistycznym. Pozostaje zatem kontener. Ale tutaj też nie jest łatwo, bo trzeba zadeklarować się firmie wynajmującej pojemniki do segregacji odpadów poremontowych, jak duży ma on być. Im większy, tym wyższa cena, dlatego już przed rozpoczęciem prac warto zastanowić się:

  • jakie materiały można ponownie wykorzystać,
  • które odpady będą musiały zostać zutylizowane.

Dzięki temu możesz zredukować ilość śmieci trafiających na składowiska, a także zaoszczędzić pieniądze – za mały kontener zapłacisz mniej.

Segregacja odpadów

Podczas remontu bardzo ważna jest segregacja odpadów. Odpadami, które najczęściej pojawiają się na placu budowy, są gruz, folie malarskie, opakowania po materiałach budowlanych, drewno, styropian oraz elektrośmieci. Każdy z tych rodzajów odpadów wymaga innego podejścia:

  • gruz ceglany – może być ponownie użyty jako materiał wypełniający,
  • folie malarskie i opakowania – powinny być segregowane jako śmieci komunalne,
  • drewno – można przetworzyć lub wykorzystać do innych projektów budowlanych,
  • styropian – powinien być odpowiednio utylizowany ze względu na swoje właściwości chemiczne,
  • elektrośmieci – wymagają specjalistycznej utylizacji zgodnie z przepisami prawa.

Już teraz warto zwracać na to baczną uwagę. Od 1 stycznia zmienią się przepisy – trzeba będzie starannie segregować odpady poremontowe w 6 grupach: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne. Właśnie po to, aby móc ponownie wykorzystywać je, zmniejszając do minimum ich wpływ na środowisko.

Podczas remontu bardzo ważna jest segregacja odpadów.

Podczas remontu bardzo ważna jest segregacja odpadów.

Wynajem kontenerów

W trakcie remontu niezbędne może okazać się wynajęcie kontenera na odpady. Duże kontenery pozwalają na skuteczne zarządzanie odpadami budowlanymi i poremontowymi. Wynajem kontenerów powinien być dobrze zaplanowany, aby kontener został podstawiony w odpowiednim czasie i miejscu. Upewnij się, że wiesz, jakie rodzaje odpadów wolno wyrzucać do konkretnego kontenera. Przepisy prawa regulują, jakie odpady mogą być umieszczane w kontenerze, aby uniknąć problemów z ich utylizacją.

W przypadku mniejszego zakresu prac i mniejszej ilości odpadów, wystarczający na budowie może się okazać worek typu big bag.

Okazuje się, że np. czysty gruz, elementy betonowe, ceglane i ceramiczne, płyty kartonowo-gipsowe, framugi, stare meble drewno, kawałki wykładzin czy oklein można z powodzeniem umieszczać w kontenerach. Papy już niekoniecznie. Dlatego zawsze ustal przeznaczenie kontenera na odpady z jego dostawcą. Inaczej można otrzymać karę, od 20 do nawet 5000 złotych za niewłaściwe składowanie i segregowanie odpadów budowlanych.

Recykling materiałów budowlanych

Recykling zużytych materiałów budowlanych to nie tylko zarządzanie odpadami, ale także ponowne wykorzystanie materiałów. Nie wiesz, w jaki sposób to zrobić? Zazwyczaj to prostsze niż myślisz!

  • Cegły i gruz – po oczyszczeniu mogą być użyte jako materiał do fundamentów lub ścian ogrodzeniowych. Ze starej ciętej cegły robi się dekoracyjne ściany lub fasady.
  • Drewno – może być wykorzystane do budowy mebli lub elementów dekoracyjnych, altan, pergoli czy nawet ogrodzeń.
  • Metale – złom metalowy można przetworzyć i ponownie wykorzystać w różnych projektach budowlanych, np. do konstrukcji altany czy bramy wjazdowej.
  • Szkło – może być przetworzone na nowe produkty szklane. Jeśli są to stare lustra z powodzeniem udekorują ściany tarasu.

Zobacz: Rozdrabniacz odpadów – jak działa i czy warto go wykorzystać?

Wywóz odpadów

Organizacja wywozu odpadów to kolejne ważne zadanie osoby, która planuje przeprowadzić remont. Ilość odpadów powstałych w trakcie remontu może być znaczna, dlatego ważne jest, aby była ona odpowiednio zarządzana. Warto skorzystać z usług firm specjalizujących się w wywozie odpadów budowlanych. Firmy te oferują wynajem kontenerów oraz kompleksowe usługi związane z odbiorem i utylizacją odpadów.

Natomiast jeśli zlecasz prace remontowe czy budowlane firmom, to w ich zakresie leży organizacja zbiórki oraz wywiezienia w legalny sposób odpadów poremontowych.

Nie wszystko ponownie wykorzystasz

Nie wszystkie odpady z remontu kwalifikują się jako odpady budowlane. Niektóre z nich, takie jak opakowania po farbach czy chemikalia, są klasyfikowane jako odpady komunalne – w dodatku niekiedy nawet toksyczne. Należy pamiętać, że odpady te muszą być odpowiednio segregowane i utylizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, np. w wyznaczonych punktach zbiórki. Kontener na odpady komunalne powinien być oddzielny od tego na odpady budowlane.

Korzyści z recyklingu – czy warto?

Recykling materiałów budowlanych i odpowiednie zarządzanie odpadami wydają się czasochłonne, angażujące i kosztowne. Ale czy na pewno tak jest? Jeśli nie chcesz narazić się na grzywny, musisz segregować odpady pozostające po rozbiórce czy remoncie mieszkania. A nie jest to jedyna korzyść z tym związana. Duże znaczenie ma przy tym ochrona środowiska – utylizacja i recykling to redukcja ilości odpadów trafiających na składowiska i mniejsze zużycie surowców naturalnych. Sam też na tym zaoszczędzisz, bo wykorzystanie materiałów może znacznie obniżyć koszty remontu.

Kosze na śmieci w ogrodzie

Warto wiedzieć jak ukryć kosze na śmieci w ogrodzie

Praktyczne porady:

  1. Przed rozpoczęciem remontu – sporządź listę materiałów, które mogą być ponownie wykorzystane.
  2. Podczas remontu – regularnie segreguj odpady i upewnij się, że trafiają do odpowiednich pojemników.
  3. Po zakończeniu remontu – zadbaj o odpowiedni wywóz odpadów i sprawdź, czy wszystkie materiały zostały właściwie zutylizowane.

Odzyskaj stare meble, elementy wykończenia wnętrz i materiały budowlane. To odpowiedzialność, która spoczywa na każdym z nas. Dzięki odpowiedniemu podejściu możemy znacznie zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko i stworzyć zdrowsze, bardziej zrównoważone otoczenie dla nas i przyszłych pokoleń.