Recykling w ogrodzie – pomysły na wykorzystanie starych rzeczy

Ogród jest miejscem naszego kontaktu z naturą, dlatego warto wzbogacić jego przestrzeń o przedmioty, które powstały w sposób przyjazny środowisku. Z łatwością możemy stworzyć oryginalne ogrodowe dekoracje z recyklingu, a także wiele konstrukcji o praktycznym zastosowaniu, w tym kwietniki czy ogrodowe meble. Przedstawiamy najciekawsze pomysły na wykorzystanie zbędnych rzeczy.

Recykling w ogrodzie

Recykling w ogrodzie – szereg inspiracji, jak dać drugie życie niepotrzebnym przedmiotom

Meble ogrodowe z palet

Ostatnio zapanowała moda na meble tarasowe z europalet. Wystarczy odrobina pomysłowości i możemy stworzyć z nich praktycznie każdy mebel. Najprostsze do wykonania będą stoliki i siedziska.

Palety mogą stanowić materiał na najzwyklejsze krzesła, ale także na wygodne sofy czy leżanki do ogrodu – trzeba tylko położyć na naszej konstrukcji wygodne materace, podgłówki czy poduszki. Z łatwością zbijemy z palet także regał z półkami, bardzo przydatny w każdej szopie czy składziku na narzędzia.

meble z palet

meble z palet

Stare opony, gliniane garnki i inne naczynia jako kwietniki

Możesz przed zasadzeniem roślin pomalować je w barwne wzory, podobnie jak maluje się obrzeża starych studni. Jeśli jest ona zasypana, również możesz urządzić na niej kwietnik albo ustawić na pokrywie pojemniki z kwiatami. Stare garnki, filiżanki czy miski to przedmioty, którymi zastąpisz skrzynie i doniczki na rośliny.

Kwietnik ze skrzynek po owocach

Kwietnik ze skrzynek po owocach

Domki dla zwierząt

Domki dla owadów

Z pewnością każdy z nas widział kiedyś coś takiego. Prostokąt z drewna mający siatkę zamiast przedniej ścianki, najczęściej umieszczony na pewnej wysokości i przykryty dwuspadowym daszkiem. Wewnątrz różnego rodzaju tworzywa, w których owady mogą znaleźć schronienie oraz miejsce do złożenia jaj.

Do budowy szkieletu domku możesz wykorzystać deski ze starych mebli bądź europalet. Surowe drewno można impregnować. Na wypełnienie potrzebne są zróżnicowane materiały, aby zaspokoić potrzeby różnych gatunków. Doskonale nadają się wysuszone patyczki, pęczki słomy, bambus, trzciny, słomki do napojów, cegły z dziurkami czy też kawałki drewna z nawierconymi otworami.

Domek przykrywamy kawałkami dachówki, a wnętrze uszczelniamy mchem lub siankiem. Pamiętajmy o zawieszeniu go w miejscu osłoniętym od deszczu i silnego wiatru. Jeżeli chcemy przyciągnąć do naszego ogrodu złotooki, pomalujmy drewno na czerwono – ten kolor z pewnością je zwabi.

Domek dla owadów z recyklingu

Domek dla owadów z recyklingu

Budki dla kotów wolnożyjących

Nasze ogrody bardzo często odwiedzane są przez bezdomne zwierzęta szukające jedzenia i schronienia przed chłodem. Do budowy domków dla kotów często wykorzystuje się palety i stare meble, np. kredensy. Najłatwiej uzyskać budkę z najprostszych kuchennych szafek – trzeba tylko odjąć połówkę drzwiczek i częściowo zabić otwór deskami, pozostawiając jedynie małe wejście.

Środek wykładamy niepotrzebnymi kocykami, ręcznikami czy poduszkami. Całość konstrukcji warto też dodatkowo ocieplić styropianem. Domek należy ustawić w możliwie zacisznym i spokojnym miejscu w ogrodzie, najlepiej tam, gdzie inne zwierzęta nie mają dostępu, żeby nie zniechęcić kotów obcymi zapachami.

Domki dla jeży

Dobrym pomysłem na recykling drewnianych skrzynek i pojemników będzie także budowa schronienia dla przeuroczych dzikich gości w naszym ogrodzie. Na domek dla jeży w zupełności wystarczające będzie pudełko z otworem wejściowym, wyłożone siankiem albo suchymi liśćmi.

Musi być umieszczone w chronionym przed dostępem drapieżników kąciku. Przykryjmy je z wierzchu gałęziami, aby zapewnić lepszą izolację cieplną i zapewnić zwierzątkom jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa. Jeż w ogrodzie to bardzo pożyteczne stworzenie, ale nie zadomowi się u nas, jeżeli poczuje zapach człowieka. Domek dla niego budujmy zatem zawsze w rękawicach.

Domek dla jeża w ogrodzie

Domek dla jeża w ogrodzie

Karmniki i budki lęgowe dla ptaków

Nasze ogrody powinny być miejscami przyjaznymi dla ptaków – w końcu to one umilają nam swoim śpiewem czas spędzany na zewnątrz. Do budowy karmników dla ptaków i budek lęgowych można wykorzystać deseczki z recyklingu mebli, starych drewnianych pudełek czy palet.

Możemy też pomajstrować z butelkami oraz bukłakami – duże, plastikowe pojemniki z otworem z boku zapewniają ciepłą, suchą przestrzeń i można je wygodnie zawiesić na drzewie.

Karmnik dla ptaków zrobiony samodzielnie

Karmnik dla ptaków zrobiony samodzielnie

Nawierzchnie do ogrodu

Do zrobienia nawierzchni ścieżek ogrodowych możesz wykorzystać naprawdę mnóstwo różnych materiałów. Najlepsze będą oczywiście płyty betonowe czy kostka brukowa – częste pozostałości po budowie, np. podjazdów.

Do wyłożenia alejki nadadzą się jednak także mniej oczywiste surowce, takie jak gruz z budowy domu, połamane dachówki, deski z palety czy nawet szklane butelki albo słoiki umieszczone w ziemi denkami do góry (materiał mniej polecany ze względu na ryzyko rozbicia szkła).

Podkłady kolejowe bywają wykorzystywane do budowy ścieżek, ale też jako dekoracje lub różne elementy wyposażenia na tarasie. Jeśli są naprawdę stare, a surowcem, z którego powstały, jest drewno, lepiej zrezygnować z ich używania w ogrodowym recyklingu.

Dawniej, aby impregnować takie podkłady, korzystano z niebezpiecznego dla zdrowia oleju kreozotowego, który może się uwalniać zwłaszcza podczas obróbki pokrytych nim materiałów. Obecnie do budowy trakcji kolejowych wykorzystuje się belki betonowe – te mogą posłużyć nam w ogrodach w różnej formie, np. do stworzenia schodków.

Chodnik w ogrodzie

Chodnik w ogrodzie ze starych płyt

Plastikowe butelki – szereg sposobów na wykorzystanie ich w ogrodzie

Plastikowe butelki to jeden z tych przedmiotów, których każde gospodarstwo ma pod dostatkiem. Najczęściej lądują one w śmieciach, ale z odrobiną kreatywności możemy zapewnić im naprawdę interesujące drugie życie w ogrodzie. Oto kilka inspiracji:

Domowej roboty zraszacz

Podziurkowana po jednej stronie butelka (najłatwiej zrobić to rozgrzanym gwoździem) może posłużyć do rozpylania wody z węża ogrodowego. Wystarczy włożyć do niej końcówkę zraszacza i szczelnie owinąć taśmą izolacyjną. Minifontanna gotowa!

Doniczki

Z przeciętych butelek z łatwością uzyskamy doniczki, np. do wysiewu nasion. Najbardziej oczywisty sposób to przecięcie ich poziomo w połowie i wykorzystanie dolnej części jako naczynia dla rośliny.

Można jednak układać lub podwieszać butelki także ,,na leżąco”, wycinając otwory z jednego boku. W ten sposób da się zaaranżować cały ogród wertykalny bez ponoszenia kosztów na kolejne doniczki czy skrzynie na rośliny.

Udekorowane butle po wodzie czy kolorowe pojemniki po napojach mogą być alternatywą dla drewnianych skrzynek występujących jako doniczki i zarazem dekoracje.

Osłonki na sadzonki

Z rozciętych butelek można zrobić klosze do przykrywania wrażliwych na przymrozki sadzonek. Na większe rośliny najlepsze będą osłonki z pięciolitrowych bukłaków po wodzie, do mniejszych wystarczą nawet takie o pojemności pół litra.

Częstym błędem jest wykorzystywanie do przykrywania siewek dolnych części butelek. Góra jest znacznie lepsza, bo znajduje się na niej nakrętka, za pomocą której możemy modyfikować temperaturę i poziom wilgotności w naszej maleńkiej szklarni, po prostu odkręcając ją lub zakręcając w zależności od potrzeb.

Naczynia do nawadniania

Wystarczy zrobić dziurki w nakrętce (np. za pomocą cienkiego gwoździa oraz młotka) i zawiesić butelki szyjkami do dołu, a uzyskamy prosty system nawadniania! Możemy w ten sposób podlewać delikatne rośliny albo dopiero co wysiane nasiona bez ryzyka ich wypłukania z gleby silnym strumieniem wody.

Ogrodowe dekoracje

Butelki można wykorzystać po prostu do ozdoby. Z pozoru wydaje się to dość chybionym pomysłem, bo same w sobie nie prezentują się zbyt efektownie i mogą z daleka wyglądać po prostu na leżące w ogrodzie śmieci.

Zręczny artysta potrafi jednak stworzyć z butelek prawdziwe dzieła śmieciosztuki! Można je pomalować i ozdobić tak, by przypominały zwierzątka, kwiaty i co tylko podsunie nam do głowy fantazja.

dekoracja z kamieni i donicy

dekoracja z kamieni i donicy

Jak wykorzystać w ogrodach szklane butelki i słoiki?

Szklane butelki wbijane w ziemię szyjkami w dół mogą posłużyć do budowy obrzeży alejek, oczek wodnych czy rabat kwiatowych. Należy jednak być ostrożnym, by podczas pracy nie porozbijać butelek i nie pokaleczyć się szkłem. Słoiki, zwłaszcza te duże, możemy zamienić w unikalne donice z roślinami.

Malowane i zdobione butelki ze szkła oraz słoiki mogą posłużyć za dekoracje. Świetnie sprawdzą się również jako lampiony do oświetlenia tarasu podczas wieczornego przyjęcia.

dekoracje ogrodowe z opon

dekoracje ogrodowe z opon

Niepotrzebne sprzęty gospodarstwa wiejskiego a recykling w ogrodzie

U wielu osób w starych stodołach czy szopach zalegają od dawna nieużywane sieczkarnie, wozy drabiniaste, maszyny do szycia, stare beczki, kredensy, dziurawe taczki itp. Możemy dać im zupełnie nowe życie.

Jeśli beczki są szczelne, wykorzystajmy je, aby zbierać deszczówkę i podlewać nią rośliny. Pozostałe urządzenia i meble z powodzeniem będą pełnić funkcje dekoracyjne. Rabata kwiatowa wewnątrz taczki, beczki i wiadra jako duże donice czy też drabina w formie podpory dla pnączy to tylko kilka nietuzinkowych pomysłów, które mogą całkowicie odmienić przestrzeń naszego ogrodu.

Gdy nie widzisz możliwości wykorzystania jakichś niepotrzebnych przedmiotów w całości, zawsze możesz użyć jedynie pewnych ich części, np. oderwać deski, które mogą się przydać przy budowie szopy czy altany. Najmniejsze deseczki mogą stanowić materiał do stworzenia tabliczek dla roślin.

Podsumowanie

Na kwietniki wykorzystuje się stare garnki, zużyte opony, a nawet niepotrzebne meble czy sprzęty gospodarstwa wiejskiego. Oczko wodne, rabatę lub grządki z roślinami przeznaczonymi do spożycia możemy ogrodzić wbitymi w ziemię szklanymi butelkami, ewentualnie wkopanymi słoikami.

Opony, beczki, gliniane garnki, filiżanki czy miski zyskają drugie życie jako pomysłowe kwietniki. Stare pojemniki mogą też posłużyć jako magazyny na nadmiar wody deszczowej.

Pozyskane deseczki mogą się przydać do stworzenia karmników dla ptaków, budek lęgowych i domków dla wielu innych zwierząt odwiedzających nasze ogrody. Nie wyrzucaj też niepotrzebnych palet – warto się zastanowić, czy w ogrodzie nie są akurat potrzebne półki, kanapy, stoły czy stoliki kawowe na weekendowy wypoczynek.

Ogromnymi możliwościami w zakresie recyklingu charakteryzują się plastikowe butelki – z odrobiną wyobraźni można znaleźć dla nich setki zastosowań. Do wyłożenia alejek w ogrodach czy budowy obrzeży przydać się mogą najróżniejsze materiały, pamiętajmy jednak, że tworzywa wykorzystywane do recyklingu powinny być bezpieczne.