Robot koszący – czy warto go kupić?

Nie wszyscy lubią prace ogrodnicze, a nawet ci, którzy za nimi przepadają cenią sobie wsparcie w postaci robota koszącego. To samoobsługowa alternatywa dla kosiarek spalinowych czy automatycznych, pozwalająca zaoszczędzić mnóstwo czasu. A to jeszcze nie wszystkie zalety robota koszącego, który oprócz koszenia trawy wykonuje też jej mulczowanie. Dowiedz się więcej o kosiarkach automatycznych, zwłaszcza, gdy dopiero zamierzasz założyć swój przydomowy ogród.

Czy warto kupić robot koszący

Jak działa robot koszący?

Kosiarka automatyczna wymaga od właściciela jedynie zaprogramowania. Całą resztę pracy związaną z utrzymaniem trawnika wykonuje już samodzielnie, poruszając się po wytyczonych trasach, w czym wspiera ją m.in. lokalizacja GPS czy system zapobiegający kolizji. Minimalne zaangażowanie przekłada się jednak na maksymalne efekty.

Trzeba jednak wiedzieć, że wcześniej ogród należy odpowiednio przygotować. Szerzej kwestie związane z planowaniem rozmieszczenia nasadzeń i prowadzenia instalacji w ziemi poruszamy w dalszej części tego artykułu. Kiedy cała instalacja wraz ze stacją dokującą jest już rozmieszczona na powierzchni trawnika, przychodzi czas na zaprogramowanie harmonogramu pracy robota koszącego.

Cechą charakterystyczną wyróżniającą automatyczną kosiarkę jest to, że ściętą trawę pozostawia na trawniku. Dlaczego? W ten sposób wykonuje mulczowanie, czyli automatyczne i maksymalnie ekologiczne (ale też ekonomiczne) nawożenie trawnika. Robot koszący ma solidny nóż lub tarczę tnącą. Dzięki temu udaje się chwycić nawet niski trawnik. Częste ścinanie jest znacznie lepsze dla jego kondycji i wyglądu niż rzadsze, odbywające się w większych odstępach czasu. Dodatkowym atutem dla Ciebie jest to, że nie musisz opróżniać zbiornika z trawą, bo urządzenie po prostu go nie ma.

Cechy i wyposażenie automatycznej kosiarki

Automatyczne kosiarki mogą być wyposażone w wiele zaawansowanych funkcji, a mogą też posiadać podstawowe opcje. O tym, z której wersji urządzenia skorzystasz decyduje wiele czynników, m.in. wielkość trawnika, ilość nasadzeń, odległość najdalej położonych punktów ogrodu od stacji dokującej. Czasem, zwłaszcza na dużych parcelach, najbardziej opłacalne może okazać się zakupienie dwóch robotów do koszenia trawy.

Co może składać się na wyposażenie robota koszącego? To przede wszystkim:

  • nawigacja GPS – pozwalający na śledzenie pracy oraz miejsca, w którym w danej chwili znajduje się robot koszący,
  • łączność GSM – pozwala włączać robot koszący zdalnie, za pomocą aplikacji, co ułatwia jego uruchamianie i zatrzymywanie nawet, kiedy jesteś poza domem,
  • czujnik pogodowy – sprawia, że urządzenie odbiera sygnały o warunkach atmosferycznych i planuje pracę zgodnie z prognozami, np. nie włącza się w czasie deszczu,
  • czujnik przeszkód – rozpoznawanie przeszkód sprawia, że robot koszący nie uderza w meble czy ściany budynku, omija też większe zabawki i inne elementy małej architektury, które znajdą się na jego drodze,
  • system antykradzieżowy, który uruchamia się, gdy urządzenie opuści swoje stanowisko pracy.

Ważna jest nie tylko elektronika, która sprawia, że robot koszący jest urządzeniem inteligentnym, pracującym w intuicyjny sposób. Każdy właściciel kosiarki zastanawia się nad jakością jej wykonania. Tutaj priorytetem są oczywiście noże – najlepiej wymienne, 4- lub 8-ramienne wykonane z elastycznej stali. Mają one długą żywotność i nie tępią się. Nie niszą murawy, zapewniając równomierne, ostre i niezwykle precyzyjne cięcie źdźbeł do konkretnej wysokości.

Robot ogrodowy do trawy jak działa

Czym kierować się, kupując kosiarkę automatyczną?

Wybór robota koszącego nie jest łatwy, bo mówimy tu o wielotysięcznej inwestycji. Dlatego warto najpierw ustalić, jakie funkcje interesują Cię najbardziej. Im więcej zaawansowanych opcji, tym droższa kosiarka automatyczna. Kupując kosiarkę automatyczną, weź pod uwagę:

  • ukształtowanie ogrodu i stopień jego nachylenia,
  • układ ogrodu, ilość zaułków, przejść, zwężeń, nasadzeń, elementów małej architektury,
  • obecność drzew, a co za tym idzie szyszek i gałęzi na trawniku, z którymi nie poradzą sobie podstawowe modele robotów.

Zapytaj o możliwość przetestowania – niektórzy producenci oferują swoim klientom możliwość skorzystania z “jazdy próbnej”. Wynajem robota koszącego na pewien czas pozwala ocenić, jak na żywo sprawdza się urządzenie i ile korzyści faktycznie przyniesie Ci kupienie kosiarki na własność.

Przygotowanie trawnika pod robota koszącego

Decyzja o tym, by kupić kosiarkę automatyczną zapadła? Najlepiej podjąć ją na etapie projektowania ogrodu. Wtedy od razu zostaną wykonane prace, które przystosują ogród pod roboty koszące. Do tych czynności zalicza się:

  • wyrównanie gruntu przez założeniem trawnika, aby nie dochodziło do zawieszania się robota koszącego,
  • rozplanowanie roślinności, lokalizacji tarasu wraz z meblami, grillem,
  • rozmieszczenie obrzeży, czyli ram, które wydzielają poszczególne strefy koszenia oraz ścieżki w ogrodzie,
  • ulokowanie stacji dokującej w zasięgu źródła prądu,
  • montaż przewodów ograniczających – pętli indukcyjnej (około 3 cm pod powierzchnią ziemi).

Instalacja robota przed założeniem trawnika to najlepsza, najmniej ingerencyjna opcja. Najlepiej oczywiście przeprowadzić ją we współpracy z projektantem ogrodów czy firmą zajmującą się architekturą krajobrazu.

Robot do cięcia trawy

Robot koszący w ogrodzie już istniejącym

Na szczęście posiadacze ogrodów nie muszą rezygnować z udogodnień i też mogą kupić robot koszący. Prawdopodobnie będzie to wymagało przekopania trawnika (miejscowo, by założyć przewody), a także przygotowania miejsca pod stację dokującą. Konieczne może być przesadzenie niektórych roślin czy przeniesienie mebli ogrodowych.

Zalety robotów koszących

Roboty koszące mają bardzo długą listę zalet, które sprawiają, że zdecydowanie wyprzedzają kosiarki spalinowe i inne dostępne na rynku. Przede wszystkim zdecydowanie skracają czas potrzebny na koszenie trawy. Ty odpoczywasz, podczas gdy Twój robot koszący intensywnie pracuje. To opcja kusząca nie tylko dla właścicieli dużych posesji, ale też mniejszych zielonych tarasów.

Utrzymanie idealnego trawnika staje się znacznie łatwiejsze przy pomocy robota koszącego. Wiele osób zwraca też uwagę na to, że urządzenia są bezpieczne, bo nie wymagają stałego podłączenia do źródła zasilania. Cicha praca sprawia, że możesz wypoczywać z najbliższymi, podczas gdy robot koszący pracuje. Warto też zaakcentować, że tego typu automatyczna kosiarka nie powoduje uszkodzenia murawy, a wręcz wzmacnia ją poprzez mulczowanie. Czas oszczędzasz także dlatego, że nie musisz opróżniać zbiornika z trawą ani grabić źdźbeł do worka.

Jedno ładowanie akumulatora gwarantuje kilkugodzinną pracę, czyli wystarczy, aby utrzymać trawnik w nienagannym stanie. Nie występuje tu przewód ograniczający ruchy czy plątający się wokół krzewów i drzewek.

Co ważne wielu producentów deklaruje, że robot koszący kosi nawet na pochyłym terenie (do 55%) i wyręcza Cię z pracy na wymagającej nawierzchni. Dokładność, z jaką działa robot koszący sprawia, że możesz zrezygnować z tradycyjnej kosiarki. To także przyczynia się do redukcji ilości emitowanych spalin.

Wady robotów koszących

Choć robot koszący ma bez wątpienia mnóstwo zalet, to nie da się pominąć wad tego urządzenia. Największą jest oczywiście cena, która nierzadko przekracza 2 tysiące złotych. Za bardziej zaawansowane roboty koszące trzeba zapłacić nawet kilka razy więcej, co jest pewnym obciążeniem dla domowego budżetu. W dłuższej perspektywie może się jednak okazać, że inwestycja okaże się opłacalna finansowo – bieżąca obsługa robota jest tania, bo nie wymaga stałego podłączenia do prądu ani zasilania benzyną.

Wady automatycznych kosiarek to także sposób w jaki ingerują one w ogród. Chodzi o rozprowadzenie instalacji prowadzącej urządzenie. O ile nie zrobisz tego na etapie projektowania ogrodu, o tyle będziesz zmuszony do przekopania powierzchni trawnika w celu ułożenia przewodów.

Chcesz kupić robot koszący. Czy warto? Na to pytanie odpowiesz sobie, obliczając, ile czasu zaoszczędzisz rezygnując z cotygodniowego koszenia kosiarką spalinową, a zastąpienie jej kosiarką automatyczną.