Rodzaje kratek wentylacyjnych — jak wybrać odpowiednią kratkę?
Kratki wentylacyjne stanowią ważny, choć czasem niedoceniany element systemu wentylacyjnego. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów otwory wentylacyjne pełnią ważną rolę w ochronie pomieszczenia przed zanieczyszczeniami uwalnianymi z instalacji wentylacyjnej. Kratki wentylacyjne często umieszcza się w pomieszczeniach szczególnie narażonych na działanie wilgoci. Do takich należą np. łazienki, kuchnie czy pralnie. Oprócz tego warto je stosować także w pomieszczeniach bez okien. W każdym z tych miejsc niezbędne jest bezpieczne zamocowanie kratki, aby móc w ten sposób zapobiec przedostawaniu się małych zwierząt i ptaków do pomieszczenia.
Kratka wentylacyjna meblowa — do czego służy? Zastosowanie kratki wentylacyjnej
Kratki wentylacyjne to ważne, choć czasem niedoceniane akcesoria, których zadaniem jest utrzymanie cyrkulacji powietrza na odpowiednim poziomie, a także zapobieganie nadmiernej wilgoci wewnątrz mebli. Praktyka pokazuje, że kratki wentylacyjne są szczególnie potrzebne w przypadku mebli drewnianych, ponieważ gromadząca się w nich wilgoć może w dłuższej perspektywie spowodować niszczenie materiału oraz sprzyjać rozwojowi pleśni.
Tymczasem, właściwy dobór kratki wentylacyjnej umożliwia, jak już wspomnieliśmy, odpowiednią cyrkulację powietrza.
Typowa kratka wentylacyjna składa się z dwóch głównych elementów, tzn. samej kratki, a także okalającej ją ramki. Ramkę tą mocuje się w wybranym miejscu mebla, w tym np. na jego tylnej ściance, a następnie przymocowuje się do niej kratkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewniony jest efektywniejszy przepływ powietrza wewnątrz mebla.
Do mebli, w przypadku których montaż kratki wentylacyjnej jest szczególnie zalecanym rozwiązaniem, możemy zaliczyć np.:
- szafki kuchenne – w tych meblach może łatwo gromadzić się wilgoć, ze względu na wysoki poziom wilgoci w kuchni;
- szafki łazienkowe – podobnie jak szafki kuchenne, w łazienkach często panuje duża wilgotność, dlatego należy stosować tam kratki wentylacyjne;
- szafki — umieszczenie kratki wentylacyjnej na tylnej ścianie szafy zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci oraz nieprzyjemnych zapachów wewnątrz mebla;
- szafy i szafki RTV — taki stan rzeczy wynika stąd, iż często przechowywane są w nich urządzenia elektroniczne generujące ciepło i wilgoć. To właśnie dlatego ważna jest dobra wentylacja.
Często można spotkać się z opinią, zgodnie z którą kratki ścienne to taki element wyposażenia, który może skutecznie zepsuć estetykę mebli. Cóż, nic bardziej mylnego, ponieważ z własnego doświadczenia dobrze wiemy, że na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które wyróżniają się atrakcyjnym wzornictwem, doskonale komponując się przy tym z estetyką mebla.
Różnorodność ta sprawia, że nie powinno być większych problemów z doborem kratek w rozmiarze i kształcie dostosowanym do konkretnego mebla oraz jego wymiarów.
Dlaczego warto stosować różne rodzaje kratek wentylacyjnych?
Nie powinno nas zaskakiwać, że kratki wentylacyjne są w ostatnich latach po prostu popularnym rozwiązaniem. Odpowiednio dobrane umożliwiają one regulację przepływu powietrza… a nie jest to jedyna zaleta, z jaką wiąże się korzystanie z otworu wentylacyjnego w postaci kratek.
Głównym zadaniem kratek wentylacyjnych jest odprowadzenie wilgoci i zapewnienie cyrkulacji powietrza wewnątrz mebla. Chroni to przed powstawaniem pleśni, grzybów i nieprzyjemnych zapachów. Metalowe kratki wentylacyjne pozwalają także na schłodzenie mebli, ponieważ umożliwiają napływ chłodnego powietrza do środka.
Stosowanie kratek wentylacyjnych to rozwiązanie, które poprawia warunki wewnątrz mebli
Montaż kratek wentylacyjnych to działanie, które pozytywnie wpływa na poprawę warunków panujących wewnątrz pomieszczenia oraz — rzecz jasna — samego mebla w domu lub biurze, ponieważ powinno umożliwiać swobodny przepływ powietrza. To z kolei zmniejsza ryzyko zawilgocenia i nieprzyjemnego zapachu wewnątrz mebli. Zwiększa trwałość mebli
Skuteczna wentylacja mebli powinna wydłużyć ich trwałość. Siatka wentylacyjna zapobiega gromadzeniu się wilgoci wewnątrz mebla:
- minimalizując ryzyko odkształcenia materiału,
- zmniejszając ryzyko w postaci powstawania pleśni,
- zapobiegając przedwczesnemu zniszczeniu powierzchni mebli.
Lepsze możliwości w zakresie wykorzystania przestrzeni
Last but not least, dobra wentylacja powietrza wewnątrz mebla pozwala na swobodne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Dzięki zastosowaniu kratek możesz przechowywać w szafce więcej przedmiotów bez obawy o gromadzenie się wilgoci.

Kratki wentylacyjne — jakie są rodzaje?
Kratki wentylacyjne — jakie są rodzaje? Kratki wentylacyjne metalowe i nie tylko
Kratki wentylacyjne występują w różnych wariantach. Taki stan rzeczy sprawia, że można dzięki temu łatwo dostosować kratkę do naszych potrzeb i preferencji.
Wśród dostępnych rozwiązań możemy znaleźć np.:
- kratki montowane na ścianie przedniej lub tylnej,
- kratki z otworami okrągłymi lub kwadratowymi,
- kratki z filtrami, które zapobiegają przedostawaniu się kurzu i innych drobnych zanieczyszczeń do wnętrza mebla.
Odpowiednio dobrane kratki wentylacyjne są ważnym elementem każdego mebla, ponieważ umożliwiają regulację przepływu powietrza, zwiększają trwałość produktu i efektywnie wykorzystują dostępną przestrzeń.
Kratki wentylacyjne metalowe
W ostatnich latach duże znaczenie zyskują kratki wentylacyjne metalowe. Są to wykorzystywane w celu zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza wewnątrz mebli oraz innych urządzeń, takich jak na przykład:
- szafki kuchenne oraz łazienkowe,
- komody,
- szafy.
Co sprawia, że w ostatnich latach metalowe kratki wentylacyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest bardzo prosta: ponieważ takie kratki wentylacyjne są odporne na uszkodzenia oraz korozję (to ostatnie w przypadku kratki wentylacyjnej wykonanej z wykorzystaniem stali nierdzewnej).
Wybierając metalowe kratki wentylacyjne, należy zwrócić uwagę na szereg kwestii. Przede wszystkim wielkość kratki musi odpowiadać wielkości otworów wentylacyjnych w meblu. Również kolor kratki powinien pasować do koloru mebli. Aby jednak taka kratka pozwalała na efektywną wymianę powietrza, trzeba mieć na uwadze również jakość wykonania oraz sposób jej montażu.
Kratki wentylacyjne — z jakiego tworzywa sztucznego się je wykonuje?
Kratki wentylacyjne z tworzywa sztucznego to elementy służące do wentylacji mebli. Umożliwiają one swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz mebla, zapobiegając tym samym:
- procesowi kondensacji wilgoci,
- nieprzyjemnym zapachom.
Jeśli chodzi o kratki wentylacyjne z tworzywa sztucznego, to wykonuje się je z użyciem tak różnorodnych materiałów jak np.:
- PCV,
- ABS,
- styropian.
Taki sposób działania zapewnia lekkość, łatwość montażu oraz trwałość.
Stosując dobrze dobrane plastikowe kratki wentylacyjne, zyskujesz wiele korzyści. Tworzywo sztuczne jest bowiem:
- bardzo trwałe,
- odporne na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne.
Generalnie, kratki wentylacyjne wykonane z użyciem tworzywa sztucznego są łatwe w utrzymaniu, a ich powierzchnia nie odkształca się i nie rozwarstwia. To jeszcze nie wszystko, ponieważ plastikowe kratki wentylacyjne charakteryzują się estetyką i harmonijnie dopasowują się do wyglądu mebla.
Drewniane kratki wentylacyjne
Wybierając drewnianą kratkę wentylacyjną, zwróć uwagę m.in. na jej rozmiar. Czynnik ten wpływa bowiem na ilość powietrza przepływającego przez meble, co ma znaczenie z punktu widzenia skutecznej wentylacji, a zatem także trwałości mebli.
Odpowiednio dobrany rozmiar oczek jest bardzo ważny, szczególnie w przypadku większych mebli, takich jak np.:
- szafki,
- komody.
W przypadku większych mebli zaleca się wybór większej siatki lub zastosowanie kilku mniejszych oczek, aby zapewnić skuteczną wentylację i uniknąć wilgoci, która mogłaby uszkodzić mebel.
Kratki wentylacyjne kwadratowe, okrągłe, prostokątne
Kratki wentylacyjne mogą być okrągłe, kwadratowe lub prostokątne. Najczęściej stosowane kanały mają średnicę 0,14×0,14 m lub 0,14×0,21 m lub 0,15 m lub 0,18 m. Rzecz jasna, wielkość oczka należy dostosować do wielkości kanału. Istnieje również sporo możliwości w kwestii takiego kształtu kratki, która może być:
- okrągła,
- kształtowa,
- prostokątna,
- kwadratowa.
Rodzaje kratek wentylacyjnych — jak wybrać odpowiednią kratkę? Podsumowanie
Wybierając kratkę wentylacyjną do mebli, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Materiał musi być trwały (często takie kratki wentylacyjne wykonuje się przy użyciu aluminium, stali, plastiku czy tworzyw sztucznych). W każdym z tych przypadków rozmiar siatki musi być dopasowany do mebli, unikać zbyt dużych lub zbyt małych oczek. Kolor kratki może być ciekawym akcentem aranżacji, ale musi pasować do designu danego mebla. Projekt siatki można dostosować do stylu mebla, wybierając model o prostym lub bardziej dekoracyjnym wzorze. Rzecz jasna, najważniejsze są kwestie funkcjonalne, tzn. fakt, że umożliwiają one regulację przepływu powietrza.