Rodzaje ogrodzeń metalowych – najlepsze rozwiązania
Spośród różnych typów ogrodzeń płoty metalowe cieszą się większą popularnością niż drewniane, głównie ze względu na efekt wizualny i mniej wymagającą konserwację. Można je podzielić na wiele różnych rodzajów, wśród których do najczęściej wybieranych należą ogrodzenia metalowe kute, płoty z profili zamkniętych, ogrodzenia panelowe ze specjalnych modułów i siatka ze stalowych drutów.
Spis treści
Dużym powodzeniem cieszą się też ogrodzenia wykonane z kilku różnych tworzyw, np. betonowo-drewniane czy metalowe na podmurówce z kamienia bądź cegły. W tym artykule scharakteryzowano różne rodzaje ogrodzeń posesji, z uwzględnieniem ich słabych i mocnych stron.
Ogrodzenia kute
Kute ze stali ogrodzenia klasyczne wyglądają niezwykle szlachetnie i dają duże poczucie bezpieczeństwa dzięki swojej masywności. To zarazem rozwiązanie najdroższe oraz najbardziej wymagające pod kątem realizacji.
Zdecydowana większość ogrodzeń kutych powstaje na indywidualne zamówienie klienta, mogą być naprawdę bogato zdobione i przybierać najróżniejsze formy. Cena uzależniona jest m.in. od grubości stali, jakości połączeń elementów itp.
Przęsła ogrodzeniowe kute z pełnej stali są bardzo ciężkie, co może powodować problemy podczas ich instalacji. Wymagają solidnej podmurówki o dobrze przygotowanych fundamentach, takiej, która wytrzyma duże obciążenia.

Ogrodzenie kute
Ogrodzenia z profili zamkniętych
To popularna alternatywa dla kutych ogrodzeń. Stalowe profile zamknięte są znacznie lżejsze, co ułatwia montaż i transport, a występują w wielu różnych wariantach. Częstym rozwiązaniem jest dodanie do nich dodatkowych zdobień z pełnej stali, dzięki czemu cała konstrukcja znakomicie imituje wykuwane ogrodzenia klasyczne.
Panele ogrodzeniowe
To niezwykle popularny rodzaj ogrodzenia obiektów użyteczności publicznej oraz prywatnych posesji. Jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, gdyż koszt jednego przęsła nie jest wygórowany (oczywiście, cena zależy od wybranego przez nas wariantu, sposobu wykonania itp., więc w niektórych przypadkach może się okazać dość wysoka).
Montaż ogrodzenia panelowego jest nieskomplikowany, gdyż składa się ono z gotowych, specjalnych modułów – najczęściej są to prostokątne konstrukcje ze stalowym wypełnieniem. Takie przęsła mocuje się obok siebie, przytwierdzając ramy do stalowych słupków betonowanych w gruncie lub przytwierdzanych do podmurówki.
Panele ogrodzeniowe są praktyczne i mają estetyczny wygląd, a ich konserwacja jest niewymagająca. Odpowiednio zabezpieczone przed niszczycielskimi czynnikami przęsła posłużą nam przez długie lata – mogą być cynkowane i malowane proszkowo.
Do przęsła dobierzmy bramę oraz furtkę tak, aby cała konstrukcja była spójna stylistycznie i dobrze się prezentowała wizualnie. Ogrodzenia panelowe występują w wersji 2D oraz 3D (w tym drugim przypadku efekt trójwymiarowości uzyskuje się przez wykonanie dodatkowych zdobień z odpowiednio wygiętego drutu).
Rodzaje ogrodzeń panelowych mogą być bardzo różne, ze względu na m.in. rodzaj materiału, typ powłoki czy sposób zdobienia. Ogromną zaletą jest naprawdę szeroki wybór. Przed ich zakupem warto jednak przyjrzeć się jakości wykonania i sposobowi zabezpieczenia przed korozją. Co więcej, uszkodzenia mechaniczne nie stanowią poważnego problemu w przypadku ogrodzeń z paneli, gdyż często wystarczy wymienić tylko jedno czy dwa przęsła.

Panele siatkowe to najtańsze rozwiązanie w metalowych konstrukcjach
Siatka ogrodzeniowa
Siatka to niezwykle popularny rodzaj ogrodzenia, który składa się z plecionych albo punktowo zgrzewanych drutów. Mogą być ocynkowane lub pokryte powłoką wykonaną z PVC.
Siatka doskonale sprawdza się na ogrodzenia tymczasowe dzięki stosunkowo niskiej cenie i łatwemu montażowi. Zabezpiecza granice działki najczęściej na jej tyłach i po bokach, natomiast od frontu na ogół wybieramy płoty, które pięknie prezentują się z ulicy, np. różne rodzaje ogrodzeń kutych. Siatką ogradza się również tereny przemysłowe, pastwiska czy fragmenty lasów.
Średnica drutu, z którego wykonana będzie siatka ogrodzeniowa, może się różnić. Im jest ona grubsza, tym będzie trwalsza, ale cena ogrodzenia wzrośnie. Liczba oraz wielkość oczek to parametry, które również przekładają się na wagę (a co za tym idzie, wytrzymałość) 1 m siatki.
Ogrodzenia murowane
Jeśli nie lubisz być podglądany, budowa muru wokół posesji wydaje się znakomitym pomysłem. Wprawdzie rzadko spotyka się ogrodzenia w całości murowane, ale podmurówka, np. z naturalnego kamienia albo cegieł, jest niemal nieodłączną częścią większości płotów.
Metalowe przęsła zainstalowane pomiędzy słupkami murowanymi zapewniają ogrodzeniu bardzo estetyczny wygląd, dlatego trudno się dziwić, że są tak często wybierane.

Ogrodzenie murowane z metalowymi panelami
Ogrodzenia gabionowe
To niezwykle modne w ostatnich latach połączenie ogrodzenia metalowego i naturalnego kamienia. Ogrodzenia gabionowe są bardzo trwałe, a skomplikowana konserwacja nie jest w ich przypadku konieczna. Szczególnie dobrze prezentują się wokół domów oraz ogrodów utrzymanych w nowoczesnym stylu.
Gabion to nic innego jak rodzaj kosza, pojemnika ze stalowych drutów w kształcie prostopadłościanu, którego ściany będą pełnić funkcję płotu. Wewnątrz wypełnia się go kruszcem, najczęściej wspomnianym kamieniem, jednak mogą to być także inne tworzywa, np. szkło, pokruszone cegły czy kawałki różnobarwnego betonu. Z odrobiną fantazji można samodzielnie skomponować naprawdę nietuzinkowe i ciekawie wyglądające wypełnienie.
Ogrodzenia gabionowe, dzięki swojej solidności, zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Doskonale też wytłumiają dźwięki, dlatego są najbardziej polecane dla posesji znajdujących się w pobliżu ruchliwych dróg.
Ich cena nie musi być bardzo wysoka, wiele bowiem zależy od rodzaju wypełnienia i źródła, z jakiego je pozyskamy – nie wszyscy kupują kamienie w sklepie, niektórzy kompletują je samodzielnie, używając np. odpadów z budowy.

Ogrodzenie gabionowe – kamienie w metalowej klatce
Ogrodzenie betonowe
Jeśli ogrodzenie metalowe Cię nie przekonuje, możesz postawić na to wykonane w całości z betonu. Będzie ono wyjątkowo wytrzymałe i nie trzeba na nie wydawać zbyt wielu pieniędzy. Podobnie jak ogrodzenia murowane, te wykonane z betonu doskonale chronią posesję przed dostępem obcych ludzi i zwierząt (lub uciekaniem naszych – jeśli jest odpowiednio wysokie, będzie stanowiło przeszkodę nawet dla kota).
Wiele osób uważa, że przęsła betonowe mają mało estetyczny wygląd albo że są wręcz brzydkie, jeśli zestawimy z nimi np. ogrodzenia kute. Nie wszyscy jednak wiedzą, że płyty z betonu można malować, uzyskując, przykładowo, ciekawą kompozycję współgrającą z barwą ścian budynku. A może chcesz zamienić swój płot w mural? Nic nie stoi na przeszkodzie.
Jeśli mimo wszystko całkowita ,,betonoza” kłuje Cię w oczy, postaw na ogrodzenie metalowe lub drewniane z elementami wykonanymi z betonu. Dzięki takiemu połączeniu można uzyskać naprawdę interesujące efekty, tym bardziej, że płyta betonowa nie musi być jednolita – na jej powierzchni nierzadko wytłaczane są wzory.
Ogrodzenie żaluzjowe
To jeden z rodzajów ogrodzeń metalowych wyodrębniony ze względu na szczególny sposób wykonania. Konstrukcja jest tak zaprojektowana, że poszczególne sztachety zachodzą na siebie, przypominając kształt zasłoniętych żaluzji w oknach. Takie ogrodzenie szczelnie osłania granice działki przed ciekawskim wzrokiem, wspaniale tłumi hałas i zatrzymuje większość kurzu napływającego z drogi.

Ogrodzenie żaluzjowe
Ogrodzenia wykonane z metalu – konserwacja
Ogrodzenia metalowe są naprawdę trwałe, ale muszą zostać odpowiednio zabezpieczone, zwłaszcza przed korozją. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest malowanie proszkowe, elementy z metalu często bywają też ocynkowane. Regularna konserwacja niektórych rodzajów ogrodzeń oznacza malowanie ich preparatem antykorozyjnym.
Podsumowanie
Tworzywa, z jakich wykonuje się ogrodzenia, są niezwykle zróżnicowane – do najpopularniejszych należą te z drewnianych sztachet, stalowych drutów czy fantazyjnie kształtowanych metalowych przęseł. Wyróżnić można wiele rodzajów ogrodzeń metalowych, czasami naprawdę odmiennych pod kątem designu oraz funkcjonalności.
Najtańsze ogrodzenia na ogół wykonuje się z siatki. Ogrodzenia metalowe kute zapewnią nam niepowtarzalny efekt wizualny, a panelowe ogrodzenia to wygodny montaż i niewielki koszt. Płot z profili zamkniętych to lżejsza, ale równie efektowna alternatywa dla tradycyjnych, kutych ze stali pełnej przęseł.
Ogrodzenie żaluzjowe zapewni nam więcej prywatności niż inne rodzaje ogrodzeń metalowych. Dla jeszcze bardziej ceniących ciszę i spokój polecane jest ogrodzenie betonowe lub murowane. Dobrym pomysłem wydaje się też łączenie elementów ogrodzeń metalowych z murowanymi albo betonowymi słupkami czy podmurówkami. Z kolei gabiony dodadzą naszej posesji nieco modernistycznego uroku.
Na to, jaki rodzaj ogrodzenia wybierzemy, wpływ ma również jego przeznaczenie i lokalizacja. Od frontu znacznie lepszym rozwiązaniem będzie coś bardziej reprezentacyjnego niż siatka, ta natomiast sprawdzi się świetnie w pewnej odległości od ulicy oraz gdy naszym priorytetem nie jest wygląd, a cena.