Rodzaje rolet zewnętrznych – plusy i minusy
Podjąłeś rozsądną decyzję o założeniu rolet zewnętrznych? Teraz zostaje jeszcze wybór najlepszych osłon, które będą zaciemniały wnętrza, a przy okazji pełniły też funkcję antywłamaniową. Nie bez znaczenia okaże się też wygląd rolet zewnętrznych, który powinien pasować do stylu i charakteru nieruchomości. Zobacz najpopularniejsze rodzaje rolet zewnętrznych!
Spis treści
Rolety zewnętrzne – podział ze względu na system montażu
Niektóre rodzaje rolet zewnętrznych wymagają inwazyjnego montażu przy zakładaniu stolarki okiennej i przed zrobieniem elewacji budynku. Dlatego warto zaplanować je już na wczesnym etapie projektowania budynku, aby montaż rolet zewnętrznych odbył się wtedy, gdy dom jest jeszcze w stanie surowym.
Rolety podtynkowe
Dobrze jest zaplanować obecność tych rolet zewnętrznych już na etapie projektowania obiektu. Rolety zewnętrzne podtynkowe są bardzo schludne i minimalistyczne. Zarówno skrzynka, jak i cały system elektryczny służący do sterowania osłonami umieszczone są w ścianie budynku. To pozwala w pełni wykorzystać potencjał, jaki mają rolety podtynkowe.
Z uwagi na sposób konstrukcji i montażu, rolety podtynkowe wykazują bardzo dobre właściwości izolacyjne i akustyczne. Szczelnie zaciemniają pomieszczenia i ograniczają straty ciepła. Wysoki standard wykonania z wykorzystaniem aluminiowych podzespołów i możliwość obsługi ręcznie lub automatycznie sprawiają, że rolety podtynkowe są chętnie wybierane przez osoby budujące domy.
Rolety natynkowe
To popularne rolety elewacyjne, które świetnie uzupełniają nowoczesną konstrukcję budynku. Ich zaletą jest możliwość montażu na każdym etapie wykańczania budynku. Są umieszczane we wnęce okiennej lub drzwiowej. Niewielka ingerencja w elewację sprawia, że w przypadku montażu nie dochodzi do jej uszkodzenia. Rolety zewnętrzne natynkowe to dobra opcja dla osób, które zdecydowały się założyć rolety zewnętrzne w już istniejącym domu albo w mieszkaniu w bloku.
Po czym poznasz rolety natynkowe? Po tym, że skrzynka rolety montowana jest na zewnątrz, powyżej ramy okna. Dla niektórych może to być wadą, choć w istocie system rolet prezentuje się estetycznie, a pod względem zabarwienia współgra z kolorem stolarki okiennej i elewacji budynku.

Rolety natynkowe
Rolety nadstawne, rolety nakładane
Rolety nadstawne, nazywane też roletami nakładanymi to osłony zakładane przy montażu stolarki okiennej. Są montowane we wnęce okiennej do ram okiennych z drewna, aluminium, PCV. W tym systemie ważne jest odpowiednie ocieplenie kasety, do czego zazwyczaj wykorzystuje się styropian lub neoporem.
Rolety naokienne tego typu to najtańsze rolety ręczne, choć można też wybrać system sterowania elektrycznego. Dopasowane pod względem stylu, rozmiaru i koloru do stolarki okiennej, rolety zewnętrzne nadstawne harmonijnie komponują się we wnęce okiennej, stanowiąc ozdobę całej nieruchomości.
Rolety nadprożowe
Te osłony zewnętrzne są mocowane w nadprożu okna. System montażu tego typu rolet jest na tyle estetyczny i nienachalny, że cieszy się dużą popularnością. Instalację rolet trzeba jednak przeprowadzić na etapie budowy, ponieważ skrzynka rolety wykonana z twardego styropianu i zbrojeń stalowych jest umieszczana w ścianie budynku. U sprzedawców ten typ rolet zewnętrznych spotkasz pod nazwą “rolety RKS”.
Rolety antywłamaniowe
Nie wszystkie rolety zewnętrzne pełnią rolę antywłamaniową. W praktyce trudno oczekiwać od nich skutecznego zabezpieczenia przed włamywaczami, choć bez wątpienia sforsowanie okien z taką barierą jest bardziej problematyczne i hałaśliwe.
Jeżeli zależy Ci na tym, żeby osłony zewnętrzne miały funkcję chroniącą przed włamaniami, wybierz zaawansowane technologicznie rozwiązania. Zastosowanie wzmocnienia antywłamaniowego czasem zintegrowanego z systemem alarmowym daje wysoki poziom zabezpieczenia.

Żaluzje zewnętrzne
Dlaczego warto zainstalować rolety zewnętrzne?
Jest wiele argumentów świadczących o tym, że montaż rolet zewnętrznych to bardzo dobry pomysł. Nic dziwnego, że coraz częściej można spotkać je przy nowo wznoszonych budynkach.
Jakie zalety mają rolety zewnętrzne:
- doskonałą izolację termiczną – rolety zewnętrzne stanowią dodatkową barierę, która chroni wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem i wychładzaniem. Szczególnie, że zatrzymują promienie słońca na zewnątrz budynku, jeszcze zanim te dotrą do szyby,
- wysoki poziom zaciemnienia – zasłonięte rolety zewnętrzne niezwykle skutecznie chronią przed słońcem. Przyjemnie zaciemniają pomieszczenia, co jest nieocenione np. wtedy, gdy chcesz uciąć sobie w dzień drzemkę,
- ochrona prywatności domowników – roleta zewnątrz skutecznie chroni przed spojrzeniami z zewnątrz i buduje przyjemny, intymny klimat w domu,
- estetyka – zarówno rolety natynkowe, jak i rolety zewnętrzne podtynkowe prezentują się bardzo gustownie. Pasują do koloru i stylu stolarki okiennej, podkreślają charakter nieruchomości,
- bezpieczeństwo – nawet, jeśli nie są to typowe rolety antywłamaniowe, to i tak klasyczne rolety zewnętrzne stanowią barierę dla potencjalnych złodziei czy wandali. Skutecznie odstraszają nieproszonych gości,
- tłumienie hałasów – nocny wypoczynek zakłócają Ci odgłosy ulicy? Rolety zewnętrzne częściowo tłumią odgłosy i skutecznie wyciszają wnętrze, poprawiając komfort mieszkańców.
Nowoczesne rodzaje rolet zewnętrznych mogą być zintegrowane z moskitierami i systemem alarmowym. Jako element inteligentnego domu, roleta zewnętrza jest niezwykle funkcjonalna i łatwa w obsłudze. Odpowiednio zaprogramowany system rolet zewnętrznych automatycznie opuszcza i podnosi osłony, dopasowując ich ułożenie do panujących warunków atmosferycznych czy pory dnia/nocy.
Zamówienie rolet zewnętrznych
Duży wybór rolet zewnętrznych pozwala dopasować ich styl, kolor skrzynki, konstrukcję i montaż do konkretnego budynku. Rolety natynkowe można założyć w dowolnej chwili. Rolety podtynkowe też, choć wymaga to sporej ingerencji w budynek. Najlepiej jest zakładać je podczas wymiany stolarki okiennej lub przy budowie nowego domu. Szczególnie praktyczna okaże się roleta antywłamaniowa, natomiast najwygodniejsze w obsłudze rolety sterowane automatycznie. Zalety rolet zewnętrznych sprawiają, że warto doposażyć w niej wnęki okienne i korzystać ze wszystkich korzyści, jakie oferują.