Rozdrabniacz odpadów – jak działa i czy warto go wykorzystać?

Młynek do odpadów to niezwykle praktyczne urządzenie, które pomoże nam w utrzymaniu czystości w kuchni, a przy tym jest przyjazne dla środowiska naturalnego, bo pozwala zmniejszyć zużycie chemicznych środków do udrożniania rur. Przeczytaj, w jaki sposób działa to urządzenie, do jakich odpadków się nadaje, a czego absolutnie nie można do niego wrzucać, jak używać rozdrabniacza i czym się kierować przy wyborze konkretnego modelu.

Rozdrabniacz odpadów - jak działa

Rozdrabniacz odpadów – co to jest?

Rozdrabniacz kuchenny to wcale nie taki nowy wynalazek. Jego twórcą jest architekt John W. Hammes, który, jak głosi legenda, nie przepadał za wynoszeniem śmieci. Postanowił więc stworzyć przyrząd pozwalający na rozdrobnienie odpadów żywnościowych, tak aby można je było bez obaw spłukiwać w zlewie.

Młynek do odpadków kuchennych wszedł na rynek pod koniec lat 30. ubiegłego wieku, ale większą popularność zyskał dopiero w dobie boomu budowlanego z lat 50. i 60. W Polsce w domach jednorodzinnych rozdrabniacze nadal spotykamy stosunkowo rzadko, częściej znajdują się w lokalach gastronomicznych czy ośrodkach wypoczynkowych.

Jak działa rozdrabniacz do odpadów kuchennych?

Różne odpady spożywcze, takie jak obierki z warzyw i owoców, kawałki mięsa czy innych potraw, zwykle lądują w specjalnym pojemniku na resztki organiczne. Jeśli masz w kuchni zainstalowany rozdrabniacz, to wystarczy, że odkręcisz kran i go włączysz, a wpadną do wylotu młynka i następnie do jego komory, gdzie zostaną zmielone. Dzięki temu mogą bez przeszkód trafić do kanalizacji.

Niemal każdy młynek do odpadów kuchennych jest podobnie skonstruowany. W jego skład wchodzą:

  • włącznik,
  • elementy do rozdrabniania odpadków i odprowadzania ich do kanalizacji,
  • zespół montażowy.

Wewnątrz rozdrabniacza znajdują się specjalne wirujące talerze ze stali nierdzewnej, które mają za zadanie rozbijać na mniejsze części odpady, uderzając nimi o ściany młynka. Nowoczesne urządzenia mogą pracować w różnych trybach rozdrabniania, optymalnie jeśli resztki zostają pocięte na kawałki mniejsze niż 2 mm, które bez trudu przepłyną przez rurę kanalizacyjną razem z wodą.

Montaż młynka nie jest skomplikowany, podłącza się go w miejsce syfonu, a więc pozostaje schowany wewnątrz szafki kuchennej i nie psuje estetyki pomieszczenia. Producenci oferują zwykle kompletny zestaw montażowy, dlatego nie trzeba kupować żadnych dodatkowych elementów. Niektórzy decydują się na podłączenie młynka do odpływu zmywarki, żeby był regularnie przepłukiwany przez wypływającą z niej wodę.

Młynek do odpadów kuchennych – jak używać?

Korzystanie z młynka do odpadków nie jest skomplikowane, jest tylko kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Przed uruchomieniem rozdrabniacza trzeba puścić do odpływu zlewozmywaka zimną wodę i powinna ona lecieć przez cały czas pracy urządzenia oraz chwilę po jej zakończeniu.

Oczywistą sprawą jest, że nie wolno wkładać rąk do komory włączonego młynka, mimo że nowoczesne rozdrabniacze mają elementy mielące bez ostrych krawędzi. Nie należy wlewać do ich komory gorącego tłuszczu, co mogłoby skutkować jej zatkaniem. Inne rodzaje odpadów, które absolutnie nie powinny trafić do młynka, to:

  • fragmenty metalu lub szkła,
  • piasek,
  • kamienie,
  • sznurki,
  • plastik.
Schemat działania rozdrabniacza

Schemat działania rozdrabniacza

Jak wybrać najlepszy młynek do zlewu?

Poszczególne rozdrabniacze różnią się między sobą głównie rodzajem włącznika. Wyróżniamy zatem:

  • młynki pneumatyczne – uruchamiane sprężonym powietrzem;
  • młynki bezprzewodowe – włączane za pomocą pilota;
  • młynki korkowe/magnetyczne – działanie takiego rozdrabniacza jest możliwe tylko wtedy, kiedy jego wlot zatkamy korkiem, model ten szczególnie polecany jest dla osób ceniących sobie wysoki poziom bezpieczeństwa.

Należy pamiętać o wyborze młynka o odpowiednich do naszych potrzeb parametrach. W kuchni powstaje wiele różnego rodzaju odpadów, a najtańsze modele rozdrabniacza o małej mocy nie pozwolą na zmielenie twardych resztek, np. nie poradzą sobie z drobnymi kośćmi.

Najlepiej wybrać urządzenie, które ma moc 0,75 KM – podzieli ono na drobne kawałki większość typowych odpadków powstających w kuchni. Generalnie, im większa moc, tym szybciej i sprawniej działa młynek.

Zanim kupimy młynek do zlewu, powinniśmy sprawdzić wymiary instalacyjne, takie jak:

  • szerokość rozdrabniacza;
  • odległość między misą zlewu a linią środkową otworu wylotowego (jeśli jest to model stalowy, należy doliczyć dodatkowo 12 mm);
  • wysokość rozdrabniacza;
  • odległość pomiędzy linią środkową otworu wylotowego a końcem rury odprowadzającej;
  • odległość między pionową linią środkową młynka a linią środkową złącza syfonu.

Eksploatacja urządzenia na co dzień nie jest specjalnie wymagająca. Zaleca się jedynie okresowe czyszczenie młynka, zwłaszcza jeśli pojawi się nieprzyjemny zapach.

Rozdrabniacz do odpadów – podsumowanie

Rozdrabniacz do odpadów to niezwykle praktyczne urządzenie, które nadal zbyt rzadko gości w kuchniach Polaków. Montowany do zlewozmywaka młynek pozwala na rozdrobnienie różnych odpadów powstających podczas przygotowywania posiłków, takich jak obierki owoców czy warzyw, tak aby mogły bez przeszkód trafić do kanalizacji.

Jego użytkowanie nie jest skomplikowane. Jeszcze zanim uruchomimy młynek, ważne jest puszczenie strumienia zimnej wody, która chłodzi urządzenie i pozwala na spłukanie odpadów wrzucanych do zlewu.