Rynny plastikowe czy metalowe – jakie wybrać?

Rynny i rury spustowe to jedna z najważniejszych instalacji na zewnątrz budynku. Odprowadzając wodę z dachu, zapobiegają one zalewaniu ścian, pozwalają też na odprowadzenie wody poza ścieżki i przejścia, dzięki czemu ułatwiają komunikację wokół budynku. Tak ważny element, musi być wybrany uważnie. Czy lepiej wybrać rynny plastikowe czy metalowe? Jakie są zalety i wady tych rozwiązań?

Rynny metalowe czy plastikowe

Wady i zalety rynien metalowych

Rynny metalowe to tradycyjne rozwiązanie. Stosuje się je od początku rewolucji przemysłowej, gdy wyparły rozwiązania ceramiczne. Ich trwałość w zależności od użytego materiału waha się od kilkudziesięciu, do nawet 150 lat, co z pewnością stawia je w bardzo dobrym świetle.

Inną zaletą jaką mają rynny metalowe, jest ich duża wytrzymałość na obciążenia i działanie promieni słonecznych czy temperatury. Powoduje to, że rynny z metalu są odporne na zerwanie pod wpływem zalegającego śniegu, czy na odkształcenia jakie powodują zmiany temperatury. Łatwiej jest także naprawić i uszczelnić rynny metalowe, można do tego celu użyć zarówno spoiw syntetycznych, jak i zastosować tradycyjną metodę lutowania twardego. Mają też stosunkowo wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Po demontażu rynien metalowych, bez względu na to z jakiego metalu są wykonane, można je sprzedać na skupie złomu, skąd pojadą one do recyklingu w hucie. Powoduje to, że są one także rozwiązaniem dość ekologicznym.

Rynny metalowe są jednak pod pewnymi względami niedoskonałe. Te wykonane ze stali są podatne na korozję, nawet gdy materiał został ocynkowany. Korozja w stali ocynkowanej postępuje o wiele wolniej niż w blasze bez zabezpieczenia, jednak po pewnym czasie, lub z powodu uszkodzenia warstwy ocynku, każda rynna z blachy stalowej zacznie rdzewieć. Może to powodować nieszczelności, a wcześniej brunatne zacieki przy odpływie wody.

Rynny metalowe są także dość drogie, szczególnie jeżeli zamiast metalowych wybierzemy rynny miedziane, z brązu czy tytan-cynku. Poza tym rynny metalowe są trudne w montażu i wymagają konserwacji, by zapobiec powstawaniu korozji.

Rodzaje rynien metalowych

Na rynku znajdziemy obecnie kilka odmian rynien z metalu. Mogą one różnić się materiałem lub tylko wykończeniem.

Rynny metalowe ocynkowane

Najpopularniejsze systemy rynnowe metalowe, są wykonane ze stali ocynkowanej. Są one stosunkowo tanie i zwykle nie trzeba ich wymieniać przez około 50 lat. W niektórych starszych budynkach możemy zobaczyć takie rozwiązania, często znajdujące się tam od momentu ich wybudowania.

Niestety warstwę ocynku łatwo porysować, mogą tego dokonać nawet gałęzie, które spadną na dach i spłyną z wodą do rynny. Gdy tak się stanie, w okolicach rys dość szybko zaczyna rozwijać się korozja.

Rynna metalowa

Rynna metalowa

Rynny stalowe powlekane

Rynny powlekane są to rynny ocynkowane z dodatkową warstwą PCV na powierzchni po której płynie woda. Tworzywo sztuczne dodatkowo zabezpiecza przed uszkodzeniami i korozją, zmniejsza tarcie wody o powierzchnię rynny, więc ułatwia spływ, także w przypadku liści czy zanieczyszczeń.

Tego typu rynny w największym stopniu łączą cechy rynien plastikowych i metalowych. Są droższe od rynien ocynkowanych, jednak ceny dalej nie są bardzo wysokie.

Rynny ze stopów miedzi

Jeżeli zależy nam nie tylko na trwałości, ale także na niezwykłej estetyce, możemy zdecydować się na rynny metalowe brązowe lub miedziane. Będą one bardzo drogie, dlatego spotyka się je bardzo rzadko, zwykle jedynie na zabytkowych budynkach i kościołach.

Jednak jeżeli mamy wystarczające fundusze, nic nie stoi na przeszkodzie by zastosować miedź także we własnym domu. Rynny miedziane korodują bardzo wolno, a powstająca na nich patyna izoluje metal przed dalszym utlenianiem się. Nowe rynny z miedzi będą miały metaliczny, złoty kolor. Po czasie pokryją się widowiskową, zielonkawą patyną.

Aluminiowe systemy rynnowe

Aluminium to lekki metal, który potrafi mieć zaskakującą wytrzymałość. Jest także dość odporny na korozję, podobnie jak w przypadku miedzi, powstający na jego powierzchni tlenek skutecznie izoluje metal od dalszej korozji. Tlenek glinu jest bardzo twardy i trudno jest go uszkodzić.

Z tego powodu rynny aluminiowe wytrzymują nawet do 100 lat. Niestety aluminium nie jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i drgania, a w przypadku pęknięć, na które jest dość podatne, konieczna jest wymiana elementu. Aluminium kiepsko znosi także zmiany temperatury i łatwo niszczy się z powodu zamarzania wody w rynnie.

Stop tytan cynk na rynny

Najnowocześniejszą odmianą rynien metalowych są wykonane ze stopu tytanu z cynkiem. Materiał ten cechuje się wytrzymałością na niemal wszystkie czynniki jakim podlegają rynny, jest lekki i wytrzymały.

Wadą jest jego wysoka cena i oraz to, że niewielu fachowców zna ten materiał, przez co montaż jeszcze podnosi koszty instalacji systemu rynnowego.

Wady i zalety rynien plastikowych

Rynny plastikowe od około dwudziestu lat skutecznie wypierają z rynku te z blachy stalowej. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że system rynnowy z PCV jest o wiele tańszy od każdego systemu metalowego.

Po drugie plastikowe rynny są lekkie i łatwe w montażu, więc wielu klientów indywidualnych może zamontować je z powodzeniem samodzielnie na swoim domu. Rynny PCV są także odporne na korozję, jednak ich żywotność jest niższa niż w przypadku rynien stalowych.

Dzieje się tak ze względu na mniejszą wytrzymałość mechaniczną, podatność na promieniowanie UV, które z czasem zmienia strukturę polimeru i doprowadza do jego stwardnienia i pękania pod wpływem rozszerzania cieplnego. Rynny plastikowe także o wiele bardziej zmieniają swoje wymiary pod wpływem temperatury, co przy błędach montażowych może doprowadzić do nieszczelności.

System rynnowy z PCV zwykle należy wymieniać co około trzydzieści lat. Po tym czasie niestety najczęściej trafią one na wysypisko, więc spowodują zanieczyszczenie środowiska.

Rynny plastikowe

Rynny plastikowe

Rynny metalowe czy plastikowe?

Jak widać po powyższym wyszczególnieniu oba rodzaje materiałów są odpowiednie do wykonywania z nich rynien, a jedne nie mają specjalnych przewag nad innymi. Z tego powodu odpowiedni system rynnowy to taki, który lepiej spełnia nasze potrzeby i bardziej pasuje do stylistyki domu.

Metalowe rynny lepiej sprawdzą się w domach tradycyjnych, klasycznych i eleganckich. Wyjątkiem są rynny tytanowe, które najlepiej pasują do nowoczesnego budownictwa. Dobrym rozwiązaniem będą w budynkach narażonych na mocne nasłonecznienie, czy górskich domach gdzie często będą musiały wytrzymać napór śniegu. Metalowe rynny mogą być lepsze także do budynków o dużej wielkości dachu, ponieważ ciężar wody nie spowoduje odkształcenia.

Rynny plastikowe to rozwiązanie, które w mniejszym stopniu obciąży budżet, a także będzie sprawiać mniej problemów podczas użytkowania, ponieważ nie wymaga konserwacji. W większości domów jednorodzinnych sprawdzą się one doskonale, więc nie ma potrzeby przepłacania za systemy z metalu. Dostępne jest ono w niemal dowolnym kolorze, więc łatwo dobrać rynny do dachu i elewacji.

To jakie rynny wybrać zależy więc przede wszystkim od twoich możliwości finansowych i potrzeb.