Sąsiad ma okno na moje podwórko – co z tym zrobić?

W domu jednorodzinnym teoretycznie powinniśmy mieć więcej prywatności niż w bloku, w praktyce różnie z tym bywa. Częstym problemem jest dom sąsiada stojący bardzo blisko granicy działki, na dodatek z oknami wychodzącymi wprost na nasze podwórko. Czy można coś z tym zrobić? Czy taka sytuacja jest w ogóle zgodna z prawem budowlanym? W niniejszym artykule odpowiemy na tego typu pytania i podpowiemy kilka skutecznych sposobów na osłonięcie się przed wścibskim wzrokiem sąsiadów.

Sąsiad ma okno na moje podwórko

Okna sąsiada wychodzą na moje podwórko – czy dom nie stoi za blisko?

Jeżeli okna sąsiada wychodzą na nasze podwórko i znajdują się w bliskiej odległości od naszego domu, warto się zastanowić, czy sąsiednia nieruchomość została wybudowana zgodnie z przepisami. W myśl Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, dom nie może znajdować się zbyt blisko granicy działki. W § 12 wspomnianego dokumentu wyszczególniono, że o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej, budynek na działce budowlanej powinien być usytuowany w odległości od granicy działki nie mniejszej niż:

,,1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;

2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy”.

Możliwe jest również zlokalizowanie domu w odległości 1,5 m od granicy działki lub nawet bezpośrednio przy niej, o ile takie rozwiązanie dopuszcza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Co więcej, w takim przypadku dom musi być zwrócony w stronę granicy działki budowlanej ścianą bez drzwi i okien.

Niestety, prawo budowlane nie zawsze obowiązywało w obecnym kształcie. Starsze budynki, których projekty zatwierdzono przed wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (co miało miejsce w 2002 r.), nie muszą być zgodne z aktualnymi przepisami.

Z nieco inną sytuacją mamy do czynienia, gdy projekt domu sąsiada został samowolnie zmieniony. Jeśli wstawiono okna w ścianie, która nie powinna ich zawierać, możemy to uznać za samowolę budowlaną. Takie działanie może podlegać karze ze strony odpowiednich organów państwowych.

Gdy mamy podejrzenie, że dom sąsiada został wybudowany niezgodnie z obowiązującym prawem, możemy zawiadomić Państwową Inspekcję Nadzoru Budowlanego. Jeżeli w toku postępowania okaże się, że prawo budowlane zostało złamane, sąsiad może zostać zmuszony do zamurowania otworów okiennych.

W niektórych przypadkach nadzór może nakazać usunięcie okien, nawet jeśli budynek mieszkalny został wzniesiony zgodnie z obowiązującymi dawniej przepisami i nie doszło do samowolnych zmian projektu budowlanego. Jak to możliwe? W grę wchodzą tu kwestie bezpieczeństwa pożarowego. Dom zwrócony oknem w stronę sąsiedniej działki, znajdujący się blisko granic działki, może stanowić zagrożenie pożarowe.

Oczywiście, musimy mieć świadomość, że dokonując zgłoszenia do organów państwowych, poważnie narazimy się sąsiadowi. Takie działanie powinno być traktowane jako ostateczność, bo prawdopodobnie będzie skutkować trwałym ochłodzeniem relacji. Na szczęście, istnieje wiele innych sposobów, aby zapewnić sobie większą prywatność, gdy inny budynek mieszkalny stoi blisko granicy działki, a jego okna wychodzą na nasz ogród.

Jak się chronić przed podglądaniem sąsiada

Jak się chronić przed podglądaniem sąsiada

Okno domu sąsiadów w małej odległości od naszego ogrodu – jak się odgrodzić?

Jeśli nie chcemy być wystawieni na wścibski wzrok sąsiadów, pozostaje nam odgrodzić się od nich. Możemy wybudować wysokie ogrodzenie, wykorzystać rośliny jako osłony albo po prostu przyzwyczaić się do częstego zasłaniania okien w naszych pomieszczeniach. Poniżej prezentujemy kilka skutecznych metod na odgrodzenie się od sąsiada.

Wysokie ogrodzenie na granicy działki

Jeśli sąsiad ma okno w niewielkiej odległości od Twojego domu, możesz wznieść na granicy działki ogrodzenie o odpowiedniej wysokości. Dobrze będzie wyglądać tradycyjny, drewniany płot o gęsto rozmieszczonych sztachetach albo ogrodzenie betonowe pozbawione ażurowych elementów (lub z niewielkimi tylko szczelinami).

Jeżeli chcesz bardziej radykalnie odgrodzić się od sąsiada, pomyśl o murowanym ogrodzeniu, np. z kamienia czy cegły. Wielbiciele nowoczesnych rozwiązań mogą zdecydować się na wybudowanie płotu w postaci metalowych siatek wypełnionych kamieniami bądź tłuczniem. To tzw. gabiony, które w ostatnim czasie stały się niezwykle modne i poza funkcją praktyczną mogą wspaniale ozdobić działkę.

Zobacz: Jak odgrodzić balkon w bloku od sąsiadów?

Budując ogrodzenie, należy jednak mieć na uwadze przepisy. Mówią one, że na granicy działki można postawić płot o maksymalnej wysokości 2,2 m. Jeżeli to za mało, aby sąsiad nie mógł zerkać do naszego ogrodu, to musimy zgłosić chęć budowy wyższego ogrodzenia. W tym celu należy udać się do starostwa powiatowego lub urzędu miasta z wymaganymi dokumentami.

Pamiętajmy również, że jeśli płot ma stać dokładnie w przebiegu granic działki, to wymagana jest zgoda sąsiada na jego budowę. W przypadku ogrodzenia o większej wysokości sąsiad może mieć pewne obiekcje, np. uznać, że płot będzie powodował nadmierne zacienienie jego lokalu lub ogrodu. Koszty wzniesienia ogrodzenia również powinny być dzielone po połowie, a jeśli płot wymaga konserwacji lub naprawy, obowiązek ten spoczywa na obu właścicielach sąsiadujących ze sobą działek.

Nie potrzebujemy pozwolenia sąsiada, jeśli ogrodzenie ma się znaleźć w całości na naszej działce (gdy będzie biegło wzdłuż granicy działki, ale po naszej stronie i żaden jego element nie wyjdzie na sąsiednią posesję). Wówczas za budowę w całości musimy zapłacić my i wyłącznie my będziemy odpowiadać za utrzymanie płotu w należytym stanie. Jak każdy inny obiekt wybudowany na terenie danej działki, ogrodzenie będzie po prostu własnością jej właściciela.

Jeśli zależy nam na utrzymaniu dobrych stosunków w sąsiedztwie, warto mimo wszystko wcześniej zapytać sąsiada, czy nie ma nic przeciwko budowie ogrodzenia. Problemem może być dla niego zmniejszone nasłonecznienie lokalu lub nadmierne zacienienie w ogrodzie, gdzie rosną rośliny potrzebujące światła. Najlepiej dogadać się w tej kwestii, aby potem sąsiad nie miał do nas żadnych pretensji.

Wysokie ogrodzenie działki

Wysokie ogrodzenie działki to dobry sposób na uniknięcie wzroku sąsiada

Odgrodzenie się od sąsiada przy pomocy zieleni

Wysokie płoty nie są jedynym rozwiązaniem dla osób, którym marzy się odgrodzenie od wścibskiego sąsiada. W roli osłony znakomicie sprawdzą się drzewa, wyższe krzewy czy żywopłot. Można też zakupić siatkę ogrodzeniową lub pergolę, którą obsadzimy zielonymi pnączami. Przy okazji zyskamy w naszym ogrodzie wyjątkową dekorację. Aby nasze mieszkanie lub ogród pozostały osłonięte przed niepożądanym wzrokiem przez okrągły rok, wybierzmy gatunki zimozielone (na żywopłot najczęściej wykorzystuje się bukszpany, tuje, cisy czy laurowiśnie).

Minusem tego rozwiązania jest fakt, że większość roślin rośnie powoli. Minie sporo czasu, zanim osiągną one rozmiary wystarczające do tego, by skutecznie pełnić funkcję osłony przed sąsiadami. Co więcej, sadząc drzewa czy wyższe krzewy przy granicy działki, warto pomyśleć o zachowaniu pewnej odległości. Może to być trudne, skoro przeszkadzająca nam ściana budynku sąsiedniego znajduje się blisko naszego mieszkania.

Nigdzie nie została sprecyzowana minimalna odległość od sąsiedniej działki, w jakiej można sadzić drzewa i krzewy, ale rozsądek nakazywałby zachować co najmniej 2 m odstępu od granicy (a jeśli chodzi o mocniej rozrastające się okazy, powinny to być 3-4 m). Chodzi o to, że gałęzie lub korzenie mogłyby niszczyć ogrodzenie będące wspólną własnością sąsiadów lub utrudniać jego konserwację.

Jeśli blisko dużych roślin będzie stać dom, to z ich powodu może niszczeć ściana budynku, a nawet jego fundamenty. Za uszkodzenie budynków sąsiad może nas podać do sądu i domagać się od nas odszkodowania. Ma również prawo zażądać usunięcia gałęzi oraz korzeni znajdujących się na jego działce, a nawet sam je usunąć, gdy nie zrobisz tego w wyznaczonym terminie.

Zobacz: Ogrodzenie między sąsiadami — przepisy. Która strona płotu należy do właściciela?

Zasłonięcie własnych okien i wybudowanie altanki

Jeżeli przeszkadza nam okno sąsiada wychodzące wprost na nasze podwórko, a nie mamy możliwości wybudowania ogrodzenia czy osłonięcia się za pomocą zieleni, pozostaje nam przystosować własne kąciki wypoczynku do obecnej sytuacji. Do każdego okna w domu jednorodzinnym można stosunkowo łatwo dopasować mocno kryjące zasłony, rolety czy żaluzje, tak aby zapewniały nam większą prywatność, a jednocześnie pasowały do wystroju wnętrza.

Balkony można zabudować, podobnie tarasy. Jeśli zależy nam, by móc spokojnie wypoczywać w przestrzeni ogrodu, wybudujmy altankę. Chcąc się poopalać na własnym podwórku, zawsze można od strony sąsiada ustawić przenośny parawan.

Zasłonięcie sąsiada altaną

Zasłonięcie sąsiada altaną

Dom sąsiada ma okno na moje podwórko – co z tym zrobić? Podsumowanie

Jeżeli okna sąsiada wychodzą na nasze podwórko i znajdują się w bliskiej odległości, możliwe że budynek nie powstał zgodnie z przepisami. Jak mówi prawo, okna sąsiada powinny się znaleźć co najmniej 4 m od granicy działki, choć w niektórych przypadkach dom może stać bliżej. Pamiętajmy, że otwarty konflikt z sąsiadem w większości przypadków jest najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić.

Istnieją różne sposoby, aby osłonić się przed niepożądanym wzrokiem. Do najefektywniejszych należą budowa wysokiego ogrodzenia lub ,,zielonej ściany”, jednak w obu tych przypadkach i tak powinniśmy skonsultować się z sąsiadem. Można też zapewnić sobie większą prywatność we własnym domu i ogrodzie, np. kupując odpowiednie osłony na okna, zabudowując balkon czy budując altankę.