Ściana wodna w ogrodzie – jak zrobić? Co trzeba wiedzieć?
Oczko wodne czy fontanna ogrodowa to klasyczne elementy umilające wypoczynek pośród zieleni. A może by tak nieco zaszaleć i zrobić ścianę wodną w ogrodzie? Spływająca woda z pewnością pomoże nam przełamać monotonię w aranżacji. Przeczytaj, w jaki sposób można samodzielnie wykonać ścianę wodną.
Spis treści
Ściana wodna w ogrodzie – czym tak dokładnie jest?
Ściana wodna to po prostu usytuowana pionowo konstrukcja, z której swobodnie spływa woda. Może być wykonana z różnych surowców, najczęściej z kamienia naturalnego lub tworzywa imitującego kamień, szkła, pleksiglasu, aluminium cegieł czy stali nierdzewnej. Ważne, by materiał był odporny na działanie wilgoci i niesprzyjających warunków pogodowych.
Skąd bierze się woda w ścianie wodnej? Sekret polega na sprytnie ukrytej instalacji hydraulicznej. Do rozprowadzania wody służą specjalne wylewki zainstalowane w górnej części konstrukcji. Spływa ona do znajdującego się na dole zbiornika, a następnie tłoczona jest w górę, aby mogła ponownie wypłynąć. Oczywiście, ściany wodne wymagają podłączenia do prądu, bo są zasilane przez pompę.
Ściany wodne – rodzaje
Ściana wodna ma postać kaskady na pionowej konstrukcji, która może zostać specjalnie w tym celu wzniesiona z trwałych materiałów, ale możemy też wykorzystać istniejący już kamienny mur czy ścianę z cegieł. Konstrukcja wolnostojąca zwykle ma postać klasycznej ściany, ale równie dobrze może to być walec czy sześcian.
Woda przepływa przez ukrytą wewnątrz ściany wodnej instalację i wypływa na zewnątrz poprzez jakieś dekoracyjne detale, np. usta rzeźby z kamienia czy fantazyjne rurki ze szkła. Popularne są też konstrukcje ze stopni – wieczorami można podziwiać malowniczo spływającą po nich wodę.
Zbiornik, do którego ona wpada, również może przybierać najróżniejsze formy, proste lub bardzo ekstrawaganckie, w zależności od naszych upodobań i dopasowania do innych elementów ogrodowej aranżacji. Najpopularniejsze są korytka oraz duże, ozdobne misy. Dzięki nim nasza ściana wodna może zyskać własną unikalną cechę.
Niektórzy decydują się ją dodatkowo udekorować, np. za pomocą lampek LED, które fantastycznie podświetlają konstrukcję po zmroku. Ścianę wodną warto też obsadzić roślinami albo ułożyć wokół kamienie ozdobne.
Z zalet wodnego parawanu można korzystać nie tylko na świeżym powietrzu, ale także we własnym domu. Ściany wodne mogą służyć za unikalne dekoracje w najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeniach, a zarazem dzielić przestrzeń na strefy. W domu da się zainstalować różne rodzaje takich konstrukcji.
Dużym powodzeniem cieszy się ściana wodna wolnostojąca jednostronna, w której przypadku woda spływa tylko z jednej strony stelaża, ale równie dobrze można wybrać dwustronną (szklana ściana wodna umożliwia wówczas obserwację spływającej wody z obu stron).
W warunkach domowych takie urządzenie to najczęściej konstrukcja mobilna, której położenie możemy zmienić, kiedy tylko mamy na to ochotę. Tym samym zyskujemy świetny sposób na urozmaicenie przestrzeni i możemy łatwo dostosować ścianę wodną do dokonywanych w domu zmian aranżacji oraz remontów.
Samodzielne wykonanie ściany wodnej
Wcale nie jest tak trudno samemu zrobić ścianę wodną w ogrodzie. Co będzie nam do tego potrzebne? Koniecznie zaopatrzmy się w:
- pompę ssąco-tłoczącą – jej moc trzeba dobrać do planowanych wymiarów naszej konstrukcji (im ściana wodna będzie wyższa, a strumień wody szerszy, tym mocniejsza musi być pompa, aby mogła wytworzyć ciśnienie, które uniesie wodę do góry);
- wylewki (dysze, kolumny wodospadowe) – od ich średnicy zależy szerokość spływającego strumienia wody, można je umieścić w dowolnym miejscu ściany wodnej (na górze, po bokach, na różnych wysokościach), zrobić jedną wylewkę lub więcej;
- odpowiedni filtr, aby nie uszkodzić pompy brudną wodą;
- rurki i wężyki – w tym przypadku istotny jest przekrój instalacji służącej do transportowania wody (jeśli będzie większy, powstanie szerszy strumień, ale też mniejsze ciśnienie, a co za tym idzie wolniejszy obieg wody w całej konstrukcji);
- zbiornik, który będzie się napełniał spływającą wodą (w ścianie wodnej ma być obieg zamknięty) – musi być na tyle duży, żeby pomieścić odpowiednią ilość wody (nie można dopuścić do sytuacji, kiedy zabraknie jej w zbiorniku, co zatrzymałoby cały obieg i mogłoby uszkodzić pompę);
- pionową konstrukcję z trwałych materiałów.
Pamiętaj, że nie możesz ustawić ściany wodnej w zupełnie dowolnym miejscu w ogrodzie, gdyż wymaga ona podłączenia do prądu. Wybierz taką lokalizację, żeby łatwo Ci było doprowadzić kable. Muszą one być dobrze zaizolowane. Jeśli nie masz czasu lub ochoty, by samemu zrobić ścianę wodną, zawsze możesz zakupić gotowy model do samodzielnego montażu (lub montaż również zlecić fachowcom).
Ściana wodna w ogrodzie – o czym należy pamiętać?
Przystępując do budowy ściany wodnej, nie zapominajmy, że jest to konstrukcja, która będzie wymagała okresowych prac konserwacyjnych, aby mogła właściwie działać. Woda, którą ją zasilamy (często mieszająca się z deszczówką) spowoduje po pewnym czasie odkładanie się osadów wapiennych, a na powierzchni ścianki może zacząć pojawiać się mech.
Dodatkowo, trzeba być przygotowanym na to, że do zbiornika będą wpadały różne zanieczyszczenia, np. liście opadające z drzew rosnących w ogrodzie. Z tymi problemami pomoże nam sobie poradzić odpowiedni filtr, ale równie ważne jest systematyczne czyszczenie ściany wodnej oraz zabezpieczanie jej powierzchni za pomocą odpowiednich preparatów. Jeżeli instalacja znajduje się przy ścianie budynku, musimy się także liczyć z koniecznością częstszego mycia elewacji.
Jak samemu zrobić ścianę wodną? Podsumowanie
Nowoczesna ściana wodna może śmiało konkurować z oczkiem wodnym o tytuł najlepszej dekoracji w ogrodzie. Konstrukcja z kamienia, stali nierdzewnej, szkła czy tworzyw sztucznych, po której swobodnie spływa woda, to świetny sposób, aby urozmaicić aranżację i zachwycić gości. Taką ścianę można mieć nawet w domu. Instalację ściany wodnej możemy zlecić fachowcom lub pokusić się o samodzielne jej zrobienie, co nie jest zbyt skomplikowane, choć wymaga pewnych umiejętności i dobrego wyczucia stylu.