Siatka ogrodzeniowa – cena, rodzaje, zastosowanie

Przydomowy ogród czy działka to nie tylko rośliny, uprawy owocowo-warzywne, altana itp. Wręcz przeciwnie, choć nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, ważną rolę odgrywa również dobrze dobrane ogrodzenie okalające naszą własność. Do ciekawych rozwiązań w tym zakresie zalicza się np. siatki ogrodzeniowe powlekane (siatka ogrodzeniowa pleciona). Dlaczego rozwiązanie to znajduje szerokie zastosowanie? Taka konstrukcja ma wiele zalet; jest ona m.in. odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się, ile kosztuje siatka metalowa, jaki rodzaj siatki można spotkać w ogrodzie czy na działce. To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ ogrodzenia z siatki stosuje się również jako np. ogrodzenia budowy.

Siatka ogrodzeniowa - cena, rodzaje, zastosowanie

Siatki ogrodzeniowe. Dlaczego cieszą się taką popularnością?

Siatki ogrodzeniowe są wszechstronnym i bardzo popularnym już od wielu lat rozwiązaniem w dziedzinie ogrodzeń. Cieszą się one uznaniem ze względu na swoją ekonomiczność i funkcjonalność. Konstrukcje te idealnie zabezpieczają m.in. prywatne posesje, tereny przemysłowe i placówki budowlane. W niniejszym tekście opiszemy Ci różne rodzaje siatek ogrodzeniowych, możliwości ich zastosowania, a także zalety (w tym np. trwałość oraz wygląd), aby móc lepiej zrozumieć, dlaczego inwestorzy tak je doceniają.

Jakie są możliwe zastosowania siatek ogrodzeniowych?

Praktyka pokazuje, że ogrodzenia z siatki mogą zostać wykorzystane na różne sposoby. Gdzie wykorzystuje się ogrodzenie w postaci siatek ogrodzeniowych? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Siatka na ogrodzenia prywatnych posesji

Siatka ogrodzeniowa świetnie sprawdza się jako zabezpieczenie dla prywatnych posesji. Szybki montaż i relatywnie niska cena sprawiają, że jest ona popularnym wyborem dla osób poszukujących ekonomicznego, a zarazem solidnego pomysłu na wykonanie ogrodzenia dla swojego domu.

Ogrodzenia terenów przemysłowych

Jeżeli chodzi o tereny przemysłowe, gdzie bezpieczeństwo i trwałość należą do najważniejszych potrzeb inwestora, ocynkowana siatka ogrodzeniowa może być idealnym rozwiązaniem. Zapewnia ona skuteczną ochronę przed intruzami, nie obciążając przy tym zbytnio budżetu przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie można spotkać również w instytucjach użytku publicznego.

Siatki powlekane jako ogrodzenia na placach budowy

Siatka ogrodzeniowa często jest używana w celu stworzenia tymczasowego ogrodzenia placów budowy. Jej łatwy montaż i demontaż umożliwia szybkie zabezpieczenie terenu budowy, a po zakończeniu prac tak samo szybko można ją usunąć. Dzięki temu da się skutecznie zabezpieczyć teren budowy.Oczywiście, są to tylko niektóre spośród wszystkich możliwych sposobów wykorzystania siatki ogrodzeniowej. Oprócz tego trzeba wiedzieć, że siatka ogrodzeniowa jest również doskonałym rozwiązaniem np. w przypadku osób, którym zależy na estetycznym wyglądzie otoczenia. Można je wykorzystać — zarówno siatki plecione jak i np. ogrodzenia wykonane z drutu ocynkowanego — w celu wygrodzenia obszaru dla zwierząt domowych lub hodowlanych.

Z kolei jeśli posiadasz nieruchomość w pobliżu lasu lub pola, warto zdecydować się na to rozwiązanie, by móc skutecznie ochronić teren przed dzikimi zwierzętami.

Zobacz: Czym zasłonić płot z siatki?

Różne rodzaje siatki ogrodzeniowej

Poniżej przedstawiamy Ci jedynie niektóre spośród powszechnie stosowanych rodzajów siatek ogrodzeniowych.

Siatki ogrodzeniowe ocynkowane

Ocynkowane siatki ogrodzeniowe są jednymi z najtrwalszych dostępnych na rynku. Mają one grubszy drut, co sprawia, że są bardziej wytrzymałe. Proces ten polega na pokryciu drutu warstwą cynku, co skutecznie chroni siatkę przed korozją. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają trwałego i odpornego na warunki atmosferyczne ogrodzenia.

Siatka ogrodzeniowa pleciona ocynkowana

Siatka ogrodzeniowa pleciona ocynkowana

Siatki ogrodzeniowe pokryte PVC

Siatki ogrodzeniowe pokryte PVC to bardziej stylowe rozwiązanie. Mają one cienką warstwę winylu, co sprawia, że są odporne na rdzę i uszkodzenia fizyczne. Tego typu siatki są dostępne w różnych kolorach, co pozwala dopasować ogrodzenie do otoczenia. Takie ogrodzenie umiejętnie łączy w sobie funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem.

Siatki ogrodzeniowa pokryta PVC

Siatki ogrodzeniowa pokryta PVC

Siatka ogrodzeniowa pleciona (siatka ogrodzeniowa powlekana PVC)

Ogrodzenia z plecionej i powlekanej siatki są wykonane z drutu stalowego, który pokryty został cienką i jednolitą warstwą PVC. Ten materiał nie tylko skutecznie zapobiega korozji, ale także, co jest równie ważne, chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Główną zaletą tego produktu jest atrakcyjna cena, która jest nawet dwukrotnie niższa niż koszt inwestycji w panele ogrodzeniowe lub palisady.

Montaż siatki jest prostym zadaniem; wystarczy umieścić drut na betonowych słupkach i rozpocząć naciąganie; odpowiednie akcesoria są wraz z instrukcją dostarczane przez producenta. Mimo że siatka ma krótką żywotność, można ją przedłużyć, regularnie usuwając uszkodzenia i chroniąc ją przed odspajaniem się powłoki. Ze względu na niskie koszty jest to szczególnie polecane rozwiązanie dla osób o ograniczonym budżecie, które chcą zachować funkcjonalność i atrakcyjny wygląd ogrodzenia.

Siatka ogrodzeniowa w panelach

Siatka ogrodzeniowa w panelach

Siatka ogrodzeniowa — jaki są zalety siatki ogrodzeniowej?

Siatki ogrodzeniowe to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Nie powinno nas zatem dziwić, że są one popularnym wyborem w różnych sytuacjach. Poniżej przedstawiamy korzyści wynikające z ich użytkowania — zapewne część z nich jest dla Ciebie oczywista… ale i tak warto, byśmy o nich przypomnieli:

  • siatka ogrodzeniowa to skuteczny sposób na wytyczenie wybranego obszaru (w tym np. granicy działki). Ogrodzenia siatkowe dobrze się sprawdzają, jeśli Twoim celem jest wytyczenie granicy. Umożliwi Ci to precyzyjne określenie obszaru nieruchomości lub wybranej przestrzeni,
  • dobra widoczność. Jedną z głównych zalet ogrodzeń siatkowych jest możliwość zachowania dobrej widoczności. Siatka nie ogranicza widoku, co pozwala cieszyć się otaczającym krajobrazem oraz nie hamuje dostępu światła i powietrza,
  • ogrodzenia siatkowe mają neutralną estetykę (minimalistyczny wygląd). Niezależnie od tego, czy chodzi o teren prywatny, firmowy lub publiczny, ogrodzenia siatkowe zawsze mogą niemal idealnie wkomponować się w otoczenie. Jest to estetyczne i minimalistyczne rozwiązanie, które doskonale pasuje do różnych przestrzeni. Szerokie możliwości zastosowania to naszym zdaniem jeden z większych atutów. Siatki ogrodzeniowe można bowiem zastosować w różnych miejscach, od obszaru prywatnego począwszy, przez obiekty publiczne aż po tereny przemysłowe, co pozytywnie przekłada się na ich wszechstronność. Co więcej, specyfika siatek pozwala na zastosowanie zarówno jako ogrodzenie tymczasowe np. podczas remontu, ale także jako stałą konstrukcję zapewniającą długotrwałe zabezpieczenie (jest to możliwe z uwagi na dobrą trwałość),
  • zabezpieczanie posesji przed nieproszonymi gośćmi i zwierzętami. Ogrodzenia siatkowe skutecznie chronią przed intruzami i niechcianymi zwierzętami, zapewniając spokój i bezpieczeństwo na terenie posesji,
  • możliwość montażu siatki ogrodzeniowej na nierównym terenie. Dzięki elastyczności ogrodzeń siatkowych ich montaż na trudnym terenie jest stosunkowo łatwy, co jedynie zwiększa użyteczność całej konstrukcji,
  • prosty i szybki montaż. Jedną z zalet ogrodzeń siatkowych jest łatwość montażu, co umożliwia szybkie i efektywne wyznaczanie granic i zabezpieczanie obszarów,
  • niski koszt zakupu i montażu. Siatka ogrodzeniowa jest stosunkowo niedrogim rozwiązaniem, co oznacza, że jej zakup nie powinien — nawet w przypadku potrzeby ogrodzenia większych przestrzeni — mocno obciążyć naszego budżetu.

Jak zatem widzisz, jest wiele powodów, które sprawiają, że po prostu warto stosować siatkę ogrodzeniową.

Jak powinniśmy dbać o siatkę ogrodzeniową?

Jeśli zastanawiasz się, jak utrzymać siatkę ogrodzeniową w dobrym stanie przez długi czas, mamy dla Ciebie krótką informację: cieszą się one dobrą wytrzymałością, a przy tym nie wymagają szczególnej pielęgnacji.

Utrzymanie siatki ogrodzeniowej w dobrym stanie to kluczowy element dbania o jej trwałość i estetykę. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek dotyczących konserwacji.

Regularne czyszczenie

W przypadku siatek z powłoką PCV wystarczy regularnie czyścić je strumieniem wody lub wilgotną szmatką. Usunięcie brudu i kurzu pozwoli zachować estetyczny wygląd ogrodzenia.

Konserwacja ogrodzenia z siatki

Konserwacja ogrodzenia z siatki

Kontrola na obecność korozji

W przypadku siatek ocynkowanych zaleca się regularne sprawdzanie, czy nie ma śladów korozji. Jeśli zostaną one zauważone, konieczne staje się natychmiastowe zastosowanie środków antykorozyjnych.

Stosowanie środków konserwujących

Zarówno dla siatek ocynkowanych, jak i tych z powłoką warto używać specjalnych środków konserwujących, które dodatkowo zabezpieczą je przed działaniem warunków atmosferycznych.

Zobacz: Czym obsadzić siatkę ogrodzeniową?

Siatka ogrodzeniowa — jak się ją montuje?

Budowa ogrodzenia z siatki to zadanie, które można zrealizować samodzielnie, bez konieczności poświęcania zbyt dużo czasu ani energii. Kluczowe jest zdobycie wszystkich niezbędnych materiałów i dokładne przestudiowanie instrukcji montażu, jedynym potencjalnym problemem może być wyjątkowo nierówny teren.

Oto kroki, jakie należy wykonać, by móc zrealizować to zadanie:

  • prace przygotowawcze. Na początek warto ustalić, jakie są wymiary ogrodzenia i odległości między słupkami. Dokładne określenie tych rzeczy ułatwi ustalenie ilości słupków i długości siatki. Ważne jest też obliczenie wysokości ogrodzenia — na ogół używa się siatki o wysokości 1,5 metra. Trzeba wówczas również oczyścić teren z takich “przeszkód” jak krzaki, kamienie czy śmieci, a następnie wyznaczyć granice ogrodzenia,
  • kupno materiałów. Po dokonaniu pomiarów i uporządkowaniu terenu można przystąpić do zakupu niezbędnych materiałów. Warto zdecydować się na siatkę ogrodzeniową z ocynkowanego drutu o minimalnej grubości 3 mm. Wybór oczek w siatce wpływa na jej sztywność i wagę, co ma duże znaczenie dla montażu oraz trwałości ogrodzenia. W ramach tworzenia konstrukcji stosuje się trzy rodzaje słupków, czyli: początkowe, narożne i pośrednie,
  • instalacja słupków. Słupki początkowe są umieszczane na krawędziach ogrodzenia, a narożne na rogach działki. Słupki pośrednie rozmieszcza się co ok. 2-3 metry. Przygotowanie do instalacji obejmuje zakup betonu, jeśli planuje się osadzenie ich w betonie lub podmurówkę. Słupki w przypadku podmurówki zostają umieszczone w wykopanych otworach (dzięki temu zyskujemy pewność, że stają się one stabilizowane i wypoziomowane), a następnie zalewane betonem. Przeciętnie, czas schnięcia betonu to ok. 3-4 dni,
  • mocowanie elementów naciągowych. W następnym kroku należy zamocować elementy naciągowe, drut naciągowy powinniśmy umieścić na górze, w środku oraz na dole siatki. Montaż ocynkowanego drutu powinien rozpoczynać się od dolnej części poprzez oczka oraz dokręcenie śruby napinającej. To jeszcze nie wszystko; oprócz tego druty mocuje się do środkowych słupków za pomocą przelotek lub metalowych opasek mocujących,
  • montaż siatki ogrodzeniowej. Proces montażu rozpoczyna się od ustawienia słupków początkowych, poprzez przekładanie pręta naprężającego przez pierwsze oczka, a następnie zakładanie siatki na śruby z oczkami. Aby osiągnąć optymalne naprężenie, siatkę należy rozciągnąć i przymocować do każdego słupka, co najlepiej zrobić przy udziale dwóch osób. Po zakończeniu montażu należy upewnić się, że naprężenie sieci jest prawidłowe i dodatkowo przymocować siatkę do drutu naprężającego.

Siatka ogrodzeniowa. Podsumowanie

Podsumowując, siatka ogrodzeniowa jest niezwykle atrakcyjnym i skutecznym rozwiązaniem do różnorodnych zastosowań ze względu na swoją wszechstronność. Takie jej zalety jak na przykład:

  • funkcjonalność,
  • trwałość,
  • estetyka

czynią ten materiał godnym uwagi przy planowaniu zabezpieczenia terenów prywatnych, przemysłowych czy placów budowy.