Skrzydłokwiat – pielęgnacja, ustawienie, ziemia
Skrzydłokwiat kwiecisty to roślina doniczkowa znana i często spotykana w naszych domach. Jej popularność bierze się zapewne z szybkiego wzrostu, ładnego wyglądu i stosunkowo prostej pielęgnacji. Ale nie tylko! Czy wiesz, że skrzydłokwiat ma naturalną zdolność oczyszczania powietrza? Dowiedz się więcej o tej odmianie rośliny domowej i poznaj zasady opiekowania się nią. Zyskaj piękne kwiaty, które będą silne oraz zdrowe.
Spis treści
- 1 Skrzydłokwiat – co to za roślina?
- 2 Jak wygląda skrzydłokwiat?
- 3 Idealne stanowisko dla skrzydłokwiatu
- 4 Kwitnienie – roślina doniczkowa z białymi kwiatami
- 5 Skrzydłokwiat – jak dbać o roślinę?
- 6 Kiedy i po co przesadzić skrzydłokwiat?
- 7 Choroby i szkodniki atakujące skrzydłokwiaty
- 8 Dlaczego warto hodować skrzydłokwiat?
Skrzydłokwiat – co to za roślina?
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) pochodzi z rodziny obrazkowatych. W naturze skrzydłokwiat rośnie w krajach azjatyckich oraz południowo- i środkowoamerykańskich, a także w Oceanii. Preferuje lasy równikowe, w których jest wysoka wilgotność powietrza. Odmiany skrzydłokwiatu są przeróżne, a jest ich niemal 50. Najpopularniejszy jest skrzydłokwiat kwiecisty i skrzydłokwiat Wallisa uchodzące za gatunki ozdobne.
Uprawa skrzydłokwiatu w domu jest popularna, ale trzeba mieć na uwadze, że jest to gatunek trujący. Należy ustawić go poza zasięgiem małych dzieci i zwierząt.
Jak wygląda skrzydłokwiat?
Skrzydłokwiat prezentuje się dość charakterystycznie, a jego nazwa wiąże się właśnie z tym, jak wyglądają liście. Są one lancetowate, o długości około 30 cm, mają wyrazisty zielony kolor. Zdrowe liście są grubsze i lśniące, mają widoczne nerwy. Na ich tle niezwykle pięknie prezentują się białe kwiaty skrzydłokwiatu wieńczące długi pęd. Kwitną od marca do września, wydzielając subtelny, delikatny zapach.

Skrzydłokwiat po zakwitnięciu
Idealne stanowisko dla skrzydłokwiatu
Skrzydłokwiat preferuje stanowisko jasne, jednak niekoniecznie w bezpośrednim oddziaływaniu intensywnego światła słonecznego. Lepiej zapewnić mu ciepło i półcień. Odpowiednie warunki panują zazwyczaj przy oknach wychodzących na wschód i zachód (nigdy na południe). Latem można zwiększyć odległość od okna, a zimą – przybliżyć go.
Na pewno istotne jest utrzymywanie rośliny w temperaturze pokojowej, w przedziale od 16 do 22 stopni Celsjusza (więcej latem, mniej zimą). Im wyższa temperatura, tym trzeba bardziej zadbać o podlewanie skrzydłokwiatu i zwiększyć wilgotność powietrza. Z tego względu idealnym miejscem jest m.in. łazienka, gdzie skrzydłokwiat ma intensywnie zielone liście i ładnie kwitnie.
Kwitnienie – roślina doniczkowa z białymi kwiatami
Jako, że skrzydłokwiat należy do roślin kwitnących na pewno ze zniecierpliwieniem czekasz na wypuszczenie nowych kwiatów. Prawidłowa pielęgnacja skrzydłokwiatu i zapewnienie mu odpowiednich warunków (stanowisko z rozproszonym światłem, podłoże ciągle wilgotne) sprawia, że roślina doniczkowa zakwita. Im lepsze warunki, tym dłuższe kwitnienie – nawet zimą!
Skrzydłokwiat – jak dbać o roślinę?
Nie bez powodu skrzydłokwiat jest uznawany za roślinę odpowiednią dla mało doświadczonych ogrodników. Jeśli nie chcesz poświęcać dużo czasu na uprawę roślin doniczkowych, wybierz skrzydłokwiat o intensywnie zielonych liściach. Już minimum opieki wystarczy, aby roślina rosła i zachwycała swoimi pięknymi kwiatami.
Idealne podłoże
Zacznij od przygotowania podłoża – skrzydłokwiat preferuje glebę żyzną, dlatego wypełnij doniczkę wilgotnym torfem z mieszanką piasku oraz ziemi próchniczej. Gleba powinna być o lekko kwaśnym odczynie (5-6).
Jak podlewać skrzydłokwiat?
Ta roślina doniczkowa ma spore zapotrzebowanie na wodę, dlatego trzeba podlewać skrzydłokwiat hojnie i regularnie. Brak wody zauważysz bardzo szybko, bo roślina więdnie, a liście skrzydłokwiatu opadają. Jednak po regeneracji szybko odzyskują wigor.
Pilnuj, aby gleba w doniczce była stale wilgotna, ale woda nie powinna w niej stać. Optymalne jest zazwyczaj podlewanie skrzydłokwiatu raz w tygodniu (zimą) i nawet cztery razy w tygodniu (latem), a dodatkowo można zraszać jego liście. Najlepiej robić to miękką, odstaną wodą w temperaturze pokojowej.

Podlewanie skrzydłokwiatu
Czy nawożenie skrzydłokwiatu jest konieczne?
Nie jest to konieczne, jednak warto zasilać roślinę płynnym nawozem wieloskładnikowym. Pozwoli to uzupełnić niedobór składników odżywczych i wzmocnić na wypadek chorób. Optymalnym okresem na nawożenie skrzydłokwiatu jest wiosna i lato, czyli czas intensywnego wzrostu i kwitnienia. Mieszanki wystarczy aplikować co dwa tygodnie. Zimą nie nawozimy rośliny, może to spowodować że skrzydłokwiat marnieje, a nawet obumiera.
Kiedy i po co przesadzić skrzydłokwiat?
Skrzydłokwiat rośnie dość szybko, dlatego możesz zauważać, że doniczka robi się za mała. Zalecane jest przesadzanie skrzydłokwiatu raz do roku, wiosną do dwukrotnie większej doniczki. Możesz też rozmnożyć skrzydłokwiat, a nowe sadzonki podarować rodzinie lub przyjaciołom, a nawet sprzedać.
Choroby i szkodniki atakujące skrzydłokwiaty
Skrzydłokwiat nie kwitnie? Ma żółte liście lub brązowe plamy? A może zauważyłeś plamistość liści, ich usychanie i opadanie? To może być choroba grzybowa lub inna, na którą są narażone te kwiaty doniczkowe. Popularną dolegliwością jest inwazja przędziołka, którą wywołuje suche powietrze.
Jednak czasem zmiany w wyglądzie roślin kwitnących to nie efekt choroby, lecz błędów w pielęgnacji skrzydłokwiatu:
- brązowe plamy na liściach skrzydłokwiatu, brązowe końcówki liści – za dużo nawozu lub/i zimne powietrze oraz przeciągi,
- żółte liście – nadmierne wysuszenie, zbyt suche powietrze, bezpośrednia ekspozycja na promienie słoneczne. W przypadku nowych liści może to oznaczać niedobór azotu,
- matowienie i czernienie liści – zbyt dużo wody,
- brak kwitnienia – skrzydłokwiat nie kwitnie bo może cierpieć na brak składników odżywczych lub ma zbyt sucho,
- opadanie liści skrzydłokwiatu – niedobór wody to najczęstszy powód, dla którego skrzydłokwiat więdnie.
Dlaczego warto hodować skrzydłokwiat?
Jak już wspomnieliśmy, skrzydłokwiat ma nie tylko dekoracyjne liście i stanowi ozdobę pomieszczeń. Oprócz tego reguluje mikroklimat wnętrz poprzez nawilżanie powietrza. Ma nawet zdolność oczyszczania powietrza z toksyn i pleśni, a także pochłaniania promieniowania elektromagnetycznego. Właściwości oczyszczające rośliny sprawiają, że skrzydłokwiat jest świetnym wyborem do salonu czy sypialni. Jak już wspomnieliśmy równie dobrym miejscem do uprawy skrzydłokwiatu ze względu na ciepło i wilgotność powietrza jest łazienka.