Słaby ciąg kominowy? Zobacz, jak wymusić ciąg w kominie
W prawidłowym ciągu dym przemieszcza się od dołu komina do góry, ale na skutek oddziaływania różnych czynników proces ten może zostać zaburzony. Przeczytaj, co zrobić, gdy nie możesz rozpalić w piecu lub w kominku ze względu na zbyt słaby ciąg w kominie.
Spis treści
Czym jest ciąg kominowy i co ma wpływ na jego siłę?
Ciąg kominowy to ruch dymu/spalin przez przewód kominowy. Pojawia się w wyniku różnicy gęstości ogrzanego powietrza w kominie i chłodnego powietrza na dworze. Na siłę ciągu wpływa różnica tych temperatur (im jest większa, tym jest on mocniejszy). Zależy on ponadto od wysokości przewodu kominowego oraz jego średnicy, a także od pory roku (najsłabszy ciąg kominowy występuje latem, a najsilniejszy zimą).
Jak sprawdzić, czy komin ma właściwy ciąg?
Jeśli chcemy sprawić, czy komin ma odpowiedni ciąg, konieczne będą specjalistyczne pomiary mikromanometrem. W kanale kominowym bądź w komorze spalania wykonuje się kilkumilimetrowy otwór, przez który przekłada się końcówkę wężyka i dokonuje pomiaru przy zamkniętych wszystkich wlotach powietrza.
Zobacz: Jak poprawić wentylację w mieszkaniu?
Zbyt słaby ciąg kominowy – skutki
Właściwy ciąg kominowy jest ważny nie tylko ze względu za wygodę użytkowania kominka czy pieca. W grę wchodzi również bezpieczeństwo domowników. Powstanie wstecznego ciągu może skutkować przedostawaniem się do pomieszczeń czadu, który zagraża nawet życiu. Komin o słabym ciągu naraża nas również na straty finansowe związane ze zwiększonym zużyciem opału i na problemy z ogrzaniem pomieszczeń.

Pomiar wentylacji
Skąd się biorą problemy z ciągiem kominowym?
Jednym z podstawowych elementów zapewniających prawidłowy ciąg kominowy jest odpowiedniej jakości opał. Jeśli wykorzystujemy zanieczyszczony pellet, mokry ekogroszek czy niesezonowane drewno, nie zdziwmy się, gdy pojawią się problemy z ciągiem.
Za słaby ciąg kominowy czasami odpowiada zły stan techniczny komina. Gdy zaniedbano regularne czyszczenie, zalegająca sadza może ograniczyć jego drożność, a skutkiem są trudności w przepływie spalin. Problem ten często występuje w starym budownictwie, ale może też pojawić się w nowych budynkach, w których nie zadbano o okresowe przeglądy kominiarskie.
Inną przyczyną problemów z niskim ciągiem kominowym jest wadliwe działanie wentylacji nawiewnej, której celem jest dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu do spalania opału. W takim przypadku w okolicy urządzenia grzewczego (kominka, kotła) trzeba zainstalować nawiewniki powietrza.
W niektórych budynkach przewód kominowy jest za krótki lub umieszczony za nisko względem kalenicy, aby zapewnić prawidłowy ciąg kominowy. Powinien mieć co najmniej 5 m wysokości – jeżeli jest niższy, wymaga wydłużenia (uwaga: dobudowana część komina musi zostać ocieplona, w przeciwnym razie zamiast uzyskać silniejszy ciąg, możemy go jeszcze osłabić).
Czasami przewód kominowy ma za mały przekrój w odniesieniu do konkretnego urządzenia grzewczego. Wówczas może być konieczne podniesienie komina oraz zamontowanie na nim specjalnej nasady.
Stosunkowo częste są problemy z ciągiem w kominach wykonanych z cegły klinkierowej. Właściwie jest ona tylko materiałem dekoracyjnym, który w ogóle nie powinien być stosowany do budowy komina, co najwyżej do jego wykończenia. W praktyce cegła klinkierowa szczelinowa bywa wykorzystywana jako budulec.
Jeśli mamy taki komin, to trzeba zakupić do niego certyfikowany wkład stalowy, a następnie wykonywać regularne czyszczenie. Systematyczne usuwanie sadzy jest niezwykle istotne, bo w kominach z cegły klinkierowej osadza się ona szybko i w dużych ilościach. Może to prowadzić do niedrożności przewodu kominowego, a nawet pożaru, co ma już bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo domowników.
Poza kwestiami technicznymi, słaby ciąg kominowy może być spowodowany niezależnymi od nas uwarunkowaniami, takimi jak ukształtowanie terenu czy warunki pogodowe. Jeśli dom wybudowany został w pobliżu przeszkód terenowych (np. wysokie drzewa, wieżowce, wzgórza), to kierunek wiatru zmienia się – powietrze kieruje się za przeszkodę. Tym samym ciąg w kominie ulega osłabieniu, może nawet powstać ciąg wsteczny (wdmuchiwanie powietrza do komina).
Na siłę ciągu kominowego wpływają czynniki pogodowe, takie jak ciśnienie atmosferyczne czy temperatura powietrza. Problemy mogą się pojawić szczególnie latem, gdy w pomieszczeniu jest chłodniej niż na zewnątrz – taka różnica temperatur może prowadzić do powstania ciągu wstecznego.
Zobacz: Czyszczenie kominka z sadzy – najlepsze sposoby
Jak poprawić ciąg kominowy?
Jeśli słaby ciąg kominowy spowodowany jest jakąś usterką lub niewłaściwą budową komina, konieczne będzie dokonanie napraw czy też remontów. Gdy problem nadal występuje, rozwiązaniem mogą okazać się specjalistyczne wentylatory wzmacniające ciąg. Ich montaż trzeba zlecić fachowcom, gdyż wykonanie całej instalacji nie jest łatwe pod względem zestrojenia współpracujących urządzeń.
Co robić, jeżeli słaby ciąg w kominie spowodowany jest obecnością w okolicy domu przeszkód, które napotyka powietrze i powstaje ciąg wsteczny? W takich sytuacjach na wylotach kominów montuje się specjalne nasady obrotowe (tzw. strażaki) lub osłony (fale kominowe). Ich zadaniem jest osłanianie wnętrza komina od wiejącego wiatru i wspomaganie zjawiska podciśnienia, dzięki któremu dym może swobodnie ulatywać przez komin.
Oczywiście, dla zapewnienia odpowiedniego ciągu kominowego niezbędne są regularne przeglądy techniczne oraz czyszczenie kominów. Okresowe przeglądy powinny być wykonywane przez profesjonalistę-kominiarza, który sprawdzi nie tylko drożność, ale i szczelność przewodów kominowych. Zweryfikuje także stan techniczny całej instalacji, w tym poprawność funkcjonowania zastosowanych przez nas rozwiązań wspomagających ciąg w kominie (np. nasadek obrotowych).
Czyszczenie przewodów kominowych od kominków i pieców na paliwo stałe powinno odbywać się cztery razy w ciągu roku, a w przypadku palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym – dwa razy na rok. Nie wolno też zapomnieć o czyszczeniu przewodów wentylacyjnych, które powinno mieć miejsce raz w roku.
Jak zapewnić prawidłowy ciąg w kominie? Podsumowanie
Słaby ciąg w kominie może mieć wiele przyczyn. Najczęściej wynika z zaniedbań, takich jak brak regularnego czyszczenia przewodów kominowych, lub z różnych problemów technicznych. Na siłę ciągu wpływ ma także pogoda, a nawet lokalizacja domu. Wyraźnie słabszym ciągiem charakteryzują się kominy umieszczone w pobliżu przeszkód terenowych, takich jak wysokie drzewa czy budynki.
Na szczęście istnieje wiele rozwiązań wspomagających ciąg w kominie. Jeśli przewody kominowe są drożne, instalacja prawidłowo zamontowana i nie ma w niej żadnych usterek, można skorzystać ze specjalnych wentylatorów czy nasadek na komin.