Ślimaki, kret i inne szkodniki w tunelu foliowym – jak się ich pozbyć?

Zwalczanie szkodników w tunelu nie różni się wiele od metod stosowanych w innych częściach ogrodu. Gatunki najczęściej stwarzające problemy to kret, nornica i ślimak. Przeczytaj, w jaki sposób możesz się ich pozbyć, zarówno domowymi sposobami, jak i z pomocą silnie działających chemicznych środków. A może najlepszym wyborem będą różnego rodzaju urządzenia odstraszające?

Ślimaki, kret i inne szkodniki w tunelu foliowym

Ślimaki w tunelu foliowym – jak się pozbyć?

Ślimaki w ogrodzie to wyjątkowo uciążliwe szkodniki. Tunel foliowy czy szklarnia zwykle nie stanowią dla nich żadnej przeszkody, gdyż mogą się bez trudu dostać do wnętrza przez otwarte okna, drzwi, otwory wentylacyjne czy różne nieszczelności.

Ślimaki chętnie żerują na liściach, pozostawiając w nich nieregularne dziury, uszkadzają również korzenie roślin. Szczególnym zagrożeniem dla naszych upraw są wyjątkowo żarłoczne ślimaki nagie, czyli te pozbawione muszli. Najczęściej szkodnikami naszych roślin będą te z grupy pomrowów (jak pomrowik plamisty) oraz śliniki (lutyzański, zmienny oraz pośredni).

Poznaj kilka sprawdzonych sposobów zwalczania ślimaków żerujących na liściach i innych częściach roślin:

  1. Specjalistyczny preparat na mięczaki

Preparaty na ślimaki mogą występować jako granulki, które wysypuje się pomiędzy grządkami lub pojedynczymi okazami roślin, tworząc z nich rodzaj ścieżki. Nie powinny jednak dotykać owoców, warzyw czy innych części upraw przeznaczonych do spożycia. Jednym z takich preparatów jest mączka bazaltowa – popularny w ogrodzie nawóz, który bardzo skutecznie zwalcza mięczaki.

Środki chemiczne typu ,,anty-ślimak” mogą być także sprzedawane w postaci proszku lub płynu do przygotowania oprysku toksycznego dla ślimaków. Wadą takich rozwiązań jest możliwość zaszkodzenia przy okazji także innym pożytecznym stworzeniom pojawiającym się w ogrodzie, jak niektóre owady, jeże (należące przy okazji do największych naturalnych sprzymierzeńców w zwalczaniu ślimaków) czy ptaki, dla których ślimaki stanowią część diety.

Alternatywą dla chemii będą różnego rodzaju środki naturalne, zawierające w swoim składzie np. pasożytnicze nicienie, które atakują ślimaki nagie oraz oskorupione.

Preparat na ślimaki w tunelu

Preparat na ślimaki w tunelu

  1. Bariery mechaniczne

Można też ochraniać grządki czy nawet pojedyncze rośliny za pomocą fizycznych barier. Dobrze sprawdza się rozsypanie wokół nich pasami o szerokości ok. 20 cm igliwia, suchego piasku zmieszanego z popiołem, pokruszonych skorupek jajek lub trocin. Przeszkodą dla ślimaków powinny być też plewy jęczmienne albo żytnie.

  1. Stworzenie niesprzyjających warunków dla ślimaków

Ślimaki lubią gleby wilgotne. Możesz zatem zmniejszyć wilgotność ziemi poprzez wykonywanie jej spulchniania w słoneczne dni – zniszczy to jaja i zabije młode ślimaki, które są bardzo wrażliwe na wysuszenie podłoża.

Staraj się podlewać rośliny rano, a nie wieczorem, aby ślimaki nie miały nocą dobrych warunków do żerowania. W miarę możliwości możesz też ograniczyć liczbę wysoko rosnących traw i innych roślin, gdyż w ciągu dnia stanowią one idealną kryjówkę dla ślimaków.

  1. Odstraszające ślimaki zapachy

Plaga ślimaków w naszym tunelu może zostać skutecznie powstrzymana także za pomocą domowych sposobów, takich jak użycie fusów po kawie. Ślimaki nie tolerują jej zapachu, a na dodatek kofeina wykazuje działanie toksyczne na mięczaki.

Wokół roślin można rozsypać także odstraszający je cynamon lub sodę oczyszczoną. Niektórzy zalecają też posypywać wszystkie napotkane ślimaki solą lub rozkładać miedzianą taśmę wokół każdej zagrożonej rośliny (to już droższa metoda).

  1. Rośliny, których nie lubią ślimaki

Ekologicznym sposobem na ślimaki będzie również odstraszanie ich za pomocą określonych roślin – możemy zrobić z nich np. obrzeża dla grządek warzyw. Te mięczaki szczególnie lubią gatunków, takich jak:

  • czosnek pospolity,
  • cebula zwyczajna,
  • cząber ogrodowy,
  • mydlnica lekarska,
  • bodziszek wspaniały,
  • macierzanka zwyczajna,
  • majeranek ogrodowy,
  • gorczyca,
  • hyzop lekarski,
  • bylica piołun,
  • krwawnik pospolity,
  • lawenda wąskolistna,
  • wiesiołek krzewiasty,
  • orlica pospolita,
  • rumianek pospolity,
  • szałwia lekarska.
  1. Piwo to też pułapka na ślimaki!

Ciągoty do alkoholu mogą mieć przykre konsekwencje, a przekonały się o tym wszystkie ślimaki, na które zastawiono w ten sposób pułapkę w ogrodzie. Wystarczy wziąć naczynie, np. butelkę z szeroką szyjką czy kubek, wlać do niego piwo i wkopać w glebę, pozostawiając otwór wystający troszkę ponad poziom gruntu. Zapach zwabi ślimaki, które wpadną do naczynia i utoną.

Piwo na ślimaki w ogrodzie

Piwna pułapka to najskuteczniejszy domowy sposób na ślimaki w tunelu

Jak pozbyć się kreta z tunelu? 10 skutecznych metod

Kret europejski to jeden z najczęściej sprawiających problemy szkodników w ogrodzie. jego sposobem na schwytanie zdobyczy (głównie owadów, ślimaków, dżdżownic, małych płazów i gryzoni) jest drążenie podziemnych korytarzy. Efektem ubocznym tych działań jest podkopywanie korzeni roślin, które powinny zdobić przestrzeń Twojego ogrodu. Na dodatek, irytujące są pojawiające się w różnych miejscach.

Istnieją różne skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie, jednak chemiczna walka powinna być ostatecznością. Pamiętajmy, że krety są pod ochroną, dlatego najpierw należy spróbować je wypłoszyć z ogrodu, nie robiąc im żadnej krzywdy.

Oto 10 sprawdzonych sposobów na kreta:

  1. Elektroakustyczne odstraszacze

    Odstraszacze elektroakustyczne działają w ten sposób, że emitują sygnały dźwiękowe, które są dla nas niesłyszalne, ale za to dla kreta bardzo drażniące (ultradźwięki). Sygnały mogą mieć częstotliwość stałą lub zmienną. Te drugie uchodzą za bardziej skuteczne, gdyż nie wywołują u zwierząt efektu przyzwyczajenia.

    Na rynku znajdziemy wiele modeli odstraszaczy w bardzo szerokim zakresie cenowym. Różnią się one funkcjonalnościami, sposobem działania, zasięgiem pracy, designem i rodzajem zasilania. Wyróżniamy odstraszacze elektryczne, które wymagają stałego podłączenia do sieci, akumulatorowe lub zasilane za pomocą baterii czy małych paneli solarnych. Można spotkać się również z modelami mieszanymi, które czerpią energię z różnych źródeł.

    Odstraszacz na kreta w tunelu

    Odstraszacz na kreta

    Większość modeli ma specjalnie zaostrzone nóżki służące do wbijania urządzenia w ziemię. Odstraszacze bywają naprawdę estetyczne, dlatego mogą dodatkowo ozdobić nasz ogród. Możemy także postawić na model, który doskonale wtapia się w otoczenie i umieszczony np. na rabacie nie będzie w ogóle rzucał się w oczy.

  2. Wiatraczki wydające dźwięk

    Ogrodowe wiatraczki wydają klekoczący dźwięk dzięki odziaływaniu wiatru. Są bardzo estetyczne, a wkopane w grunt czy wbite w kretowisko przenoszą fale dźwiękowe do ziemi. Powinno to skutecznie przepłoszyć kreta.

  3. Preparaty chemiczne

    Wielu ogrodników uważa, że kreta najlepszy będzie odpowiedni preparat chemiczny. Pamiętajmy jednak, że trutka to rozwiązanie niehumanitarne i powinniśmy po nią sięgnąć tylko jeśli obecność kretów w ogrodzie naprawdę mocno nam przeszkadza i gdy inne sposoby walki z nimi zawiodły.

    Preparat w płynie wlewa się do nory kreta, natomiast granulki należy wsypać do niej, a następnie zalać wodą. Na skutek zachodzącej wówczas reakcji chemicznej wytwarzany jest gaz, który szkodzi zwierzętom. Pamiętajmy, że aby ten sposób był skuteczny, musimy go zastosować we wszystkich norkach naraz.

    W zależności od składu i działania preparatu, może on zabijać krety lub jedynie je odstraszać, zmuszając do przeniesienia się w inne miejsce (tak działają np. świece dymne). Przynęta na kreta może mieć także postać klasycznej trutki, która smakiem zachęci go do spożycia i okaże się jego ostatnią ucztą.

  4. Naturalne bariery zapachowe

    Mowa tu o środkach zawierających naturalne olejki eteryczne, które odstraszą kreta od przebywania w naszym ogrodzie. Koniecznym warunkiem jest jednak regularne ich stosowanie, a aplikację niektórych preparatów trzeba powtarzać dość często (stosujmy się ściśle do wskazówek zamieszczonych przez producenta na opakowaniu danego specyfiku).

    Często takie środki można zakupić w postaci koncentratu, który rozcieńcza się wodą i spryskuje nimi obszary w ogrodzie, na których lubią przebywać krety, np. wewnątrz tunelu.

  5. Bariery fizyczne

    Są to podziemne zapory, które uniemożliwiają kretom drążenie korytarzy ku powierzchni w danym miejscu i tworzenie kretowisk. Najczęściej będą to specjalne siatki, które trzeba umieścić w ziemi na dość dużej głębokości – poziomo (pod trawnik, podłoże tunelu czy inny obszar w ogrodzie) albo pionowo.

    W tym drugim przypadku najlepiej sprawdzi się głęboka na jakieś 50-60 cm podmurówka ogrodzenia ogrodu, która ma dodatkową zaporę z wkopanej pionowo w glebę siatki. Można też stworzyć wzdłuż płotu (albo krawędzi tunelu) rów wysypany gruzem, gdyż krety nie tolerują podłoża kamienistego.

    Stworzenie tego typu zapór wymaga dużych nakładów pracy i czasem także sporych środków finansowych, jednak przy odpowiedniej instalacji bariery fizyczne będą bardziej skuteczne niż walka z kretem innymi domowymi sposobami.

  6. Pułapki na krety

    Pułapki na kreta umieszczane w jego korytarzach mogą występować w różnych formach. Są bardzo skuteczne, jednak sprawiają, że zwierzę bardzo cierpi i ostatecznie ginie, dlatego powinniśmy unikać ich stosowania.

    Pułapka na kreta

    Pułapka na kreta

    Nadal popularna, standardowa pułapka ma podłużny kształt i specjalne zapadki, które uniemożliwiają schwytanemu kretowi ucieczkę i w konsekwencji powodują jego śmierć głodową już po ok. 10 godzinach. Bardziej humanitarną wersją tej metody jest regularne sprawdzanie pułapki i wypuszczanie schwytanych kretów na wolność z dala od ogrodu.

  7. Metalowy pręt i puszka

    Stare, domowe sposoby na kreta w ogrodzie mogą okazać się nie mniej skuteczne niże te bardziej nowoczesne. Metoda znana doskonale naszym babciom mówi, że należy wbić w ziemię metalowy pręcik i nałożyć na niego aluminiową puszkę. Wiejący wiatr wprawia ją w ruch, powodując, że jej wewnętrzne ścianki obijają się o pręt i wydają dźwięk.

    Fala dźwiękowa w postaci wibracji przenoszona jest także pod powierzchnię gruntu, co odstrasza krety. Niestety, ta metoda bardzo psuje wygląd ogrodu, a na dodatek dźwięki wytwarzane przez puszki mogą być drażniące dla nas samych.

  8. Puste butelki wkopane w ziemię

    Puste butelki należy umieścić w ziemi w taki sposób, aby były wkopane tylko częściowo, z szyjkami do góry, ponieważ musi w nich gwizdać wiatr (z tego powodu nie mogą też być osłonięte przed podmuchami powietrza). Wadą tej metody jest fakt, że krety mogą po pewnym czasie przyzwyczaić się do nieprzyjemnego dźwięku i przestaną się go obawiać. Wówczas butelki należy przenieść w inne miejsce ogrodu.

  9. Rośliny odstraszające krety

    Rącznik pospolity, bazylia, komosa, aksamitka, czosnek, tuja, czarny bez czy wilczomlecz to popularne w naszych ogrodach rośliny, które sadzone są do ozdoby lub do wykorzystania w kuchni.

    Nie wszyscy jednak wiedzą, że z ich pomocą możemy również odstraszyć kreta. Te szkodniki bardzo nie lubią ich zapachu oraz substancji wydzielanych przez korzenie tych roślin. Dobrym pomysłem jest więc posadzenie tych gatunków pomiędzy innymi roślinami.

    Można też spróbować poradzić sobie z kretem, umieszczając w jego korytarzach zmiażdżone ząbki czosnku albo kawałek szmatki nasączonej wyciśniętym z niego sokiem. Kolejnym sprawdzonym sposobem jest przygotowanie tzw. gnojówki z gałązek tui, liści czarnego bzu albo właśnie z czosnku.

    Kopce po krecie

  10. Inne zapachy, których nie lubi kret

    Kret może się skutecznie zniechęcić do przebywania w ogrodzie, jeśli wyczuje w nim zapachy nasze lub naszych zwierząt domowych. W tym celu możemy np. zebrać nasze włosy ze szczotki, zrobić z nich kulkę i włożyć przez wlot kreciego korytarza. Podobnie należy postąpić z sierścią kota bądź psa.

    Inne sprawdzone sposoby na pozbycie się kreta za pomocą zapachu zakładają wykorzystanie substancji, takich jak olej napędowy, nafta, ocet, zapleśniała skórka z cytryny, a nawet resztki ryb – wyjątkowo skutecznie odstraszą pozostałości śledzia.

Nornice w tunelu foliowym – jak zwalczać?

Nornice, podobnie jak krety, uszkadzają rośliny i ryją glebę, tworząc kopce i tunele blisko powierzchni ziemi. Możemy pozbyć się nornic za pomocą większości sposobów, które opisaliśmy w kontekście zwalczania kreta. Będą to zatem:

  • Odstraszacze wydające dźwięki oraz ultradźwięki (zarówno zaawansowane odstraszacze elektroniczne, jak i różne domowej roboty konstrukcje wytwarzające dźwięki i wibracje);
  • Chemiczne środki odstraszające lub w ostateczności trutki – większość preparatów działa zarówno na krety, jak i nornice;
  • Zniechęcające gryzonie zapachy – szczególnie polecane jest wkładanie do wnętrza kopców i korytarzy gałązek żywotnika, liści orzecha włoskiego lub roztartych ząbków czosnku;
  • Fizyczne bariery;
  • Pułapki;
  • Obecność domowych pupili;
  • Sadzenie odstraszających roślin – najlepiej sprawdzą się czosnek, wilczomlecz, mięta i korona cesarska.

Do działań zapobiegających szkodom w ogrodzie powodowanym przez nornice należą również:

  • Stosowanie osłonek na dolne części pni drzew;
  • Utrzymywanie niezbyt wysokiej ściółki;
  • Systematyczne usuwanie chwastów;
  • Dbanie o ogólny porządek na działce – ogród pełen roślinnych resztek może się wydać nornicom bardzo atrakcyjnym miejscem.
Nornica w tunelu

Nornica

Inne gatunki atakujące nasze uprawy – jak zwalczać?

W tunelu naszym uprawom mogą zagrażać różne owady bytujące na roślinach, jak mszyce, wełnowce czy mączniki. W glebie mogą znajdować się drutowce, rolnice, pędraki oraz larwy leni i komarnic. Najskuteczniej walczyć z nimi za pomocą gotowych oprysków.

Podsumowanie

Stworzone przez kreta kopce potrafią bardzo skutecznie zniszczyć trawnik czy grządki warzyw. Podgryzając korzenie roślin, ten szkodnik może też spowodować ich marnienie i usychanie. Podobnie wygląda problem z nornicami. Ślimaki są natomiast prawdziwym utrapieniem ogrodników ze względu na niszczenie liści.

Zwalczanie szkodników w ogrodzie może przybierać różną postać. Do wyboru mamy sprawdzone sposoby domowe, nowoczesne metody odstraszania oraz klasyczne pułapki i chemiczne substancje, najczęściej występujące jako trutka.

Zalecamy, by spróbować różnych metod odstraszania szkodników, zamiast robić im krzywdę. Zwierzęta również odczuwają ból, a wiele tradycyjnych sposobów, by pozbyć się kreta, nornicy czy innych stworzeń, powoduje ich śmierć w męczarniach.