Śnieg na dachu – jak się go pozbyć?

Obowiązkiem właściciela lub zarządcy budynku jest odśnieżanie dachu, tak aby zalegający na nim śnieg nie zagrażał konstrukcji ani bezpieczeństwu innych osób. Z uwagi na swoje położenie ta część obiektu jest trudno dostępna. Nic dziwnego, że zastanawiamy się, jaką metodę usuwania śniegu wybrać i jak zapobiec w przyszłości tworzeniu się niebezpiecznej czapy. Dzisiaj podpowiadamy, co zrobić, gdy śnieg staje się problemem.

Śnieg na dachu - jak się go pozbyć

Dlaczego śnieg na dachu to problem?

Zimą zalegający na dachu śnieg to nieodłączny element krajobrazu. Jednak obfite opady śniegu szybko zamieniają ten przyjemny dla oka widok w problem: dachy płaskie pokryte grubą warstwą śniegu są bardzo obciążone, a ze strzelistego dachu śnieg może się zsuwać w niekontrolowany sposób.

Dodatkowo, jeżeli masz okna dachowe, zalegający na nich śnieg skutecznie ogranicza dopływ światła – w pomieszczeniach jest znacznie ciemniej.

Czy wiesz, że 1 metr kwadratowy 15-centymetrowej warstwy śniegu może ważyć nawet 50 kilogramów? Im dłużej leży śnieg na dachu, tym cięższy się staje – oblodzona warstwa może ważyć nawet 5 razy więcej! Osoba, na którą spadłby taki nasyp śnieżny z dużej wysokości, mogłaby naprawdę poważnie ucierpieć.

A co z samym dachem? W przypadku domów jednorodzinnych i wielorodzinnych obciążenie dachów może powodować uszkodzenia poszycia, ale też rynien, anten i innych urządzeń, jakie się na nim znajdują. Dlatego bez żadnej wątpliwości trzeba usuwać śnieg z dachu, co zresztą potwierdzają przepisy polskiego prawa.

Odśnieżanie – dobrowolne czy obowiązkowe?

Art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane nie pozostawia wątpliwości co do tego, że śniegu z dachu usuwać musi osoba, która jest właścicielem lub zarządcą budynku. Do odśnieżania są zobligowani właściciele domów jednorodzinnych, ale też odpowiedzialni za funkcjonowanie obiektów handlowych, biurowych, usługowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Jeżeli w wyniku kontroli Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego lub Straży Miejskiej.

Jak usunąć śnieg z dachu?

Dla prowadzenia prac porządkowych konstrukcja dachu ma duże znaczenie. Płaskie dachy budynków trzeba odśnieżać samemu i robić to częściej, niż w przypadku konstrukcji stromych, z których śnieg zsuwa się sam co jakiś czas. Trzeba przy tym zawsze dbać o bezpieczeństwo swoje i innych, pamiętając o asekuracji – trzeba zakotwiczyć się np. do komina czy podstawy klimatyzatora. Dlatego, jeśli planujesz usuwać śnieg z dachu, zrób to starannie, krok po kroku.

 

Zabezpiecz teren wokół domu

Jeżeli na dachu budynku prowadzone jest odśnieżanie, trzeba odpowiednio zabezpieczyć ten teren. Nikt nie powinien przechodzić pod dachem, z którego może spadać śnieg i lód. Dlatego uzasadnione jest wygrodzenie terenu o szerokości 1/10 wysokości budynku – minimum 6 metrów i otoczenie go np. taśmą. W przeciwnym razie, gdy nie ma takiej opcji, można nawet wyznaczyć obejście, wyłączyć z ruchu chodnik lub zablokować przejazd ulicą.

Miejsce, na które będziemy zrzucać śnieg powinno być z ziemi kontrolowane przez innego pracownika. Zadba on o to, aby uformowała się górka, którą można od razu wywozić wywrotką.

Oddeleguj pracownika z kwalifikacjami

Nie każda osoba może pracować na wysokościach i usuwać śnieg z dachu. Trzeba sprawdzić, co o delegowaniu pracowników mówią przepisy. Na pewno istotne jest dobre zabezpieczenie przed upadkiem – noszenie kasku i antypoślizgowego obuwia. Niezbędne są szelki z linkami bezpieczeństwa i amortyzatorami. Zalecane jest zaznajomienie odśnieżającego z zasadami BHP na jego stanowisku pracy, a także udokumentowanie, że stan zdrowia pozwala mu na wykonywanie tych czynności (aktualne badania lekarskie).

Osoby prywatne mogą same usuwać śnieg z dachu, choć rozsądniejsze jest zatrudnienie do tego celu specjalistów.

Odśnieżanie dachu

Odśnieżanie dachu

Wydzielenie bezpiecznych stref na dachu

Bardzo wysoka czapa śniegu zakrywa nie tylko dach, ale też wszystkie wystające elementy, w tym instalacje i piorunochrony. Zanim zaczniemy odśnieżanie, trzeba ustalić, gdzie można poruszać się bezpiecznie, aby nie ryzykować potknięciem się i upadkiem. Należy unikać zbliżania się do krawędzi dachu, klap dymowych i świetlików.

Dobrym pomysłem, choć wymagającym sporych przygotowań, jest ogrodzenie miejsca, gdzie prowadzone są prace przy pomocy barierek.

Odśnieżanie – technika i akcesoria

Aby w ogóle wejść na dach, potrzebujemy wysuwanej drabiny, rusztowania lub podnośnika koszowego. Do rozprawienia się ze śniegiem przydaje się oczywiście łopata, a także młotek – skujesz nim oblodzenia w postaci sopli. W skrajnych przypadkach, gdy pokrywa będzie bardzo zlodzona, można sięgnąć po zbijak do lodu. Usuwamy śnieg łopatą, w taki sposób, aby nie uszkodzić powierzchni dachu, kominów i innych znajdujących się na nim konstrukcji.

Rodzaje zabezpieczeń śniegowych na dachach

Biały puch jest piękny, gdy leży na stoku narciarskim. Na dachu, choć też ładnie się prezentuje, to jednak powoduje uszkodzenia i wymusza ryzykowną pracę odśnieżania na wysokości. Na szczęście już na etapie budowy można zrobić całkiem sporo dla poprawienia bezpieczeństwa domu. W tym celu można zainstalować:

  • bale przeciwśnieżne – spotykane głównie na dachach domów w górach, gdzie spadający z dachu śnieg zatrzymuje się na drewnianych blokadach,
  • rury śniegowe – metalowe konstrukcje mocowane na solidnych wspornikach,
  • drabinki śniegowe,
  • noski śniegowe – spowalniają zsuwający się w stronę krawędzi śnieg i rozbijają twarde grudki i lód na mniejsze kawałki.

Można też stworzyć konstrukcję ochronną na dach płaski samodzielnie. Wystarczy ułożyć na nim drewniane deski jedna obok drugiej. Przerwy między nimi nie są najważniejsze – istotne, aby dłuższe krawędzi pokrywały się z kierunkiem, w którym zsuwa się śnieg. Alternatywą dla desek jest gruba folia budowlana, z której łatwiej usunąć śnieg.

Kiedy i jak często odśnieżać dach?

Dachy płaskie trzeba odśnieżać częściej i regularnie – po każdej śnieżycy, gdy powstanie nowa, świeża warstwa. Inaczej czapa śnieżno-lodowa skumuluje się, a jej ciężar będzie naprawdę duży. Warto poczekać na odpowiednie warunki pogodowe, niebezpieczne jest wchodzenie na dach, gdy wieje wiatr. Odśnieżanie i tak będzie nieskuteczne. Zaleca się przystąpienie do odśnieżania, gdy pokrywa ma już około 80% wagi maksymalnej przewidzianej dla danego budynku.

Obciążenie dachu śniegiem zagraża budynkowi i ludziom – w zimie trzeba kontrolować grubość pokrywy i usunąć śnieg, jak tylko będzie taka możliwość. Dotyczy to głównie dachów płaskich, bo tam opad zalega do momentu, aż przyjdą roztopy. Na dachach stromych śnieg zsuwa się na bieżąco, ale spadając też zagraża ludziom. Dlatego bieżące prace na dachu to podstawa, gdy naszym celem jest bezpieczeństwo i nie chcemy ryzykować otrzymania mandatu.