Soda na chwasty i mszyce – czy faktycznie działa?

Soda na chwasty i mszyce to naturalny, ekologiczny, a przy tym skuteczny sposób na pozbycie się niechcianych roślin, oraz niektórych składników pojawiających się w naszym ogrodzie. Jak działa soda na chwasty? Jak ją stosować? Sprawdź!

Soda na chwasty

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie

Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu) to substancja występująca w złożach mineralnych, w osadach wód słodkich oraz w wodach gruntowych. Pozyskuje się ją z minerału kopalnianego, a następnie poddaje specjalnej obróbce, rozpuszcza w wodzie i dodaje dwutlenek węgla, który powoduje wytrącanie się kryształów poddawanych w kolejnym etapie obróbki opłukiwaniu i osuszaniu. Soda oczyszczona to środek o wyjątkowo uniwersalnym i wszechstronnym zastosowaniu. Sprawdza się między innymi w przemyśle spożywczym, a także w kosmetyce, w gospodarstwie domowym i w ogrodnictwie, przy czym na każdym z wymienionych obszarów można ją wykorzystywać do różnych celów.

Uprawa roślin nieodłącznie wiąże się z walką z chwastami, chorobami i szkodnikami roślin. We wszystkich tych przypadkach soda oczyszczona może się okazać niezastąpiona. Roztwór przygotowany na bazie sody oczyszczonej wspomaga zwalczanie chorób grzybowych w ogrodzie. Znajduje on zastosowanie zwłaszcza w przypadku, gdy nasze uprawy atakują takie choroby roślin jak mączniak rzekomy, mączniak prawdziwy czy plamistość liści. Przyrządzenie roztworu do stosowania na porażone rośliny jest bardzo łatwe. W butelce ze spryskiwaczem mieszamy ze sobą 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej, 5 ml szarego mydła oraz 1 litr ciepłej wody. Całość energicznie wstrząsamy. Gotowym preparatem opryskujemy kilkakrotnie uprawy zaatakowane przez choroby grzybowe roślin. W niektórych przypadkach efekt działania sody będzie zauważalny już na drugi dzień.

Zobaczmy, jak jeszcze można stosować w ogrodzie sodę oczyszczoną:

  • Czyszczenie sprzętu ogrodniczego, doniczek i skrzynek na rośliny. Soda oczyszczona nie tylko świetnie czyści wszelkie narzędzia, ale też w naturalny sposób je odkaża. Do czyszczenia stosujemy sodę oczyszczoną z odrobiną wody, używając jednocześnie szorstkiej gąbki lub szczotki. Na koniec spłukujemy czyszczone sprzęty. Narzędzia i akcesoria, które mają częstszy kontakt z roślinami (sekatory, piły, nożyce, szpadle, łopatki) warto jeszcze wyparzyć wrzątkiem.
  • Dezynfekcja nasion, która powinna się odbywać przed każdym wysiewem. Łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuszczamy w jednym litrze wody i zwilżamy takim preparatem materiał, na którym rozsypiemy nasiona. Pozostawiamy całość na 5 godzin, w ciągu których dzięki właściwościom sody ulegną zniszczeniu szkodliwe mikroorganizmy, larwy i jaja szkodników, które mogą się utrzymywać zarówno na powierzchni nasion, jak i pod okrywą nasienną.
  • Odkwaszanie gleby. Podczas sadzenia roślin uprawnych dodajemy do każdego dołka szczyptę sody, dzięki czemu zmniejszy się kwasowość gleby.
  • Sprawdzanie kwasowości gleby. Mieszamy w pojemniku ziemię z wodą tak, by powstała papka. Posypujemy ją sodą oczyszczoną. Jeśli mieszanina zaczyna się pienić i syczeć, oznacza to, że gleba ma kwaśny odczyn.
  • Nawożenie gleby. Chociaż soda oczyszczona w ogrodzie stosowana w nadmiarze może uszkadzać rośliny, używanie jej w małych dawkach może zastąpić nawóz. Wsypujemy do pojemnika 1 łyżeczkę sody oczyszczonej, 1 łyżeczkę soli Epsom (siarczanu magnezu) oraz 1/2 łyżeczki amoniaku spożywczego (wodorowęglany amonu), a następnie zalewamy 4-5 litrami wody. Całość dokładnie mieszamy, przelewamy do konewki i podlewamy roztworem rośliny nie częściej niż raz w tygodniu. Taki nawóz pobudza rośliny do korzenienia, tworzenia świeżych pędów i do rozrastania się.

sodu w ogrodzie

Soda oczyszczona na chwasty

Jak widzimy, zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie jest bardzo szerokie. Przejdźmy jednak teraz do głównego tematu naszego artykułu, którym jest wykorzystanie sody oczyszczonej w ogrodzie i na posesji do walki z chwastami. O ile pojedyncze chwasty bez trudu możemy powyrywać, o tyle mocno zachwaszczony teren zwykle traktujemy chemicznymi środkami chwastobójczymi. Zwykle jednak uciążliwe rośliny szybko odrastają, a co więcej, gleba w danym miejscu staje się jałowa, co zaburza wzrost uprawianych roślin. W takiej sytuacji może się doskonale sprawdzić soda oczyszczona, która jest preparatem skutecznym i ekologicznym i która dodatkowo chroni rośliny przed atakiem niektórych chorób roślin i szkodników (o których jeszcze powiemy więcej). Stosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie jest bezpieczne dla ludzi, roślin i owadów, które pełnią pożyteczną rolę, jak na przykład pszczół.

W jakich miejscach stosować sodę oczyszczoną na chwasty?

  • Na grządkach w ogrodzie,
  • W pęknięciach nawierzchni tarasowej i w rogach schodów, gdzie często zbiera się ziemia, kurz, liście i materia organiczna.
  • Pomiędzy płytami na chodnikach,
  • Na łączeniach w kostce brukowej,
  • W nawierzchni podjazdu na parkingu,
  • W luźnej, nieutwardzonej powierzchni,
  • W szczelinach między kamieniami, na przykład na ścieżce ogrodowej.

Sodę oczyszczoną stosuje się na chwasty zarówno zapobiegawczo, jak i interwencyjnie (soda w dużym stopniu ogranicza ich populację), przy czym zabiegi powtarza się kilkukrotnie. Preparaty naturalne, takie jak soda oczyszczona, nie działają w tak szybkim tempie, jak chemiczne środki dostępne w sklepach z chemią ogrodową, jednak są mniej inwazyjne. Sodę oczyszczoną na chwasty najlepiej stosować wczesnym wieczorem, gdy nasłonecznienie jest słabe, zmniejsza się temperatura powietrza, a wiatr zwykle ustaje. Jak wykorzystać sodę oczyszczoną do zwalczania chwastów?

  1. Miejsca porośnięte chwastami moczymy wodą, a następnie posypujemy je sodą.
  2. Uciążliwe rośliny rosnące w trudno dostępnych miejscach możemy dodatkowo polać wrzątkiem i dopiero w następnym kroku posypać sodą.
  3. W celu usunięcia chwastów na grządkach rozpuszczamy 2-3 łyżki sody oczyszczonej w 10 l wody. Tak przygotowanym roztworem podlewamy uprawy przez kilka dni.

Soda oczyszczona na mszyce i inne szkodniki

Jak już powyżej wspomnieliśmy, soda oczyszczona w ogrodzie może być stosowana nie tylko do zwalczania chwastów, ale też szkodników. Roztwór przyrządzony na bazie sody pozwala skutecznie pozbyć się mszyc, mączlików i roztoczy. Mszyce to owady roślinożerne i można je znaleźć na roślinach uprawnych i ozdobnych. Nie omijają też kwiatów doniczkowych. Występują w koloniach i mogą mieć kolor zielony, czarny, pomarańczowy lub żółty. Roztocza to pajęczaki, do których należą między innymi przędziorki, w tym często atakujący rośliny przędziorek chmielowiec. Roztocza żerują na roślinach rosnących w gruncie i pod osłonami. Mączliki z kolei należą do pluskwiaków i przypominają nieco z wyglądu małe muszki z białymi skrzydłami. Atakują rośliny uprawiane na polach i pod osłonami. W Polsce najczęściej znaleźć można szkodnika o nazwie mączlik szklarniowy.

W pozbyciu się wymienionych szkodników pomoże nam roztwór przyrządzony na bazie sody. Do 10 l wody dodajemy 3 łyżki sody oczyszczonej i 2 łyżki startego szarego mydła. Całość dokładnie mieszamy. Spryskujemy powstałym roztworem zaatakowane rośliny dwa razy dziennie, rano i wieczorem, co 3-7 dni, przez kilka tygodni. Roztwór z sody oczyszczonej pozwoli również skutecznie usunąć inne szkodniki, gąsienice motyli, które atakują ogrody warzywne i sady. Wśród nich największe niebezpieczeństwo dla roślin kapustnych stanowi larwa śmietki kapuścianej. Preparat z sody i mydła oblepia ciała insektów, uniemożliwiając im oddychanie i ograniczając w ten sposób ich populację. Drutowce z kolei to szkodniki, które niszczą pędy winorośli i bulwy ziemniaków. Dobrym sposobem na ich odstraszenie jest wsypywanie do każdego dołka przeznaczonego na sadzenie ziemniaków niewielkiej ilości sody (mniej niż pół łyżeczki).

Sodę oczyszczoną można też wykorzystać w inny sposób do zwalczania szkodników. Oto alternatywne składniki do przyrządzenia roztworów:

  • Litr odstanej wody, 1/2 łyżeczki sody, 1/2 łyżeczki oleju jadalnego.
  • 2 l ciepłej wody, 1 łyżeczka sody oczyszczonej, kilka kropli płynu do mycia naczyń.
  • 4 litry wody, 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej.

Soda oczyszczona stanowi również niezastąpiony sposób służący do pozbycia się nagich ślimaków (pomrowów), które są bardzo odporne na wszelkie środki. W jaki sposób wykorzystać sodę? Wystarczy rozsypać trochę sody oczyszczonej na ścieżki, którymi się poruszają. Soda przylepia się do śluzu, a po dostaniu się do organizmu ślimaka, wysusza go. Należy przy tym uważać, by nie rozsypać sody na znajdujące się w pobliżu rośliny, którym taka ilość sody z pewnością zaszkodzi. Można też przygotować roztwór na bazie sody: 2 łyżki stołowe sody zalewamy 10 litrami wody i dokładnie mieszamy całość. Wylewamy roztwór w miejsca, w których ślimaki pojawiają się najczęściej.

Sposób na ślimaka w ogrodzie

Soda dobrze radzi sobie ze ślimakami

Wszechstronne zastosowanie sody oczyszczonej

Soda oczyszczona świetnie nadaje się nie tylko do usuwania chwastów, zwalczania szkodników i chorób roślin, a także do czyszczenia czy też nawożenia gleby w ogrodzie. Możemy wykorzystać sodę oczyszczoną również w wielu innych przypadkach w gospodarstwie domowym, i to nie tylko w uprawie roślin doniczkowych. Zobaczmy, jakie działanie sody może się okazać przydatne:

  • Soda pozwala ograniczyć nieprzyjemne zapachy, na przykład w lodówce (wystarczy wstawić do niej otwarty słoiczek z sodą).
  • Do wody, którą podlewamy rośliny doniczkowe, dosypujemy sody oczyszczonej, by lepiej rosły.
  • Dodatek sody do wody, w której stoją cięte kwiaty sprawi, że dłużej zachowają świeżość.
  • Soda oczyszczona na mrówki to niezawodny sposób na pozbycie się insektów z domu. Wysypujemy ją w miejscach, po których się poruszają.

Na koniec warto dodać, że soda oczyszczona świetnie nadaje się do czyszczenia i mycia powierzchni, zarówno twardych (szafy, blaty), jak i tapicerowanych (sofy, fotele). Jest nie tylko skuteczna w usuwaniu wszelkich zabrudzeń, ale także pozwala wyeliminować z nich nieprzyjemne zapachy. Sodę warto także stosować w celach kosmetycznych, do wyrobu własnych, naturalnych, a przy tym skutecznych kosmetyków. Dodatek sody do żelu do mycia pozwoli uzyskać delikatny peeling, a maseczka wykonana z sody i odrobiny wody nałożona na twarz sprawi, że cera będzie odświeżona i nawilżona. Soda dodana do szamponu pozwoli uzyskać preparat, który podczas mycia usunie niechciany odcień farby koloryzującej.