Sposób na komary w domu – skuteczne rozwiązania
Ręce i nogi pełne swędzących bąbli? Natrętne owady bzyczące nad uchem, gdy próbujesz zasnąć? Komary w domu to prawdziwe utrapienie w upalne dni! Ich towarzystwo może skutecznie popsuć wakacje albo przyprawić nas o bezsenność właśnie wtedy, gdy musimy rano wstać do pracy. Czy istnieją naprawdę skuteczne, naturalne sposoby na komary w domu czy musimy korzystać z silnych środków chemicznych? Prezentujemy najlepsze metody.
Spis treści
- 1 Komary – tylko irytujące owady czy źródło chorób zakaźnych?
- 2 Samce czy samice komara – które kąsają?
- 3 Co przyciąga komary?
- 4 Jak sobie radzić z komarami? Domowe sposoby
- 5 Rośliny odstraszające komary w domu i ogrodzie
- 6 Jak odstraszyć komary w ogrodzie?
- 7 Co zrobić, gdy domowe sposoby na komary nie działają?
- 8 Jak skutecznie odstraszyć komary? Podsumowanie
Komary – tylko irytujące owady czy źródło chorób zakaźnych?
Najczęściej występujący w Polsce komar brzęczący (Culex Pipiens) na szczęście nie przenosi chorób zakaźnych. Zwykle problemem jest tylko pozostawianie mocno swędzących ukąszeń, choć dla alergików może wystąpić pewne zagrożenie – rzadko odnotowuje się przypadki silnych reakcji uczuleniowych na substancje zawarte w ślinie komara.
Prawdziwym problemem są gatunki komarów z cieplejszych stref klimatycznych, gdzie roznoszone przez nie zarazki często stają się przyczyną epidemii chorób zakaźnych, takich jak malaria czy gorączka zachodniego Nilu.
Samce czy samice komara – które kąsają?
Za pojawianie się na ciele swędzących ukąszeń odpowiedzialne są wyłącznie samice komarów, które do rozmnażania potrzebują protein pochodzących z naszej krwi. Samiec komara żywi się nektarem kwiatów.
Co przyciąga komary?
W letnie dni można zauważyć, że niektórych wyjątkowo ,,lubią” komary, natomiast są też osoby, które zawsze mają na ciele zdecydowanie mniej swędzących bąbli. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje, do najpopularniejszych teorii wyjaśniających to zjawisko należą te związane z grupą krwi – posiadacze grupy 0 wydają się znacznie bardziej ,,łakomym kąskiem” dla komarów.
Udowodniono również, że dla tych owadów atrakcyjny jest zapach naszego potu (a właściwie obecne w nim substancje, takie jak amoniak i kwas mlekowy). Rozwiązaniem może być zatem szczególne dbanie o higienę w upalne dni oraz korzystanie z kosmetyków bezzapachowych. Komary potrafią nas zlokalizować nawet w ciemności na postawie naszego oddechu – są lepiej wyczulone na zwiększone stężenie dwutlenku węgla w powietrzu.
Komary przyciąga również ciemny kolor naszego stroju, dlatego starajmy się ubierać w jasne barwy. Na spacer do lasu czy wieczorny wypoczynek na działce wybierajmy bluzki z długim rękawem i długie spodnie, które pomagają ograniczyć ryzyko ukąszeń, nie tylko komarów, ale też różnych innych owadów. Ciemne barwy ponadto niezbyt dobrze odbijają promienie słoneczne, więc latem będzie nam w nich zbyt gorąco, a jak już wspomniano, pot również przyciąga komary.
Jak sobie radzić z komarami? Domowe sposoby
-
Nasącz gąbkę octem
Naturalne sposoby na pozbycie się komarów często wymieniają ocet. Najlepszą metodą ma być postawienie gąbki nasączonej octem – jego zapach skutecznie zniechęca owady. Szczególnie polecany jest ocet wyprodukowany z liścia orzecha włoskiego.
Położenie gąbki przy łóżku powinno być dobrym rozwiązaniem problemu nieprzespanych nocy, ale jeśli i nam przeszkadza ten zapach, powinno wystarczyć umieszczenie jej na parapecie okiennym.
-
Wystaw cebulę (najlepiej pokrojoną)
To jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów odstraszania komarów. Wieczorem pokrojoną w plasterki cebulę wystawić należy na parapet – jej intensywny zapach powinien zniechęcić owady przez całą noc.
Możesz też wykorzystać zmiażdżone lub drobno posiekane ząbki czosnku. Niektórzy sugerują, żeby spryskać całe pomieszczenie domowym wywarem z cebuli i/lub czosnku, ale miej na uwadze, że w ten sposób możesz odstraszyć także domowników!
-
Zrób domowe świece na komary
Świecę, która odstrasza komary, możesz wykonać samodzielnie w bardzo prosty sposób. Wystarczy zetrzeć trochę skórki cytrynowej i ułożyć ją wokół knota świecy. Po zapaleniu świeczki uzyskasz naturalny odświeżacz powietrza o zniewalającym zapachu cytrusów – niezwykle efektywny w odstraszaniu komarów!

Świeczki i spirale na komary
-
Wykorzystaj olejki eteryczne
Intensywny zapach wielu z nich niezwykle skutecznie odstrasza komary. Do najbardziej polecanych należą: olejek lawendowy, cedrowy, tymiankowy, paczulowy, goździkowy, cynamonowy, herbaciany, miętowy, z trawy cytrynowej, z kocimiętki, z geranium, z bazylii czy też olejek eukaliptusowy. Bez trudu dostaniemy je w sklepach zielarskich, kosmetycznych oraz z artykułami do wnętrz.
Nie powinno się nanosić nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na ciało. Wygodna w aplikacji jest postać odstraszających zapachów w formie sprayu. Olejki eteryczne można także wykorzystać w kominkach zapachowych, dzięki czemu ich zapach wypełni całe pomieszczenie i pozwoli uniknąć nieproszonych gości.
-
Zastaw pułapkę na komary
Pułapki własnej roboty to bardzo efektywne domowe sposoby na komary. Jeśli chcesz się pozbyć owadów, które wleciały do pokoju przez otwarte okno, wykorzystaj do tego celu terpentynę.
Ten bezbarwny rozpuszczalnik farb czy olejów będzie dla nich zabójczy. Po prostu zamknij okna, nalej trochę terpentyny na spodek lub do słoiczka, postaw go w pomieszczeniu i wyjdź na ok. 20 min, dokładnie zamykając za sobą drzwi. Po upływie tego czasu komary powinny już bezwładnie leżeć na podłodze – wystarczy zamieść je miotełką. Uważajmy jednak, żeby nie wdychać oparów terpentyny, które są szkodliwe również dla nas!
Dobrym pomysłem będzie tez pułapka na komary z butelki po napoju i mikstury drożdżowej. Wybierz plastikową, najlepiej dwulitrową i odetnij jej górną część (ok. 1/3 długości). Następnie zagotuj litr wody, dodaj ok. 50 g cukru i mieszaj do całkowitego rozpuszczenia. Dolej szklankę zimnej wody, a potem odczekaj jeszcze kilka minut, żeby roztwór się schłodził.
Teraz pora dodać 1 g drożdży i przelać całość do butelki – gdy zaczną pracować, zacznie się wydzielać dwutlenek węgla. Przyciągnie on komary podobnie jak ten w wydychanym przez człowieka powietrzu. Dla lepszego efektu możesz owinąć butelkę czarną folią albo pomalować ją na czarno, gdyż kolor dodatkowo je wabi. Część górną butelki włóż w dolną dziubkiem do dołu, ale tak, by nie dotykał on mikstury. To dla komarów pułapka bez wyjścia!

Moskitiera w oknie
Rośliny odstraszające komary w domu i ogrodzie
Sprawdzone domowe sposoby na komary to również wykorzystanie roślin na komary,wykazujących się charakterystycznym zapachem, którego te owady nie znoszą. Wiele z nich może zarazem posłużyć nam do dekoracji balkonu czy parapetu albo jako zioła. Będą to np.:
- lawenda wąskolistna;
- pelargonia;
- koper włoski;
- komarzyca/komarowiec (a właściwie plektrantus koleusowaty o intensywnym zapachu odstraszającym również mole);
- kocimiętka;
- bodziszek cuchnący (anginka) – komary są szczególnie wyczulone na olejki eteryczne wydzielające się w dużych ilościach po potarciu liści;
- mięta (jeśli nie mamy sadzonek, możemy też ułożyć w pokoju listki mięty pieprzowej).

Komarzyca
Jak odstraszyć komary w ogrodzie?
Pozbądź się nadmiaru wody na działce
Komary do rozmnażania potrzebują wody – wystarczy ledwie jej dwuipółcentymetrowa warstwa, by mogły złożyć jaja. Takich miejsc jest zatem w ogrodzie sporo. Chodzi tu nie tylko o niezarybione oczka wodne – zwróć uwagę także na wodę zalegającą w zagłębieniach terenu, konewki i wiadra do podlewania roślin, zatkane rynny czy nawet dziury w drzewach.
Wykorzystaj zwierzęta jako naturalne sposoby na komary
Ptaki do walki z komarami w ogrodzie
Skuteczny, naturalny sposób na komary polega również na wykorzystaniu zwierząt, które są ich naturalnymi wrogami. Na łonie natury jerzyki zjadają w ciągu doby nawet 20 000 komarów, dlatego ich obecność na naszej działce jest bardzo pożądana.
Ale jak sprawić, by akurat ten gatunek ptaka zechciał przebywać w pobliżu naszego domu? Spróbuj zbudować domek o dostosowanej do niego wielkości i poczekaj – może akurat dopisze Ci szczęście! Jeśli nie, nic straconego, bo wiele innych ptaków również żywi się komarami, a ich skuteczność może być niewiele mniejsza niż jerzyka.
Pająki jako naturalne sposoby na komary w domu
Wiele osób pozbywa się z domu pająka, gdy tylko go zobaczy, ale to poważny błąd! Pajęczyny negatywnie wpływają na estetykę mieszkania, jednak czasem warto powstrzymać się z ich omiataniem w niewidocznych miejscach, przynajmniej w sezonie letnim. Pająki codziennie łapią w sieci komary i różne inne owady, które są dla nas niepożądane.
Ryby i ważki pomogą pozbyć się komarów na działce
Ryby i ważki zaliczane są do największych naturalnych wrogów komarów, ponieważ żywią się ich larwami. Zadbaj więc o to, by oczko wodne przy domu było pełne ryb. Jeśli dekoracyjne oczka wzbogacimy również o odpowiednie gatunki roślin, przyciągniemy duże ilości ważek. Te piękne owady nie tylko będą cieszyć nasze oko podczas letniego wypoczynku w ogrodzie, ale też chętnie zapolują na komary.
Co zrobić, gdy domowe sposoby na komary nie działają?
Jeśli niechciane komary nie dają się odstraszyć, jedynym sposobem dla ochrony pomieszczeń może być montaż siatki przeciw owadom w oknach i drzwiach, które pozostawiamy otwarte dla lepszej wentylacji.
Sprawdzone sposoby na te nieznośne owady to także różne preparaty chemiczne, np. w postaci oprysku. Będzie to metoda zdecydowanie mniej przyjazna środowisku, a tego typu substancje trzeba zabezpieczyć przed dostępem dzieci i zwierząt domowych, ale cóż – czasami trzeba wyciągnąć ciężkie działa!

Odstraszacz na komary
Czy kupne odstraszacze komarów są skuteczne?
Większość z nich zdecydowanie tak, miejmy jednak na uwadze, że poziom skuteczności może się znacząco różnić w zależności od składu danego specyfiku. Repelenty, których używamy na ciało, by odstraszyć komary najczęściej mają postać sprayu, żelu bądź kremu. Te na bazie naturalnych substancji będą działały krócej (i czasami słabiej) niż te zawierające silne związki chemiczne (IR 3535, ikarydynę czy bardzo popularne DEET).
W sklepach z wyposażeniem wnętrz można też nabyć różne rodzaje produktów, które pomogą walczyć z komarami w pomieszczeniach, w których przebywamy. Najczęściej mają one postać zapachowych świec, lamp owadobójczych, urządzeń uwalniających insektycydy czy też odstraszaczy ultradźwiękowych. Ich skuteczność bywa bardzo zróżnicowana. Warto kierować się renomą producenta i czytać opinie w Internecie.
Jak skutecznie odstraszyć komary? Podsumowanie
Komary występujące w Polsce nie są niebezpieczne, ale ich ukąszenia mogą być bardzo dokuczliwe, dlatego warto się przed nimi chronić. Do wyboru mamy różne naturalne sposoby na komary, chemiczne środki odstraszające oraz urządzenia mające zniechęcić tych uciążliwych bywalców naszych domów.
Woń wielu powszechnie dostępnych produktów może tworzyć wokół nas naturalną barierę ochronną – najskuteczniejsze z domowych sposobów zakładają wykorzystanie octu, cebuli, cytrusów i olejków eterycznych. Warto ponadto uprawiać na parapecie, balkonie czy tarasie rośliny, których zapach odstrasza komary.
Na działce możemy wykorzystać obecność zwierząt, które są naturalnymi wrogami tych brzęczących owadów. Dobrym pomysłem jest również zastawianie pułapek – zarówno tych gotowych, jak i wykonanych samodzielnie. Gdy naturalne sposoby na komary okazują się nie w pełni skuteczne, z pewnością pomogą nam dobrej jakości odstraszacze dostępne w sklepach.