Sposoby na ślimaki w ogrodzie

Ślimaki w ogrodzie spędzają sen z powiek ogrodnikom. Są trudne do wytępienia, jednak istnieje wiele sposobów, zarówno domowych, jak i chemicznych, na skuteczne pozbycie się tych szkodników z ogrodu. Jakie to sposoby? Oto najskuteczniejsze propozycje. Poznaj je i wypróbuj!

Ślimaki w ogrodzie

Sposoby zwalczania ślimaków

W naszych ogrodach spotkać można zarówno ślimaki nagie, bez skorupki, jak i ze skorupką. Największe utrapienie ogrodników stanowią nagie ślimaki, ponieważ gatunki ze skorupką zwykle nie wyrządzają większych szkód w uprawach. Zarówno ślimaki nagie, jak i ze skorupką, wychodzą podczas deszczowej pogody i lubią wilgotną, żyzną glebę. Znajdziemy je w wilgotnych zakamarkach i gęstych zaroślach. Lubią ogrody pełne cienistych zakątków, w których mogą schować się przed słońcem. Co świadczy o ich pojawieniu się w ogrodzie? Przede wszystkim na liściach, owocach i płatkach kwiatów zauważymy wygryzione, nieregularne dziury. Co gorsza, może to oznaczać, że uszkodzone są również korzenie roślin. Chociaż inne szkodniki w podobny sposób niszczą rośliny (chrząszcze, gąsienice motyli), to ślimaki w ogrodzie dają o sobie znać, zostawiając wszędzie charakterystyczny śluz.

Poznając sposoby na ślimaki w ogrodzie, warto wiedzieć, że dotyczą one ślimaków nagich, które stanowią prawdziwe zagrożenie dla naszych upraw, szczególnie jeśli jest ich dużo. Wyrządzają one największe szkody wiosną, zjadając płatki kwiatów, młode pędy i siewki. Nagie ślimaki potrafią zjeść całą roślinę, pozostawiając z niej jedynie łodyżki, a do tego żerują przez cały sezon wegetacyjny. Uprawy zaatakowane przez ślimaki są osłabione i częściej chorują. Nie można jednak zapominać, że ślimaki w ogrodzie to również pożyteczne organizmy. Zjadają resztki roślinne i zwierzęce, aktywnie uczestnicząc w tworzeniu ziemi kompostowej. Z tego też powodu zwalczamy ślimaki nagie tylko wtedy, gdy jest to konieczne, to znaczy kiedy wyrządzane przez nie szkody są naprawdę duże. W pierwszej kolejności wykorzystujemy domowe sposoby na ślimaki, których jest całe mnóstwo, a które przedstawiamy poniżej.

Jak naturalnie zwalczyć ślimaki? O prewencji

Najlepszy naturalny sposób na ślimaki nagie to zapobieganie ich pojawieniu się i wbrew pozorom możemy tu zrobić bardzo dużo! Jednym z najlepszych sposobów na ochronę roślin przed ślimakami w ogrodzie jest tworzenie przeszkód, przez które nie będą one w stanie przejść. Jeśli zauważymy szczególną preferencję ślimaków co do wybranych roślin, powinniśmy je jak najszybciej zabezpieczyć. Doskonale nadają się do tego celu pokruszone skorupki jajek, trociny, popiół po spalaniu drewna w kominku, drobne kamyczki, igliwie sosnowe, plewy jęczmienne czy drobne kamyczki. Ślimaki będą miały też trudność w przedarciu się przez kopczyki usypane z gruboziarnistego piasku. Metody naturalne polegające na ograniczaniu dostępu ślimaków do roślin są dość skuteczne, jednak trzeba trzymać rękę na pulsie – po opadach należy poprawić przeszkody.

Jak jeszcze przeciwdziałać pojawieniu się ślimaków w ogrodzie?

  • Zbierać dojrzałe owoce leżące na ziemi pod drzewami (jak jabłka, gruszki, morele);
  • Regularnie kosić trawnik. Ślimaki lubią wysoką trawę, która jest dla nich dobrą kryjówką;
  • Na bieżąco wyrywać chwasty, zwłaszcza pokrzywy;
  • Sprzątać gałęzie i ścięte rośliny, które mogłyby stanowić schronienie dla ślimaków;
  • W słoneczne dni przekopywać płytko ziemię, by wydobyć na powierzchnię jaja ślimaków. Wykopane z ziemi i wystawione na słońce szybko wyschną;
  • Podlewać ogród rano. Ponieważ ślimaki żerują głównie w nocy i po opadach deszczu, podlewając ogród wieczorem, stwarzamy dla nich idealne warunki.
Sposób na ślimaka w ogrodzie

Nagie ślimaki są bardziej szkodliwe dla naszych roślin

Co odstrasza ślimaki w ogrodzie? Naturalni wrogowie ślimaków!

Zwalczanie ślimaków w naturalny sposób obejmuje też zadbanie o to, by w naszym ogrodzie znajdowali się naturalni wrogowie ślimaków oraz by rosły w nim rośliny, których ślimaki unikają. Jakie zwierzęta jedzą ślimaki w ogrodzie?

  • Jeże,
  • Ropuchy,
  • Myszy,
  • Jaszczurki,
  • Ptaki.

Naturalne, sprawdzone sposoby na ślimaki w ogrodzie to obsadzanie grządek co najmniej kilkoma z roślin z poniższej listy:

  • Bylica piołun,
  • Liliowiec ogrodowy,
  • Rozchodnik,
  • Wiesiołek krzewiasty,
  • Przywrotnik ostroklapowy,
  • Wilczomlecz mirtowaty,
  • Nasturcja,
  • Lawenda wąskolistna,
  • Krwawnik pospolity,
  • Płomyk wiechowaty,
  • Czosnek,
  • Cebula zwyczajna,
  • Gorczyca,
  • Majeranek,
  • Szałwia lekarska.

Do walki ze ślimakami warto również wykorzystać ich brak tolerancji dla nerecznicy samczej. To paproć rosnąca naturalnie w cienistych lasach, często w pobliżu strumieni. Sadzona jest także w celach ozdobnych w ogrodach, parkach i na cmentarzach. Jest ona silnie trująca, i to zarówno dla człowieka, jak i ślimaka, który będzie jej unikał. Rozkładamy więc pomiędzy naszymi grządkami ścięte liście nerecznicy samczej, która skutecznie odstrasza szkodniki.

Co na ślimaki w ogrodzie? Domowe sposoby

Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie obejmują też stosowanie naturalnych środków, które utrudniają ślimakom przemieszczanie się, odstraszają je, zapobiegając dostępowi do poszczególnych roślin lub powodują u nich nieodwracalne uszkodzenia ciała. Mamy tu do wyboru wiele substancji. Niektóre z nich kupimy tanio w sklepie ogrodniczym, podczas gdy inne zwykle mamy po prostu w domu. Naturalne środki na ślimaki w ogrodzie stosujemy w pobliżu upraw, spryskując lub posypując nimi nie tylko ścieżki, którymi się poruszają, ale również bliskie okolice roślin.

Jak odstraszyć ślimaki od swojej działki? Oto kolejne sprawdzone, domowe sposoby walki ze ślimakami:

  • Oprószamy mączką bazaltową miejsca, do których ślimaki nie mają mieć dostępu oraz same rośliny zagrożone ich atakiem. Mączka oblepia ciała ślimaków ze względu na lepki śluz, jaki wydzielają, i utrudnia im przemieszczanie się.
  • Rozsypujemy wokół roślin wapno palone (stosowane do wapnowania gleby). Ciało ślimaka ulega silnym uszkodzeniom w kontakcie z wapnem. Trzeba jednak pamiętać, że środek ten odkwasza glebę, dlatego należy go stosować bardzo ostrożnie, i to tylko wtedy, gdy mamy w ogrodzie ziemię nadmiernie kwaśną.
  • Sól na ślimaki w ogrodzie jest również bardzo skuteczna. Podobnie jak wapno palone, powoduje uszkodzenia ciała szkodników.
  • Cynamon na ślimaki w ogrodzie to znacznie łagodniejszy sposób na ich pozbycie się. Rozsypujemy go wokół roślin, a ponieważ zapach cynamonu działa drażniąco na ślimaki, będą one go unikać.
  • Odstraszająco na ślimaki w ogrodzie działa również zapach kawy. Spryskiwanie roślin naparem z kawy jest bezpiecznym sposobem na pozbycie się niechcianych intruzów. Kawowy napar studzimy i rozcieńczamy wodą w stosunku 1:4. Dla wzmocnienia efektu odstraszającego można dodać do oprysku cynamon. Fusy po zaparzeniu kawy rozsypujemy z kolei wśród roślin.
  • Soda oczyszczona odstrasza ślimaki, dlatego warto ją rozsypać w miejscach, które chcemy przed nimi chronić.

Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie: piwo na ślimaki

Dobrym sposobem na pozbycie się ślimaków z ogrodu jest również tworzenie pułapek. Jest to jednak metoda dla osób, które zadbają o to, by codziennie opróżniać pułapkę i wywozić ślimaki w inne miejsce. W ten sposób chronimy jednak nie pojedyncze rośliny, ale cały ogród, dlatego jest on warty uwagi. Jak wykonać pułapkę na ślimaki w ogrodzie? Mamy tu dwie propozycje. Pierwsza z nich polega na ułożeniu starych desek w taki sposób, by stworzyć pod nimi wilgotne i zacienione miejsce. Na spodzie układamy przynętę na ślimaki, na przykład liście sałaty. Ślimaki chętnie chronią się w takich miejscach, dlatego jeśli uzbiera się ich co najmniej kilka, zbieramy je i przewozimy lub przenosimy w inne miejsce (oczywiście odpowiednio daleko).

Ślimaki uwielbiają piwo, co warto wykorzystać do stworzenia kolejnej pułapki. W miejscach, gdzie pojawiają się najczęściej, zakopujemy wysokie słoiki, które w 1/3 napełniamy piwem. Ślimaki, zwabione jego zapachem, będą podpełzać tak blisko, że w końcu wpadną do środka. Piwną pułapkę również opróżniamy systematycznie, co najmniej raz dziennie. Jeśli mamy duży ogród, to takich pułapek powinniśmy przygotować co najmniej kilka i dobrze byłoby je ustawić w różnych miejscach. Warto zadać sobie tyle trudu, ponieważ ten naturalny sposób na usunięcie się ślimaków nie powoduje uszkodzeń ciała szkodników, a ponadto możemy pozbyć się ich na dobre z ogrodu.

Piwo na ślimaki w ogrodzie

Piwna pułapka to najskuteczniejszy domowy sposób

Zwalczanie ślimaków a stosowanie środków chemicznych

W walce ze ślimakami w ogrodzie decydujemy się też niekiedy na bezpośrednie, ręczne zbieranie szkodników. Czekamy więc na deszczowy, wilgotny dzień, kiedy ślimaki wyjdą na żer. Bierzemy wiadro i chodzimy po ogrodzie, zbierając je wkładając do środka. Zebrane ślimaki oczywiście nie muszą ginąć. Podobnie jak w przypadku pułapek, wynosimy lub wywozimy je z dala od naszego ogrodu. Metoda ta, choć skuteczna, uznawana jest za mało wydajną, a przy tym czasochłonną. Jeśli żadne z powyżej wymienionych sposobów nie przynoszą spodziewanych efektów, pozostaje nam zastosowanie preparatów chemicznych do zwalczania ślimaków.

Decydując się na gotowe preparaty chemiczne mające na celu eliminację ślimaków, trzeba jednak pamiętać, że zawierają one substancje, które działają toksycznie również na inne, pożyteczne organizmy, przy czym nie zawsze odbywa się to bezpośrednio. Zatrute ślimaki stają się pokarmem dla jeży, jaszczurek, ropuch i ptaków, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że pozbywając się szkodników, jednocześnie usuniemy z ogrodu naszych sprzymierzeńców. Środki chemiczne do zwalczania ślimaków mogą mieć formę:

  • Granulatów,
  • Żeli,
  • Pułapek.
Preparat na ślimaki w ogrodzie

Specjalne preparaty na ślimaki szybko rozwiążą problem

W ostatnich latach pojawiły się również w sklepach ogrodniczych środki zwalczające ślimaki w ogrodzie poprzez nicienie, które są ich pasożytami. Nicienie zawarte w preparatach rozmnażają się w ciele ślimaka, powodując jego szybką śmierć. Stosując środki chemiczne w ogrodzie należy pamiętać, że nie są one również obojętne dla zdrowia człowieka, dlatego wszelkie zabiegi przeprowadzamy w gumowych rękawiczkach.