Sucha rzeka w ogrodzie — co to jest i jak zrobić?
Sucha rzeka w ogrodzie to ciekawy pomysł na aranżację przestrzeni. Tego typu obiekt nie tylko pięknie się prezentuje (może on zrobić świetne wrażenie zarówno w dużym ogrodzie, jak i na niewielkiej uprawie), ale także — co jest równie ważne — pełni szereg praktycznych funkcji. Suche rzeki ogrodowe mogą zapobiegać erozji, a także zapewniają miejsce faunie i florze. Co musisz zrobić, by zbudować suchy strumień?
Spis treści
- 1 Jak zbudować suchy strumień w ogrodzie?
- 2 Jakie materiały są potrzebne do stworzenia suchego strumienia?
- 3 Jak stworzyć suchą rzekę w swoim ogrodzie?
- 4 Sucha rzeka w ogrodzie — o czym trzeba pamiętać?
- 5 Czy suchy strumień trzeba nawozić?
- 6 Suchy strumień — jakie rośliny mogą się tu znaleźć?
- 7 Suchy strumień w ogrodzie. Podsumowanie
Jak zbudować suchy strumień w ogrodzie?
Stworzenie suchej rzeki w ogrodzie nie jest tak trudne, jak mogłoby się to pierwotnie wydawać. Wystarczy odrobina dobrych chęci, umiejętność planowania i kilka podstawowych materiałów, by w krótkim czasie osiągnąć zamierzony efekt.
Dlaczego warto stworzyć suchą rzekę w swoim ogrodzie?
Stworzenie suchej rzeki w ogrodzie to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Wyschnięte koryto może bowiem pomóc powstrzymywać procesy erozji gleby oraz stworzyć naturalnie wyglądający element krajobrazu.
Ponadto zbudowanie suchej rzeki to świetny sposób na ponowne wykorzystanie nadmiaru takich znajdujących się na Twoim terenie elementów natury jak żwir czy drobne kamienie.
Jakie materiały są potrzebne do stworzenia suchego strumienia?
Materiały potrzebne do stworzenia suchej rzeki będą się różnić w zależności od wielkości i kształtu konstrukcji, którą chcesz stworzyć. Jednak wszystko, czego tak naprawdę potrzebujesz, to podstawowy sprzęt do kopania i wystarczająco dużo kamieni lub żwiru, aby wyłożyć dno i brzegi koryta rzeki.
Jak stworzyć suchą rzekę w swoim ogrodzie?
Jeśli dopiero zastanawiasz się, w jakim miejscu ogrodu warto umieścić suchą rzekę, weź pod uwagę zarówno aspekty użytkowe, jak i estetykę obiektu.
Przede wszystkim, sucha rzeka powinna znajdować się w takim miejscu ogrodu, w którym będzie ona dobrze widoczna i dostępna dla odwiedzających.
Wyznacz kształt swojej wyschniętej rzeki
Po wybraniu lokalizacji dla wyschniętej rzeki użyj węża ogrodowego lub zwykłego sznurka, aby zaznaczyć kształt elementu. W przypadku zakrzywionej suchej rzeki utwórz serię krzywych w kształcie litery S. Dzięki temu całość będzie wyglądała naturalnie.
Wykop glebę pod wyschniętą rzekę
Używając łopaty lub koparki, wykop ziemię w zaznaczonym obszarze, aby utworzyć rów dla wyschniętego koryta rzeki. Głębokość i szerokość wykopu będzie zależała od wielkości i skali całego projektu.
W przypadku małej suchej rzeki wykop na głębokość 15-30 cm. Oczywiście, głębokość ta może wynieść 30-45 cm lub nawet 45-60 cm. Decydujące w tym zakresie są Twoje potrzeby.
Stwórz podstawę dla swojej wyschniętej rzeki
Po wykopaniu rowu musisz wypełnić dół, używając do tego celu piasku. Podłoże należy zagęścić w taki sposób, aby było ono równe i stabilne.

Sucha rzeka w ogrodzie
Wyłóż korytko suchego strumienia, wykorzystując do tego kamienie lub duże ilości żwiru
Po stworzeniu podstawy dla wyschniętej rzeki możesz zacząć ozdabiać ją z użyciem żwiru lub kamieni.
To, jakimi kamieniami uzupełnisz suchy strumień, zależy od Twoich możliwości i preferencji, ale ważne jest, aby używać materiału o zbliżonej kolorystyce oraz kształcie.
Dzięki temu uzyskasz spójny wygląd niezależnie od tego, czy wykorzystujesz żwir, czy też używasz wyłącznie dużych kamieni.
Po wyłożeniu kamieniami dna i boków wyschniętego koryta w suchej rzece możesz zacząć wypełniać je roślinami, drobnymi elementami ozdobnymi itp.
Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, byś ozdobił/a ogrodowy suchy strumień z użyciem kawałków drewna itp. Na tym etapie prac ogranicza Cię tak naprawdę tylko Twoja własna wyobraźnia.
Sucha rzeka w ogrodzie — o czym trzeba pamiętać?
Ważne jest regularne podlewanie wyschniętej rzeki, zwłaszcza w gorące letnie miesiące. Upewnij się, że używasz węża ze zraszaczem, aby woda była równomiernie rozprowadzana po korycie rzeki.
Suchą rzekę należy podlewać przez około 30 minut tygodniowo. Zaleca się, by używać do tego zadania wody o letniej temperaturze.
Oczywiście, podlewanie staje się niezbędne dopiero wtedy, gdy umieściłeś w tym miejscu rośliny ogrodowe i/lub trawę.
Czy suchy strumień trzeba nawozić?
Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, to w rzeczywistości sucha rzeka w ogrodzie powinna być regularnie nawożona.
Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty — podstawę suchego strumienia stanowi gleba. Trzeba ją regularnie nawozić oraz podlewać, by utrzymać podłoże w dobrej kondycji.
Zaleca się, by nawozić suchą rzekę w comiesięcznych odstępach. Oczywiście, jeszcze przed przystąpieniem do tego działania należy zapoznać się z informacjami umieszczonymi przez producenta na opakowaniu.
Suchy strumień — jakie rośliny mogą się tu znaleźć?
W miarę wzrostu roślin możesz chcieć dodać rośliny do suchego koryta rzeki, by stworzyć w ten sposób ciekawą kompozycję. Jakie gatunki kwiatów możesz do tego wykorzystać?
Odpowiedź na pytanie jest prosta: właściwie każdy typ rośliny, który nadaje się do przydomowego ogrodu lub działki rekreacyjnej.
Pamiętaj, aby wybrać takie gatunki, które dobrze radzą sobie w piaszczystej glebie. Jeśli potrzebujesz roślin, które nie wymagają zbyt częstego podlewania, mamy dla Ciebie kilka propozycji: rozchodniki, krwawnik pospolity oraz lawenda.
Suchy strumień w ogrodzie. Podsumowanie
Stworzenie suchej rzeki w ogrodzie może przynieść wiele korzyści. Takie rozwiązanie pomoże Ci ograniczać erozję gleby, a także doda niepowtarzalnego charakteru Twojemu ogrodowi.
Materiały potrzebne do stworzenia suchej rzeki są łatwo dostępne, w związku z czym nie jest to zadanie trudne do zrobienia; wystarczy, być podczas aranżacji ogrodu kupił żwir i wykorzystał nieco kamieni w określonych kolorach i rozmiarach.
Przy odrobinie planowania i wysiłku możesz stworzyć na swoim własnym podwórku piękną suchą rzekę, która wywrze wrażenie na odwiedzających Cię znajomych.