Susza w ogrodzie? Zobacz rośliny niewymagające częstego podlewania
Uprawa roślin może dać Ci wiele korzyści, stanowiąc ciekawą odskocznię od trosk codziennego życia. Aby jednak osiągnąć sukces w tym zakresie, należy w sposób odpowiedzialny podejść do hodowli i zapewnić odpowiednie warunki w ogrodzie. Musimy pamiętać przede wszystkim o regularnym podlewaniu. Generalnie, systematyczne działanie w tym zakresie jest niezbędne, ale warto wiedzieć, że nie wszystkie gatunki potrzebują dużych ilości wody. Jakie są rośliny niewymagające częstego podlewania?
Spis treści
- 1 Roślina, które nie wymaga częstego podlewania — dlaczego jest to korzystny wybór?
- 2 Jakie rośliny doniczkowe i ogrodowe nie wymagają częstego podlewania?
- 3 Rośliny odporne na suszę — przegląd gatunków, które dobrze radzą sobie z brakiem wody
- 4 Kwiaty doniczkowe, których nie trzeba często podlewać. Sukulenty (aloes) i nie tylko
- 5 Jakich gatunków roślin należy unikać, jeśli spodziewasz się suszy w ogrodzie?
- 6 Co jeszcze można zrobić, by móc uchronić ogród przed suszą?
- 7 Ważne jest nie tylko podlewanie
- 8 Jakie rośliny i kwiaty doniczkowe nie wymagają podlewania? Podsumowanie
Roślina, które nie wymaga częstego podlewania — dlaczego jest to korzystny wybór?
Choć Polska jest krajem europejskim, trzeba liczyć się z tym, że — wskutek zmian klimatycznych, jakie mają miejsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat — susze stały się jednym ze stałych elementów naszej aury.
Co ważne, problem ten jest wielopłaszczyznowy i pojawia się właściwie o każdej porze naszego roku:
- w czasie wiosny oraz lata występują okresy, podczas których zdarza się pod rząd nawet kilka tygodni bez deszczu. Jeśli dodamy do tego letnie upały, nie powinno nikogo dziwić, że susza jest realnym problemem,
- w porze zimowej opady śniegu nie są zbyt duże, co oznacza brak roztopów. Z jednej strony pozwala to uniknąć “chlapy”, które jest uciążliwa, z drugiej jednak — powstała w ten sposób woda mogłaby zasilić podłoże.
Jakie rośliny doniczkowe i ogrodowe nie wymagają częstego podlewania?
Jeśli zajmujesz się uprawą roślin ogrodowych, z pewnością zadowoli Cię informacja, że jest wiele gatunków, które mają zdolność magazynowania wody.
Zasadniczo, rośliny niewymagające podlewania mają takie wspólne cechy jak:
- mięsiste liście — taki typ ulistnienia nie ma jedynie walorów estetycznych. Wręcz przeciwnie: rośliny o grubych liściach mają większe możliwości w zakresie magazynowania wody, co pomoże im przetrwać dłuższe okresy suszy. Jeśli dana roślina magazynuje wodę, pozwoli jej to przetrwać nawet wiele tygodni bez podlewania. Podczas wyboru gatunków do uprawy warto zwrócić uwagę również na to, czy ulistnienie pokryte jest kutnerem, czyli włoskami pokrywającymi liście (a w niektórych przypadkach również łodygi). Włoski te odpowiadają za pozyskiwanie i gromadzenie wody, a także, co jest równie ważne, ograniczają jej wyparowywanie.
- dobrze rozwinięty system korzeniowy — jest to bardzo ważny atut roślin ogrodowych, które mogą dzięki temu znacznie skuteczniej czerpać wodę z podłoża, w którym się znajdują.
Rośliny odporne na suszę — przegląd gatunków, które dobrze radzą sobie z brakiem wody
Wśród kwiatów odpornych na suszę znajdują się np. takie gatunki jak:
- rozchodniki — jest to obszerna grupa, która obejmuje m.in. rozchodniki ostre, ościste, kaukaskie czy sześciorzędowe. W zależności od odmiany można je sadzić np. na ogrodach skalnych, skarpach czy murkach oraz wszelkich innych miejscach, w których nie znajduje się zbyt wiele wody,
- byliny — takie gatunki jak żagwin ogrodowy, acena drobnolistna, macierzanka piaskowa czy czyściec wełnisty również nie wymagają nadmiernego podlewania,
- drzewa iglaste — w szczególności sosna jest drzewem, które dobrze magazynuje wodę i jest w stanie wytrzymać dłuższe okresy suszy. Zalicza się tu np. sosnę Banksa, wejmutkę czy pospolitą,
- drzewa iglaste, w tym np. jarząb, glediczja trójcierniowa, perełkowiec czy złotokap pospolity,
- krzewy liściaste — karagana syberyjska, świdośliwa Lamarcka, perukowiec podolski, pęcherznica kalinolistna.
Wyżej wymienione gatunki to tylko niektóre spośród wszystkich możliwych rozwiązań. Do tej kategorii zalicza się również np. kaktus, tymianek, dracena obrzeżona, zamiokulkas (zwany także żelazną rośliną; jest to odmiana o szczególnie niskich wymaganiach uprawowych, dzięki czemu sprawdzi się, jeśli nie masz ręki do kwiatów i zapominasz o ich doglądaniu), szałwia czy lawenda, a także rośliny jałowcowe.
Jak widać, dostępnych możliwości jest całkiem sporo. W grupie tej można znaleźć niewielkie kwiaty do rabat ogrodowych, krzewy czy drzewa; wszystkie z nich łączy jedno, tzn. brak dużych wymagań w zakresie dostarczania wody (co więcej, jej nadmiar może przynieść wręcz odwrotny efekt). Zazwyczaj trzeba podlewać je nie częściej niż raz na tydzień.
Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli dana odmiana nie wymaga dużych ilości wody, nie należy zapominać o jej regularnym podlewaniu.

Byliny wieloletnie na suszę
Kwiaty doniczkowe, których nie trzeba często podlewać. Sukulenty (aloes) i nie tylko
Zapewne nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre rośliny doniczkowe także wykazują się dobrą odpornością na suszę.
Jeśli chodzi o rośliny doniczkowe, to zalicza się do nich m.in. następujące gatunki:
- epipremnum złociste — jest to naturalnie wyglądająca roślina doniczkowa, która nawet przez dłuższy czas dobrze radzi sobie z brakiem wody. Wystarczy raz na tydzień dostarczać niewielką ilość wody i zapewnić tej roślinie w doniczce dobrze nasłonecznione miejsce,
- sukulenty, w tym m.in. grubosz (czasem określany także jako drzewko szczęścia). Grubosze to rośliny o mięsistych liściach; z ich pomocą drzewko szczęścia magazynuje wodę pozwalającą mu przetrwać dłuższe okresy suszy. Warto przy tym pamiętać, że gatunek ten to kwiaty doniczkowe, którym susza wyrządzi mniejsze szkody niż zbyt duża ilość wody. Drzewko szczęścia to ciekawa roślina, która dzięki swoim rozmiarom (jej liście są liczne, ale niewielkie) sprawdzi się w szczególnie w małych doniczkach,
- monstery — gatunek ten zwraca na siebie uwagę przede wszystkim z powodu ulistnienia. Liście monstery są szerokie i rozłożyste, a ich duża powierzchnia pozwala na przechowywanie wody. Należy je podlewać, dopiero gdy ziemia przeschnie i będzie całkowicie wysuszona,
- sansewieria (zwana także językiem teściowej) — język teściowej to charakterystyczna roślina o strzelistych liściach. Jest to gatunek niezwykle odporny, który z łatwością dostosuje się właściwie do każdych warunków,
- inne sukulenty, w tym np. aloes czy pelargonia — również sadzi się je w doniczce. Część z nich, mimo swoich niewielkich rozmiarów, przybiera formę małego drzewka,
- fikusy — są to kwiaty doniczkowe, które od dziesiątek lat umieszcza się w polskich domach. Fikus to roślina doniczkowa charakterystyczna z powodu skórzastych i grubych liści. Takie ulistnienie to nie tylko walory estetyczne. Wręcz przeciwnie — odpowiada ono za gromadzenie wody, dzięki czemu fikus jest rośliną odporną na suszę i nie trzeba podlewać kwiatów zbyt często.
Fikus
Jakich gatunków roślin należy unikać, jeśli spodziewasz się suszy w ogrodzie?
W tekście przedstawiliśmy Ci przykłady roślin, które dobrze poradzą sobie w sytuacji, gdy panują niekorzystne warunki i nie ma dostępu do dużej ilości wody. Z drugiej strony musisz pamiętać także o tym, że poszczególne odmiany wymagają wielu innych zabiegów pielęgnacyjnych.
Jeśli zapomnisz o regularnym podlewaniu, możesz w krótkim czasie doprowadzić do uszkodzenia lub nawet zniszczenia uprawy.
Brak podlewania jest groźny… ale wystrzegaj się również nadmiaru wody. Taki stan rzeczy może w ciągu zaledwie kilku tygodni (a czasem nawet kilkunastu dni) doprowadzić do gnicia rośliny (korzeni, łodygi, liści). W związku z tym powinieneś raczej unikać zbyt częstego podlewania.
Co jeszcze można zrobić, by móc uchronić ogród przed suszą?
Wybór odpowiednich gatunków roślin jest niezbędny do tego, by uchronić się przed suszą. Z pewnością jednak zainteresuje Cię informacja, że kilka prostych tricków znacznie pomoże Ci walczyć z tym problemem.
Sadzenie drzew i krzewów
Jednym z ciekawych działań, które mogą ochronić podłoże przed wysuszeniem, jest sadzenie… drzew oraz wysokich krzewów. Dlaczego warto się na to zdecydować?
Odpowiedź na pytanie jest prosta: dzięki swoim rozmiarom okazy te zapewniają Twojej uprawie więcej zacienionych miejsc. Ich liście stanowią skuteczną barierę, która skutecznie chrani znajdujące się w ogrodzie rośliny przed nadmierną ekspozycją na oddziaływanie promieni słonecznych.
W efekcie gleba jest mniej narażona słońce i związane z tym wysokie temperatury, co pozwala w utrzymaniu jej wilgotności przez dłuższy czas.
Oczywiście nie oznacza to jeszcze, że jeśli chronisz rośliny przed promieniami słonecznymi, możesz zapomnieć o ich podlewaniu. Wręcz przeciwnie — wciąż musisz regularnie dostarczać wodę, by nie doprowadzić do obumarcia uprawy.
Jeśli chcesz działać w ten sposób, najlepiej wykorzystać takie gatunki jak na przykład:
- klon jesionolistny,
- rokitnik zwyczajny,
- jarząb pospolity,
- tamaryszki,
- miłorząb japoński,
- brzoza brodawkowata,
- glediczja trójcierniowa,
- bez czarny,
- świerk kłujący,
- śliwa tarnina.
Zazwyczaj są to gatunki o dużych liściach, a nawet jeśli tak nie jest, to gęste ulistnienie powinno skutecznie chronić słoneczne miejsca przed dostępem promieni.
Unikaj sadzenia kwiatów w pobliżu ciepłych miejsc
Zaleca unikać sadzenia roślin ogrodowych w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji elektrycznych, domów mieszkalnych itp. Jest to ważne, ponieważ w tego typu miejscach temperatura może być wyższa o ok. 1-3 stopnie Celsjusza.
Różnica ta wydaje się niewielka z naszego punktu widzenia, ale w przypadku roślin odgrywa to znacznie większą rolę i powoduje konieczność częstego podlewania.
Trawnik może skutecznie wysuszyć podłoże w ogrodzie
Trawa w ogrodzie jest w stanie zaszkodzić uprawie roślin. Jest tak z bardzo prostego powodu: wymaga ona tego, by regularnie dostarczać jej wodę, co może odebrać cenne zasoby innym okazom znajdującym się w Twoim ogrodzie.
Jeśli chcesz uporać się z tym problemem, możesz zainwestować w automatyczny system nawadniania, ale musisz liczyć się wówczas z dodatkowymi kosztami.
Rabata skalna (skalniak)
Wszystkie rośliny wymagają podlewania. Jedne potrzebują mniejszych ilości wilgoci, inne większych, ale pewne jest jedno — należy dbać o nawodnienie roślin zgodnie z ich potrzebami. Jeśli chcesz, by Twój ogród dobrze się prezentował, a jednocześnie wymagał dużego zużycia wody, mamy dla Ciebie proste rozwiązanie, jakim jest rabata skalna (skalniak).
Istota tego rozwiązania jest bardzo prosta: rabata skalna to po prostu umiejętne połączenie kwiatów oraz dużych kamieni różniących się między sobą pod kątem barw, kształtów oraz rozmiarów. Takie podejście optymalizuje zapotrzebowanie na wodę, a jednocześnie sprawia, że ogród dobrze się prezentuje.

Skalniak w ogrodzie
Ważne jest nie tylko podlewanie
Jeśli jesteś posiadaczem uprawy ogrodowej, musisz pamiętać przede wszystkim o regularnym podlewaniu. Takie działanie to absolutne must have w sytuacji, gdy dążysz do tego, by ogród się rozwijał. Dostarczanie wody to jednak nie jedyna kwestia, która jest ważna. Poniżej znajdziesz niektóre czynniki, które również są istotne:
- dostęp do słońca — większość gatunków preferuje miejsca, do których z łatwością docierają promienie słoneczne. Z drugiej strony nie wszystkie rośliny będą najlepiej rozwijać się w dobrze nasłonecznionym miejscu i czasem konieczny okazuje się wybór zacienionych obszarów ogrodu,
- nawożenie — działanie to polega na dostarczeniu roślinom niezbędnych składników pokarmowych oraz związków mineralnych. W tym celu można stosować nawozy chemiczne lub wykorzystywać tzw. rośliny na nawozy zielone. Niezależnie od wybranej metody cel jest jeden: sprawić, by podłoże dostarczało jak najwięcej substancji niezbędnych dla prawidłowego rozwoju,
- walka ze szkodnikami — zalicza się do nich niektóre insekty, ale także nornice czy krety, a nawet większe zwierzęta (sarny czy dziki, które dostaną się do Twojego ogrodu, mogą poczynić w nim niemałe zniszczenia). Istnieje wiele sposobów na skuteczne pozbycie się zwierząt; odstraszacze dźwiękowe czy rośliny, których zapach drażni zwierzęta (takie właściwości ma np. mięta), to przykładowe rozwiązania, które najlepiej sprawdzają się o odstraszaniu nieproszonych gości na Twojej uprawie, a jednocześnie nie wyrządzają im krzywdy,
- regularne przycinanie liści, pozbywanie się chwastów itp.
A więc, jak widzisz, nie wystarczy jedynie podlewać. Dopiero jeśli połączysz wszystkie z wyżej wymienionych zabiegów pielęgnacyjnych, możesz liczyć na to, że Twoje rośliny (zarówno uprawa ogrodowa, jak i kwiaty doniczkowe) prawidłowo się rozwiną. Nie możesz pominąć regularnego podlewania, aczkolwiek musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że nie jest to jedyna wymagana czynność.
Jakie rośliny i kwiaty doniczkowe nie wymagają podlewania? Podsumowanie
Susza może skutecznie utrudnić lub uniemożliwić rozwój roślin ogrodowych. Chcesz uniknąć tego zagrożenia? Jeśli tak, to masz dwa sposoby na uporanie się z problemem. Jednym z nich jest regularne podlewanie okazów znajdujących się na Twojej uprawie.
Ponieważ jednak wielu z nas prowadzi aktywny i dynamiczny tryb życia, regularne podlewanie może być zadaniem trudnym w realizacji. W takim wypadku rozwiązaniem problemu są rośliny odporne na suszę.