Sztuczna trawa w ogrodzie – Jak położyć i pielęgnować, wady i zalety
Zieleń wokół domu koi i relaksuje, a także stanowi wspaniałe tło dla całej nieruchomości. Niestety nie zawsze udaje się uzyskać efekt gęstego, mocnego i bogatego dywanu.
Spis treści
Powodów, dla których naturalna trawa nie przyjmuje się na Twoim gruncie może być wiele – duże nasłonecznienie, wysoka wilgotność podłoża, pH gleby niesprzyjające uprawom.
Na te czynniki obojętna pozostaje sztuczna trawa, która ma jeszcze jedną zaletę – oprócz tego, że jest bardzo trwała, to jeszcze nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy, że znajdziesz wysokiej jakości murawę i prawidłowo zainstalujesz ją w swoim ogrodzie, a będziesz cieszył się się murawą, która do złudzenia przypomina naturalny trawnik.
Jak i z czego jest wykonana sztuczna trawa?
Sztuczna trawa powstaje z włókien syntetycznych monofilowych i fibrylowanych. Bardziej naturalnie wyglądają drugie, które mają rozdzielone źdźbła i są bardziej miękkie w dotyku. Najczęściej materiałem wiodącym w produkcji sztucznej trawy jest nylon, polietylen i polipropylen. Zdecydowanie najtrwalsza sztuczna trawa to ta, wykonana z PA. Wytrzymuje obciążenia i nie reaguje na promieniowanie UV. W celu obniżenia kosztów zakupu sztucznej trawy producenci stosują niekiedy mieszanki.
Źdźbła trawy są mocowanie do elastycznego podłoża za pomocą kleju i zabezpieczane dodatkowo warstwą lateksu. To sprawia, że sztuczna trawa utrzymuje swoją gęstość i jednorodność.
Kiedy sztuczna trawa zamiast prawdziwej?
Nie każdy ma czas na to, aby pielęgnować naturalną trawę. Ta wymaga koszenia, nawożenia, podlewania, a i tak nie zawsze rośnie tak, jakbyś tego oczekiwał. Może się również okazać, że warunki glebowe na działce są trudne, mikroklimat niesprzyjający z powodu częstych susz, a zacienienie utrudnia roślinom fotosyntezę.
Czy to oznacza, że musisz godzić się na ubogi, naznaczony suchymi plackami trawnik? Niekoniecznie – alternatywą okazuje się sztuczny trawnik. Ciekawa propozycja dla osób, które nie pasjonują się ogrodnictwem, nie mają ręki do roślin ani czasu, żeby zajmować się murawą.
Podłoże pod sztuczną trawę w ogrodzie
Jeżeli zdecydowałeś o tym, że najlepszym wyborem dla Ciebie będzie właśnie sztuczny trawnik, to czas przygotować się do jego założenia. Zacznij od podłoża, które zapewni jego trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także idealne dopasowanie i przyleganie do nawierzchni.
Jakie powinno być podłoże pod sztuczny trawnik?
- twarde,
- idealnie równe,
- zapewniające drenaż, czyli przepuszczające wodę,
- zabezpieczone przed wyrastaniem chwastów.
Mając na uwadze wszystkie wymagania względem podłoża pod sztuczną trawę, warto zastanowić się, jaki materiał najlepiej sprawdzi się w tej roli. Specjaliści sugerują, aby sztuczne murawy zakładać na nawierzchni wyłożonej tłuczeniem oraz miałem granitowym. Te dwa kruszywa świetnie się uzupełniają – z jednej strony stabilizują sztuczny trawnik, a z drugiej przepuszczają wodę opadową i na bieżąco ją odprowadzają. Kupisz je w kamieniołomie lub markecie budowlanym.
Taką mieszankę po równomiernym rozłożeniu na powierzchni należy jeszcze utwardzić np. wałem ogrodowym lub zagęszczarką. Po tym można przejść do wyłożenia agrowłókniny, która zapobiegnie rozwojowi chwastów. Tak przygotowana nawierzchnia będzie idealnym rozwiązaniem dla sztucznej trawy.
Jak położyć sztuczną trawę w ogrodzie?
Ułożenie sztucznego trawnika nie jest bardzo skomplikowane i poradzą z nim sobie nawet ogrodnicy amatorzy. Oto, jak wygląda kładzenie sztucznej trawy krok po kroku:
- Rozwiń rolki trawy i ustaw je w taki sposób, aby źdźbła trawy były skierowane w tym samym kierunku.
- Sztuczną trawę przymocuj do podłoża za pomocą solidnej taśmy – fizeliny z warstwą kleju. Przyklejaj ją pod sztuczna trawą i usuwaj zabezpieczenia. Następnie przykładaj do podłoża dociskając do niego i do siebie nawzajem poszczególne fragmenty murawy (żeby nie zostawiać szczelin).
- Wyszczotkuj trawnik i wykonaj piaskowanie – piasek kwarcowy rozprowadź na całej powierzchni sztucznej trawy, aby odpowiednio ją dociążyć, ochronić przed nagrzewaniem i nadmiarem wilgoci.
Sztuczne trawniki po rozłożeniu muszą mieć czas, aby zasklepić się z podłożem. Dodatkowe obciążenie czy chodzenie po trawniku może im w tym pomóc.
Pielęgnacja sztucznego trawnika
Choć mówimy o tym, że sztuczna trawa w ogrodzie niemal nie wymaga pielęgnacji, to jednak są zabiegi, które warto wykonać. Jeżeli jednak chcesz, aby sztuczne trawy na długo zachowały swój nienaganny wygląd, to zastosuj się do naszych wskazówek.
Szczotkuj sztuczny trawnik
Raz w miesiącu wykonaj szczotkowanie sztucznej trawy, aby podnieść źdźbła trawy i oczyścić ją z zabrudzeń – liści, małych gałązek. W tym celu posłuż się szczotką z miękkim włosiem lub zamiatarka, jeśli masz do utrzymania trawnik o dużej powierzchni.
Myj sztuczny trawnik
Sztuczna trawa wygląda najlepiej, kiedy jest czysta. Zabrudzenia z jej powierzchni – odchody ptaków, kurz, plamy z tłuszczu czy gumy do żucia najlepiej usuwać jest od razu. Posłuż się w tym celu wodą z węża ogrodowego lub wodą z dodatkiem detergentu (np. płynu do mycia naczyń).
Wyrównuj sztuczny trawnik
Może się zdarzyć, że miejscami, gdy sztuczna trawa w ogrodzie jest intensywnie eksploatowana, pojawią się fałdy czy szczeliny. Wtedy wystarczy po prostu ręcznie poprawić poszczególne fragmenty darni, aby przywrócić jej pierwotne ułożenie.
Lista zalet sztucznej trawy
Zastanawiasz się nad zaletami sztucznego trawnika? My widzimy ich całkiem sporo, dlatego chętnie podzielimy się z Tobą argumentami przemawiającymi za położeniem sztucznej trawy w swoim ogrodzie:
- wygląda pięknie przez cały rok – bez względu na panujące warunki atmosferyczne i temperatury,
- jest niezwykle wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i deptanie – posłuży jako wybiegi dla zwierząt domowych, place zabaw czy boiska sportowe dla dzieci,
- jest w pełni bezpieczna – wykonana z wysokiej jakości materiałów syntetycznych,
- nie powoduje zabrudzeń na odzieży – zielonych plam trudnych do wywabienia,
- utrzymuje swój soczyście zielony kolor, nie blaknie,
- jest łatwa w czyszczeniu i spłukiwaniu wodą pod ciśnieniem,
- nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych – możesz zapomnieć o koszeniu, wyrastaniu chwastów, które trzeba pielić czy aplikowaniu nawozów,
- od razu po rozłożeniu pięknie wygląda – daje natychmiastowy efekt,
- można na na niej stawiać meble, bez obaw o to, że ciężkie stoły czy ławy zostawią dziury w podłożu.
W przypadku sztucznej trawy nie ma wielu popularnych rozterek – obaw o suszę czy przelanie trawnika, dobór właściwego nawozu czy częstotliwości koszenia. Jest natomiast radość z posiadania wytrzymałej, sztucznej trawy, która wizualnie do złudzenia przypomina prawdziwą trawę – pod względem koloru oraz kształtu źdźbła trawy.
W dotyku sztuczna trawa nie jest tak przyjemna jak prawdziwa, a chodzenie po niej nie dostarcza takiej przyjemności. Jednak sztuczne trawniki są ciągle ulepszane, dlatego cieszą się rosnącą popularnością i są chętnie kupowane nie tylko na boiska sportowe czy place zabaw, ale też do prywatnych ogrodów.