Trawa z rolki – jak przygotować podłoże i położyć. Ile kosztuje?
Marzysz o tym, aby przed Twoim domem rozciągał się idealnie zielony trawnik? Szukasz sposoby na zakładanie trawnika, który będzie wyglądał niczym bujny zielony dywan? Na tym etapie wiele osób zwraca się ku sprawdzonym rozwiązaniom i zamiast zastanawiać się jak siać trawę? wybiera trawnik z rolki.
Spis treści
Jeżeli chcesz osiągnąć wielki ogrodniczy sukces, to koniecznie dowiedz się, co musisz zrobić przed rozłożeniem trawy i jak pielęgnować trawę, aby zawsze prezentowała się nienagannie i sprawiała, że nasze meble ogrodowe. W tym artykule staraliśmy się też odpowiedzieć na pytanie, jaka jest cena trawnika z rolki. Zapraszamy!
Trawnik z rolki – jakie ma zalety?
O tym, że trawnik z rolki ma wiele zalet wiedzą niemal wszyscy. Bez względu na to, czy sam próbowałeś założyć trawnik siejąc go z nasion, czy dopiero zaczynasz planować prace w ogrodzie – sięgnij po gotowe rolki darni. To rozwiązanie, które sprawdzi się doskonale na każdym terenie.
Szybko się przyjmie (bez względu na warunki glebowe czy stopień nasłonecznienia) i będzie gotowe nawet do intensywnej eksploatacji. Pełni funkcję dekoracyjną, ale też użytkową i nie jest tak podatny na zniszczenia jak trawnik siany. Aby czerpać maksimum korzyści z trawnika z rolki, musisz jednak odpowiednio przygotować podłoże, a po rozłożeniu prawidłowo troszczyć się o ogród, dbając głównie o regularne podlewanie, ale też nawożenie.
Przygotowanie podłoża pod trawnik z rolki
Zakładając trawnik trzeba odpowiednie przygotować podłoże. W przeciwnym razie jest ryzyko, że trawa z rolki nie przyjmie się w nowym miejscu np. ulegnie wysuszeniu, zżółknie. Skup się na tym, aby:
- usunąć kamienie i chwasty, co sprawi, że korzenie darni będą mogły zaadaptować się do podłoża,
- posprzątać teren wokół domu – nie powinny zalegać na nim resztki styropianów, korzeni czy sztywnych pędów,
- przekopać glebę grabiami, aby pozbyć się chwastów (czasem konieczne jest zastosowanie specjalnych preparatów chemicznych, szczególnie gdy do oczyszczenia jest duży teren),
- ukształtować teren, zdejmując próchniczą warstwę gleby i wypełniając nią zagłębienia terenu.
W przypadku trawnika z rolki nie ma większego znaczenia, na jakiej glebie będzie układany. Jeśli jednak chcesz zwiększyć szanse na jego przyjęcie się, to zastosuj nawóz o dużej zawartości fosforu, azotu, potasu i magnezu. Zaleca się, aby gleba miała lekko kwaśny odczyn, w przedziale od 5,5 do 6,5 pH. Zewnętrzna warstwa żyznej gleby z dodatkiem piasku powinna wynosić około 10 centymetrów. Warto od razu umieścić w niej siatki przeciw szkodnikom (kretom, ryjówkom).

Położenie trawy z rolki jest proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy
Wybór najlepszego trawnika
Kupując trawnik z rolki zwróć uwagę na to, w jakiej jest kondycji. Istotnymi wskazówkami na temat jego jakości okaże się:
- gęsta darń w jednolitym, soczystym kolorze, składająca się w 100% z trawy bez chwastów,
- grubość ziemi w strefie korzeni oraz jej odpowiednia wilgotność,
- spoistość elementów darni, którą ocenisz po tym, czy nie kruszy się, gdy trzymasz za brzegi trawnika i unosisz do góry.
Kiedy zakłada się trawniki w rolkach?
Przygotowałeś już teren pod trawnik i wybrałeś dobre gatunkowo rolki – czas na ułożenie darni. Najlepszą porą roku będzie jesień, a konkretniej okres od września do października, kiedy letnie upały nie są już tak dokuczliwe. Nie obawiaj się nadchodzącej zimy – trawa jest odporna na przymrozki.
Jeśli jednak będziesz wolał zaczekać do wiosny czy lata to też nie jest to złym pomysłem – wtedy darń jest najsilniej ukorzeniona. Jednak z uwagi na wysokie temperatury oraz wilgoć, rekomendowane jest wykonanie profilaktycznych oprysków przeciwko chorobom grzybicznym.
Zakładanie trawnika krok po kroku – jak położyć trawę z rolki?
- Rozłóż poszczególne pasy darni, dając im szansę na wyprostowanie się.
- Układanie trawy zacznij od najdłuższych fragmentów biegnących wzdłuż domu, podjazdu lub ogrodzenia, dbając o to, aby poszczególne elementy znalazły się blisko siebie w sąsiadujących rzędach, lecz na siebie nie nachodziły.
- Brzegi trawy przycinaj ostrym nożem.
- Na ułożonej darni ułóż ciężkie deski lub wykonaj wałowanie, dając trawie szansę na zespolenie się z ziemią.
- Zewnętrzne krawędzi darni obsyp ziemią, aby zmniejszyć ryzyko wysychania.
- Obficie podlej trawnik.
- Unikaj chodzenia po trawniku przynajmniej przez kilka pierwszych dni.
Jak wygląda pielęgnacja trawnika z rolki?
Trawnik po ułożeniu musi mieć czas na zasklepienie się z podłożem. Pierwsze godziny i dni po rozłożeniu są dla niego bardzo istotne, więc zadbaj o obfite podlewanie (chyba, że występują częste deszcze), koszenie oraz nawożenie.
Podlewanie trawnika
Na zdrowy wygląd trawnika wpływa częste podlewanie – na początku raz dziennie, a później co 2 lub 3 dni. Podlewaj obficie (nawet 15 litrów wody na metr kwadratowy), bo samo zroszenie to za mało, aby woda przedostała się do głębszych warstw ziemi (na głębokość 10 centymetrów) i zasiliła korzenie. Sygnałem ostrzegawczym jest zmiana koloru trawy na żółty, pojawianie się szczelin i wybrzuszeń na powierzchni murawy.
Najlepszą porą na podlewanie jest wczesny ranek lub wieczór.
Koszenie trawnika
Z koszeniem trawy wstrzymaj się do momentu aż jej korzenie mocno zrosną się z podłożem. Zazwyczaj potrzeba na to około 2-3 tygodnie po rozłożeniu trawnika z rolki, gdy źdźbła trawy mają około 10 centymetrów. Trawę przycinaj do poziomu 6 centymetrów, a później 4 centymetrów. Rób to regularnie – minimum raz w tygodniu, używając w tym celu wydajnej kosiarki.
Zadbaj o to, aby ścięte źdźbła były usuwane z trawnika, a nie zalegały na nim ograniczając rosnącej trawie dostęp do światła, wody i składników odżywczych. W tym celu, w kolejnym sezonie po rozłożeniu trawy z rolki przeprowadź aerację i wertykulację trawnika.
Nawożenie trawnika
Trawy z rolki, podobnie jak darń z siewu trzeba regularnie nawozić. Najlepiej robić to jesienią, aby wzmocnić trawnik przed nadejściem zimy i zabezpieczyć go przed chorobami. Wybierz mieszankę, która dostarczy trawie azotu, fosforu, magnezu, wapnia i innych cennych dla trawnika substancji.

Łatwość transportu to duża zalety trawy w rolkach
Ile kosztuje trawa z rolki?
Cena trawnika z rolki zależy od kilku czynników, przede wszystkim od sposobu wysiewania trawy. Wyróżniamy trawę wysiewaną do gruntu i sprzedawaną w prostokątnych, równo pociętych kawałkach oraz trawę wysiewaną na torf znajdujący się na podłożu foliowym. Na czym polegają różnice między nimi?
- Trawa wysiewana do gruntu jest gęsta, ale przy oddzielaniu jej od naturalnego podłoża dochodzi do skrócenia korzeni, co może utrudniać późniejsze przyjęcie się trawy w nowym miejscu.
- Trawa wysiewana na folii jest delikatniejsza, ale zachowuje całość korzeni, więc jest większa szansa na to, że szybko przyjmą się one w ziemi, a poszczególne paski darni nie będą narażone na wysychanie.
Cena trawy z rolki waha się w granicach od 5 do 12 złotych za metr kwadratowy, przy czym nawet dwukrotnie więcej kosztuje trawa wysiewana na podłożu torfowym na folii.
Oprócz samego zakupu trawy z rolki, trzeba jeszcze doliczyć koszt za rozkładanie trawy. O ile nie zdecydujesz się zrobić tego samodzielnie, tylko przy pomocy ogrodnika, to zapłacisz za to dodatkowo. Ile? Wszystko zależy od wielkości parceli, ale też regionu kraju. Specjalistyczne firmy za układanie trawy w rolkach liczą sobie nawet od 35 do 50 złotych za metr kwadratowy, przy czym ich usługi często obejmują już zakup trawnika, oczyszczenie parceli z kamieni i przygotowanie gruntu pod nową darń.
Marzysz o szybko rosnącym, idealnie równym i soczyście zielonym trawniku? Darń w rolkach będzie doskonałym wyborem, bo jest pewniejsza niż nasiona, a szansa, że przyjmie się na całej powierzchni działki jest znacznie wyższa niż w przypadku siewu. Zdecydowanie warto w nią zainwestować.