Trawnik spalony słońcem – jak sobie z tym poradzić?
Wyhodowałeś soczyście zielony dywan, a pod wpływem suszy stracił on swój kolor? Trawnik spalony słońcem to duże zmartwienie, wiele osób obawia się, że nie wróci on już do pierwotnego stanu. Jednak zanim zdecydujesz o przekopaniu ogródka i zasianiu nowej trawy z rolki lub nasion, sprawdź skuteczne sposoby na wypalony trawnik. Nasze wskazówki pomogą Ci uratować trawnik spalony słońcem i wzmocnić go przed kolejną suszą. Zapraszamy!
Spis treści
Kiedy dochodzi do wypalenia trawnika?
W wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce, trawnik – nawet najbujniejszy i najlepiej utrzymany – może ulec uszkodzeniu. Jednak słońce to nie jedyny problem, z jakim zmaga się trawa w okresie letnim. Wyschnięta trawa to także efekt:
- ustawiania na niej trampolin, basenu, zjeżdżalni,
- kontaktu z detergentami, chemią basenową i środkami czystości czy impregnatami kostki, drewnianego tarasu,
- chorób i szkodników.
Trawnik spalony słońcem zazwyczaj już wcześniej jest słaby. Może to być skutkiem błędów w pielęgnacji, zostawiania na jesień i zimę skoszonej trawy i zbitych liści. Miejscowe żółte plamy powoduje też zbyt intensywne nawożenie trawnika źle dobranym środkiem.
Jak widzisz, wyschnięta trawa to nie tylko wina słońca. Jeśli jednak dojdzie już do jej uszkodzenia, a Ty przed domem masz trawnik spalony słońcem, uszkodzony i osłabiony, nadal możesz zrobić sporo, aby go zregenerować.
Czy wypalona trawa odrośnie?
Uspokajamy – możesz uratować trawnik spalony słońcem, choć czasem jest to proces długi i wymagający zaangażowania. Dużo zależy od tego:
- jak szybko zareagujesz,
- co spowodowało zniszczenie trawnika,
- jak duże są zniszczenia (czy doszło do uszkodzenia tylko źdźbeł trawy czy ucierpiał też system korzeniowy).
Czasem trudno samemu ocenić, jak bardzo wysuszony został trawnik. Zdarza się, że pozbawione roślinności miejsca szybko się zazielenią, a zniszczony trawnik odzyska soczyście zielony kolor po intensywnym podlewaniu. Od tego powinieneś zacząć. Jeśli jednak podlewanie to za mało, przejdź do renowacji trawników. Odpowiednio zaplanowania i przeprowadzona sprawi, że spalony nawozem lub słońcem trawnik odbije i znów będzie prezentował się jak dywan.
Regeneracja – sposób na uratowanie wypalonego trawnika
Chcesz uratować przesuszony trawnik? Przedstawiamy Ci cztery podstawowe kroki, które warto wykonać, aby wypalona trawa wzmocniła się i odbiła od gleby.
- Niskie koszenie trawy
Standardowe koszenie pozwoli Ci pozbyć się wysuszonych i obumarłych części roślin. Z jedną różnicą – koś trawę możliwie nisko, aby uzyskać jak najlepszy dostęp do gleby. W ten sposób zyskasz dostęp do wysuszonych korzeni traw.
- Grabienie resztek roślin
Na tym etapie chodzi o to, aby usunąć zewnętrzną warstwę gleby i zalegającego na niej filcu. Tak dokładne oczyszczanie sprawi, że woda i powietrze dotrą do korzeni trawy i szybciej zapewniają składniki odżywcze potrzebne do jej rozwoju.
- Obfite podlewanie trawy
Po wertykulacji przychodzi czas na intensywne podlewanie – woda wypłucze nadmiar nawozu (jeśli to on był winowajcą wysuszenia). Woda przyda się także wtedy, gdy wysuszona trawa to efekt świecącego mocno słońca. Podlewanie jest ważne również dlatego, że powoduje zmniejszenie przewodności elektrycznej gleby. Dzięki temu po kilku tygodniach można założyć nowy trawnik – przyda się mieszanka traw samo zagęszczających.
- Oprysk nawozem
Aby wzmocnić system korzeniowy trawy i ułatwić młodym roślinom start, warto zastosować nawóz. Czym nawozić spalony słońcem trawnik? Wybierz tzw. nawóz interwencyjny bogaty w aminokwasy.
Nawożenie spalonej trawy – czy to ma sens?
W przypadku trawników spalonych nawozem (źle dobranym, źle aplikowanym), lepiej powstrzymać się z ponownym nawożeniem trawnika. Zazwyczaj więcej dobrego zrobi zabieg wertykulacji i obfite podlanie. Natomiast wypalone miejsca, które uszkodziło słońce warto nawieźć, aby zapewnić im zastrzyk składników odżywczych.
Jak zabezpieczyć trawnik przed kolejną suszą?
Choć zniszczony słońcem trawnik zazwyczaj udaje się odratować, to jednak nikogo nie cieszy sucha trawa. Jeśli problem nawraca, a spalony trawnik bardziej szpeci niż zdobi, warto pomyśleć o profilaktyce. Aby zabezpieczyć trawnik przed wysokimi temperaturami, najlepiej jest:
- zastosować odpowiednią mieszankę traw, dostosowaną do terenu mocno nasłonecznionego,
- zainstalować – jeszcze przed założeniem trawnika system nawadniający (choć proste zraszacze można założyć też później).
Dbanie o trawnik samodzielnie nie jest trudne. Tak samo, jak ratowanie trawy spalonej słońcem. Jednak czasem problemy są inne, np. jak dobrać odpowiednią ilość wody i częstotliwość podlewania? Podobnie, jeśli nie potrafisz zregenerować trawnika, a chcesz mieć nową trawę – skonsultuj się z doświadczonym ogrodnikiem.

Inteligentne nawadnianie ogrodu
Nie tylko słońce – co jeszcze powoduje przesuszony trawnik?
Trawnik może ucierpieć nie tylko pod wpływem słońca, ale też częstego kontaktu ze zwierzęcym moczem czy złego nawożenia. Czy można uratować trawnik spalony nawozem? Oczywiście. Postępuj podobnie, jak opisaliśmy wyżej. Kluczem jest podlewanie, a wcześniej wertykulacja – to sprawi, że woda łatwiej dostanie się w głąb ziemi i wzmocni system korzeni.
Podsumowując – jeśli trawa ucierpiała po suszy albo trawnik został spalony nawozem, nie martw się. Jest ogromna szansa na to, że wypalona trawa odrośnie. Jeśli jest suche lato po prostu dbaj o regularne nawadnianie. W razie potrzeby pokryj trawnik cienką warstwą odpowiednio dobranego nawozu.