Trawy ozdobne do ogrodu – najpopularniejsze gatunki
Szukasz nietypowych, naturalnie wyglądających roślin do swojego ogrodu? Rozważ trawy ozdobne, które dodatkowo są łatwe w pielęgnacji. W ostatnim czasie zyskują na popularności i coraz częściej pojawiają się w kompozycjach – solo lub z innymi nasadzeniami. Duża różnorodność krzewów ozdobnych sprawia, że jest w czym wybierać!
Spis treści
- 1 Trawy ozdobne, czyli jakie?
- 2 Gatunki traw ozdobnych
- 2.1 Miskant olbrzymi
- 2.2 Miskant chiński
- 2.3 Trawa pampasowa
- 2.4 Kostrzewa sina
- 2.5 Owies wiecznie zielony
- 2.6 Tatarak trawiasty
- 2.7 Proso rózgowate
- 2.8 Wydmuchrzyca piaskowa
- 2.9 Kostrzewa miotlasta
- 2.10 Spartyna grzebieniasta
- 2.11 Kłosownica leśna
- 2.12 Sesleria błotna
- 2.13 Kosmatka śnieżna
- 2.14 Trzęślica modra
- 2.15 Turzyca buchanana
- 2.16 Imperata cylindryczna Red Baron
- 3 Aranżacje z udziałem traw ozdobnych
- 4 Sadzenie i pielęgnacja traw ozdobnych
Trawy ozdobne, czyli jakie?
Trawa ozdobna to jedna z odmian, która doskonale sprawdza się zarówno na małych tarasach, jak również w przestronnych ogrodach. Odznacza ją piękna barwa – soczyście zielona lub z kolorowymi akcentami. Niektóre mają piękne kwiatostany.
Odpowiedni dobór gatunków, jak również ich przycinanie pozwala na uformowanie szpaleru czy kępy. Pełnią zatem nie tylko rolę dekoracyjną, ale też oddzielają wizualnie teren posesji od chodnika i ulicy, a także zapewniają przyjemne wytchnienie. Co ważne, większość traw ozdobnych nie sprawia żadnych trudności przy uprawie.
Gatunki traw ozdobnych
Wybierając konkretne odmiany traw, zwracaj uwagę na to, czy są to trawy wysokie czy niskie. Ważna jest też informacja na temat tego, jakie podłoże preferują (zazwyczaj umiarkowanie wilgotne i średnio żyzne). Ważne będą też rozmiary osiągane przez gatunki traw. Niektóre, jak miskant olbrzymi mogą rozrastać się niemal bez przerwy.
Trawy ozdobne możemy podzielić ze względu na sposób, w jaki rosną, osiągane wysokości, kolor i wreszcie preferencje glebowe. Oto popularne i nietypowe trawy ozdobne, które warto rozważyć przy planowaniu ogrodowych aranżacji.
Miskant olbrzymi
Efektowna trawa o egzotycznym wyglądzie. Cechą charakterystyczną są ciemnozielone liście i srebrzysto-kremowe pióropusze w okresie kwitnienia. Przybiera pokaźne rozmiary i przyjmuje się nawet w zanieczyszczonych miejscach.
Miskant chiński
Miskant chiński ma smukłe zielone liście, na tle których latem pojawiają się okazałe kwiatostany w kolorze różowo-miedzianym. Roślina lubi słońce i rośnie dość szybko. Najlepszym pomysłem jest sadzenie miskantów w grupach lub swobodnie, zgodnie z koncepcją naturalistyczną.
Trawa pampasowa
Bez wątpienia najpopularniejsze trawy ozdobne do ogrodu to właśnie duże i kępiaste byliny – trawy pampasowe. Osiągają wysokość od 1 do 2 metrów i przyjmują formę okrągłych kęp. Późne kwitnienie (przełom września i października) sprawia, że trawa ozdobna cieszy oko niemal przez cały rok.
Kostrzewa sina
Te niskie trawy ozdobne (maksymalnie 20 cm wysokości) mają charakterystyczne niebieskie liście pokryte woskowatym nalotem. Tworzą kuliste kępy pożądane w wielu ogrodowych aranżacjach.
Owies wiecznie zielony
Te rośliny wyróżnia ciekawe ubarwienie. Szaro-niebieskie liście kwitną przez całe lato. To rośliny wieloletnie, które z roku na rok stają się bujniejsze. Owies w tej odmianie najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i półcieniu.

Trawy ozdobne w ogrodzie przy ławce
Tatarak trawiasty
Ta odmiana zdecydowanie najlepiej rośnie w pobliżu zbiorników wodnych. Składają się na nią liście wyrastające ze środka kępy i opadające na boki. Tatarak tworzy kępy, a jego kwiatostany przybierają formę kolb. Mają przyjemny zapach.
Proso rózgowate
To średniej wysokości trawy, które przybierają strzeliste formy. Mają sztywne wzniesione pędy i charakterystyczne czerwone lub purpurowe końcówki. Utrzymują zwarty pokrój, dlatego świetnie sprawdzą się na ograniczonej przestrzeni.
Wydmuchrzyca piaskowa
To trawa trwała i masywna. Podobnie jak większość gatunków ozdobnych rośnie w kępach. W środowisku naturalnym najczęściej można spotkać ją na kępach. Do uprawy wymaga gleby piaszczystej i słońca.
Kostrzewa miotlasta
To trawa całoroczna, którą cechuje odporność na mróz. Ma niezwykle efektowne liście w formie krótkich i sztywnych igieł. Tworzy estetyczne kępy przez wielu porównywane do półkolistych poduszek. Ma piękny soczyście zielony kolor.
Spartyna grzebieniasta
Spartyna grzebieniasta aureomarginata to jedna z najsilniej rosnących traw ozdobnych. Ma charakterystyczne wąskie, łukowate liście i osiąga nawet 150 cn wysokości.

Trawa ozdobna obłożona kamieniami
Kłosownica leśna
Ta trawa ozdobna ma żywo zielone ubarwienie i doskonale prezentuje się przez cały rok. Nie traci fasonu z nadejściem zimy, ponieważ jest całkowicie mrozoodporna. Preferuje gleby średnio żyzne i średnio wilgotne.
Sesleria błotna
To wieloletnia roślina ogrodowa, która rośnie w kępach osiągających od 25 do 40 cm wysokości. Rośnie szybko, ma sztywne, mocne liście w kolorze szaro-zielonym.
Kosmatka śnieżna
Z wyglądu przypomina trawę, tworząc luźne kępki liści w jasno zielonym kolorze. Stosuje się ją na trawnikach jako roślinę ogrodową, choć za sprawą białych, puchatych kwiatostanów, w które przyobleka się od czerwca do lipca stanowi też wspaniałą ozdobę w każdym ogrodzie.
Trzęślica modra
Ma długie liście z białym paskiem wyginające się na zewnątrz. Osiąga około 70 cm wysokości. Najlepiej połączyć ją z niskimi bylinami i roślinami, które mają duże liście.
Turzyca buchanana
Te trawy w ogrodzie są niezwykle charakterystyczne. Mają wąskie liście ułożone w kępy. Przybierają kolor brunatny, a brązowe liście swobodnie zwisają w dół.
Imperata cylindryczna Red Baron
Ma kolor podobny do turzycy. To jedna z piękniejszych traw ozdobnych rozkwitająca we wrześniu i październiku. Zachwyca zmieniającym się ubarwieniem oraz ułożeniem w formie łanów.
Aranżacje z udziałem traw ozdobnych
Architekci krajobrazu i ogrodnicy mają wiele pomysłów na to, jak wykorzystać ozdobne trawy w ogrodzie. Sadzą je w formie efektownych soltierów, które prezentują się niezwykle efektownie wzdłuż ścieżek i na tle trawnika.
Wiele odmian traw tworzy zwarte kępy, co pozwala umieszczać je w wybranych punktach na terenie całego ogrodu – przy oczkach wodnych, tarasach, podjazdach. Na pewno warto łączyć trawy ozdobne z bylinami oraz iglakami, bo razem doskonale się uzupełniają.
Trawy tego gatunku powinny znaleźć się w ogrodzie w stylu japońskim i nowoczesnym. Doskonale nadadzą się do obsadzenia skalniaków oraz oczek wodnych.

Trawy ozdobne sadzone w kępach
Sadzenie i pielęgnacja traw ozdobnych
Nasiona traw ozdobnych kupuj w zaufanych sklepach ogrodniczych. Sprawdzaj datę ich produkcji i skontroluj warunki, w jakich były przechowywane. Co do samej pielęgnacji to mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych wskazówek od doświadczonych ogrodników:
- trawy ozdobne wysiewaj wiosną lub jesienią, jeśli dany gatunek jest mrozoodporny,
- trawy przycinaj wczesną wiosną (marzec), ale uwaga! Niektóre gatunki później budzą się ze snu zimowego (m.in. miskant chiński) i z ich podcinaniem poczekaj do kwietnia,
- usuń z roślin suche, żółte liście około 10 cm nad ziemią, aby zrobić miejsce dla młodych pędów,
- zachowaj odstęp między trawami, aby rozrastając się nie przeszkadzały sobie nawzajem,
- dopasuj rodzaj podłoża, np. piaszczyste dla kostrzewy czy gliniaste dla miskanta chińskiego (możesz zastosować nawóz organiczny z fosforem, azotem i potasem),
- podlewaj często, ale uważaj, żeby gleba nie była zbyt wilgotna.
- eksponuj trawy w miejscach słonecznych, nie narażając ich na wysychanie.
Jakie wyzwania czekają na uprawiających trawy ozdobne wieloletnie? Przede wszystkim konieczność kontrolowania ich rozwoju, który często jest bardzo ekspansywny i zakłócający wzrost innych roślin. Pewnym wyzwaniem może też okazać się prawidłowe podcinanie rośliny. Jednak potencjalne trudności są niczym w porównaniu z tym, jak efektownie prezentuje się piękna trawa ozdobna i ile możliwości aranżacyjnych stwarza Ci w każdym sezonie!