Turkuć podjadek – jak wygląda i jak zwalczyć tego szkodnika?
Ogród, w który włożyłeś tyle czasu i pracy przypomina pobojowisko? Kłącza, liście, a nawet bulwy roślin są poszarpane i wyglądają na poobgryzane? Niewykluczone, że w Twoim ogrodzie zadomowił się turkuć podjadek – niewybredny szkodnik roślin, który sieje spustoszenie. Trudno się go pozbyć, dlatego warto poznać najbardziej skuteczne sposoby na zwalczenie turkucia.
Spis treści
- 1 Jak wygląda turkuć podjadek?
- 2 Gdzie pojawia się turkuć podjadek?
- 3 Jak działa turkuć podjadek?
- 4 Co świadczy o obecności turkucia podjadka?
- 5 Co zjada turkuć podjadek?
- 6 Jak niszczeje roślina zaatakowana przez turkucia podjadka?
- 7 Czy turkuć podjadek zagraża tylko roślinom?
- 8 Czy obecność turkucia podjadka zawsze jest szkodliwa?
- 9 Turkuć podjadek – jak zwalczyć?
- 10 Czy turkuć podjadek przetrwa zimę?
Jak wygląda turkuć podjadek?
Tym, co wyróżnia turkucia podjadka na tle innych szkodników jest wielkość. Dorosłe osobniki osiągają nawet 6 cm długości, więc nietrudno je przegapić. Mają brunatne ciało z odnóżami – jedna para ma charakterystyczną mocną budowę, ponieważ jest stworzona do kopania w ziemi. Z tym zadaniem turkuciowi pomagają także kolce znajdujące się na odnóżach.
Przy głowie turkucia podjadka znajdują się dwie pary skrzydeł, a przy odwłoku widoczne są przysadki. Dzięki nim owadowi jest łatwiej orientować się w swoim położeniu, kiedy lata nad ziemią.
Gdzie pojawia się turkuć podjadek?
Turkuć podjadek preferuje miejsca wilgotne, zatem spotkasz go nie tylko w ogrodzie, ale też na bagnistym, podmokłym obszarze. Zazwyczaj jednak trudno go spotkać, bo bytuje głównie pod powierzchnią ziemi, gdzie ma sporo pożywienia.
Turkucia podjadka na powierzchni ziemi zobaczysz w okresie godowym, który przypada na maj. W czerwcu z jajek już wykluwają się młode larwy. Niestety one także są szkodliwe dla upraw – larwa turkucia podjadka żywi się materią roślinną.
Jak działa turkuć podjadek?
Turkuć podjadek bytuje głównie pod ziemią, gdzie kopie nieraz bardzo długie i kręte korytarze, dochodzące nawet do 30 metrów długości. Bytują tam, gdzie docierają korzenie roślin i to właśnie nimi żywią się najchętniej. O obecności turkucia podjadka w ogrodzie dowiesz się, obserwując glebę oraz zmiany na roślinach.
Co świadczy o obecności turkucia podjadka?
Samego turkucia podjadka raczej nie spotkasz, bo żeruje on głównie pod ziemią, a na powierzchnię wychodzi nocą. Jednak osobniki dorosłe zostawiają ślad swojej obecności w postaci uszkodzonych, usychających roślin. Zazwyczaj szybko dołączają do niego kolejne, o czym świadczą liczne dziurki i otwory w darni. Większa grupa jest w stanie szybko zniszczyć bulwy i korzenie roślin,
Co zjada turkuć podjadek?
Turkuć podjadek zazwyczaj jest rozsmakowany w korzeniach roślin oraz ich bulwach. Gdy zadomowi się w Twoim ogrodzie nie pogardzi też młodymi pędami roślin, a nawet małymi owadami. Nie ma konkretnych preferencji smakowych, żywi się tym, co znajdziesz, dlatego zwalczanie turkucia, który upodobał sobie Twój warzywniak czy rabatę może być trudne.
Jak niszczeje roślina zaatakowana przez turkucia podjadka?
Jeżeli turkuć podjadek upodoba sobie Twoje uprawy, o jego obecności przekonasz się bardzo szybko. Turkuć podjadek zaczyna podgryzać rośliny – najpierw ich korzenie, a potem nawet pędy i liście nad ziemią. Raczej nie zagraża większym krzewom, ale owady uszkadzają kwiaty, rośliny z bulwami i cebulami, powodując ich więdnięcie, wysuszenie i wreszcie obumieranie.
Czy turkuć podjadek zagraża tylko roślinom?
Nie. Okazuje się, że turkucie podjadki mogą być zagrożeniem także dla ludzi! Ugryzienie zdarza się rzadko, bo na ogół turkucie zajmuje tworzenie korytarzy podziemnych, jednak gdy do niego dojdzie to odczujesz to dość dotkliwie. Nie tylko zaboli Cię miejsce zaatakowane przez turkucia podjadka, ale też może dojść do zakażenia np. tężcem.
Czy obecność turkucia podjadka zawsze jest szkodliwa?
Wbrew pozorom turkuć podjadek może pomóc Ci zwalczyć inne szkodniki roślin. Żywi się dżdżownicami, pędrakami, ślimakami czy drutowcami, dlatego jego obecność czasem jest pomocna.
Czy są inne plusy jego obecności w ogrodzie? O dziwo, tak! Turkuć słynie z kopania korytarzy, co jest procesem naturalnie spulchniającym glebę. Gdyby nie to, że szkodniki zjadają rośliny, które z niej wyrastają, mogłoby się okazać, że ich obecność w ogrodzie wcale nie jest taka zła. Niestety turkucie to bezwzględne szkodniki, dlatego poznaj metody zwalczania.
Jest jeszcze jedna ciekawostka w sam raz dla wędkarzy. Czy wiesz, że turkuć podjadek to przynęta na ryby? Dzięki nim łowienie suma czy szczupaka może skończyć się wielkim sukcesem, bo ryby bardzo lubią taką przynętę.
Turkuć podjadek – jak zwalczyć?
Zwalczanie pędraków i szkodników wszelkiej maści zazwyczaj jest trudne. W przypadku turkucia podjadka to także spore wyzwanie, bo uciążliwy szkodnik bytuje głównie pod ziemią. Poza tym, rzadko kiedy działa sam, a większe skupisko owadów oznacza większe niszczenie i większe problemy. Oto najlepsze sposoby na zwalczanie turkucia podjadka.
Zwalczanie chemiczne
Zwalczanie turkucia podjadka środkami chemicznymi to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się szkodnika. Już teraz w niektórych miejscach obserwuje się spadek aktywności tych owadów, co prawdopodobnie jest efektem stosowania oprysków w ogrodzie.
Zwalczanie chemiczne daje dobre efekty, jednak miej na uwadze to, że na pewno nie jest obojętne dla Twoich upraw. Pracując ze środkiem chemicznym wybieraj tylko taki, który umieszczony w glebie nie zagraża roślinom, zwierzętom domowym ani ludziom. Stosuj go zawsze zgodnie z zaleceniami producenta!
Pułapki na turkucie
Turkucie szukające pożywienia pod ziemią zaskoczysz, ustawiając w korytarzach, którymi się poruszają pułapki. Wystarczy rozbite szkło z butelki czy pojemniki z wodą o śliskich ściankach. Zazwyczaj kontakt z nimi prowadzi szkodnika do śmierci.
Turkuć podjadek – jak zwalczyć gniazdo?
Najlepsze efekty da nie zwalczanie szkodnika, lecz gniazda, które założył turkuć podjadek. Jak zwalczyć? W czerwcu lub lipcu obserwuj glebę – miejsce, gdzie bytują owady rozpoznasz po tym, że ziemia będzie wzniesiona nad korytarzem, a nad komorą lekko zapadnięta. W taki otwór wlej olej jadalny. Wypłoszy on owady, które w ucieczce przed olejem jadalnym wyjdą na powierzchnię, gdzie będziesz mógł złapać je i usunąć.
Zwalczanie turkucia końskim obornikiem
Rozsyp obornik, aby zwabić owady turkucia. Szkodnik szuka ciepłych miejsc do bytowania, dlatego gniazda turkucia bardzo często znajdują się pod ziemią. Teraz owady zadomowią się w oborniku, co pozwoli w krótkim czasie usunąć je z dala od Twoich upraw.
Zanim ziemia zamarznie wykop obornik wraz z owadami, które postanowiły w nim zamieszać. To szybki i skuteczny sposób zwalczania turkucia podjadka, choć nie daje gwarancji, że wiosną w ogrodzie znów nie znajdziesz gniazd turkucia.
Rośliny, które odstraszają turkucie
Turkucie lubią niemal wszystkie rośliny, jednak są wyjątki! Przyjemności nie sprawia im zapach wydzielany przez szałwię, macierzankę oraz olszę czarną. Jest spora szansa na to, że wyczuwając ich aromat, nie tylko nie zaatakują tych roślin, ale też innych, znajdujących się w sąsiedztwie.
Czy turkuć podjadek przetrwa zimę?
Nie licz jednak na to, że turkuć podjadek zniknie wraz z pierwszymi przymrozkami. Choć zimą jego aktywność spada, to pod ziemią może przetrwać aż do wiosny, kiedy to zaczyna bytowanie. Już wiosną samice składają nawet 300 jaj, z których po 3 tygodniach wykluwają się larwy. Od początku są one głodne i dołączają do kolonii szkodników. Większa grupa potrafi mocno zaatakować uprawy, tworząc niezwykle rozbudowany system podziemnych korytarzy.