Ukorzenianie roślin w wodzie – skuteczne i proste
Ukorzenianie roślin w wodzie to wyjątkowo prosty i skuteczny sposób na rozmnażanie roślin doniczkowych. Na czym polega? Jak długo trzeba czekać na pojawienie się pierwszych korzonków? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co ważne. Pozostań z nami!
Spis treści
Jak rozmnażać rośliny doniczkowe?
Niemal w każdym domu i mieszkaniu znaleźć można co najmniej jedną roślinę doniczkową. Wprowadzają do wnętrza miły nastrój i stanowią jego niezaprzeczalną ozdobę. Oczywiście najprostszym sposobem na pozyskanie kwiatu jest jego zakup, jednak nie zawsze jest to konieczne. Niekiedy wystarczy wykonać prosty zabieg pobrania rozsady i ukorzenienia jej w wodzie, by już po kilku tygodniach cieszyć się nową, młodą, małą roślinką. Starsze okazy roślin doniczkowych wymagają czasami przycięcia, co poprawia ich kondycję i wygląd, a także pobudza do lepszego wzrostu. Podczas takiego rutynowego przycinania możemy zdobyć mnóstwo materiału odpowiedniego do tego, by rozmnażać rośliny. Warto dodać, że rozmnażanie roślin doniczkowych poprzez ukorzenianie pędów jest jedną z metod rozmnażania wegetatywnego (bezpłciowego) i wykonujemy je, by w łatwy, szybki i bezkosztowy sposób pozyskać nową roślinę.
Ukorzeniony w wodzie pęd można posadzić w osobnej doniczce lub dosadzić do doniczki, w której rośnie roślina mateczna, co pozwoli na jej zagęszczenie. W sklepach ogrodniczych możemy też kupić szczepki do samodzielnego ukorzenienia, jednak dotyczy to najczęściej rzadkich, drogich roślin kolekcjonerskich. Takie szczepki są znacznie tańsze od tych, które są już ukorzenione w doniczce. Ukorzenianie rośliny w wodzie jest bardzo popularnym sposobem na rozmnażanie, również dlatego, że sprawdza się w przypadku wielu kwiatów doniczkowych. Do grupy tej należą między innymi: filodendrony, syngonium, geranium, scindapsusy, epipremnum, peperomie, monstery, hoye, diffenbachie, patyczaki, papirusy, maranty, cissusy, begonie, fitonie, ceropegie, fikusy, draceny, trzykrotki, gardenie, bluszcze (oraz inne rośliny wiszące i pnącza), juki, sansewierie, zielistki, pieniążki, aloesy, fiołek afrykański, pelargonie angielskie, fuksje, hortensja ogrodowa, a także zioła. Niektóre kwiaty, jak geranium, begonie czy peperomie, można ukorzenić zaledwie z jednego listka włożonego do czystej wody.
Na rozmnażaniu temat nie musi się kończyć -istnieje również metoda uprawy roślin w wodzie bez wykorzystania gleby zwana hydroponiką.
Rozmnażanie roślin doniczkowych – ukorzenianie w wodzie krok po kroku
Najlepszym terminem na rozmnażanie większości roślin doniczkowych jest wczesna wiosna. W tym czasie dni robią się coraz dłuższe, dzięki czemu słońce pobudza rośliny do intensywnego wzrostu, a także do wytwarzania korzeni. Jak pozyskać pędy z rozmnażanej rośliny? Obcinamy fragment pędu znajdujący się poniżej węzła, czyli miejsca, z którego wyrastają liście. Zabieg ten wykonujemy ostrym narzędziem, starannie i szybko. Dzięki temu nie uszkodzimy większej części rośliny, niż to konieczne. Narzędzie, którym się posługujemy, powinno być ostre i sterylne (możemy je przetrzeć na przykład płynem do dezynfekcji powierzchni, jaki stosuje się w kuchni). Z pozyskanego pędu odcinamy dolny liść. W opisany sposób można z jednej rośliny pobrać kilka sadzonek. Trzeba jednak pamiętać, że największy potencjał witalny wykazuje sadzonka szczytowa, znajdująca się na końcu pędu. Jeśli nasza roślina doniczkowa wytwarza korzenie powietrzne, do ukorzenienia wybieramy część łodygi, na której są one obecne.
Mamy już odpowiednie informacje, które pozwolą nam na pozyskanie zdrowych pędów z roślin matecznych, pora więc na przedstawienie kolejnych kroków. Jak ukorzeniać rośliny w wodzie?
- Na dzień przed pobraniem sadzonki podlewamy obficie roślinę mateczną, by jej pędy były sztywne i jędrne, co pozwoli szybciej ukorzeniać rośliny w wodzie.
- Pobrane sadzonki powinny być silne i zdrowe, a miejsce cięcia wybieramy w taki sposób, by miały 2-3 liście.
- Usuwamy wszystkie zbędne liście, które znajdują się blisko węzła (nie chcemy, by dotykały wody, ponieważ zaczną gnić).
- Pozostawiamy sadzonki do przeschnięcia, obsypujemy (opcjonalnie) cynamonem, węglem aktywnym albo ukorzeniaczem, co przyspieszy ukorzenienie danej rośliny i zapobiegnie jej gniciu.
- Aby ukorzenić roślinę, zanurzamy pozyskany pęd w wodzie na głębokość 2-3 cm. Wkładamy go do szklanego pojemnika z wodą, która powinna mieć temperaturę pokojową.
- Jeśli woda zaczyna mętnieć, wymieniamy ją, a jeśli pozostaje czysta, wystarczy uzupełniać jej poziom.
Kiedy pojawiają się nowe korzenie?
Tempo pojawienia się nowych korzonków zależy w dużej mierze od gatunku rośliny, którą rozmnażamy. Co ciekawe, niekiedy nawet dwa pędy z tej samej rośliny matecznej mogą się ukorzeniać w różnym czasie. Trudno też o jednoznaczną odpowiedź na pytanie zadane w tytule rozdziału. Zwykle rośliny ukorzeniają się po około 3 tygodniach, jednak zdarzają się egzemplarze, u których na pierwsze małe korzonki trzeba czekać nawet 8 tygodni (fikus sprężysty, zamiokulkas). W większości przypadków jednak, zwłaszcza jeśli mowa o roślinach zwisających (monkey mask, scindapsus, trzykrotka) korzenie pojawiają się bardzo szybko. Czekając na pierwsze nowe korzonki, warto uzbroić się w cierpliwość i dbać o to, by pędy miały czystą wodę i jasne, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko.
Jak postępować z nowymi, ukorzenionymi roślinami?
- Kiedy nowe rośliny mają młode korzonki o długości około 3 cm i są dobrze rozbudowane, przenosimy je do odpowiedniego podłoża, które powinno być żyzne, lekkie i przepuszczalne. Pamiętamy, by doniczka nie była zbyt duża.
- Delikatnie podlewamy kwiat i ustawiamy go na jasnym stanowisku, gdzie panuje rozproszone światło (bez bezpośrednich promieni słonecznych).
- Nie stosujemy żadnych nawozów przez minimum 2 tygodnie.
Rozmnażanie roślin doniczkowych poprzez ukorzenienie w wodzie – na co zwracać uwagę?
Chociaż ukorzenianie w wodzie jest zabiegiem bardzo prostym, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mogą zaważyć na powodzeniu rozmnażania naszej roślinki. Zapewnienie sadzonkom optymalnych warunków w czasie ukorzeniania pozwoli nam zwiększyć szanse na to, że pojawią się zdrowe i mocne korzenie, a co za tym idzie, wyhodujemy nową, piękną roślinę. O czym trzeba pamiętać, ukorzeniając rośliny doniczkowe w wodzie?
- Do ukorzeniania wybieramy przezroczysty pojemnik, który należy dokładnie umyć i wyparzyć. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że na jego powierzchni nie ma grzybów i bakterii, które mogłyby stać się przyczyną gnicia sadzonki. Pojemnik zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy na 5 minut.
- Sadzonki do ukorzeniania w wodzie powinny być cięte pod kątem.
- Ukorzenianiu roślin sprzyja odstana woda o temperaturze pokojowej (nigdy nie używamy do tego celu ciepłej czy zimnej wody bezpośrednio z kranu). Jeśli mamy twardą wodę w kranie, lepiej przygotować wodę filtrowaną.
- Pojemnik z sadzonką ustawiamy w jasnym i ciepłym miejscu. Jeśli na dworze jest jeszcze zimno (zwłaszcza jesienią lub zimą), a pojemnik chcemy ustawić na parapecie, warto pod niego podłożyć styropian lub drewnianą podkładkę, która będzie chronić delikatne korzonki sadzonek przed chłodem.
Co zrobić, gdy nasza nowa roślinka zaczyna gnić? Gnicie sadzonki nie jest jeszcze powodem do jej wyrzucenia, jednak trzeba szybko zareagować. Jeśli zauważymy, że staje się ona miękka i czarna na dole, należy ją wyjąć i sterylnym, ostrym nożem odciąć wszystkie zmienione części. Następnie pozostawiamy roślinę do wyschnięcia na kilka godzin i umieszczamy w świeżej wodzie (pamiętając o ponownym wyparzeniu pojemnika). Wcześniej możemy ją również zabezpieczyć preparatem grzybobójczym. Wskazaniem do wymiany wody na czystą jest mętnienie wody lub tworzenie się na niej osadu. Dzięki odpowiednio szybkiej reakcji możemy uniknąć gnicia młodej roślinki.

Rośliny po rozsadzeniu do doniczek
Inne sposoby ukorzeniania roślin i pozyskiwania sadzonek
Wybrane rośliny szybko ukorzeniają się w wodzie i jest to wyjątkowo łatwy i szybki sposób na rozmnażanie kwiatów doniczkowych. Dzięki niemu już po upływie kilku tygodni powstaje młoda sadzonka i można wzbogacić swoją kolekcję o nowy okaz (lub też wyhodować wspaniały prezent w postaci młodej roślinki). Oczywiście rośliny doniczkowe można także rozmnażać innymi metodami. Nie każdy gatunek też ukorzenia się w wodzie; niektóre muszą być ukorzeniane w glebie. W takim przypadku będziemy potrzebować wspomnianego już wcześniej ukorzeniacza (który opcjonalnie można też stosować wtedy, gdy ukorzeniamy sadzonkę w wodzie). Ukorzenianie kwiatów w ziemi umożliwia rozmnażanie nie tylko ze świeżych, ale też półzdrewniałych pędów. Pozyskane sadzonki powinny być umieszczone w ziemi, a następnie przykryte folią albo szkłem. Regularnie też należy je zraszać delikatną mgiełką, dbając przy tym, by nie pojawiła się pleśń.
Ukorzenianie roślin w wodzie i w ziemi jest proste, dlatego też wyjątkowo popularne. W jaki jeszcze sposób można rozmnażać rośliny z sadzonek? Doskonałą metodą rozmnażania kwiatów doniczkowych jest podział rośliny, a można go dokonać na przykład przy okazji przesadzania do większej doniczki. Zabieg taki sprawdza się wyjątkowo dobrze zwłaszcza w przypadku takich kwiatów jak: kaktusy, paprocie, agawy, cyklameny, bromelie, zamiokulkasy. Po pozyskaniu sadzonek z tych roślin postępujemy podobnie jak w przypadku ukorzeniania roślin w wodzie. Po kilku tygodniach przenosimy ukorzenione roślinki do odpowiedniego podłoża, podlewamy i ustawiamy na jasnym stanowisku z rozproszonym światłem. Na koniec warto dodać, że świetną alternatywą dla opisanych powyżej sposobów pozyskiwania sadzonek jest ukorzenianie pędów w perlicie, keramzycie oraz w mchu torfowcu.