Uprawa ogórków gruntowych w tunelu, ogródku – kiedy i jak siać?
Uprawa ogórków nie jest trudna i nie wymaga dużych nakładów czasu ani starań, a świeże ogórki z własnego tunelu foliowego w ogrodzie nie mają sobie równych. Jak uprawiać ogórki gruntowe w tunelu? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje. Koniecznie się z nimi zapoznaj!
Spis treści
Uprawa ogórków gruntowych
Zanim przejdziemy do głównego tematu tego rozdziału, to jest uprawy ogórków gruntowych, powiedzmy kilka słów na temat samych ogórków. Ogórek siewny jest rośliną jednoroczną z rodziny dyniowatych. Wyróżniamy tu odmiany uprawiane w szklarniach oraz odmiany uprawiane w przydomowych ogrodach (gruntowe). Pierwsze z wymienionych są najczęściej długie i mają gładką skórkę. Z kolei odmiany ogórków uprawiane na wolnym powietrzu są krótsze i twardsze, a do tego mają charakterystyczną, nierówną, prążkowaną skórkę. W przeciwieństwie do ogórków uprawianych w ogrodach, ogórki szklarniowe są mało odporne na działanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza na niskie temperatury. Jeśli więc zaczynamy dopiero swoją przygodę z uprawianiem ogórków, lepiej sadzić ogórki gruntowe w swoim przydomowym ogródku.
Chociaż ogórki uprawiane są najczęściej tak, by płożyły się po ziemi (i chodzi tu zarówno o ogórki szklarniowe, jak i gruntowe), warto wiedzieć, że są to warzywa, które można uprawiać na wiele sposobów:
- uprawa ogórków na sznurkach,
- uprawa ogórków na siatce,
- uprawa ogórków w doniczce,
- uprawa ogórków w skrzynkach,
- uprawa ogórków w tunelu,
- uprawa ogórków w beczce,
- uprawa ogórków w workach.
Kiedy siać ogórki gruntowe?
Optymalna pora wysiewu nasion ogórków to połowa maja. Po 15. maja nie istnieje już ryzyko przymrozków, które mogłyby zniszczyć całą uprawę. Co więcej, gleba w tym czasie szybko się nagrzewa, zapewniając tym samym odpowiednią temperaturę naszym kiełkującym nasionom. Mimo wszystko warto jednak przykrywać zagony na noc agrowłókniną, która będzie chronić je przed wychłodzeniem. Do jednego dołka wysiewamy 2-3 nasiona ogórka. Gdy zakiełkują, wyrywamy najsłabsze siewki, by zapewnić prawidłowy wzrost najsilniejszej roślinie.
Ogórki gruntowe silnie się rozrastają, dlatego trzeba zadbać o to, by podczas wysiewu nasion pozostawiać odpowiednie odległości pomiędzy dołkami. Sadzimy je w rzędach co około 15 cm, a pomiędzy rzędami pozostawiamy 70-120 cm wolnego miejsca. Jeśli będziemy sadzić ogórki z innymi roślinami, to koniecznie musimy poznać listę gatunków, które nie zakłócą ich wzrostu. Razem z ogórkami dobrze rosną między innymi: słonecznik, cebula, seler, kukurydza, groch, fasola i sałata. Kiedy możemy liczyć na zbiory? Dojrzałe ogórki gruntowe zbieramy między lipcem a październikiem, gdy osiągają długość około 15-20 cm. Warto często zbierać ogórki, ponieważ zachęci to roślinę do większej produkcji.

Odpowiednio przygotowana gleba pod ogórki to połowa sukcesu
W jakiej glebie siać ogórki?
Jakie są wymagania glebowe ogórków? Ogórki najlepiej rosną na żyznym, próchniczym podłożu z dużą ilością składników mineralnych. Podłoże to powinno też łatwo się nagrzewać, dlatego do uprawy ogórków gruntowych wybierzemy glebę piaszczysto-gliniastą, czarnoziem, less lub madę. Warto też wiedzieć, że ogórki słabo rosną na ziemiach nadmiernie wilgotnych i ciężkich oraz na glebach piaszczystych i lekkich. Optymalny odczyn gleby pod uprawę ogórków wynosi pH 6,5-7, jest więc on zasadowy. Jeśli okaże się, że gleba ma zbyt kwaśny odczyn, należy przeprowadzić wapnowanie, przy czym najlepsza pora to jesień poprzedzająca siew. Ogórki gruntowe mają wysokie wymagania termiczne. Podczas siewu optymalna temperatura gleby to 10-12°C.
W uprawie ogórków gruntowych dużą rolę odgrywa stosowanie płodozmianu. Tu należy podkreślić, że można je wysiewać dopiero po 3-4 latach po warzywach dyniowatych. Jaki więc zastosować przedplon? Doskonale sprawdzą się tu:
- zboża,
- groch,
- fasola,
- cebula,
- buraki,
- ziemniaki.
Uprawa ogórka obejmuje również jego odpowiednie nawożenie. Najlepszy nawóz stanowi obornik, który zawiera wszystkie składniki pokarmowe w optymalnych proporcjach. W sezonie można jednak również stosować uniwersalne nawozy mineralne. Podczas upałów, a także w okresie wegetacji, musimy zapewnić ogórkom wystarczającą ilość wody. Najlepiej podlewać je letnią wodą w godzinach wieczornych. Jeśli świeci mocne, letnie słońce, warto osłaniać liście ogórków w czasie najmocniejszych upałów.

Pielęgnacja ogórków gruntowych nie wymaga dużego nakładu pracy
Jak pielęgnować ogórki?
Pielęgnacja ogórków gruntowych, jak już wspomnieliśmy, nie jest skomplikowana, choć warto stosować się do kilku zasad, które pozwolą nam na uzyskanie satysfakcjonujących plonów.
- Ogórki podlewamy regularnie, utrzymując glebę wilgotną (lecz nie podmokłą!).
- Uważamy, by nie polewać liści – wodę wlewamy bezpośrednio do gruntu. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko pojawienia się chorób grzybiczych.
- Usuwamy nowe liście na końcach pędów, by roślina zużywała energię na produkcję owoców, nie liści.
- Ogórki szklarniowe lepiej rosną, gdy mają podpory.
Nawet jeśli zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by ochronić ogórki przed chorobami, niekiedy może to okazać się niewystarczające. Najczęściej występujące choroby ogórków to: mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, bakteryjna kanciasta plamistość ogórka oraz mozaika ogórka. Niepokojące objawy to jasne plamy po obu stronach liści (mogą zwiastować mączniaki), jasnozielone plamy zajmujące całe liście i owoce (to objawy bakteryjnej kanciastej plamistości ogórka) oraz odkształcanie i marszczenie się liści, którym towarzyszą plamki (objawy mozaiki ogórka). Zagrożenie dla ogórków stanowią też szkodniki, wśród których najczęściej spotyka się mszyce, wciornastki i przędziorki. Jeśli ogórki gruntowe zostaną zaatakowane przez wymienione owady, będziemy musieli je zwalczyć poprzez opryski. Warto pamiętać o regularnym pieleniu ogórków. Chwasty, które szczególnie często zabierają im składniki mineralne i promienie słoneczne, to komosa biała, żółtlica drobnokwiatowa, szarłat szorstki oraz chwastnica jednostronna.