Uprawa truskawek w ogródku, na działce i na balkonie
Uprawa truskawek na działce, w ogródku i na balkonie nie jest trudna, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji roślin możemy cieszyć się świeżymi, pachnącymi i zdrowymi owocami. Jakie wybrać sadzonki i co jeszcze warto wiedzieć o uprawie truskawek? Sprawdź!
Spis treści
- 1 Jak sadzić truskawki w ogródku i na działce?
- 2 O czym warto wiedzieć przed posadzeniem truskawek?
- 3 Uprawa truskawek – nawożenie, nawadnianie i zbiór owoców
- 4 Sadzonki truskawek, odmiany truskawek i ich wymagania
- 5 Uprawa truskawek w doniczkach na balkonie
- 6 Uprawa truskawek w beczce
- 7 Uprawa truskawek w skrzyniach i pojemnikach
- 8 Uprawa truskawek w rurach PCV
Jak sadzić truskawki w ogródku i na działce?
Truskawki to rośliny jagodowe, niskie byliny, które należą do najbardziej popularnych owoców sezonowych uprawianych w przydomowym ogródku czy na działce. Dają one bardzo aromatyczne owoce, a przy tym w sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele odmian truskawek. Co więcej, są one stosunkowo łatwe w uprawie. Jak uprawiać truskawki? Przede wszystkim należy wiedzieć, że truskawki najlepiej sadzić wiosną albo latem. W okresie wiosennym sadzimy sadzonki Frigo, które wykopuje się jesienią, a zimą przechowuje w chłodni. Truskawki tej odmiany szybko rosną i już po 8-10 tygodniach mogą dać plon. Z kolei truskawki posadzone latem dadzą nam plon dopiero w kolejnym roku. Jesiennego sadzenia truskawek należy unikać, ponieważ byliny zielne, do których należą, łatwo ulegają zniszczeniu przez przymrozki i mrozy, jeśli nie zdążą w odpowiednim czasie zakomodować.
Sadzenie truskawek wymaga stosowania się do co najmniej kilku dodatkowych zasad:
- Rośliny sadzimy w odległości 30-40 cm od siebie (choć w uprawach profesjonalnych truskawki niekiedy sadzi się gęściej). Zasada ta dotyczy zarówno wtedy, gdy mamy uprawę truskawek w ogrodzie, jak i w pojemniku.
- Odstępy pomiędzy poszczególnymi rzędami truskawek powinny wynosić około 50 cm (zbytnie zagęszczenie krzewów powoduje wykształcanie mniejszych owoców).
- Aby sadzić truskawki, przygotowujemy odpowiednio duże dołki: ich korzenie muszą się w nich swobodnie mieścić. Sadzonki truskawek mają nad korzeniami charakterystyczne zgrubienie, które powinno się znajdować ponad powierzchnią gruntu, dzięki czemu rośliny będą mniej podatne na choroby grzybowe.
- Planując uprawę truskawek w tunelu, szklarni lub inspekcie, możemy się spodziewać przyspieszenia cyklu wegetacyjnego roślin o około dwa tygodnie.
O czym warto wiedzieć przed posadzeniem truskawek?
Chcąc uprawiać truskawki, musimy zapewnić im przede wszystkim odpowiednie stanowisko. Rośliny te najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Co ważne, odpowiednie naświetlenie wpływa korzystnie zarówno na stopień intensywności zabarwienia owoców, jak i na ich wielkość. Przygotowanie stanowiska pod uprawę truskawek należy również połączyć z zapewnieniem próchniczego, przepuszczalnego i bogatego w składniki pokarmowe podłoża. Truskawki najlepiej rosną na glebach żyznych o odczynie lekko kwaśnym. W uprawie gruntowej należy przed posadzeniem krzewów posiać przedplon, na przykład w postaci roślin motylkowych, natomiast jeśli planujemy uprawiać truskawki w pojemnikach, mieszamy uniwersalne, torfowe podłoże z ziemią ogrodową i piaskiem, a na dnie pojemnika wysypujemy drenaż.
W uprawie truskawek ogromne znacznie ma walka z zachwaszczeniem. Stosuje się w niej:
- Ściółkę organiczną, na przykład liście, trociny, nie w pełni przerobiony kompost;
- Ściółkę syntetyczną w postaci czarnej folii, która nie tylko zapobiega nadmiernemu rozrostowi chwastów, ale też przyczynia się do nagrzewania gleby, ograniczenia parowania wody oraz ułatwienia zbiorów – zmniejsza stopień zabrudzenia owoców.
Po około 2 tygodniach po ostatnim zbiorze truskawek należy skosić ich liście. Kosimy je niezbyt nisko, na wysokości około 5-7 cm, by nie doprowadzić do uszkodzenia wierzchołków wzrostu. Powstałe odpady zbieramy lub (jeśli są zdrowe) poddajemy kompostowaniu. Wszystkie te zabiegi mają na celu ochronić sadzonki truskawek przed atakiem szkodników. Dodatkowo, przez cały sezon wegetacyjny, stosujemy profilaktycznie preparaty chroniące przed atakiem chorób i szkodników. Do największych szkodników truskawek należą między innymi przędziorek chmielowiec, roztocz truskawkowiec oraz kwieciak malinowiec. Rośliny narażone są najczęściej na szarą pleśń, werticiliozę truskawki oraz skórzastą zgniliznę owoców. Jeśli chcemy uzyskiwać obfite plony, plantację truskawek musimy prowadzić na tym samym stanowisku nie dłużej niż 3-4 lata.

Sadzonka truskawek
Uprawa truskawek – nawożenie, nawadnianie i zbiór owoców
Przed posadzeniem truskawek w ogrodzie przekopujemy teren, usuwamy z niego chwasty i zasilamy podłoże nawozami organicznymi. Truskawki mają płytki system korzeniowy i nietrudno o jego uszkodzenie podczas późniejszego podlewania, dlatego warto tu zastosować materiał ściółkujący (agrowłókninę albo słomę), który będzie zapobiegał rozwojowi chorób grzybowych oraz zahamuje wzrost chwastów. Jeśli chcemy odpowiednio pielęgnować truskawki, musimy zadbać między innymi o ich nawożenie:
- Zanim założymy plantację truskawek, glebę warto wzbogacić o kompost, przefermentowany obornik albo dostępny w sklepach obornik granulowany.
- Wczesną wiosną, zanim rozpocznie się wegetacja, stosujemy nawożenie, stosując nawozy mineralne przeznaczone specjalnie dla truskawek (zanim składniki pokarmowe dotrą do roślin, minie trochę czasu, ponieważ granulki powoli się rozpuszczają).
- Jeśli nasze rośliny zaczęły się już rozwijać, stosujemy wodorozpuszczalny nawóz krystaliczny przeznaczony do stosowania pod truskawki i poziomki.
- Latem, po zbiorach owoców, ponownie nawozimy glebę.
Jeśli mamy szczególnie suchą wiosnę lub lato, musimy dodatkowo nawodnić truskawki, zwłaszcza jeśli czas ten przypada na okres owocowania. Niedobór wody to prosta droga do uzyskania drobnych, a przy tym mało soczystych owoców. Należy jednak ostrożnie podlewać rośliny, by nie zmoczyć ich owoców, ponieważ zwiększy to ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Zastosowanie wspomnianej wcześniej agrowłókniny ograniczy parowanie wody z gleby. A jak wygląda zbiór owoców?
- Okres owocowania truskawek trwa około 3-4 tygodni.
- W przypadku najwcześniejszych odmian truskawek dojrzałych owoców możemy się spodziewać w drugiej połowie maja, jednak większość odmian owocuje dopiero w czerwcu.
- Jeśli posadziliśmy truskawki powtarzające owocowanie, kolejnymi owocami możemy się cieszyć już na koniec lipca lub na początku sierpnia.
- Najlepsza pora na zbiór owoców to suchy i słoneczny dzień (truskawki zebrane w deszczu nie nadają się do przechowywania).
Sadzonki truskawek, odmiany truskawek i ich wymagania
Jakie wyróżniamy rodzaje sadzonek? W sklepach ogrodniczych znajdziemy sadzonki doniczkowane, sadzonki zielone oraz sadzonki truskawek Frigo. Sadzonki doniczkowane są dostępne przez cały sezon, a możemy je sadzić w okresie od połowy marca aż do listopada. Produkowane są one w sterylnym, torfowym podłożu i mają w pełni rozwiniętą bryłę korzeniową. Sadzonki posadzone wiosną mogą nam dać latem pojedyncze owoce truskawek, jednak na bardziej obfite zbiory możemy liczyć dopiero w kolejnym sezonie. Sadzonki zielone kopane są z plantacji, a dostępne są już jesienią i wczesną wiosną. Ich system korzeniowy jest wrażliwy, dlatego dobrym pomysłem jest posadzenie ich od razu po zakupie, aby nie dopuścić do przeschnięcia korzeni. Zbiory sadzonek zielonych planujemy na kolejny sezon. Sadzonki truskawek Frigo nadają się do uprawy sterowanej. To sadzonki bezlistne, pobrane zimą i przechowywane w chłodni. Po posadzeniu szybko rosną i mają owoce już po około 2 miesiącach. W sklepach znajdziemy je wiosną i na początku lata.
Jakie odmiany truskawek stosuje się u nas najczęściej?
- Owocujące raz w sezonie: Everest, Dukat, Honeoye, Bogota, Elvira, Senga Sengana.
- Powtarzające owocowanie: Aromas, Diamante, Selva, Ostara, Rapella, Kent.
Truskawki w uprawie amatorskiej można sadzić w sposób tradycyjny, rzędowo, lub wybiórczo, w różnych miejscach ogrodu albo w pojemnikach. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się truskawki w formie pnącej, które można sadzić na przykład w wiszących donicach lub pojemnikach. Uwaga! Uprawa pojemnikowa truskawek sprawdzi się jedynie na często odwiedzanej działce, ponieważ bryły korzeniowe owoców szybko ulegają wysuszeniu, co prowadzi do nieodwracalnych zmian fizjologicznych. Nawet jeśli odwiedzamy naszą działkę stosunkowo często, warto zadbać dodatkowo o rozwiązania, które pomogą magazynować wodę w pojemniku, na przykład hydrożele. Podlewanie truskawek ma szczególne znaczenie w fazie wzrostu i dojrzewania owoców.

Truskawki w ogródku
Uprawa truskawek w doniczkach na balkonie
Chociaż truskawki najczęściej uprawia się w ogrodzie, warto wiedzieć, że istnieje również co najmniej kilka innych rozwiązań, które mogą okazać się wyjątkowo przydatne dla osób, które nie dysponują działką. Truskawki można z powodzeniem uprawiać również na tarasie lub na balkonie, w doniczkach. Najlepiej nadają się do tego odmiany powtarzające owocowanie oraz odmiany wytwarzające dużo rozłogów, na przykład Kent (odmiana o wyjątkowo smacznych owocach) czy Ostara i Rapella (odporne na choroby). Na szczególną uwagę zasługuje Temptation, odmiana truskawek o długich, zwisających pędach, która pięknie prezentuje się w wiszących pojemnikach i donicach. Owocuje ona od lipca aż do późnej jesieni. Wymagania stanowiskowe i glebowe są podobne jak w przypadku upraw w ogrodzie; truskawki w doniczkach wymagają nasłonecznionego stanowiska i lekko kwaśnego pH gleby. Doskonale nadaje się tu substrat torfowy, do którego dodaje się nawóz wieloskładnikowy o spowolnionym działaniu na początku sezonu. Alternatywnie można też przez cały sezon podlewać truskawki nawozem płynnym.
Uprawa truskawek w beczce
Uprawa truskawek w beczce to stosunkowo nowe rozwiązanie, które jednak zyskuje coraz więcej zwolenników. W takiej uprawie sprawdzi się większość odmian truskawek, choć najpiękniej oczywiście będą się prezentować truskawki pnące lub wiszące, o luźniejszym pokroju. Do uprawy truskawek w beczce będziemy potrzebować:
- Beczkę do kiszenia kapusty o pojemności 120 l,
- Około 20 sadzonek,
- Ziemię ogrodową,
- Kompost,
- Na warstwę drenującą: żwir, kamyki lub keramzyt,
- Agrowłókninę ściółkującą,
- Kawałek plastikowej rury.
Wywiercamy w beczce otwory o średnicy około 5 cm w rozstawie co 20-30 cm. Najniższy otwór powinien być umiejscowiony na wysokości 25 cm, co umożliwi stworzenie drenażu. Wysypujemy na spód beczki przygotowany wcześniej materiał drenujący. W plastikowej rurze wiercimy otwory, które będą służyć do nawadniania naszej uprawy. Rurę wkładamy do środka beczki. Wnętrze naszej beczki wykładamy agrowłókniną, a na nią wysypujemy część ziemi wymieszanej z kompostem. W nawodnionej ziemi sadzimy warstwami przygotowane sadzonki, a na koniec sadzimy je też na wierzchu beczki.
Uprawa truskawek w skrzyniach i pojemnikach
Do sadzenia truskawek świetnie nadają się również pojemniki i skrzynki. W takiej uprawie najlepiej sprawdzą się odmiany truskawek Frigo. Stosujemy wówczas, podobnie jak w przypadku uprawy truskawek w beczce, ziemię wzbogaconą kompostem i gotową uprawę regularnie podlewamy, szczególnie tuż po posadzeniu. Jeśli na liściach sadzonek pojawią się przebarwienia, prawdopodobnie oznacza to, że zaatakowała je choroba grzybowa. W takim wypadku najczęściej konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego oprysku. Jak wygląda uprawa truskawek w pojemnikach i skrzynkach balkonowych? Będziemy potrzebować:
- Pojemnik lub skrzynię o głębokości co najmniej 30 cm,
- Sadzonki truskawek,
- Keramzyt albo żwirek do drenażu,
- Lekko kwaśny substrat torfowy.
Dno pojemnika lub skrzyni wysypujemy dziesięciocentymetrową warstwą drenażu, a następnie warstwą substratu torfowego. Sadzimy rośliny w odległości co najmniej 15 cm jedna od drugiej po 1-2 sadzonek do otworu (ich korzenie mogą się zawijać). Przyduszamy je ziemią i podlewamy. Jak pielęgnować takie truskawki? Przede wszystkim dbamy o stałą wilgotność gleby i nawozimy nawozem wieloskładnikowym. W zależności od rodzaju sadzonek (odmiany powtarzające owocowanie nie wymagają tego zabiegu), należy usuwać rozłogi i pędy, by nie osłabiały rośliny. Uważamy przy tym, by nie uszkodzić wierzchołków wzrostu.

Uprawa truskawek w skrzyniach
Uprawa truskawek w rurach PCV
Do pionowej uprawy truskawek w rurach PCV będziemy potrzebować rur o średnicy 15 cm. Wykonamy w nich otwory, które następnie przymocujemy do stelaża. Otwory powinny znajdować się w dwudziestocentymetrowych odstępach, a tworzymy je naprzemiennie. Instalujemy w rurze nawadnianie kropelkowe, a w kolejnym kroku napełniamy rurę ziemią i sadzimy rośliny. Co trzeba wiedzieć na temat uprawy truskawek w rurach PCV?
- Wykonanie rusztowania wspierającego do rur PCV polega na włożeniu w rury słupków (stanowiących bazę dla całej konstrukcji) stelaża z drutu.
- Do uprawy truskawek w rurach PCV stosujemy standardową mieszankę ogrodniczą z dodatkiem torfu albo lekkie, darniowe podłoże.
- Nad każdą rurką umieszczamy mikrozraszacz, który na bieżąco uzupełni niedobory wody.
- Do nawożenia truskawek stosujemy nawozy dolistne, nawozy o spowolnionym czasie uwalniania lub nawozy płynne.