Wałowanie trawnika: Kiedy i jak? Po zimie, wertykulacji, koszeniu
Choć nie jest to najpopularniejszy zabieg pielęgnacyjny, to jednak wałowanie trawnika może przynieść doskonałe rezultaty. Wykonuje się go przed założeniem darni, jak również w ramach jest odświeżenia i zregenerowania. Dowiedz się, na czym polega wałowanie trawnika i kiedy najlepiej je przeprowadzić. Wyjaśniamy też, czym wałować trawnik, a także jakich efektów możesz się spodziewać.
Spis treści
Na czym polega wałowanie trawnika i po co to robić?
Wałowanie to proces pielęgnacji trawnika polegający na zagęszczania ziemi. Wykonanie go jeszcze przed wysiewaniem nasion pozwala na lepsze ich ukorzenienie. Jednak wałowanie trawy warto wykonywać regularnie, także na starszych darniach. W ten sposób dochodzi do napowietrzania trawnika i wyrównania murawy. Okazuje się, że efekty mogą być imponujące, co zachęci Cię do regularnego wałowania trawy co roku, najlepiej wczesną wiosną.
Kiedy wykonuje się wałowanie trawy?
Jest kilka sytuacji, w których rekomendowane jest wałowanie trawnika. Zabieg powinno się wykonywać przy zakładaniu trawnika z siewu i rolki, a także później na już istniejącej darni.
- Pierwsze wałowanie trawnika warto wykonać jeszcze przed wysiewaniem nasion. Na etapie przygotowywania podłoża dobrze jest je zagęścić, co sprawia, że nasiona lepiej się przyjmą. Aspekt wyrównania powierzchni jest istotny na szczególnie trudnych terenach, gdzie kiełkowanie nasion wymaga bardziej zaawansowanych przygotowań oraz zabiegów pielęgnacyjnych.
- Wałowanie trawy po siewie. Wałowanie trawnika warto wykonać też po sianiu trawy. Pozwoli to na głębsze i bardziej stabilne osadzenie ich w ziemi, a także zapobiegnie wywiewaniu nasion przez wiatr.
- Wałowanie trawnika rozłożonego z rolki. Trawnik z rolki po rozłożeniu potrzebuje nacisku, aby móc zespolić się z glebą. Ciężar wału sprawi, że powierzchnia trawnika stanie się gładka i szybciej przyjmie się w nowym miejscu.
- Coroczne wałowanie trawnika przed pierwszym koszeniem trawy. Warto wałować trawnik regularnie, np. raz w roku, najlepiej wczesną wiosną. Po zimie możemy mieć do czynienia z takimi problemami jak rozerwanie darni i nierównomierne osiadanie. Zabieg wałowania trawnika to świetny sposób na regenerację murawy.
Czym wałować trawnik?
Wiesz już, na czym polega wałowanie trawy i kiedy należy przeprowadzić zabieg. Pozostaje pytanie – czym wałować? Tutaj do wyboru jest kilka wariantów jednego narzędzia, jaki jest wał ogrodowy.
Wał ogrodowy możemy podzielić ze względu na to, jaki ma rozmiar, ile waży i wreszcie, z jakiego materiału został wykonany. A wałować trawnik można sprzętem z:
- tworzywa sztucznego,
- kamienia,
- metalu.
Zdecydowanie najlepiej w pracach ogrodniczych sprawdzają się wały metalowe i wały kamienne. Są one wystarczająco ciężkie, aby wyrównać powierzchnię darni.
Niektórzy jednak obawiają się, że znaczny ciężar zrujnuje trawnik. Mogą oni wybrać wały z tworzywa sztucznego i wypełnić ich bębny obciążeniem o konkretnej wadze. W tej roli sprawdzi się np. woda czy worek z piaskiem.
To rozwiązanie ma sporo zalet – pozwala idealnie dopasować obciążenie do potrzeb trawnika, które są inne przy jego zakładaniu, a inne podczas regularnej pielęgnacji wyrośniętej już darni. Przyjmuje się, że pusty lekki wał waży około 15 kg, a po wypełnieniu wodą 50 czy 65 kg. Zastosowanie piasku jeszcze zwiększa jego ciężar do nawet 125 kg. Większe obciążenia stosuje się po zimie, natomiast mniejsze wystarczą do wałowania nowo założonego trawnika.
Jak wygląda wałowanie trawnika?
Proces wałowania nie jest skomplikowany. Wymaga przygotowania gleby, czyli oczyszczenia jej z chwastów i przekopania. Potem wykonuje się wałowanie w dwóch kierunkach. Jeżeli wałujesz, aby przygotować trawnik do obsiania, to pozostaw go na około dwa tygodnie – to czas na osiadanie gleby i obserwację, czy na jej powierzchni nie pojawiają się kolejne chwasty. Jeśli tak, to zastosuj jedną z metod ich usunięcia, którą opisaliśmy w artykule: Jak pozbyć się chwastów z trawnika?.
Po wysianiu nasion (gleba powinna być lekko wilgotna) wałowanie wykonuje się raz jeszcze. Robi się to także po rozwinięciu rolek trawnika – zarówno w jednym jak i drugim przypadku chodzi o przyciśnięcie ich do gruntu, aby mogły lepiej przylegać do powierzchni i zapuścić mocne korzenie.
Znów – kiedy na powierzchni gleby pojawią się młode, kilkucentymetrowe siewki, wykonaj wałowanie raz jeszcze. Usprawni to proces zapuszczania korzeni i ich zakotwiczania w ziemi.
Efekty, jakie daje wałowanie ziemi
Wałowanie trawnika przynosi bardzo dobre efekty, pod warunkiem, że:
- wykonasz je w odpowiednim momencie – przed pierwszym koszeniem, najlepiej wczesną wiosną (w okolicach marca), kiedy mokra gleba jest najbardziej plastyczna i podatna na prace ogrodnicze. Gleba nie może być jednak zbyt mokra co doprowadziłoby do nadmiernego zbicia i spoistości, utrudniającej późniejszy wzrost i wegetację roślin. Zbyt sucha gleba oznacza z kolei kłopoty z ukorzenianiem trawy,
- zastosujesz odpowiedni wał (do kupienia w sklepach ogrodniczych) – nie za ciężki, bo zyskasz w efekcie uszkodzenie trawnika i nie za lekki, bo nie spełni swojej roli.
Co otrzymasz w zamian? Przede wszystkim zwiększą się szanse na sukces – trawnik łatwiej się przyjmie i lepiej obrodzi. Trawa wysiewana będzie miała optymalne warunki do wzrastania, a trawa z rolki – lepszą przyczepność do podłoża. Źdźbła traw będą mocniejsze, a cała darń zwarta i gęsta. Wałowaniem uzyskasz jeszcze coś – idealną gładkość powierzchni darni.