Węgiel aktywny do roślin jak stosować?
Węgiel aktywny od lat wykorzystywany był w medycynie i kosmetyce. Zasłynął swoimi właściwościami adsorpcyjnymi, łagodząc przebieg dolegliwości układu pokarmowego. Jednak niewiele osób wie, że ta sama cecha niepozornego produktu leczniczego, może się okazać niezwykle skuteczna w uprawie roślin doniczkowych. Jeżeli chcesz, by Twoje uprawy doniczkowe zachwycały doskonałą kondycją, konieczne zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, czym charakteryzuje się węgiel aktywny do roślin, jak stosować ten produkt, a także, na co zwrócić uwagę, przed zakupem węgla aktywnego.
Spis treści
Węgiel aktywny — co to jest?
Węgiel aktywny (inaczej węgiel aktywowany) to produkt powstały w wyniku spalania określonych materiałów — drewna, torfu, słomy, łupin orzecha kokosowego rzadziej z węgla kamiennego. To węgiel pierwiastkowy, w którym znajdować się mogą dodatkowe składniki, takie jak krzemionka i popiół. W procesie aktywacji ww. produkty poddane są spalaniu w wysokiej temperaturze (350-600 stopni Celsjusza), w środowisku o niskiej zawartości tlenu, a następnie poddaje się go aktywacji podczas gazowania.
Od węgla drzewnego odróżnia go przede wszystkim struktura — węgiel aktywowany wyróżnia się znacznie wyższą porowatością, dzięki czemu znacząco zwiększa się jego chłonność i możliwość wiązania toksyn. Szacuje się, że węgiel aktywny może wchłonąć substancje odpowiadające 20% jego masy.
Właściwości węgla aktywnego
W sprzedaży zwykle możemy spotkać się z węglem aktywowanym w formie sproszkowanej lub przetworzonej do formy wygodnych tabletek. Jednak do uprawy roślin zaleca się stosowanie tego, w formie granulatu lub nieregularnych bryłek.
Z uwagi na wysokie umiejętności wiązania toksyn, węgiel aktywowany stosowany jest w różnorodnych obszarach. Poza ogrodnictwem wykorzystywany jest do produkcji filtrów wody i powietrza. Stosowany w podłożu roślin doniczkowych skutecznie usuwa toksyny, a przy tym hamuje rozwój bakterii, grzybów i pleśni oraz szkodliwych patogenów i szkodników glebowych (w tym nicieni).
Tym, co dodatkowo wyróżnia węgiel aktywny, są wysokie właściwości adsorpcyjne. Węgiel aktywny doskonale wiąże wodę, pozwalając na dłużej utrzymać wilgoć w podłożu. Właśnie z uwagi na te właściwości, przez lata stosowany był w procesach uzdatniania wody, pozwalając na pozyskanie niezbędnego do życia płynu, z różnorodnych środowisk.
W uprawie roślin stosowany jest na różnorodnych płaszczyznach, od ukorzeniania, po nawożenie, jako doskonały dodatek do kompostu.
Jaki węgiel aktywny do roślin doniczkowych wybrać?
Wybór węgla aktywnego w dużej mierze zależy od tego, jakie efekty chcesz uzyskać. Ten przeznaczony do ogrodnictwa można spotkać w formie ziarnistej, granulowanej, a także płynnej i pylistej. Węgiel aktywny można znaleźć w lepszych gatunkowo podłożach dla roślin.
Chcąc stworzyć odpowiednią warstwę drenażową, która odprowadzi nadmiar wody z doniczki, ale równocześnie utrzyma wilgoć w podłożu, warto wybierać węgiel aktywny w postaci nieprzetworzonych bryłek. W pozostałych przypadkach sprawdzona okaże się dowolna forma, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza.
Kiedy warto stosować węgiel aktywny?
Właściwości węgla aktywnego sprawiają, że warto go stosować w każdej uprawie. Dodanie nawet niewielkiej ilości produktu do gleby ogranicza wymywanie składników odżywczych z podłoża, a równocześnie pochłania nadmiar toksycznych substancji, wspierając prawidłowy rozwój roślin domowych.
Porowata struktura węgla sprawia, że podłoże na dłużej utrzyma odpowiednią wilgoć, nie dopuszczając tym samym do przesuszenia rośliny. Właśnie dlatego, warto dodawać węgiel aktywny do każdej rośliny.
Poniżej przedstawiamy najpowszechniejsze zastosowania węgla aktywnego.
Dodaj węgiel aktywny do podłoża
Szczególnie początkujący ogrodnicy mają zwyczaj kupowania dostępnego w marketach uniwersalnego podłoża do roślin. Tymczasem, podłoże to jest zwykle ubogie w składniki odżywcze. Chcąc poprawić jakość podłoża, warto dodać węgiel aktywny.
W tym przypadku należy sięgnąć po węgiel w formie nieprzetworzonych bryłek. Zmieszany z ziemią, zawiąże wilgoć, nie dopuszczając do nadmiernego przesuszenia gleby, dzięki swojej zdolności do zatrzymywania wody.
Co więcej, węgiel aktywny dodany do ziemi uniwersalnej będzie pełnił funkcję siedliska dla pożytecznych mikroorganizmów glebowych, które wspomagają przyswajanie składników odżywczych, dzięki czemu rośliny lepiej się rozwijają.
Węgiel aktywny w rozmnażaniu roślin doniczkowych
Węgiel aktywny sprawdza się również podczas ukorzeniania sadzonek. Dodatek węgla aktywnego do wody zmniejsza ryzyko gnicia delikatnych sadzonek, a także zapobiegnie rozwojowi chorobotwórczych grzybów, które mogłyby zainfekować sadzonkę.
W zależności od preferowanej formy rozmnażania roślin możesz dodać węgiel aktywny do wody lub wymieszać go z podłożem do sadzonkowania. Węglowy pył dodany do wody lub podłoża będzie skutecznie stymulował sadzonki, prowadząc do lepszego wzrostu korzeni. Dodatkowo zabezpieczy system korzeniowy przed gniciem, nawet podczas długotrwałego rozmnażania.
Węgiel aktywny do lasu w słoiku
Innym sprawdzonym zastosowaniem węgla aktywnego, jest dodanie go do lasu w słoiku oraz zastosowanie w zamkniętych środowiskach terrariów. W takim zestawieniu węgiel aktywny pozwala oczyścić ziemię, pochłaniając substancje toksyczne, takie jak chlor i związki metali ciężkich.
Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, zaleca się ułożenie granulek węgla aktywnego na warstwie drenażowej, do której najlepiej sprawdzi się suszony mech. W zależności od preferencji możesz połączyć węgiel aktywny z keramzytem lub stworzyć oddzielną warstwę podłoża. Ta druga propozycja, z pewnością pozwoli na dodatkowe podniesienie walorów estetycznych ogrodu w szklanym pojemniku, tworząc różnorodność kolorów i faktur.
Doskonałe podłoże dla storczyków — węgiel aktywny
Każdy, kto choć raz w życiu uprawiał storczyki, wie, jak wymagające są te rośliny. Mimo niewątpliwej urody wymagają przeprowadzenia szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwolą cieszyć się intensywnym kwitnieniem. Ich wrażliwy system korzeniowy reaguje na nadmierną wilgoć, toksyny, metale ciężkie czy obecność szkodników niemal natychmiast, prowadząc do obumierania rośliny. Jednak, mimo wyraźnie wysokich wymagań, nie warto rezygnować z tych imponujących roślin kwitnących. Zamiast tego, warto na stałe wprowadzić węgiel leczniczy do ich pielęgnacji.
Storczyki, z uwagi na swoje naturalne bytowanie na skałach, wymagają wysoce przepuszczalnego, przewiewnego podłoża. Aby nie doprowadzić do zalegania wody w okolicach systemu korzeniowego, warto do podłoża dodać grudki węgla aktywnego. Ten dodany do dedykowanego podłoża dla storczyków wchłonie nadmiar wilgoci, a równocześnie wspomoże proces przyswajania substancji odżywczych, wzmacniając ich system odpornościowy.
W uprawie storczyków warto stosować odpowiednie nawadnianie. Delikatne rośliny lepiej podlewać wodą ze sproszkowanym węglem, który skutecznie pochłonie chlor i jony metali ciężkich. Odpowiednio przygotowana mieszanka do podlewania storczyków (łyżka stołowa węgla aktywnego na 1 litr wody) sprawi, że Twoje rośliny będą kwitły przez długie lata.
Dodaj węgiel aktywny do kompostu
Kolejnym pomysłem, na zastosowanie węgla aktywnego, jest dodanie go do pryzmy kompostowej. Jego właściwości sprawią, że proces kompostowania będzie przebiegał znacznie szybciej, a przy tym, znacząco zniweluje przykre zapachy.
Jak często wymieniać węgiel aktywny?
Wydajność węgla aktywowanego uzależniona jest od wielu czynników. Kluczowe są przede wszystkim jego jakość, ilość w podłożu, a także stężenie szkodliwych substancji, które ma pochłonąć.
Szacuje się, że w naszej szerokości geograficznej, podłoże do sadzenia roślin należy wymieniać do 2-4 lata. W tym czasie rośliny doniczkowe pobiorą wszystkie substancje odżywcze z gleby, a węgiel straci swoje właściwości wspomagające ich rozwój.
Zalety stosowania węgla aktywnego w uprawie roślin doniczkowych
Węgiel aktywowany to substancja organiczna, której szerokie zastosowanie w ogrodnictwie sprawia, że każdy, również amatorski ogrodnik, powinien mieć go w zasięgu swojej ręki. Odpowiednio stosowany, pozwala znacząco poprawić kondycję roślin, sprawiając, że te kwitną lepiej i dłużej. Wśród głównych zalet węgla aktywowanego wymienić można:
- zdolność do wiązania toksyn — węgiel skutecznie pochłania toksyny i metale ciężkie, które w dużym stężeniu mogą prowadzić do obumierania roślin,
- rozluźnia strukturę gleby — dzięki swojej porowatej fakturze, doskonale rozluźnia również ciężkie gleby, sprawiając, że te mogą być stosowane nawet dla wymagających roślin,
- usprawnia proces ukorzeniania — dodany do wody, w której rozmnażane są sadzonki, zabezpiecza delikatne rośliny przed gniciem i porażeniem przez choroby grzybowe.