Wgłębnik w ogrodzie – co to jest i jak go zbudować?

Są różne rodzaje tarasów, a wgłębnik to jeden ze sposobów na połączenie domu z ogrodem. Stosuje się go w domach z wysokim parterem, podczas adaptowania piwnicy na mieszkanie, a także przy projektowaniu nieruchomości na skarpie. Zobacz, na czym polega taras w zagłębieniu terenu i jakimi zasadami kierować się przy jego urządzaniu.

Wgłębnik w ogrodzie

Wgłębnik – co to jest?

Wgłębnik to taras zaaranżowany na płaskim dnie zagłębienia wykonanego na działce. Zazwyczaj stosuje się go w ogrodach położonych na skarpie, o kilkupoziomowym układzie, gdzie piwnica jest zaadaptowana na mieszkanie. Jeśli masz działkę ze skarpą, unoszącą się i opadającą, potraktuj ją jak wyzwanie. Urządzenie tarasu typu wgłębnik zapewni Ci przytulną atmosferę i pozwoli w naturalny sposób odgrodzić się od świata. Zyskasz przestrzeń do odpoczynku, biwakowania, zagospodarowania paleniska ogrodowego. Z powodzeniem wstawisz tam meble ogrodowe i inne akcesoria potrzebne w ogrodzie. Zobacz, kiedy i jak wykopać wgłębnik, a także, jak nadać mu ciekawy, designerski i praktyczny wygląd.

Kiedy wykonać wgłębnik w ogrodzie?

Marzysz o tarasie na zboczu? Półka załatwi sprawę! A może masz mieszkanie w suterenie, poniżej poziomu gruntu? Tu również sprawdzi się wgłębnik, czyli taras w zagłębieniu. Generalnie wgłębnik najlepiej sprawdzi się na nierównym, pozornie problematycznym terenie, którego nie da się ukształtować w standardowy sposób, tj. zbudować tarasu na równi z salonem i resztą ogrodu czy tarasu na nasypie z zejściem do ogrodu. Zamiast jednolitego, płaskiego trawnika, zyskujesz wgłębnik na płaskim dnie zagłębienia wykonanego poniżej poziomu gruntu. Efektownie, naturalnie, praktycznie!

Jak wykonać wgłębnik?

Wgłębnik w ogrodzie powstaje poprzez wybranie ziemi i posadowienie tarasu głębiej niż reszta działki. Wymaga to wybrania ziemi, a potem zabezpieczenia i wzmocnienia skarp. Tutaj opcji jest kilka, a najlepiej sprawdzą się duże kamienie i rośliny o mocnym systemie korzeniowym, chroniące glebę przed erozją.

Ogród typu wgłębnik można zaaranżować na wiele sposobów. Najczęściej są to miejsca otoczone zielenią, dekoracyjnymi głazami. W ich centralnym punkcie może stać grill, stół z krzesłami, zestaw wypoczynkowy. Niektórzy decydują się nawet na… fontannę. Zadbaj o oświetlenie – wolnostojące lub wiszące na elewacji. Dobre rozwiązanie to także ścieżka prowadząca od drzwi domu, salonu na taras w ogrodzie. Może być wykonana z płyt, usypana żwirkiem lub wyłożona eleganckimi deskami.

Wgłębnik – taras w problematycznych ogrodach

Jak widzisz, nawet trudny do zaaranżowania, nietypowo ukształtowany ogród może stać się miejscem wypoczynku. Wgłębnik to pomysł na taras poniżej poziomu działki, który szybko stanie się ulubionym miejscem całej rodziny i zaproszonych gości. Stwórz przestrzeń do relaksu w ogrodzie, wybierając ziemię i tworząc piękne, zielone miejsce, które relaksuje.